Ajar ned 14.4.2019 09:55

svojevoljno ne. no ponekad se iz jurećeg m'rced'sa/bemveja s otvorenim prozorima ili kakvog stana u novogradnjama (the "dotepenecs") dogodi cajački napad na uši/ukus/zdrav razum. nasreću, uvježban sam zaštitjeti ritam-sekciju u ušima, na čemu hvala zetovcima i njihovim u zavojima cvilećim tramvajima. 

Friday ned 14.4.2019 10:50

Jbg, ja sad nisam siguran sta sve spada pod cajke. Volim ponekad poslusati stare narodne pjesme - Haris, Halid, Dusko Kulis i tako. Ali bas cecu, daru bubamaru i to ne. Od domacih HR uglavnom Crvena Jabuka, Parni Valjak, Prljavo Kazaliste, (stari) Magazin i to. Ali gotovo nista novo.

Uglavnom slusam stranu glazbu iz osamdesetih i devedesetih, to mi je nekako trajno zaglavljeno u glavi...

syncmaster245b ned 14.4.2019 10:59
Friday kaže...

Jbg, ja sad nisam siguran sta sve spada pod cajke. Volim ponekad poslusati stare narodne pjesme - Haris, Halid, Dusko Kulis i tako. Ali bas cecu, daru bubamaru i to ne. Od domacih HR uglavnom Crvena Jabuka, Parni Valjak, Prljavo Kazaliste, (stari) Magazin i to. Ali gotovo nista novo.

Uglavnom slusam stranu glazbu iz osamdesetih i devedesetih, to mi je nekako trajno zaglavljeno u glavi...

 Upravo to.

 

Kako sam dobar dio djetinjstva proveo na selu, narodne (one koje pjevaju o zivotu na selu, a ne one koje opisuju metodu lijepljenja tapeta suzama) su mi ostale u uhu i volim ih s vremena na vrijeme poslusati (sevdalinka recimo nakon 3. ture svaka rijec u srce pogadja).

 

Usput, ne mora ovaj nas balkanski melos ostati zaglavljen u klasicnom aranzmanu.

Poslusajte ovaj aranzman "Cudna jada od Mostara grada"

 

https://youtu.be/75mAL2a-xvc

bubimir5 ned 14.4.2019 10:59

Ne slušam "to" ni pod razno, ako nekome padne na pamet da to stavi u mojoj kući prvo ide upozorenje onda leti van. Ako se to pušta negdje drugdje onda ja idem ća. Jednostavno imam 0 tolerancije na tu "muziku".

jocommb ned 14.4.2019 11:19

Najpopularnije danasnje nase i njihove se skoro i nerazlikuju....osim sto njihovi spotovi izgledaju skuplji.... i stare narodne su 10 puta bolje od ovih nasih...netko gore je spomenio halida i kompaniju....

memulica ned 14.4.2019 11:21

Cajke/narodnjaci/novokomponovane/turbofolk smeće nisu od jučer i bile su popularne prije i za vrijeme rata. Tako da me uopće ne čudi, ka neke, ta današnja popularnost. Usput niko se ne grozi na ove američke cajke AKA 'hip hop' koje se vrte po TV i radiju 7/24/365, a ove nove turbocajke su direktna kopija tih 'ghetto' seljačina.

 

Odrastao sam na elektronskoj,rock i metal glazbi i to je što uglavnom slušam.

ante_etna ned 14.4.2019 12:08
memulica kaže...

Cajke/narodnjaci/novokomponovane/turbofolk smeće nisu od jučer i bile su popularne prije i za vrijeme rata. Tako da me uopće ne čudi, ka neke, ta današnja popularnost.

 

Imam dojam da je sada u Hrvatskoj taj turbofolk puno slušaniji i popularniji nego prije u vrijeme Juge. Sjećam se, prije je na to brijala najviše ekipa iz BiH i Srbije, a sada uz tu glazbu slave reprezentativci i političke snage koje se deklarativno bore za odmak od kulturološkog utjecaja Balkana.

hanteed ned 14.4.2019 12:30
fredii kaže...

Staru narodnu glazbu da, kao što je Petko naveo: Toma Zdravković itd. Ali cajke su silovanje mozga. 

 da velika je razlika starih pravih narodnih pjesama i ovih sranja, npr sevdalinke to je kultura

DiRT ned 14.4.2019 12:43

Kao ekipa ne slusa caje, a sve sebi u autu prvo kad daju kontakt pocne extrafm.

 

Ovih dana posto nisam dugo slusao glazbu koju sam prije stalno slusao forsiram metallicu i iron maiden. Nema te energije kad cujes master of puppets u live izvedbi.

Korky ned 14.4.2019 13:02
DiRT kaže...

Kao ekipa ne slusa caje, a sve sebi u autu prvo kad daju kontakt pocne extrafm.

 

Ovih dana posto nisam dugo slusao glazbu koju sam prije stalno slusao forsiram metallicu i iron maiden. Nema te energije kad cujes master of puppets u live izvedbi.

Osim ako pustiš The Trooper od Maidena.

Zechina ned 14.4.2019 13:33

Upravo kao što je gore rečeno, imamo predivne narodne muzike naokolo, dalmatinskih, starogradskih, međimurskih, zagorskih... i naravno sevdalinki.

Trpam to u kategoriju sa npr fado. Stare kancone ili šansone; tango, flamenco ili sirtaki, stvar je u nijansama. Rel. nedavno sam čuo predivnu tursku narodnu muziku, nevjerojatno kvalitetno (nema veze s uobičajenom predodžbom).
Novokomponirano ne mora biti trash (vidi Gotan Project ili bliže Božo Vrećo, Nina Kraljić).

Cajke itd su u relaciji s istim kao i forum (npr ovaj) i snapchat.

To je budućnost, mi smo dinosauri.
Turbo-folk je bio tek peting, predigra: trap cajke su budućnost (7/8 takt, vocoder i dubstep trash).
Bare je bio prorok.

https://youtu.be/mm-QnZbMs08

 

minarelli ned 14.4.2019 13:45

Stare narodne da, ovo smece "repersko" kaj pustaju na extra fmu je takav treš da me odma glava zaboli od tih sranja. Ajde ima dobrih i tamo oko 2000 al ovo danas tipa đala brat i slicni neznam kaj bi reko jel mi se bolje sere, povraca il me glava boli od toga

DiRT ned 14.4.2019 14:26

Da, postaja koja je popularna za slikanje rabljenog vozila kad se prodaje na oglasnicima. Čim vidiš to odma znaš da je muljator i čudan tip i da je skidana kilometraža i da treba velki servis, ovjes, itd. :)

warhammer ned 14.4.2019 14:49
DiRT kaže...

Treba pročitat komentare ispod mace. :)

 Ova pesma mi je spasila zivot! Bio sam u bolnici u komi sest meseci, kada je jedan dan sestra usla, upalila radio i pustila ovu pesmu...ja sam se probudio samo da bih ugasio radio!