Ico_Zg sri 6.10.2021 15:20
gocc01 kaže...

Jučer mi zvoni poštar, veli ima mali paket da moram platit 21,5kn. Samo jedan paketić mi još nije stigao, neke naljepnice koje sam naručio sa Aliexpressa polovicom 5. mjeseca i platio 1,29$. Reko hvala lijepo al neću preuzet. Paket je stigao u Hrvatsku 29.5. 

Nabijem ih i carinu i poštu.

Teško da je paketić od 1,29USD stiglo u HR za 15 dana, to je onaj klasični fake tracking tipa Sunyou i sličnih.

MrBlc sri 6.10.2021 16:00
Visak kaže...

Poanta je da kupac bez IOSS broja ne zna je li PDV uplaćen njegovoj državi ili nije. Znamo pravila, ali ne znamo kako su realizirana.

Postoji li pravilnik koji HP brani da naplaćuje 4.5 kn - postoji. Je li HP ipak naplaćivao, a HAKOM to odobrio - jesu. Znači postojanje nekog propisa nije garancija njegovog provođenja, stoga bez uvida u IOSS broj ostaje opravdana sumnja vrši li se u svakom slučaju uplata u proračun RH. Kao što bez fizičkog računa u kafiću ne znaš je li konobar fiskalizirao transakciju. 

Sustav nije ni zamišljen da kupac to provjerava. Za razliku od kafića, IOSS pošiljke prolaze kroz sustav pošte i moraju biti praćene, pa nasumična provjera carine na pošti koja rezultira izbacivanjem iz IOSS sustava one koji ne plate kaznu ili su više puta uhvaćeni u muljaži može funkcionirati.

Ne kažem da je sustav dobro zamišljen, svakako je poželjno da ti kao kupac imaš IOSS broj u svrhu žalbe ako ti je naplaćen PDV dva puta, ali za sam nadzor nije ključno.

samurai82 jučer 17:38

Pozdrav! Ovako, narucio sam jedan VHS player iz japana, i to mi prijatelj salje, tako da nije kupljeno preko ebaya i sl. Mene sada zanima carina, mada sam citao o tome, ali kako oni odrede koliko jedna stara stvar moze kostati, posto sam prijatelju rekao da stavi cijenu oko 8000 yena, sto je oko 500 kuna.. Samo, mene zanima koliko bi me carina dosla od prilike, i kako to carina racuna??