HCMAA ned 26.9.2021 12:43

HE IS BACK(Doc)...angry than before

Hebeš mamute...hoću jedinog i neponovljivo T-REX...A za nove ralje(jaws)...njegovo visočanstvo...MEGALODON

Znači sintetska biologija može napraviti bakterija koje mogu na Veneri razrijediti atmosferu

Ivan(4) ned 26.9.2021 13:19

Moj tim misli tokom čitanja teksta: Ok, stvore nove mamute koji mogu živeti na krajnjem severu, šta će tamo jesti? I na koji način će to usporiti klimatske promene?! Aha, oživljavanje vegetacije. Ali kako nameravaju to da izvedu?!

KIKI3ooo ned 26.9.2021 17:25
Ivan(4) kaže...
Moj tim misli tokom čitanja teksta: Ok, stvore nove mamute koji mogu živeti na krajnjem severu, šta će tamo jesti? I na koji način će to usporiti klimatske promene?! Aha, oživljavanje vegetacije. Ali kako nameravaju to da izvedu?!

 Krdo obnavlja vegetaciju gaženjem tla, u nedostatku stručnijeg izraza, brštenjem raslinja i gnojenjem.

Šta će tamo jest? Neće ostavit beštiju vrijednu nekoliko milijuna da luta po Sibiru. Čak i da mogu odma spawnat krdo mamuta. 

PaleRider ned 26.9.2021 19:32

Svaki planet ima određeni kapacitet za život. Ne možete samo stvarati nove vrste i očekivati da će svi opstat.

 

Ako je kapacitet popunjen, a očito da jest, de-ekstinkcija izumrlih vrsta ne ide bez pojačane ekstinkcije postojećih.

A ako se je ljudska populacija povećavala nauštrb mamuta onda znamo i koja bi se trebala smanjiti.

Zemljanin ned 26.9.2021 20:00
PaleRider kaže...

Svaki planet ima određeni kapacitet za život. Ne možete samo stvarati nove vrste i očekivati da će svi opstat.

 

Ako je kapacitet popunjen, a očito da jest, de-ekstinkcija izumrlih vrsta ne ide bez pojačane ekstinkcije postojećih.

A ako se je ljudska populacija povećavala nauštrb mamuta onda znamo i koja bi se trebala smanjiti.

 Kaj cekas, pocni sa sobom

PaleRider ned 26.9.2021 20:48
Zemljanin kaže...
PaleRider kaže...

Svaki planet ima određeni kapacitet za život. Ne možete samo stvarati nove vrste i očekivati da će svi opstat.

 

Ako je kapacitet popunjen, a očito da jest, de-ekstinkcija izumrlih vrsta ne ide bez pojačane ekstinkcije postojećih.

A ako se je ljudska populacija povećavala nauštrb mamuta onda znamo i koja bi se trebala smanjiti.

 Kaj cekas, pocni sa sobom

 

Krivo si shvatio. Ne kažem da mi trebamo smanjivati ljudsku populaciju nego da će se smanjiti - velika razlika.

Zaporožac ned 26.9.2021 22:49

sad će jadni slonovi biti izbačeni iz popularnog vica;

 

*auuu gospodine pa vi imate stomak kao slon (mamut)

..kaže mlada gospođa portiru.

*e moja gospođo, a da tek vidite kolika je surla....

 

..reče portir učtivo

Zaporožac ned 26.9.2021 22:51
PaleRider kaže...

Svaki planet ima određeni kapacitet za život. Ne možete samo stvarati nove vrste i očekivati da će svi opstat.

 

Ako je kapacitet popunjen, a očito da jest, de-ekstinkcija izumrlih vrsta ne ide bez pojačane ekstinkcije postojećih.

A ako se je ljudska populacija povećavala nauštrb mamuta onda znamo i koja bi se trebala smanjiti.

 nisu sve životinjske vrste izumrijele zbog evolucijskog procesa...

to se posebice odnosi na mamute, i red je da ih se vrati makar u nekakvom hibrid obliku..

kowach pon 27.9.2021 09:24
Zaporožac kaže...

 nisu sve životinjske vrste izumrijele zbog evolucijskog procesa...

to se posebice odnosi na mamute, i red je da ih se vrati makar u nekakvom hibrid obliku..

Ovo je blago rečeno. Mogli bi reći da je sve "izumrle" životnje zadnjih 200.000 godina kriv čovijek. 

PaleRider pon 27.9.2021 19:34

Potpuno nebitno kako je tko izumro.

 

Da nešto razjasnimo..

Ovdje se ne radi o vraćanju izumrle vrste nego o stvaranju hibrida koji će ako uspije vrlo vjerojatno biti sličniji slonu nego mamutu.

Sama razlika u veličini mamuta i slona u određenom trenutku razvoja postaje problem - kada fetus postane prevelik za maternicu slona on se dalje mora razvijati izvan maternice što stvara komplikacije.

Za garanciju uspjeha bilo bi potrebno genetski modificirati slona da ima veću maternicu, odnosno prvo od slona napraviti mamuta pa da može roditi mamuta.

 

S druge strane garantira se (ili obećaje) poboljšanje klime na globalnoj razini a za što je potrebno stvoriti dobru masu ovakvih hibrida i osigurati da rade ono što je predviđeno da će raditi.

Za ponašanje nisu toliko bitni geni nego regulacija gena (epigenetika) a koja se u dobroj mjeri nasljeđuje od roditelja - ako je mamutu roditelj slon, on će se ponašati više kao slon nego kao mamut bez obzira što nema iste gene (0.4% razlike u ovom slučaju).

Čak ako to zanemarimo, od koga će dijete mamut učiti što treba - kao mamut, raditi? Od majke slona koja ga možda neće ni prihvatiti zato jer nije slon ili od čovjeka??

 

Nemam ja ništa protiv vraćanja mamuta, dapače, više mamuta se čini boljim za planet od više ljudi, ali ovo nisu mamuti i prije će završiti kao atrakcija u zoološkom vrtu nego kao slobodna životinja koja regulira klimu na planetu dok ga mi razjebavamo.

 

Onda ćemo još govoriti kako smo ga spasili jer bi jadno stvorenje sa svom tom dlakom u Africi izumrlo (a tamo će naravno biti jer ga je slonovski instinkt tjerao sa sjevera u Afriku).

Al Crane sub 16.10.2021 21:14

Rewilding zvuči kao sjajna ideja, ali nema šanse da bi neka populacija mamuta (čak i ako ju uspijemo u dovoljnom broju namnožiti - znači na tisuće krda mega-biljoždera koji odrastaju i sazrijevaju usporedivo s ljudskim životnim vijekom) unutar samo par desetljeća drastično utjecala na subarktički (sibirsko-kanadski) stepski ekosistem. Da se reklo par desetaka tisuća, ili makar tisuća godina, i bez upliva naših industrijskih atmosferskih emisija, onda OK... ali toliko vremena nemamo.

Nah, još jedan crowdfunding koji koristi magične riječi global warming, da bi se navuklo investitore.
Ali još uvijek daleko bolji cilj od "nuklearne renesanse" 

Al Crane sub 16.10.2021 21:38
KIKI3ooo kaže...
Ivan(4) kaže...
Moj tim misli tokom čitanja teksta: Ok, stvore nove mamute koji mogu živeti na krajnjem severu, šta će tamo jesti? I na koji način će to usporiti klimatske promene?! Aha, oživljavanje vegetacije. Ali kako nameravaju to da izvedu?!

 Krdo obnavlja vegetaciju gaženjem tla, u nedostatku stručnijeg izraza, brštenjem raslinja i gnojenjem.

Šta će tamo jest? Neće ostavit beštiju vrijednu nekoliko milijuna da luta po Sibiru. Čak i da mogu odma spawnat krdo mamuta. 

 Pretpostavljam na način kako i afrički slonovi reguliraju savane/travnjake: iskrčuju veću drvenastu vegetaciju kako bi došli do travnjaka koji se daleko brže obnavljaju. To bi po nekoj labavoj teoriji trebalo valjda povećati i albedo subpolarnog kruga (tip i količina vegetacije ima neke veze s količinom i zadržavanjem padalina, naime snijega, čini mi se), vratiti ga bliže prijašnjem indeksu.
Hah, to već odrađuju sibirsko-kanadsko-aljaški šumski požari. Ne drži mi čitava ta hipoteza vodu, ne vidjeh još neke znanstvene radove u tom smislu, samo spekulacije.

KIKI3ooo pon 18.10.2021 19:53
Al Crane kaže...
KIKI3ooo kaže...
Ivan(4) kaže...
Moj tim misli tokom čitanja teksta: Ok, stvore nove mamute koji mogu živeti na krajnjem severu, šta će tamo jesti? I na koji način će to usporiti klimatske promene?! Aha, oživljavanje vegetacije. Ali kako nameravaju to da izvedu?!

 Krdo obnavlja vegetaciju gaženjem tla, u nedostatku stručnijeg izraza, brštenjem raslinja i gnojenjem.

Šta će tamo jest? Neće ostavit beštiju vrijednu nekoliko milijuna da luta po Sibiru. Čak i da mogu odma spawnat krdo mamuta. 

 Pretpostavljam na način kako i afrički slonovi reguliraju savane/travnjake: iskrčuju veću drvenastu vegetaciju kako bi došli do travnjaka koji se daleko brže obnavljaju. To bi po nekoj labavoj teoriji trebalo valjda povećati i albedo subpolarnog kruga (tip i količina vegetacije ima neke veze s količinom i zadržavanjem padalina, naime snijega, čini mi se), vratiti ga bliže prijašnjem indeksu.
Hah, to već odrađuju sibirsko-kanadsko-aljaški šumski požari. Ne drži mi čitava ta hipoteza vodu, ne vidjeh još neke znanstvene radove u tom smislu, samo spekulacije.

 I tu je hipotezu postavio lik zbog kojeg je pobiveno 40K slonova.

Al Crane pon 18.10.2021 21:42
KIKI3ooo kaže...
Al Crane kaže...
KIKI3ooo kaže...
Ivan(4) kaže...
Moj tim misli tokom čitanja teksta: Ok, stvore nove mamute koji mogu živeti na krajnjem severu, šta će tamo jesti? I na koji način će to usporiti klimatske promene?! Aha, oživljavanje vegetacije. Ali kako nameravaju to da izvedu?!

 Krdo obnavlja vegetaciju gaženjem tla, u nedostatku stručnijeg izraza, brštenjem raslinja i gnojenjem.

Šta će tamo jest? Neće ostavit beštiju vrijednu nekoliko milijuna da luta po Sibiru. Čak i da mogu odma spawnat krdo mamuta. 

 Pretpostavljam na način kako i afrički slonovi reguliraju savane/travnjake: iskrčuju veću drvenastu vegetaciju kako bi došli do travnjaka koji se daleko brže obnavljaju. To bi po nekoj labavoj teoriji trebalo valjda povećati i albedo subpolarnog kruga (tip i količina vegetacije ima neke veze s količinom i zadržavanjem padalina, naime snijega, čini mi se), vratiti ga bliže prijašnjem indeksu.
Hah, to već odrađuju sibirsko-kanadsko-aljaški šumski požari. Ne drži mi čitava ta hipoteza vodu, ne vidjeh još neke znanstvene radove u tom smislu, samo spekulacije.

 I tu je hipotezu postavio lik zbog kojeg je pobiveno 40K slonova.

 
O bože... prestrašno. "Ekolog"?? Jedino Bolsonaro može bit ponosan na njega.
Znači filing me nije prevario.