ZovemseZoranidolazimizRijeke pet 22.10.2021 18:24

Baš sam jučer instalirao nove Windowse 11 jer mi se pojavio dostupni update. Jako mi se dopadaju i super izgledaju.

 

Još moram vidjeti što sve nude od novosti, znam za puno bolji terminal (sada može biti i Linux npr. unutra), i pokretanje Android aplikacija (to me ne zanima). 

Nisam primjetio nikakve bugove niti nešto što me smeta, za sada je sve savršeno.

 

Interesantno:

 

Update je stavio novu verziju Windowsa, ali su baš svi programi i njihove postavke zadržani, čak mi je i Edge vratio sve prethodne Tabove što sam imao otvorene, a kako koristim "multi clipboard" (win+v) i te postavke su vraćene. Oduševljen sam s ovime. Naravno i u toku instalacije vjerojatno su i zadnje driveri skinuti automatski jer vidim da mi se nema što updateati.

 

 

 

Lp.

Envy pet 22.10.2021 18:57
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Baš sam jučer instalirao nove Windowse 11 jer mi se pojavio dostupni update. Jako mi se dopadaju i super izgledaju.

 

Još moram vidjeti što sve nude od novosti, znam za puno bolji terminal (sada može biti i Linux npr. unutra), i pokretanje Android aplikacija (to me ne zanima). 

Nisam primjetio nikakve bugove niti nešto što me smeta, za sada je sve savršeno.

 

Interesantno:

 

Update je stavio novu verziju Windowsa, ali su baš svi programi i njihove postavke zadržani, čak mi je i Edge vratio sve prethodne Tabove što sam imao otvorene, a kako koristim "multi clipboard" (win+v) i te postavke su vraćene. Oduševljen sam s ovime. Naravno i u toku instalacije vjerojatno su i zadnje driveri skinuti automatski jer vidim da mi se nema što updateati.

 

 

 

Lp.

Koja verzija je? Znam da se komentar veže za vijest, ali nam treba gdje si i u kojem kanalu, DEV, Beta, ili Release? 

Envy pet 22.10.2021 19:01
makopos kaže...

Da li onda treba instalirati onaj "patch" od AMD-a ili je sad OK sve sa Win11 ?

Sa Win 11, na ljeto rano nema problema. Bilo da si u DEV/Beta ili sada u Finishito programu.
Barem što se tiče Xeončića, ti CPU-ovi su današnje Blago Afričkog Korpusa, tko je čitao Zagora ili moćda čak oonog Crnu Stijenu. (Alan Ford nije sigurno a nije ni Dilan Dog).

ZovemseZoranidolazimizRijeke pet 22.10.2021 19:17
Envy kaže...

Koja verzija je? Znam da se komentar veže za vijest, ali nam treba gdje si i u kojem kanalu, DEV, Beta, ili Release? 

 

 

Release verzija, dobio sam informaciju da mogu instalirati nove Windowse preko Updatea. To ovisi od računala do računala, jer mnogima u Americi još update nije stigao. Ne znam kako to MS odluči napraviti.

 

 

Lp.

pravi_covijek pet 22.10.2021 23:17
Envy kaže...
makopos kaže...

Da li onda treba instalirati onaj "patch" od AMD-a ili je sad OK sve sa Win11 ?

Sa Win 11, na ljeto rano nema problema. Bilo da si u DEV/Beta ili sada u Finishito programu.
Barem što se tiče Xeončića, ti CPU-ovi su današnje Blago Afričkog Korpusa, tko je čitao Zagora ili moćda čak oonog Crnu Stijenu. (Alan Ford nije sigurno a nije ni Dilan Dog).

Malo si pomijesao, to je Mister No 

Koji Xeoni? Ako je GOLD to je u redu.

ihush sub 23.10.2021 11:34

.. malo o tome tko-što ili što je os, driver, tko-što je uzrok-riješenje i sl.

 

o problemu se govori-piše kao o problemu win (win11).. ali to nije problem osa, nego hw-drivera, uefi, bios, driver.. to nije os, nije ms.

-driver proizvodi proizvođač.

No, dobra je vijest da je AMD također izbacio rješenje u obliku novog upravljačkog programa za čipset (3.10.08.506), pa oni koji koriste Microsoftov novi operativni sustav i AMD procesore, više ne bi trebali osjetiti pad performansi.

.. što kaže taj odlomak? Kaže da je AMD-proizvođač ispravio problem tj driver. Win-os je pri tome ostao isti, jednak. Tko-što je problem, uzrok, riješenje? Ne miješati s time da je neki driver uključen u win-ms-installer bazu pa ga ne treba zasebno pribaviti-instalirati (ili automatika-online).

 

-naslov, konačno.. kao da je to nešto što traje duže-godinama, win je službeno izašao prije desetak dana, tek tad kreće i recimo obveza oema-proizvođača za pružanjem supporta pa tako i drivera, tj ne računajte insider-dev i sl. to nema veze s inercijom-biznisom pa i interesima-politikom tih kompanija. Npr, moguće da je adm jednostavno zakasnio, možda slučajno, možda namjerno.. ne treba zaboraviti da je ms-win također i wintel tj intel.. a tad je moguće i lagana opstrukcija, tj scenariji zašto nešto nije od početka 'dobro'.. dok naslov i riječ konačno zvuči prvo kao da je win nešto riješio, što radi amd ili da se to čekalo godinama.. tj sugestija u pogrešnom smjeru.

 

-pa na ovom i sl. primjerima, kao uputa juzerima, kad imaju neki problem.. ne treba uvjek kriviti os-win ili bilo koji, os je os, nije driver. Driver je stvar proizvođača, supporta, rokova i naravno da nije postojao prije izlaska win tj može ako proizvođač to želi, ako ulaže resurse-razvoj i recimo surađuje s ms u razvoju, tj svi imaju svoje interese i prioritete.. i zato je amd tek sad, možemo reći i već-brzo jer je ispravak drivera stvar koja može potrajati pogotovo ako je problem stvaran.

-problem zapravo nije os-win, problem je ms-wintel i forsiranje prema uefiju, uz ostale uvjete koje postavlja ms, ne win, jer win je samo os, radi.. to traži wintel, traži uefi kao i tpm, kao i gpt.. dok win radi jednako.

-problem je povezan s uefijem, jer tad driver direktno kontrolira hw, ne bios, tj kao što se nekad recimo overclock radio u biosu, sad to radi driver iz osa.. isto ali drugi dio a tad je važan driver, tj dok je to bilo pod kontrolom biosa, nije ovisilo o driveru. ili-ili.. pa kad idući put nešto ne radi kako bi trebalo, ne treba pljucnuti os, win.. možda ms zbog politike ali ne sam os jer je kao i svaki drugi odličan i nije uzrok-problem.

-problem je samo forsiranje, promjena, driver, uefi, kao i odnosi kompanija pa će neki prije, neki kasnije nešto napraviti, čak i kao moguća reklama ili podmetanje suprotne strane, jer postoji mogućnost da svi žele ovakav problem jer se adm pojavi u tisućama textova kao i ovaj u bugovim temama.. besplatna reklama, moguće, kao i suprotno da to želi onaj drugi, intel.. itd. a win11 je samo win, os, radi... neovisno što ima zaobljene čoškove, radi kao svaki drugi os, kroz driver što je u definiciji soft treće strane, ne osov-msov.. dok ms samo certificira (lupi logo i naplati).

rambox sub 23.10.2021 16:55
wiz4rd kaže...

Prije ovog patcha od AMD-a i MS-a updeta je latencija bila na 75 ns sad se vratila na 10. 

Tebi Aida64 ne prepoznaje proc, dakle ako je u pitanju Zen2/Zen3 proc+Aida64 iz 2018 godine.L3 Cache latencije su ok, ali L3 Cache performanse kod tebe su preniske tu nekaj ne štima.

 

Eto kak to izgleda(Prozor 10), kad dvije različite Aida64 verzije imaju podršku za opet "dva različita Zen2 procesora".To je očekivane ili normalne brojke, kad ovakav test odradiš u situaciji kad procesor uopče nije zaposlen=vrti samo Aida64.Desno je moj Renoirac, a livo je proc-komp koji sam ja preporučil i osobno zazidal.

 

 

 

 

 

 

picajzla0707 ned 24.10.2021 13:21

ma nemoguće da se riješilo, zar nije to urota zrinsko-frankopanska da bi se intelovi procesori koji još nisu niti izašli pokazali boljima nego što jesu u odnosu na amd

ovako ispada da su majkrošuftovi i amdovi softveraši nešto zajebali u prilagodbi, a to je, naravno, nemoguće obzirom da je to ipak zavjera