Ajar sub 21.5.2022 17:56

umjesto da budu sretni kako poslije 45 godina (sic!) i tamo negdje u vražjoj materi, gdje nemaju blagog pojma što se zbiva i čega sve ima, uopće radi. al ajde, nek se djeca poigraju. plaća ide pa k'o ga ... možda upali. ako da, dobro, ako ne, opet dobro. 

Mandor sub 21.5.2022 21:50

Tako mi je tužno vidjeti ove komentare sa palcima gore koji se sprdaju iz znanosti. Pametni komentari koji ozbiljno diskutiraju o tehnologiji se zaobilaze.

Prije tih sondi nismo znali da Jupiter ima pojas poput Saturna. Nismo znali za nekoliko satelita Jupitera i Saturna. Nismo znali za vulkane na satelitima. Nismo znali o atmosferama, da li postoje, od čega se sastoje. Nismo znali da postoji voda na tiim satelitima. Sonde su napravile 67000 fotografija kakve ne možemo napraviti sa zemlje. Nikakvim teleskopima. 

A komentatori se zadovolje sa... onim gore....

ivanzu sub 21.5.2022 23:01

Ovaj forum u zadnjih par godina su zaposjeli razno razni teoretičari zavjera i trolovi tako da nije ni čudo. Eto ja sam nedavno imao raspravu s kolegom koji tvrdi da je zemlja ravna ploča te da ljudi nikada nisu bili na Mjesecu.

memulica ned 22.5.2022 15:23
Mandor kaže...

Tako mi je tužno vidjeti ove komentare sa palcima gore koji se sprdaju iz znanosti. Pametni komentari koji ozbiljno diskutiraju o tehnologiji se zaobilaze.

Prije tih sondi nismo znali da Jupiter ima pojas poput Saturna. Nismo znali za nekoliko satelita Jupitera i Saturna. Nismo znali za vulkane na satelitima. Nismo znali o atmosferama, da li postoje, od čega se sastoje. Nismo znali da postoji voda na tiim satelitima. Sonde su napravile 67000 fotografija kakve ne možemo napraviti sa zemlje. Nikakvim teleskopima. 

A komentatori se zadovolje sa... onim gore....

Mislim da velika većina forumaša (nadam se) zna što znači i što je postigla ta svemirska sonda, pa ti se ne mora svaki put na 100 stranica napisati cijeli njen 'životopis' kad dođe neka vijest usvezi&gledemede, tj. sonde.

 

Dakle dotični članak se ne bavi onime što ZNAMO, već piše da ovi iz JPL-a NE ZNAJU što se događa sa sistemom za orijentaciju same sonde i može biti svašta ili ništa. To će se znati za nekoliko mjeseci kad naprave sve provjere ili možda i ne.

 

Na kraju znanost nije nikakva sveta krava, dozvoljeno je sprdati se sa znanošću i meni to nikad nije smetalo (npr. ne smeta mi što netko vjeruje da je Zemlja ravna ploča ili da Bog postoji).

Mandor pon 23.5.2022 10:29
Kolacic kaže...

 Ovi komentari gore su svi iz zezancije napisani.

Tko spominje teorije ili ostale gluposti. Vjerujem da svaki zna bar nesto za sto je zasluzan Voyager.

Uzivajte u prirodi.

 Ma jasno mi je da je zezancija samo je li nešto vrijedno ili jadno? Je li se ntko nasmijao na to? je li nekome popravilo dan? Kao da neki pišu jer se natječu u broju postova.

 

"Možda jednom u nekom trenutku...Voyager...first contact...scenarij prvog star trek filma postane realnost"

-  super neka svi znaju da je taj komentator pogledao starttrek i još je položio geek ispit pa se dobro sjeća radnje i da se radi o prvom filmu. Te sonde su jedino što smo poslali izvan sunčeva sustava i nose "zvukove zemlje" i druge informacije. Pitanje je da li uopće možemo sada poslati nešto što bi sustiglo Voyagere i kad bismo poslali nešto, ne bi za naših života izašlo iz sunčevog sustava. New horizons je sporiji.

 

"Stisneš F10 ... i čekaš ... i čekaš ... i čekaš .... i čekaš ... i čekaš ... i čekaš ... pa ponovno F10 ... i čekaš ..." 

- Pa to je normalno debugiranje. ako čekaš 20 sati onda prije da bi bilo stisnešđ F10 i odeš na mor za vikend... stisneš F10 i odeš na koncert u Francusku... Ali naravno da nećeš stisnuti F10 i da to nije ni približno što rade i kako radi Voyager računalo.

 

"umjesto da budu sretni kako poslije 45 godina (sic!) i tamo negdje u vražjoj materi, gdje nemaju blagog pojma što se zbiva i čega sve ima, uopće radi. al ajde, nek se djeca poigraju. plaća ide pa k'o ga ... možda upali. ako da, dobro, ako ne, opet dobro"

- Jel to vic? Plaća ide pa ćemo čačkati? To je jedino što smo poslali tako daleko. Ponavljam, da nešto danas lansiramo, ne bi bilo tamo za naših života. To je jedino što imamo tamo i što nam može dati bilo kakav podatak i biti će još jako jako dugo. Možda je bitno otkriti što se pokvarilo, da kad pošaljemo konačno nešto novo, da znamo bolje zaštiti i da bude trajnije. Što će značiti veću vrijednost. A ovo debugiranje je dio istraživanja.

 

"Jel radi ma baterije ili ima agregat?"

- Ne znam jel zezancija ili ozbiljno. Ako je zezancija, jadna je. Ako je ozbiljno valjda bilo koji rezultat pretrage "Voyager 1" ili slično bi dao odgovor i ne moraš čekati forumaša da odgovori.

 

"Jedina šteta je što nemaju nekog doktora znanosti kao što je naš novi ministar Filipović. On se kuži u debugiranje."

- :facepalm:... provjeravam jesam li na idexu ili bugu.

 

"dozvoljeno je sprdati se sa znanošću i meni to nikad nije smetalo "

- dozvoljeno je sprdati se s bilo čime osim premijerom pavijanom. Međutim ima li vrijednost? Dozvoljeno je sprdati se i sa lošim sprdanjem valjda.

Meni je žao što se u hrpi bezveznih komentara utopi neki pametan koji će mi reći nešto što nisam znao ili ispraviti nešto što je pogrešno. Volio bih da ljudi razmisle prije nego postaju "ima li ovo neku vrijednost?", "Jesam li dao doprinos temi?".

I to je trend tu na forumu.

Damir22 pon 23.5.2022 13:47

Ljudi koji vjeruju da je zemlja ravna su samo neshvaceni....

 

Uzmi bilo koji komad zemlje i vidjet ces da je ravna, stani bilo gdje i gledaj oko sebe - opet ravno, manje vise moze biti kvrgavo, gore,dole, ali u principu ravno....

 

I sto oni netocno govore?

 

Planet Zemlja, s druge strane.....to je neka totalno druga prica....

 

Uostalom, 2063 i nije toliko daleko koliko se cini......

segregator pon 23.5.2022 13:54
Mandor kaže...
Kolacic kaže...

 Ovi komentari gore su svi iz zezancije napisani.

Tko spominje teorije ili ostale gluposti. Vjerujem da svaki zna bar nesto za sto je zasluzan Voyager.

Uzivajte u prirodi.

 Ma jasno mi je da je zezancija samo je li nešto vrijedno ili jadno? Je li se ntko nasmijao na to? je li nekome popravilo dan? Kao da neki pišu jer se natječu u broju postova.

 

"Možda jednom u nekom trenutku...Voyager...first contact...scenarij prvog star trek filma postane realnost"

-  super neka svi znaju da je taj komentator pogledao starttrek i još je položio geek ispit pa se dobro sjeća radnje i da se radi o prvom filmu. Te sonde su jedino što smo poslali izvan sunčeva sustava i nose "zvukove zemlje" i druge informacije. Pitanje je da li uopće možemo sada poslati nešto što bi sustiglo Voyagere i kad bismo poslali nešto, ne bi za naših života izašlo iz sunčevog sustava. New horizons je sporiji.

 

"Stisneš F10 ... i čekaš ... i čekaš ... i čekaš .... i čekaš ... i čekaš ... i čekaš ... pa ponovno F10 ... i čekaš ..." 

- Pa to je normalno debugiranje. ako čekaš 20 sati onda prije da bi bilo stisnešđ F10 i odeš na mor za vikend... stisneš F10 i odeš na koncert u Francusku... Ali naravno da nećeš stisnuti F10 i da to nije ni približno što rade i kako radi Voyager računalo.

 

"umjesto da budu sretni kako poslije 45 godina (sic!) i tamo negdje u vražjoj materi, gdje nemaju blagog pojma što se zbiva i čega sve ima, uopće radi. al ajde, nek se djeca poigraju. plaća ide pa k'o ga ... možda upali. ako da, dobro, ako ne, opet dobro"

- Jel to vic? Plaća ide pa ćemo čačkati? To je jedino što smo poslali tako daleko. Ponavljam, da nešto danas lansiramo, ne bi bilo tamo za naših života. To je jedino što imamo tamo i što nam može dati bilo kakav podatak i biti će još jako jako dugo. Možda je bitno otkriti što se pokvarilo, da kad pošaljemo konačno nešto novo, da znamo bolje zaštiti i da bude trajnije. Što će značiti veću vrijednost. A ovo debugiranje je dio istraživanja.

 

"Jel radi ma baterije ili ima agregat?"

- Ne znam jel zezancija ili ozbiljno. Ako je zezancija, jadna je. Ako je ozbiljno valjda bilo koji rezultat pretrage "Voyager 1" ili slično bi dao odgovor i ne moraš čekati forumaša da odgovori.

 

"Jedina šteta je što nemaju nekog doktora znanosti kao što je naš novi ministar Filipović. On se kuži u debugiranje."

- :facepalm:... provjeravam jesam li na idexu ili bugu.

 

"dozvoljeno je sprdati se sa znanošću i meni to nikad nije smetalo "

- dozvoljeno je sprdati se s bilo čime osim premijerom pavijanom. Međutim ima li vrijednost? Dozvoljeno je sprdati se i sa lošim sprdanjem valjda.

Meni je žao što se u hrpi bezveznih komentara utopi neki pametan koji će mi reći nešto što nisam znao ili ispraviti nešto što je pogrešno. Volio bih da ljudi razmisle prije nego postaju "ima li ovo neku vrijednost?", "Jesam li dao doprinos temi?".

I to je trend tu na forumu.

 

I moj i ovaj post su sa tvog stanovišta bezvrijedni, jedino što se na čitanje moga potroši

10 puta manje vremena

nixass pon 23.5.2022 14:15

slicna/ista stvar se nedavno dogodila i sa Voyagerom 2 - flipped bit

https://techcrunch.com/2010/05/19/voyager-2-likely-suffering-from-flipped-bit-syndrome/

 

The problem? “A value in a single memory location was changed from a 0 to a 1,” said JPL’s Veronia McGregor. As I’ve said countless times to end users complaining about “computer problems”: computers are all ones and zeroes inside, and who can tell what will happen when a one unexpectedly becomes a zero, or vice versa? Kudos to everyone at NASA for identifying the problem, and making plans to reset Voyager’s memory so that its on-going mission may continue!

 

 

prije toga se dogodilo (i popravilo) i sa sondom Magellan

https://github.com/Perl/perl5/commit/24f4b7dabc8

 

Larry recalls that the hex and bit string formats (H, h, B, b) were added to pack for processing data from NASA's Magellan probe. Magellan was in an elliptical orbit, using the antenna for the radar mapping when close to Venus and for communicating data back to Earth for the rest of the orbit. There were two transmission units, but one of these failed, and then the other developed a fault whereby it would randomly flip the sense of all the bits. It was easy to automatically detect complete records with the correct sense, and complete records with all the bits flipped. However, this didn't recover the records where the sense flipped midway. A colleague of Larry's was able to pretty much eyeball where the records flipped, so they wrote an editor named kybble (a pun on the dog food Kibbles 'n Bits) to enable him to manually correct the records and recover the data. For this purpose pack gained the hex and bit string format specifiers.  git shows that they were added to perl 3.0 in patch #44 (Jan 1991, commit 27e2fb84680b9cc1), but the patch description makes no mention of their addition, let alone the story behind them.

Veliki Brat pon 23.5.2022 14:15
Mandor kaže...

Ma jasno mi je da je zezancija samo je li nešto vrijedno ili jadno? Je li se ntko nasmijao na to? je li nekome popravilo dan?

Ajde pa nisu ljudi strojevi, da samo pišu ozbiljne i konstruktivne komentare i da svi samo nešto suhoparno raspravljaju.

Idealno bi bilo da netko napiše kvalitetan post s odmjerenom dozom humora, ali što realno može jedan forumaš naposati na ovu temu?

Koliko se sjećam originalnog članka, spomenuto je ovo što Ajar prigovara, da bi trebali biti zadovoljni da je i toliko izdržao - i jesu zadovoljni.

 

Osobno, dokle god humor nije neukusan i ne vrijeđa, je dobrodošao, pa makar i ne naučim nešto novo.

Iskreno, baš se sjećam da sam pročitao te komentare i da, nasmijali su me (ako mi već i nisu baš "popravili dan").

Macumba pon 23.5.2022 15:11

Vidim da je rasprava živahna.

S obzirom na godinu proizvodnje (moju) dobro pamtim lansiranje Voyagera, ali i Pioneera 10 i 11 (otišli u beskraj prije Voyagera, ali ih Voyageri prestigli, odnosno stigli dalje). Tada, u osnovnoj jako sam bio zaljubljen u sve što ima veze sa svemirom (astronomija, astronautika). Čitao sam Čovjek i svemir, Galaksiju. Tu sam učio i saznavao fascinantne stvari. Tadašnja tehnologija bila je dovoljno napredna da napravi tako pouzdane i trajne sprave. Tada nitko nije mogao zamisliti da će skoro 50 godina kasnije Voyageri još raditi i slati podatke doma. 

Samo ta činjenica dovoljna je da se tim ljudima podigne spomenik. Zapravo te letjelice su njihov najbolji i najtrajniji spomenik. Vjerojatno će nadživjeti čovječanstvo.

 

Volio bih da ekipa uspije otkriti i popraviti kvar, ali ako se to i ne dogodi, Voyageri su ispunili svoje poslanje. 

Koga zanima, može provjeriti gdje su Voyageri, u realnom vremenu: https://voyager.jpl.nasa.gov/mission/status/ 

ansha pon 23.5.2022 17:02
Mandor kaže...
Kolacic kaže...

 Ovi komentari gore su svi iz zezancije napisani.

Tko spominje teorije ili ostale gluposti. Vjerujem da svaki zna bar nesto za sto je zasluzan Voyager.

Uzivajte u prirodi.

 Ma jasno mi je da je zezancija samo je li nešto vrijedno ili jadno? Je li se ntko nasmijao na to? je li nekome popravilo dan? Kao da neki pišu jer se natječu u broju postova.

 

"Možda jednom u nekom trenutku...Voyager...first contact...scenarij prvog star trek filma postane realnost"

-  super neka svi znaju da je taj komentator pogledao starttrek i još je položio geek ispit pa se dobro sjeća radnje i da se radi o prvom filmu. Te sonde su jedino što smo poslali izvan sunčeva sustava i nose "zvukove zemlje" i druge informacije. Pitanje je da li uopće možemo sada poslati nešto što bi sustiglo Voyagere i kad bismo poslali nešto, ne bi za naših života izašlo iz sunčevog sustava. New horizons je sporiji.

 

"Stisneš F10 ... i čekaš ... i čekaš ... i čekaš .... i čekaš ... i čekaš ... i čekaš ... pa ponovno F10 ... i čekaš ..." 

- Pa to je normalno debugiranje. ako čekaš 20 sati onda prije da bi bilo stisnešđ F10 i odeš na mor za vikend... stisneš F10 i odeš na koncert u Francusku... Ali naravno da nećeš stisnuti F10 i da to nije ni približno što rade i kako radi Voyager računalo.

 

"umjesto da budu sretni kako poslije 45 godina (sic!) i tamo negdje u vražjoj materi, gdje nemaju blagog pojma što se zbiva i čega sve ima, uopće radi. al ajde, nek se djeca poigraju. plaća ide pa k'o ga ... možda upali. ako da, dobro, ako ne, opet dobro"

- Jel to vic? Plaća ide pa ćemo čačkati? To je jedino što smo poslali tako daleko. Ponavljam, da nešto danas lansiramo, ne bi bilo tamo za naših života. To je jedino što imamo tamo i što nam može dati bilo kakav podatak i biti će još jako jako dugo. Možda je bitno otkriti što se pokvarilo, da kad pošaljemo konačno nešto novo, da znamo bolje zaštiti i da bude trajnije. Što će značiti veću vrijednost. A ovo debugiranje je dio istraživanja.

 

"Jel radi ma baterije ili ima agregat?"

- Ne znam jel zezancija ili ozbiljno. Ako je zezancija, jadna je. Ako je ozbiljno valjda bilo koji rezultat pretrage "Voyager 1" ili slično bi dao odgovor i ne moraš čekati forumaša da odgovori.

 

"Jedina šteta je što nemaju nekog doktora znanosti kao što je naš novi ministar Filipović. On se kuži u debugiranje."

- :facepalm:... provjeravam jesam li na idexu ili bugu.

 

"dozvoljeno je sprdati se sa znanošću i meni to nikad nije smetalo "

- dozvoljeno je sprdati se s bilo čime osim premijerom pavijanom. Međutim ima li vrijednost? Dozvoljeno je sprdati se i sa lošim sprdanjem valjda.

Meni je žao što se u hrpi bezveznih komentara utopi neki pametan koji će mi reći nešto što nisam znao ili ispraviti nešto što je pogrešno. Volio bih da ljudi razmisle prije nego postaju "ima li ovo neku vrijednost?", "Jesam li dao doprinos temi?".

I to je trend tu na forumu.

Tebi ko da su jucer instalirali internete pa se svakom glupom postu ili trollerskoj zezanciji cudis ko pura dreku i analiziras ih....