Ajar uto 27.9.2022 12:58

moram odmah reći susjedu koji svoj ford puni samo noću, od 11 do jutra. ovak stigne prije posla ostaviti auto u kaliforniji na punjenju i poslije otići po njega. puno će mu to značiti. kao i nama ostalima tu. 

ihush uto 27.9.2022 14:13

-.. ja čitam nešto drugo (uvjek je stvar u očima promatrača, ne činjenici nego što on vidi..) :)

-pa tako vidim u textu rečenicu da je mreža (el.) pod stresom.. i prevodim to kao ptsp, neuroza (nalik neuro-mreži) i sl. i klasično američansko riješenje problema, psiho-savjetnik .. :)

.. i tako dođe mreža na termin, legne na kauč dok doktorica ruth pita ima li neki sexualni problem.. neuroze-frustracije, osjeća li se da će puknuti, gubi energiju i tako to... uz šaku normabela tarifa +100$ i idući termin, dok pacijent odlazi rasterećen, ako ništa drugo za novčanicu iz džepa.

 

-simbolički igrokaz, poanta, novčanica iz džepa na kraju priče..

Zaporožac sri 28.9.2022 08:08
fer-de-lance kaže...

Najfascinantnije je kaj se to zna već stotinjak godina i svejedno nitko ne želi zamijenjiti noćnu i dnevnu tarifu, premda je to samo administrativna stavka ( ne zahtjeva nikakve tehničke izmjene)...

 

Hvala za info..

Nas su uvijek uvjeravali da pošto imamo monofazni priključak kuće, kako ne možemo imati noćnu (jeftiniju) i dnevnu (skuplju) tarifu... da se to može izvesti samo na trofaznom priključku.

Dakle, nije točno, ili ?

 

"To nam je davno rekao lik koji je očitavao brojilo."

Poslije nisam o tome ni razmišljao, niti to provjeravao na web-u.. 

jozef sri 28.9.2022 12:35

mislim da je ovo ipak specifično za Kaliforniju koja ima jako puno instaliranih solarnih panela (PV), i imaju problem da tijekom dana imaju veliki suficit energije koji ne mogu uskladištiti, a po noći imaju deficit koji nemaju otkud nadoknaditi. Kod nas je ipak najmanje opterećenje mreže od ponoći do ranog jutra.

 

Zaporožac sri 28.9.2022 13:41
fer-de-lance kaže...

Ne, nema veze jedno s drugim.

Tarife ti šalta uklopni sat, a to je obični prekidač s tajmerom.

 

 Aus diesem Grund mi je svejedno, je li mi niža ili viša tarifa, pošto nemam termiku, i nemam pranja veša po noći, a ni glačanja...

 

Elem, na HEP stranici piše da postoje dvije vrste brojila ?!

 

U Republici Hrvatskoj koriste se jednotarifna i višetarifna brojila, a ovisno o tipu brojila različito se obračunava potrošnja električne energije. Kod jednotarifnog brojila, električna energija se uvijek obračunava prema istoj dnevnoj tarifi, odnosno cijena kilovatsata je jednaka tijekom cijelog dana. Kod višetarifnog brojila obračun električne energije se, ovisno o odabiru tarifnog modela, može vršiti prema istoj dnevnoj tarifi (Tarifni model Plavi), odnosno prema višoj i nižoj dnevnoj tarifi (Tarifni model Bijeli).

 

Ili, kao što ti kažeš, samo se na tom brojilu napravi preinaka, te ne postoje dvije vrste brojila ?

 

Ukoliko želite promijeniti tarifni model, obratite pozornost na tip brojila koji koristite.

fer-de-lance sri 28.9.2022 13:54

Da, samo se preinači, ja imam dvotarifno brojilo a koristim jednotarifni model.

Samo su nakon prelaska na jednotarifni iskopčali uklopni sat i ostavili samo jedno brojilo (od dva koja su na dvotarifnom) da broji.

Ali se mogu bilo kad naručiti za prelazak nazad na dvotarifno.

Jedino oni kaj imaju jednotarifno brojilo, njima treba ubacit dvotarifno i uklopni sat ako žele dvotarifni model.

 

Zaporožac sri 28.9.2022 13:56
fer-de-lance kaže...

Da, samo se preinači, ja imam dvotarifno brojilo a koristim jednotarifni model.

Samo su nakon prelaska na jednotarifni iskopčali uklopni sat i ostavili samo jedno brojilo (od dva koja su na dvotarifnom) da broji.

Ali se mogu bilo kad naručiti za prelazak nazad na dvotarifno.

Jedino oni kaj imaju jednotarifno brojilo, njima treba ubacit dvotarifno i uklopni sat ako žele dvotarifni model.

 

Oke, budem si danas izračunao koliko trošim pa da naćeram ženče da glača gaće, i pere veš po noći. 

fer-de-lance sri 28.9.2022 17:06

Ni ne moraš, jer bi morao imati cca. 70% struje u skupljoj tarifi da ti se isplati (ovisno o operateru), a taman i da imaš nema smisla mijenjat životni stil za par kuna mjesečno.

To se isplati samo onima kaj imaju ogromnu potrošnju noću, valjda ak sadiš maricu a imaš pomični krov ili tak nekaj 

 

fer-de-lance sri 28.9.2022 21:14

Misliš imaš dvotarifno pa onda koliko si uštedio?

Najvjerovatnije ništa, s tak malom razlikom bi ti vjerovatno jednotarifni bio jeftiniji.

Ali, pogledaj si cjenik svog operatera pa prouči koliko bi te koštalo u drugom modelu.

 

Zaporožac čet 29.9.2022 06:07
fer-de-lance kaže...

Ni ne moraš, jer bi morao imati cca. 70% struje u skupljoj tarifi da ti se isplati (ovisno o operateru), a taman i da imaš nema smisla mijenjat životni stil za par kuna mjesečno.

To se isplati samo onima kaj imaju ogromnu potrošnju noću, valjda ak sadiš maricu a imaš pomični krov ili tak nekaj 

 

 Ma, za maricu sam već riješio.

 

Prije brojača potrošnje, jedna žica faze u zidu skreće u sobu od 30 kvadratića gdje sadim, pa imam free energy (vidiš da je moguće, fizičari pojma nemaju)