Internet

Plaćanje PDV-a na AdSense zaradu

CroDexter čet 8.4.2021 15:27

Pozdrav,

 

Ako netko zna vezano uz Adsense zaradu i PDV kod paušalaca koji nisu u sustavu PDV-a.

Pitao sam knjigovotkinju ali mi je ona počela pričati da o plaćanju PDV-a na proviziju kod booking.com i da to moramu plaćati i oni koji nisu u ststavu PDV-a ali to je ipak drugačije.

 

Ako sam dobro pronašao i shvatio prihod od Adsense spada pod reverse charge i PDV je naplaćen od strane Googla za pružanje oglašavanja.

Google mi isplati novce, a kako nisam u sustavu PDV-a na taj iznos se ne plaća PDV

https://mr-eurodisco.com/finance/how-to-post-adsense-revenue/

 

Pitanje je više za financijski forum ali netko sigurno već radi na ovaj način, a vidim da knjigovođe nisu baš upućene u Adsense zaradu.

 

Hvala

bunker čet 8.4.2021 17:14


Pitaj na izvoru, one koji ti mogu doći u nadzor i stisnuti kaznu i kamate, a to je porezna služba u tvom gradu.

Moje dijete prima uplate iz amerike temeljem daljinski obavljenih usluga, i knjigovođe su isto niz gluposti predlagale oko toga zbog svog neznanja. Kada smo se obratili lokalnoj poreznoj upravi, oni su nam objasnili da se to može tretirati i kao sekundarni prihod građanima ( tako da nismo morali otvarati niti firmu niti obrt ) . Odtada samo pri svakoj uplati iz inozemstva se plate tri uplatnice koje kreira porezna i sve pet funkcionira...

CroDexter čet 8.4.2021 17:26
bunker kaže...

Pitaj na izvoru, one koji ti mogu doći u nadzor i stisnuti kaznu i kamate, a to je porezna služba u tvom gradu.

Moje dijete prima uplate iz amerike temeljem daljinski obavljenih usluga, i knjigovođe su isto niz gluposti predlagale oko toga zbog svog neznanja. Kada smo se obratili lokalnoj poreznoj upravi, oni su nam objasnili da se to može tretirati i kao sekundarni prihod građanima ( tako da nismo morali otvarati niti firmu niti obrt ) . Odtada samo pri svakoj uplati iz inozemstva se plate tri uplatnice koje kreira porezna i sve pet funkcionira...

 

Hm, zanimljivo. I koliko deru poreza na 100 kn ako se nema obrt?

bunker čet 8.4.2021 17:38


Ovak: svaki puta kada sjedne uplata od američke tvrtke, bankovnu potvrdu o tome ( izvučeš iz mzabe ) pošaljemo poreznoj na našoj općini, a oni kreiraju tri uplatnice koje platimo i potvrdu o te tri uplate im pošaljemo. Te tri uplate zajedno iznose nešto manje od 20% onoga kaj je uplaćeno ma račun, znači da ti ameri uplate 100 kn ( u dolarima ), državi bi morao po toj osnovi platiti oko 19 kn. I to moramo ponavljati kod svake uplate od američke tvrtke, ali sve ide online pa nije bed.

Gogy7 čet 8.4.2021 17:50

Ja trenutno otvaram obrt od AdSense zarade. Kako sam trenutno nezaposlen zbog korone to mi je jedini izlaz.
Mjesas porez (pdv) i porez na dohodak. Ne placas pdv ako nije preko 80,000 godišnje. Zaradujem oko 600-1000$ i nakon otvaranja obrta moram placati 1500kn poreza na dohodak i 16000 kn doprinosa jer trenutno nisam u radnom odnosu.
Ako radis onda samo placas porez na dohodak kao samostalni porezni obveznik. Ako imas vec stalan posao onda ti je super, ako si trenutno nezaposlen obavezan si platiti i doprinose drzavi.

zoki88 uto 4.5.2021 23:17
bunker kaže...

Ovak: svaki puta kada sjedne uplata od američke tvrtke, bankovnu potvrdu o tome ( izvučeš iz mzabe ) pošaljemo poreznoj na našoj općini, a oni kreiraju tri uplatnice koje platimo i potvrdu o te tri uplate im pošaljemo. Te tri uplate zajedno iznose nešto manje od 20% onoga kaj je uplaćeno ma račun, znači da ti ameri uplate 100 kn ( u dolarima ), državi bi morao po toj osnovi platiti oko 19 kn. I to moramo ponavljati kod svake uplate od američke tvrtke, ali sve ide online pa nije bed.

Pozz, to je onda rad na autorski ugovor možda kada se plaća samo tako malo poreza ili? 

zoki88 sri 5.5.2021 14:51
CroDexter kaže...

Pozdrav,

 

Ako netko zna vezano uz Adsense zaradu i PDV kod paušalaca koji nisu u sustavu PDV-a.

Pitao sam knjigovotkinju ali mi je ona počela pričati da o plaćanju PDV-a na proviziju kod booking.com i da to moramu plaćati i oni koji nisu u ststavu PDV-a ali to je ipak drugačije.

 

Ako sam dobro pronašao i shvatio prihod od Adsense spada pod reverse charge i PDV je naplaćen od strane Googla za pružanje oglašavanja.

Google mi isplati novce, a kako nisam u sustavu PDV-a na taj iznos se ne plaća PDV

https://mr-eurodisco.com/finance/how-to-post-adsense-revenue/

 

Pitanje je više za financijski forum ali netko sigurno već radi na ovaj način, a vidim da knjigovođe nisu baš upućene u Adsense zaradu.

 

Hvala

AdSense ima sjedište u Irskoj, prema tome da li plaćaš PDV iako nisi u sustavu PDV-a ovisi o tome da li pružaš uslugu u Irsku ili dobivaš uslugu od tamo. Tvoje pružanje usluge podliježe "reverse charge" mehanizmu, odnosno ne plaćaš PDV ali ga moraš spomenuti - naznačiti ćeš na račun određene stavke i staviti napomenu da si oslobođen PDV-a. To rade svi koji pružaju usluge u inozemstvo bez obzira jesi ili nisi u sustavu PDV-a, isto tako PDV nećeš plaćati čak ni ako jesi u sustavu PDV-a ukoliko pružaš usluge (čak i ako pređeš prag od 300 000kn koliko sam upućen ne plaćaš i dalje PDV ukoliko ti poslovanje isunjava navedene uvjete). Potraži na internetu pružanje usluga u EU ili u treće zemlje pa će ti biti jasnije. Ako koristiš usluge Google-a Irska e onda ti je sve obrnuto - plaćati ćeš PDV ti umjesto onih u Irskoj i to mislim bez obzira na to jesi ili nisi u sustavu PDV-a. To ti je u grubo, provjeri sve na netu i pročitaj pravilnik Google-a o plaćanjima i porezu ima tamo korisnih stvari...

bunker čet 6.5.2021 06:14


Zoki88 , to je rad po ugovoru kojeg je kreirala američka tvrtka. Taj ugovor neznam kako bih klasificirao prema našim mjerilima. U njemu nema nikakvih datuma nego se navode cifre koje će biti isplaćene nakon određene količine obavljenog posla ( prevod, lektura i korektura ).

zoki88 čet 6.5.2021 11:36
bunker kaže...

Zoki88 , to je rad po ugovoru kojeg je kreirala američka tvrtka. Taj ugovor neznam kako bih klasificirao prema našim mjerilima. U njemu nema nikakvih datuma nego se navode cifre koje će biti isplaćene nakon određene količine obavljenog posla ( prevod, lektura i korektura ).

 Da to bi bio onda autorski ugovor, najbolja i najbezbolnija solucija za inozemni dohodak ;)

bunker čet 6.5.2021 11:41


Pričao sam sa poreznikom koji uvjek kreira te tri uplatnice, i ako se dobro sjećam on je spominjao pojam "sekundarni prihod fizičke osobe "... ili nešto jako slično tome pojmu.... Uglavnom, stvar funkcionira...