Internet

Bug, virus ili nešto treće?

Bili Tić uto 11.5.2021 14:26

Zadnja tri dana mi se u activity logu na Facebooku pojavljuje da sam komentirao ili lajkao xy objave nekih random nepoznatih imena. Npr. ujutro pogledam dnevnik aktivnosti i piše da sam tijekom noći 5-6 stvari lajkao i komentirao. Maloprije pogledao, to isto mi piše za prethodnih par sati.
U "lajkove" i "komentare" se ne može ući, mogu samo ukloniti ih iz dnevnika aktivnosti, tj. obrisati.

Je li se netko susretao s time. Što bi moglo biti i kako to riješiti?

Bili Tić uto 11.5.2021 14:34

ccc2002.

 

Odgovor je jako  duhovit i nasmijao sam se, međutim nemam psihičkih problema, ne haluciniram, niti konzumiram halucinogene supstance.

 

Lako je dok se ovo manifestira na ovaj način, kroz nekakve komentare i lajkove, strah me da mi Fejs ne krene objavljivati koješta.

 

Ako netko može pomoći, bio bih zahvalan...

Filox uto 11.5.2021 14:34
Bili Tić kaže...

Zadnja tri dana mi se u activity logu na Facebooku pojavljuje da sam komentirao ili lajkao xy objave nekih random nepoznatih imena. Npr. ujutro pogledam dnevnik aktivnosti i piše da sam tijekom noći 5-6 stvari lajkao i komentirao. Maloprije pogledao, to isto mi piše za prethodnih par sati.
U "lajkove" i "komentare" se ne može ući, mogu samo ukloniti ih iz dnevnika aktivnosti, tj. obrisati.

Je li se netko susretao s time. Što bi moglo biti i kako to riješiti?

 Imaš li ženu ili djecu? Postoji li mogućnost da se na jednom od rčunala/tableta/mobitela nisi odjavio, pa je netko ulazio i lajkao s tvog profila? Možda na poslu?

 

Naravno, promijeni šifru ODMAH, ako već nisi.

 

Provjeri sve sigurnosne postavke i pojačaj što možeš.

Filox uto 11.5.2021 14:42
Bili Tić kaže...

Nisam se u skorije vrijeme ni na jednom drugom uređaju ulogirao, a ovo se događa tek 3-4 dana...

 Svejedno, možda je neki bug, a možda si "hakiran". Ponašaj se kao da ti je netko preuzeo račun, mijenjaj šifre, uključuj sve zaštite koje možeš, pregledaj sve što možeš.

 

Ne mogu ti ništa konkretnije reć, jer ne koristim facebook.

Bili Tić uto 11.5.2021 14:57

Kad odem na Postavke i privatnost > Postavke > Sigurnost i prijava, piše da sam prijavljen iz Kaknja (BiH) (a ja sam u Kiseljaku, par desetaka kilometara dalje). IP Adresa u Kaknju je istovjetna onoj koju mi izbaci kad na Googleu hoću vidjeti koja je moja IP adresa.

 

Ima li to logike?

Filox sri 12.5.2021 07:34
Bili Tić kaže...

Kad odem na Postavke i privatnost > Postavke > Sigurnost i prijava, piše da sam prijavljen iz Kaknja (BiH) (a ja sam u Kiseljaku, par desetaka kilometara dalje). IP Adresa u Kaknju je istovjetna onoj koju mi izbaci kad na Googleu hoću vidjeti koja je moja IP adresa.

 

Ima li to logike?

 To bi trebalo bit OK, ne bude uvijek precizna lokacija.

MrBlc sri 12.5.2021 07:50

Ja sam imao isti problem. Nije bilo drugog logina, ukinio sam pristup svim aplikacijama s liste, međutim, nije stalo. Tek kad sam potpuno omogućio korištenje vanjskih aplikacija i servisa je stalo, tako da se vjerojatno radi o nekom propustu u API-u.

ihush sri 12.5.2021 11:11
Bili Tić kaže...

Kad odem na Postavke i privatnost > Postavke > Sigurnost i prijava, piše da sam prijavljen iz Kaknja (BiH) (a ja sam u Kiseljaku, par desetaka kilometara dalje). IP Adresa u Kaknju je istovjetna onoj koju mi izbaci kad na Googleu hoću vidjeti koja je moja IP adresa.

 

Ima li to logike?

 -nema 'tvoje' ip adrese, nego operaterova.. koju u tom trenutku kao korisnik koristiš, tj ovisi gdje je centrala-ip-server + 'zaokruživanje' ili promašaj za razliku od mobilnog signala koji se triangulacijom locira dovoljno precizno za npr navigaciju, žica može ići bilo kamo tj google ne zna da si sad (izmišljeno) recimo povukao žicu od mene.. s drgog kraja svijeta, tj vidjet će onog operatera i adresu koja je javna-vani, kao npr VPN..

-dio korisnika bivšeg tele2 je tako bio prijavljen preko finskih adresa koje je telac imao viška.. mada finsku nikad nisu ni vidjeli..

 

-problemi, bugovi, možda i rušenje nekog servera pa povrat stanja iz backupa.. ništa na što možeš utjecati, dok virus sigurno nije tj što bi virus radio pogotovo ako je računalo ugašeno, tj ako netko drugi-treći to radi tad ima tvoje pristupne podatke, user-pass a virus-malware tad služi samo tome da pribavi te podatke ili neki treći način.

 

-ono što možeš, promijeniti pass, ne povezivati razne servise, kao gmail-face-ostalo.. no kad jednom povežeš, gotovo je. Ako netko ima tvoje podatke, tad promjena možda riješi problem, možda ne jer kako je prvi put dobio pass može i drugi put-novi .. tj ako misliš da je nešto takvo, realno nema potrebe tj to rade isključivo zainteresirane osobe, poznanici i sl. dok se nekom hakeru s druge strane svijeta nema smisla time zamarati, tj koji smisao bi bio da netko lajka na tvome faceu... tj vjerojatnije je npr mobitel-servisi kao ažuriranje i sl. koji nešto okine u bilo koje doba dana-noći tj internet i appsi na mobitelu su takvi, jedno od riješenja je ne koristiti (sve-dio).. i paziti gdje se što povezuje. npr zgodno je za gmail imati reset s brojem mobitela, no što kad baciš mobitel. + što kad jednom povežeš ostale servise kao viber-face-igre-razno.. i kad oni koriste npr gmail acc za provjeru-potvrdu, tj tad ovisiš o tom gmailu i ako netko ima pristup tad što god radiš na ostalim servisima nema pomoći jer je povezano, tj kao da imaš kuću s više ulaznih vrata-ključeva, đabe jedna vrata zaključaš ako za druga ni ne znaš.. itd.

Bili Tić čet 20.5.2021 00:50

Skužio sam da mi se javlja da sam lajkao ili komentirao neke objave ili komentare likova koji su mi poznati tipa s nekih portala koje sam prije posjećivao.

 

Je li moguće da mi u activity logu izlistava komentare i lajkove stare par godina, neki bug, povlačenje iz backupa?

 

Zanimljivo, nijedan takav komentar u dnevniku aktivnosti ne mogu otvoriti niti mi je itko od prijatelja dosad rekao da im se pojavio na Facebooku.