crowolf pon 6.6.2022 11:07

Nadam se  da je pitanje postavljeno u sukladnu temu.

Radi se o slijedećem.

Želim postaviti oglas za prodaju novog SSD-a na ovom forumu no začudo koliko podataka traži BUG d.o.o da bi to bilo ostvarivo.

Naime radi se o OIB broju koji baš i nije tako javan, no ni to nije neki problem da se takvi podatci pri eventulnim curenjem ne koriste za kojekakve nepodopšine kojima sam nažalost bio izložen

nakon, koliko se sjećam provale u osobne podatke korisnika jedne mobilne mreže.

Da ne bi bilo protumačeno krivo,nemam ništa protiv upisa podataka glede prodaje ili kupovine ali baš i nisam siguran koliko su ti podatci zaštićeni.

Možda pitanje i nije na mjestu ali prozviždim kada me zovu i pokušavaju na lošem engleskom objasniti da se trebam osigurati od pada metora na glavu itd.

Tako da je pitanje slijedeće,zašto i čemu OIB na forumu?Ionako ga se u slučaju problema može dobiti na upit.

Hexfire pon 6.6.2022 11:36

Moja logika je da se žele zaštititi u slučaju da ti nekoga prevariš i onda ih policija ili tko već traži podatke. 100% ćeš im ti naknadno dostaviti OIB, ako dođe do tako nečega. 

 

Ne vidim gdje je problem. Njuškalo traži isto koliko pamtim.

Nuclear_Phoenix pon 6.6.2022 11:38

Da si pročitao što piše kod doregistracije, bilo bi ti jasno da to ne zahtjeva Bug nego zakon:

 

"Molimo Vas da upišete svoje identifikacijske podatke ukoliko želite prodavati na našem forumu. Temeljem Clanka 7. Zakona o zabrani i sprjecavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti nije nam dopušteno objavljivati oglase ukoliko nam oglašivac ne dostavi zakonom propisane podatke. Ovdje uneseni podaci nece biti javno dostupni, niti ce se koristiti za bilo kakvu drugu svrhu, osim povezivanja uz predane oglase.

 

Korisnicko ime i e-mail adresa (koja nece biti javno objavljena), preuzimaju se iz vaše registracije na Bug.hr portal, odnosno forum.

 

Sva polja za unos osobnih podataka nužno je ispuniti!"

 

P.S. Svi oglasnici to traže.

crowolf pon 6.6.2022 11:56
Nuclear_Phoenix kaže...

Da si pročitao što piše kod doregistracije, bilo bi ti jasno da to ne zahtjeva Bug nego zakon:

 

"Molimo Vas da upišete svoje identifikacijske podatke ukoliko želite prodavati na našem forumu. Temeljem Clanka 7. Zakona o zabrani i sprjecavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti nije nam dopušteno objavljivati oglase ukoliko nam oglašivac ne dostavi zakonom propisane podatke. Ovdje uneseni podaci nece biti javno dostupni, niti ce se koristiti za bilo kakvu drugu svrhu, osim povezivanja uz predane oglase.

 

Korisnicko ime i e-mail adresa (koja nece biti javno objavljena), preuzimaju se iz vaše registracije na Bug.hr portal, odnosno forum.

 

Sva polja za unos osobnih podataka nužno je ispuniti!"

 

P.S. Svi oglasnici to traže.

 Aha,hvala na pojašnjenju.Svejedno mi nije drago ostavljati OIB svuda.Očito to tako mora biti.

Old Iggy pon 6.6.2022 12:36
MEGATAMA kaže...

Kao sto i pola ovog foruma javno pise da kradu sadrzaj sa torenta sto je enormno veci prekrsaj nego upisat pogresan broj pa ocito nikome nista.

Porezno - carinski prekršaji su ipak malo drugačiji tip prekršaja.

Dapače, neki su i kazneno djelo, ovisno o iznosu.

Zaporožac pon 6.6.2022 12:55
crowolf kaže...

 

Tako da je pitanje slijedeće,zašto i čemu OIB na forumu? Ionako ga se u slučaju problema može dobiti na upit.

 

Uskoro ćemo u Hrvatskoj za registraciju na forume i bilo koje druge sajtove morati slati sken osobne, putovnicu, dvije fotografije u vrtu, gdje držiš natpis: "Ja sam Pero Perić" itd

To je od mene svojedobno tražio Facebook.

 

Što se tiče "problema",možeš ti tako nekoga zavaljati za 20 tkn, više se ne javiti, a Bug nema tvoje podatke.

 

Kupac može tužiti Bug.

Kako Bug provjerava OIB ?

Opet, ako upišeš lažni OIB ne znam kako će te detektirati osim preko IP adrese.

 

Ako koristiš VPN, ne znam može li se, i da li se policiji za taj iznos uopće želi rulati da te nađu.

Old Iggy pon 6.6.2022 13:03
Zaporožac kaže...
crowolf kaže...

 

Tako da je pitanje slijedeće,zašto i čemu OIB na forumu? Ionako ga se u slučaju problema može dobiti na upit.

 

Uskoro ćemo u Hrvatskoj za registraciju na forume i bilo koje druge sajtove morati slati sken osobne, putovnicu, dvije fotografije u vrtu, gdje držiš natpis: "Ja sam Pero Perić" itd

To je od mene svojedobno tražio Facebook.

 

Što se tiče "problema",možeš ti tako nekoga zavaljati za 20 tkn, više se ne javiti, a Bug nema tvoje podatke.

 

Kupac može tužiti Bug.

Kako Bug provjerava OIB ?

Opet, ako upišeš lažni OIB ne znam kako će te detektirati osim preko IP adrese.

 

Ako koristiš VPN, ne znam može li se, i da li se policiji za taj iznos uopće želi rulati da te nađu.

Ja bi uveo takvu autentifikaciju za svaku aktivnost na internetu.

 

A za 20kkn policija se itekako aktivira.

bunker pon 6.6.2022 13:57


Vax , kazneni zakon , točka 2 članka 228 pojašnjava kazneno djelo sa malom materijalnom štetom a točka 3 članka 236 pojašnjava kazneno djelo prevare sa malom štetom.

Uglavnom, sve su to kaznena djela a ne prekršaji. Razlika u šteti rezultira samo činjenicom tko je obvezan a tko nije podnijeti kaznenu prijavu, no nitko neće pogriješiti ako i podnese prijavu iako nije bio obvezan....

https://www.zakon.hr/z/98/Kazneni-zakon

silvio3105 pon 6.6.2022 14:45

Oke, ja upišem random broj, stavim oglas, zajebem kupca, kupac se žali policiji, policija dođe do Buga, Bug da moje random brojeve. Nit mogu do OIBa, nit mogu napisat kaznu za krivo davanje informacija, nit za krađu na oglasu.

Old Iggy pon 6.6.2022 14:47
silvio3105 kaže...
Oke, ja upišem random broj, stavim oglas, zajebem kupca, kupac se žali policiji, policija dođe do Buga, Bug da moje random brojeve. Nit mogu do OIBa, nit mogu napisat kaznu za krivo davanje informacija, nit za krađu na oglasu.

Nije to uvedeno uopće radi kupca.

vax pon 6.6.2022 15:30
bunker kaže...

Vax , kazneni zakon , točka 2 članka 228 pojašnjava kazneno djelo sa malom materijalnom štetom a točka 3 članka 236 pojašnjava kazneno djelo prevare sa malom štetom.

Uglavnom, sve su to kaznena djela a ne prekršaji. Razlika u šteti rezultira samo činjenicom tko je obvezan a tko nije podnijeti kaznenu prijavu, no nitko neće pogriješiti ako i podnese prijavu iako nije bio obvezan....

https://www.zakon.hr/z/98/Kazneni-zakon

 Kako to onda da mi se niko nikad nije iz policije javio povratno za kaznenu prijavu koju sam podnio  (krađu katalizatora) a počinitelj je uhvaćen?

bunker pon 6.6.2022 16:10


Vax, nema se tebi kaj policija javljati. Ako si ti prijavio krađu auto dijelova , ako je onda policija napravila očevid, ako je onda podnijeta prijava protiv nepoznatog počinitelja, ako je onda naknadno pronađen počinitelj pa se nadopuni prijava protiv nepoznatog počinitelja tako da se sada prijava preinači u prijavu sa poznatim počiniteljem, kada i ako ga sud pravomoćno osudi, e tek tada buš od nadležnog suda dobio dopis da je za kazneno djelo počinjeno na tvoju štetu osuđen pero perić na 1 god zatvora. Sve do pravomoćne presude je pero perić pravno nedužan, a kada ga i osude ti od toga nemaš ništa. Ako želiš odštetu onda tek nakon kaj ga pravomoćno osude za krađu ti možeš pokrenuti privatnu parnicu za odštetu....


@silvio3105 , ako će te policija ili dorh htjeti pronaći onda bu te i pronašli, jer pronađu i osobe koje jako puno truda znanja i para ulože u skrivanje pa ih svejedno nađu. Mobitel koji koristiš je neko kupio , čak i da ga je platio gotovinom opet je snimljen kamerom jer svaka trgovina ima kamere, imaš pretplatu pa operater zna sve o tebi, imaš bonove pa ih nekako kupuješ pa opet i banka i trgovina znaju da si baš ti kupio taj bon i ukucao u taj i taj mob, triangulacija sim kartice plus tisuće kamera ( sa softverom za prepoznavanje ) po gradu te identificiraju za par minuta .... Pa nemisliš valjda da je dovoljno ukucati krivi oib i da si odma alcapone....

love2ml86 pon 6.6.2022 16:49
Old Iggy kaže...
silvio3105 kaže...
Promaklo mi je.
No opet stoji da nema smisla ako nema nikakve verifikacije OIBa.

Nego, čemu taj strah od odavanja OIBa?

Pretpostavljam da ako netko ima tvoj OIB i osnovne podatke može tražiti kredit recimo pa tebi na otplatu, bilo je na istrazi ili provjereno.

Old Iggy pon 6.6.2022 16:53
love2ml86 kaže...
Old Iggy kaže...

Nego, čemu taj strah od odavanja OIBa?

Pretpostavljam da ako netko ima tvoj OIB i osnovne podatke može tražiti kredit recimo pa tebi na otplatu, bilo je na istrazi ili provjereno.

Ne može ni u teoriji.

bunker pon 6.6.2022 16:58


Love2ml86 , u banci prilikom podnošenja zahtjeva za kredit se mora potvrditi identitet osobnom iskaznicom, a tada te snimila i kamera . Ako kredit odrađuje online opet imaš par koraka identifikacije kroz bankovnu aplikaciju za koju je pristupne podatke banka dala samo tebi... Uglavnom, da netko i digne kredu na tvoje ime, jako brzo i lako bi ti dokazao da nisi ti digao kredit i još bi ti banka koja je dala kredit morala platiti satisfakciju, a bila bi banka i kažnjena ako nije odradila provjeru identiteta osobe koja je došla po kredit....

Moj oib je x puta i javno objavljen, za hrpu političara i javnih osoba su oibi javno objavljeni kroz imovinske kartice, izborne liste i sl....

U senzacionalističkim člancima i tv emisijama svašta se zna vidjeti, često i neistine ...nevjeruj slijepo svemu kaj negde vidiš ili pročitaš....

Old Iggy pon 6.6.2022 17:02
bunker kaže...

Moj oib je x puta i javno objavljen, za hrpu političara i javnih osoba su oibi javno objavljeni kroz imovinske kartice, izborne liste i sl....


Stotine tisuća građana RH ima javno objavljena imena, adrese, OIB-e. To nije nešto posebno čudno.