RennSter20 pet 20.11.2020 17:40

Pozz svima, zanima me više o FERIT-u u Osijeku...

Programsko inženjerstvo me specificno zanima...

Gledao sam na stranici ali me zanima što netko od vas mi može reći... Sto me uce? Koliko traje? (pisu predmeti smao za 1. I 2. Semestar) Kako se diploma vrednuje? Može li se prebacivati na FER u Zg? Da li je lako zaposliti se u Hrvatskoj s ovim smjerom zavrsenim s 3 u odnosu na 5 godina? Idt...

Hvala

Planetblue5 ned 21.3.2021 13:09

 Pozdrav,

programsko inženjerstvo nov je smjer na računarstvu. Računalno je više kao stari program. Prve dvije godine (pogotovo druga) bit će teže no po novom su sad promijenili neke stvari

tako da su npr. osnove elektrotehnike i elektronika jedan kolegij no ne znači da je lakše već samo da nećeš ništa uspjeti popratiti i naučiti. Također specifičnost za programsko su

predmeti ekonomika poduzeća i komunikacijske vještine koje su se uvijek izvodile na 3.godine ali eto, sad su očito na prvoj (na računalnom su ostali na trećoj). Čujem da te tamo uglavnom sa seminarima maltertiraju.

U biti programsko inženjerstvo je čisto naziv za lakšu verziju računarstva, više mi djeluje ko neki eksperiment njihov, druga godina je praktički ista na oba smjera, prva je teža na 

računalom zbog više fizike i elektrotehnike, a tek na trećoj se nešto malo usmjerava reda radi (po onome što vidim u novom programu u usporedbi sa starim). U biti, nećeš nešto puno

programiranja naučiti kao na svakom faksu. Porgramsko praktički upisuješ jer želiš na lakši način dobiti istu diplomu, a ne zato što želiš naučiti više programirati. Jedino je, čujem bilo teško upasti specifično na 

programsko.

 

Na FER se mislim ne možeš prebaciti (ili generalno bilo gdje iz nedajbože Osijeka u Zagreb, ipak su oni elita ne). Ako misliš završiti s 3 godine, možda je stručni bolji izbor, ali to onda na 

TVZ jer navodno su stručni na feritu sprdnja.

 

Detaljno u svaki kolegij (bar za stari program što je zajedničko) neću ulaziti jer je to više puta napisano na forumu. U svakom slučaju, ako te još nešto zanima, pitaj.