techraz sri 6.5.2020 15:40

Pozdrav,

 

zanima me ima li itko iskustva sa coding bootcamp-ovima? Ja od nasih ljudi jos nikoga ne znam tko ga je pohadao...Da li zbog toga sto na balkanu nisu bas pristupacni, zbog "visokih" cijena ili nesto deseto, ne znam... Ugl. na coding bootcampu se uci jako intenzivno programiranje (za primjer cemo uzeti Web-development). 11 tjedana, 5 dana u tjednu, 9h u danu se uci. Cijene dosta variraju, ali ajmo reci da su u europi izmedu 4000 i 8000 eura. Ima li netko sa foruma da je pohadjao bilo koji pa da malo podijeli iskustva? Ili mozda imate kolegu koji ga je zavrsio i koliko dobar je njegov rad?

Saryne sri 6.5.2020 17:19

Mislim da jedina prednost bootcampa što te stavi u takvu sredinu i uvjete da te "prisiljava" na učenje i gdje ti je content prezentiran na izvol'te pa se nemoraš manualno trudit i planirat trasu učenja.

Štoviše mislim da je bootcamp prvenstveno za ljude koji nemaju disciplinu samoučenja.

Stvori si učenje navikom i nećeš primjetit nikakve razlike u odnosu na bootcamp.

PunchyTinkerton čet 7.5.2020 16:27

Vanredni studij na TVZ je koštao (mislim) 15k kuna godišnje. Tri godine su 45.000 kuna, to je nekih 6.000 €. Uz to možeš i raditi pošto je vanredni studij. Nakon toga možeš naći posao kao junior.

 

4-8k eura za tečaj, čak i u najboljim danima, a kamoli u ovoj gospodarskoj klimi, je smiješno. Da ne spominjem da je to beskorisno, ne možeš ništa naučiti u tako kratkom periodu. Ja sam samouk i trebalo mi je dobrih godinu i pol učenja doma po 4-6 sati svaki dan, a i to uz predznanje osnova programiranja iz srednje škole. Tek tad, nakon godinu i pol sam uspio naći prvi posao. Da nisam imao te osnove iz srednje, trebalo bi mi dvije godine. Pazi, dvije godine. Dodaj još jednu godinu na to i imaš diplomu preddiplomskog studija, kak se to već danas zove.

 

U svojoj karijeri sam naletio, uz sebe, na još dva programera koja nisu imala diplomu informatike/računarstva. To su dva (ja treći) na nekih sto, sto pedeset ljudi iz firmi kroz koje sam prošao. Bez fakultetske diplome nisam dosad susreo niti jednog profesionalnog developera. Čujem da postoje, ali ja ih još nisam našao.

gereth sri 13.5.2020 13:40
PunchyTinkerton kaže...

Vanredni studij na TVZ je koštao (mislim) 15k kuna godišnje. Tri godine su 45.000 kuna, to je nekih 6.000 €. Uz to možeš i raditi pošto je vanredni studij. Nakon toga možeš naći posao kao junior.

 

4-8k eura za tečaj, čak i u najboljim danima, a kamoli u ovoj gospodarskoj klimi, je smiješno. Da ne spominjem da je to beskorisno, ne možeš ništa naučiti u tako kratkom periodu. Ja sam samouk i trebalo mi je dobrih godinu i pol učenja doma po 4-6 sati svaki dan, a i to uz predznanje osnova programiranja iz srednje škole. Tek tad, nakon godinu i pol sam uspio naći prvi posao. Da nisam imao te osnove iz srednje, trebalo bi mi dvije godine. Pazi, dvije godine. Dodaj još jednu godinu na to i imaš diplomu preddiplomskog studija, kak se to već danas zove.

 

U svojoj karijeri sam naletio, uz sebe, na još dva programera koja nisu imala diplomu informatike/računarstva. To su dva (ja treći) na nekih sto, sto pedeset ljudi iz firmi kroz koje sam prošao. Bez fakultetske diplome nisam dosad susreo niti jednog profesionalnog developera. Čujem da postoje, ali ja ih još nisam našao.

 Najbolji prijatelj je nakon 8 mjeseci samostalnog ucenja doma nasao posao. Front end developer (html, css, javascript ). Radi u ogromnoj tvrtci i ima jebenu placu. S tim da je on ucio i do 10h dnevno. 

Vec je i napredovao. Naravno , ne mozemo svi tako, treba imat volje za to i biti spreman se odreci dijela drustvenog zivota, videoigre smanjiti itd. Samo hocu reci da se moze za manje godine dana , a kamoli dvije ili tri.

Dagg sub 3.10.2020 22:12
PunchyTinkerton kaže...

 

U svojoj karijeri sam naletio, uz sebe, na još dva programera koja nisu imala diplomu informatike/računarstva. To su dva (ja treći) na nekih sto, sto pedeset ljudi iz firmi kroz koje sam prošao. Bez fakultetske diplome nisam dosad susreo niti jednog profesionalnog developera. Čujem da postoje, ali ja ih još nisam našao.

 Ima ih, npr ja a znam ih još dosta. I natprosječno su plaćeni, npr ja. U ovom poslu diploma je dobra ali znanje je BOLJE. Što se tiče bootcampa traju prekratko da bi tamo ozbiljno naučio programirati. Bez par godina intenzivnog učenja (5-10h dnevno) nema govora o znanju. Istina neki se uvale u firmu i nakon kraćeg vremena ali to je obično na štetu (nedovoljno sposobnog) poslodavca. One brija firmice vidi nas mladi, iskusni i lijepi pa još programiramo. Ima takvih besmislenih firmi i kod nas i svi nešto raduckaju ali nema tu pravog kruha ni karijere. Prava karijera i kruh je kod pravih poslodavaca koji prepoznaju koliko znaš ili ne znaš i koliko im tvoje znanje može pomoći u njihovom biznisu. U ovom poslu definitivno nema shortcuta.