ICT školovanje

AutoCAD i tehničko crtanje

ERROR1911 pet 17.10.2014 13:53

Pozdrav ekipa, trebam preporuku, savjet neke literature za autocad i tehničko crtanje, jer sam se sad prvi puta susreo s time na faksu, a podrazumijeva se da znamo od prije, pa sad moram nadoknaditi, pa ako ima netko nešto neka javi.

 

Za sad se radi 2D (tlocrt,nacrt,bokocrt) ali kasnije će mi trebati i 3D. 

Pranja čet 30.10.2014 16:54

Nedavno me jedan kolega pitao isto pitanje, i odgovorio sam mu ono isto što i tebi preporučam-odi na YouTube i pogledaj što više možeš videa za određeni program i područje koje te zanima. Usporedno sa prikazom radiš i vrlo brzo češ naučiti-za razliku od literature koja ne može toliko brzo pratiti nove verzije i mogućnosti programa te koja ti ne pokazuje točne korake kako nešto napraviti.

Ripjaw čet 30.10.2014 17:03

Moj prijedlog ti je da probaš prvo sam nešto nacrtat u AutoCAD, kad zapneš, a to će ti se dogodit na samom početku crtanja, tada imaš Youtube i Google. Npr. ako si strojar, oćeš nacrtat ležaj pa te zanima poprečni presjek a ne znaš odi na jubito, ako si građevinar ne znaš kako ubacit blokove u crtež, surfaj netom. Zašto ti ovo govorim? Nekoliko godina je to moj hobi-profesija, bio sam i na skupom tečaju i na faksu sam radio završni rad CAD/CAM tehnologiju pa ti govorim direkt iz prve ruke. Knjiga ti i neće toliko pomoći,jer manje više svaka kreće od uvodnih 50 str. o sučelju i postavkama, a tebe zanima kako neku crtu izvući koja se tamo ne objašnjava, Zato postoje entuzijasti koji besplatno(ili za pare) objašnjavaju neke poteze i detalje koje u knjigama nema ili ćeš teško ih naći. Meni je osobno predavač na tečaju dosta objasnio, međutim ako nemaš 1k eura za takvo šta, moja preporuka ti je internet. A prije svega snažna volja da ovladaš osnovama AutoCAD-a. I siguran sam da to možeš savladat kao i svaki drugi čovjek. 

mario.L_hr čet 30.10.2014 23:40
ERROR1911 kaže...

Pozdrav ekipa, trebam preporuku, savjet neke literature za autocad i tehničko crtanje, jer sam se sad prvi puta susreo s time na faksu, a podrazumijeva se da znamo od prije, pa sad moram nadoknaditi, pa ako ima netko nešto neka javi.

 

Za sad se radi 2D (tlocrt,nacrt,bokocrt) ali kasnije će mi trebati i 3D. 

Ako ti fale osnove tehničkog crtanja ovo i ovo bi malo moglo ublažiti probleme.

 

Što se tiče AutoCAD-a iskoristi njegov Help (moćan alat) a za početak i razumijevanje samog programa najbolje je koristiti slijedeće. Nakon toga treba crtati, čim više sati rada tim više znanja, brzine i rutine ćeš steći.

Smucek pet 31.10.2014 14:36

Iz mog iskustva s ucenjem tehnickog crtanja, najveci je problem u pocetku naci sta crtati a da nas to zaintrigira i gura naprijed. Ja sam AutoCAD prvi put upalio na prvoj godini faxa, i kao prvi graficki zadatak sam dobio da nacrtam kuku sa nosacem. Sad mi za nesto takvo treba 5 minuta, a za totalnog pocetnika to nije lak zadatak jer ipak treba koristiti par funkcija (iako jednostavnih, ali za pocetnika daleko od toga) za koje treba malo vremena da se covjek usteli (npr tangenta tangenta radijus).

 

Tad sam pitao asistenta da mi pomogne jer nikako nisam uspjevao, a on mi je, zamislite rekao da nije njegov posao da nas uci komplikovanije stvari, vec samo osnove :S ne mogu vam opisati kakav je to bijes u meni izazvalo, da sam poceo citati Help AutoCAD-a, i stvarno mi je pomoglo, isao sam redom po knjigama tehnicke dokumentacije i crtao redom svaki crtez. Cista praksa i vjezba.

Silwncer pet 31.10.2014 15:02
Smucek kaže...

Iz mog iskustva s ucenjem tehnickog crtanja, najveci je problem u pocetku naci sta crtati a da nas to zaintrigira i gura naprijed. Ja sam AutoCAD prvi put upalio na prvoj godini faxa, i kao prvi graficki zadatak sam dobio da nacrtam kuku sa nosacem. Sad mi za nesto takvo treba 5 minuta, a za totalnog pocetnika to nije lak zadatak jer ipak treba koristiti par funkcija (iako jednostavnih, ali za pocetnika daleko od toga) za koje treba malo vremena da se covjek usteli (npr tangenta tangenta radijus).

 

Tad sam pitao asistenta da mi pomogne jer nikako nisam uspjevao, a on mi je, zamislite rekao da nije njegov posao da nas uci komplikovanije stvari, vec samo osnove :S ne mogu vam opisati kakav je to bijes u meni izazvalo, da sam poceo citati Help AutoCAD-a, i stvarno mi je pomoglo, isao sam redom po knjigama tehnicke dokumentacije i crtao redom svaki crtez. Cista praksa i vjezba.

Blago tebi, mi smo crtali reduktor (mjenjačka kutija 2D).

Smucek pet 31.10.2014 15:14

Reduktor sam crtao pred kraj semestra, zadnji graficki :D

 

mario, nisam u zivotu 10 crteza radio rapidografima, i razumijem te, sreca pa si nadzivio to vrijeme i sad si u elektronskom dobu :D sala mala, novopeceni inzinjeri se ne mogu porediti sa starijim, true story :)

ERROR1911 sub 1.11.2014 21:59

Hvala ekipa na savjetima, u međuvremnu sam se ja primio knjige i crtanja, i pohvatao sam dosta toga, idući tjedan mi je kolokviji pa budem vidio kako to bude ispalo, ali osnove koje mi trebaju za elemente prezicne mehanike i crtanje to sam pohvatao, posudio sam si priručnik za tehničko crtanje na računalu od Mate Lučića i knjiga je super. 

 

Ali sve jedno Vam hvala :) 

Silwncer ned 2.11.2014 08:10
ERROR1911 kaže...

Hvala ekipa na savjetima, u međuvremnu sam se ja primio knjige i crtanja, i pohvatao sam dosta toga, idući tjedan mi je kolokviji pa budem vidio kako to bude ispalo, ali osnove koje mi trebaju za elemente prezicne mehanike i crtanje to sam pohvatao, posudio sam si priručnik za tehničko crtanje na računalu od Mate Lučića i knjiga je super. 

 

Ali sve jedno Vam hvala :) 

Drago mi/nam je da sam/smo pomogli :)

Zin8 pon 26.1.2015 17:49

Pozdrav!
Ima li koja dobra duša koja zna crtati u autocadu da mi pomogne u vezi zadace?
Ove projekcije treba samo precrtati i iskotirati

Imam i par pitanja pa ako ima netko voljan pomoći nek se javi

 

EDIT: Rješeno

Zin8 sri 28.1.2015 22:07
Zin8 kaže...

Pozdrav!
Ima li koja dobra duša koja zna crtati u autocadu da mi pomogne u vezi zadace?
Ove projekcije treba samo precrtati i iskotirati

Imam i par pitanja pa ako ima netko voljan pomoći nek se javi

 bump

mario.L_hr čet 29.1.2015 15:14
Zin8 kaže...

Pozdrav!
Ima li koja dobra duša koja zna crtati u autocadu da mi pomogne u vezi zadace?
Ove projekcije treba samo precrtati i iskotirati

Imam i par pitanja pa ako ima netko voljan pomoći nek se javi

U čemu je problem?