ICT školovanje

AutoCAD osnove - web tutorial za početnike na HR

IvanC čet 9.7.2009 21:43

Ma nema problema, samo dajte linkove na Autocad, neka ljudi uče sami i neka si otvaraju perspektivu za bolje znanje Osmijeh

Ja sam dao link za one koji se ne snalaze baš najbolje na engleskom jeziku.

Hackapell ned 12.7.2009 21:08

Ja planiram da bih upisao "CAD specijalist" program obrazovanja u Algebri, pa jel bi mi neko mogao reči dali se to isplati na taj način naučiti ili je bolje krenuti ovak , pročitati koju e-book i pokoji tutorijal? I ak je ko bio na takvom nekom seminaru pa da mi kaže kak je to tamo..? Ja sam inače totalni početnik što se tiče AutoCAD-a ali me on zanima več neko vrijeme pa bih htio bar osnove naučiti.

 

Hvala!

unique83 ned 12.7.2009 22:23
somy kaže...

http://www.sfsb.hr/~tgaleta/predmeti/tcrg/materijal/AutoCAD.pdf

 

ovo je tutorijal s kojim smo se pomalo služili na faxu, dosta je dobar. Netko je napisao da zna ACAD 2002.. Svi su gotovo isti, tako da ako znaš jedan, znaš sve, jedino 2009 ima drukčije sučelje, ali i to se da riješiti jednostavno klikom na gumb i povratkom na stari izgled

E upravo taj T. Galeta mi je držao predavajna na faksu i baš ovu skriptu smo dobili i po tome je držao predavanje. Inače čovjek nam je stvarno dobro objasnio.

 

Ovo je odlična skripta za početnike.

somy čet 16.7.2009 12:38
Hackapell kaže...

Ja planiram da bih upisao "CAD specijalist" program obrazovanja u Algebri, pa jel bi mi neko mogao reči dali se to isplati na taj način naučiti ili je bolje krenuti ovak , pročitati koju e-book i pokoji tutorijal? I ak je ko bio na takvom nekom seminaru pa da mi kaže kak je to tamo..? Ja sam inače totalni početnik što se tiče AutoCAD-a ali me on zanima več neko vrijeme pa bih htio bar osnove naučiti.

 

Hvala!

Ako ti ne treba ''papir'' da znaš raditi u AutoCAD-u onda budi samouk, jednostavno je (pomozi si s tutorialom koji sam dao). Koristi ga za 2D, 3D je kompliciran. 2D naučiš za tjedan dana uz sat-sat i pol rada dnevno.

devil1 čet 30.9.2010 11:58

radim u cadu od R14 tj prije nego sm ga imao u školi i znam i par profesora koji predaju u školama i neznaju ništa drugo bar večina osim toga šta radite, a za 3d ti se stvarno neisplati raditi u cadu ima i drugih programa dosta jednostavnijih i manje zahtjevni programa

mario.L_hr ned 17.10.2010 17:33

Ja bih dodao prvi i osnovni alat, uvijek je tu uz AutoCAD a to je Help. Najbolji Help za bilo koji software koji mi je bio na računalu. Sve je unutra. Sramota je da ga ljudi uopće ne koriste.

 

Inače problem svih tutoriala i tečaja je da uče ljude komandama, žali bože novaca za tkvo nešto. Sve komande koje ti trebaju možeš pokupiti iz Helpa u vrlo kratkom roku s detaljnim objašnjenjem što one rade. Problem tih tečajeva je da ne uče ljude onome što nema u helpu a to je pristup u crtanju. Otvori crtež kojeg je napravio netko tko je završio takav tečaj odi pogledati layer-e i sve ti je jasno. Nema sustavnosti u označavanju, šta je takav problem naučiti ljude da pišu prefiks u layer-ima. O kompliciranijim stvarima dane govorim (xref, blokovi itd).

 

Redovito sam morao iznova učiti ljude koji su završili takav tečaj kako bi se uklopili u standrad crtanja u firmi.Preodgoj je uvijek trajao dulje od školovanja sjednom neugodnosti da su stalno ponavljali pogreške naučene na tečaju.

 

Kako ne bih bio totalno OT, nisu baš neke osnove ali može poslužiti.

mario.L_hr pet 22.10.2010 18:04
Pinc kaže...

Jel zna neko kako se moze i dali se moze u autocadu stavit onaj znak mikro, u sa izduzenom crtom? Jer trebam nkj nacrtat, a nznm kak da stavim taj mikro.

 

Naravno da može. Trebaš kreirati novi text style (komanda style) za kojeg odabereš greekc.shx. Postaviš ga kao aktualni style. Pokreneš komandu text i upišeš malo m.

Pinc sub 23.10.2010 19:16

imam jos jedno pitanje. Napravio sam si na jednom crtezu one layerse(kad crtam kote onda si odaberem layer kote i automatski mi je debljina linije kak sam si narihto). I sad to sam si napravio na jednom crtezu al kad oce drugi crtez crtat onda moram ponovno radit te layere. Jel mogu ja kak napravit da mi na svim crtezima budi ti layeri, jer mi oduzmu previse vremena da ih svaki put ispocetka radim.

Pinc pon 25.10.2010 19:07

jel mogu u autocadu napravit podjelu? Npr. nacrtam kruznicu i hocu da svakih 15 stupnjeva napravi neki znak(tocku...) ili na liniji da mi oznaci svakih 10 cm.

 

Evo slike kaj trebam napravit(ovo zaokruzeno)

mario.L_hr pon 25.10.2010 20:50
Pinc kaže...

jel mogu u autocadu napravit podjelu? Npr. nacrtam kruznicu i hocu da svakih 15 stupnjeva napravi neki znak(tocku...) ili na liniji da mi oznaci svakih 10 cm.

 

Evo slike kaj trebam napravit(ovo zaokruzeno)

Naredba je array. Ima dva načina rada rectangular i polar. Tebi treba polar. Prvo moraš nacrtati osnovni element na koji želiš primjeniti komandu. Odabereš centar oko kojeg rotiraš cijelu priču, kod tebe je to centar kružnice na kojoj trebaš nacrtati oznake zavara. Nakon toga možeš kombinirati nekoliko metoda (broj elemenata i kut koji želiš popuniti; Broj elemenata i kut između elemenata i kut kojitreba popuniti i kut između).

 

Prema metodi koju si odabrao popuniš podatke (vodi računa da se stupnjevi računaju u smjeru suprotnom od smjera kretanja kazaljke na satu).

mario.L_hr pon 25.10.2010 21:38
Pinc kaže...

hvala puno mario, spasio si me.

 

Nego, kaj mislite da je za ovakve strojarske stvari bolje ic na CATIA-u ili ProEngineer od Autocada?

Dok god crteže izrađuješ u 2D nemaš potrebe za nekim drugim programom. Kada pređeš na 3D modeliranje onda trebaš razmisliti i vidjeti što je zastupljenije u tvojoj branši. Moje kolege koje se više bave 3D-om koriste i jedan i drugi (ubiše me hvaleći ih) i zadovoljni su. Kako se poslovno bavim projektiranjem strojarskih instalacija moj posao se većinom temelji na crtanju u  2D.

mario.L_hr pon 3.6.2013 10:09
kresok kaže...

Imam dva auto cad crteža i sad bi trebao iz jednog crteža dio prebaciti u drugi dali mi može neko reći kako da to napravim

 

Ctrl+C (Copy) i zatim Ctrl+V (paste), najlakše za tebe. Ako trebaš točnu točku umetanja onda ti je Ctrl+Shift+C i zatim Ctrl+V.

Switch čet 17.10.2013 11:15

Jel postoji način da mi Cad izbaci ukupnu dužinu linija u nekom crtežu? Npr otvorim kanalizacijsku mrežu nekog dijela grada i sad trebam znati koliko metara ukupno kanalizacije ima a da ne idem cijev po cijevi i mjerim dužinu za svaku pa zbrajam.