Grafički programi

Izrada reklame - postera - bilboarda?

RimSo uto 16.3.2010 23:27

Ovako..htio bi da uradim tj. ja moram to da uradim da bi nekim nacinom mi pomoglo oko nekog zaposlenja.Naravno necu se kasnije baviti time ali..

 

Potrebno mi je da uradim poster veličine 100cm x 200cm stim da je po 1cx = 300px

 

Malo to nisam najbolje skužio al mislim da jedan pravi cm mora biti 300x300px a ne kontam u čemu bi mogao unijeti normalne veličine i da probam to uradit..znači za dizajn ću se ja pobrinut samo me brine veličina a to će printati odgovarajući printeri u štamparijama..

 

Preporuka programa i malo objašnjenje ak je potrebno za neki program !!!

 

Hvala unaprijed !!! 

RimSo uto 16.3.2010 23:52
Slash 666 kaže...
Pa u ps-u kad radis novi projekt stavi veličine u cm i rezoluciju koja ti treba (pixela po cm)

E to sam ja kontao..sad kad da li ce kad pokusam neku sliku sa neta stavit npr. 1024 rezolocije da li ce se kockice tj. pixeli vidjet na tom posteru..

RimSo sri 17.3.2010 00:08

Trenutno nisam ni ja jos detaljno upoznat o cemu ce se radit jer sam u timu za razvoj jedne male firmice..mozda bi to trebao biti kao reklamni poster a posto se radi o firmi koja servisira racunare i tako te cake a ja pomazem u tome..

 

Mislim da bi tema bila neko ime i neki komp kao neki logo i tako to...

voluhare pon 22.3.2010 11:39
Slash 666 kaže...
A neznam napamet. Al ovo će čini mi se biti ogromna reza. Koja je tema plakata?

Da, biti će velika rezolucija ako jednostavno u photoshopu postaviš veličinu 100 cm x 200 cm i to sve na 300 dpi. To je nekakvih 11811 x 23622 px. Naravno da su to ludosti. Fora je u tome da je za takve stvari (billboardi, veliki plakati, velike reklame) dovoljna rezolucija od 72 dpi!. Uzmite u obzir samu fizičku veličinu takvog plakata i udaljenost sa kojeg se takav plakat gleda. Nije potrebna ekstra velika rezolucija, nije potrebno da sve bude glatko "kao mlijeko".

 

na 72 dpi je to 2835 x 5669 px što je sasvim pristojno. Također, obratiti pažnju na boje. Poželjno je da bude u CMYK. I naravno, tiskare baš ne vole jpeg pa jednostavno isporuči u tiff-u.

mbaksa pon 22.3.2010 16:37
Slash 666 kaže...
Pa u ps-u kad radis novi projekt stavi veličine u cm i rezoluciju koja ti treba (pixela po cm)

Takve stvari se ne rade u Photoshopu, rade se u Illustratoru, InDesignu ili InkScapeu. I onda se s rezolucijom ne zamaras - imas sliku kakvu imas, stavis je na dokument, a program ce se pobrinuti da izlazni dokument bude trazene rezolucije.

mbaksa uto 23.3.2010 04:07
bed kaže...
mbaksa kaže...

Takve stvari se ne rade u Photoshopu, rade se u Illustratoru, InDesignu ili InkScapeu. I onda se s rezolucijom ne zamaras - imas sliku kakvu imas, stavis je na dokument, a program ce se pobrinuti da izlazni dokument bude trazene rezolucije.

Otkud ti ta ideja??!?

 

Naravno da se radi i u Photoshopu.

Iz cinjenice da je Photoshop program za naprednu obradu fotografija, a Illustrator i InDesign programi za izradu ilustracija, knjiga, postera...? Belji se I shodno tome imaju alate i mogucnosti prilagodjene svojoj namjeni?

 

Otkud tebi ideja da se to radi u Photoshopu? Moze se napraviti i u Photoshopu (u nekim slucajevima je prakticki svejedno - ako imas jednu fotografiju i na nju ispises neki tekst), ali se to inace ne radi u Photoshopu. U Photoshopu ce to raditi samo amater - dakle, onaj koji ne zna raditi u Illustratoru i/ili InDesignu. To je ko da pitas otkud mi ideja da se program za financijsko knjigovodstvo ne radi u Excelu.

 

 

A u konkretnom slucaju, spomenuti poster 100cm x 200cm @ 300 dpi u Photoshopu ce raditi samo ludjak. Ili apsolutna neznalica. Mislim - covjek mora biti lud da muci i sebe i kompjuter s barem gigabajtnim dokumentom sa slikama niske rezolucije koje ce postati ogromne kad ih razvuce na potrebnu velicinu, s velikim ogranicenjima prilikom postavljanja elemenata po dokumentu... Vektorskom programu je svejedno je li dokument veličine 1x1 cm ili 100x100 cm, odnosno je li dpi 72 ili 600. Rasterskome nije.

 

Bolje je da, ako su mu nedostupni InDesign ili Illustrator, da tu stvar ide raditi u besplatnom InkScapeu, pa cak i ako ce mozda u konacnici morati eksportirati u rasterski format. Osobno sam radio na nekim plakatima B2 formata (nije 100x200 cm, ali je ipak relativno veliko) u InkScapeu i mogu reci da je taj programcic savrseno posluzio svojoj svrsi. Ili mozda da proba Scribus (open-source pandan InDesignu). Pa cak bi mu mozda mogao i Microsoftov Publisher posluziti...

 

bed kaže...
I kako to misliš 'ne zamaraš se rezolucijom'?? Skineš s neta 1x1 cm i onda rastegneš na 1x1 m, pa se program pobrine da izlazna rezolucija bude tražene rezolucije, a slika 2 kockaste mrlje. Djeco Ivica se zovem.. Ili misliš da će Ilustrator popraviti rezoluciju?

Ajde sad ti fino objasni kako ce to Photoshop "popraviti" rezoluciju! I sto tocno ti to znaci? Pitanje "Ili misliš da će Ilustrator popraviti rezoluciju?" je glupo pitanje i pokazuje da nemas blage veze o vektorskim programima ni pripremi za tisak.

 

bed kaže...

Kao da je u Photoshopu različita situacija? I tamo možeš staviti sliku kakvu imaš, nije potrebno zamarati se rezolucijom, automatski kad je staviš u određeni dokument slika je iste rezolucije kao dokument, te stvarne veličine u odnosu na rezoluciju.

U Photoshopu, kad promijenis velicinu slike (layera) unutar dokumenta, zarotiras je ili nesto slicno, ti si to zaista i napravio to slici - mijenjas li to vise puta (sjetio si se da bi ipak da slika bude pet % sira ili visa, zarotirana za jos 2 stupnja...), smanjujes kvalitetu slike. Nedajboze da moras ici mijenjat DPI dokumenta - tek onda si napravio sr*nje!

 

Kod vektorskih programa nije tako - imas originalnu sliku i samo je zabiljezeno koliko je uvecana i zarotirana - a naknadnom "rasterizacijom", bilo u pisacu ili kod izrade tiskovnih ploca, slika se pretvara u odgovarajuci raster. Dokumenti se eksportiraju u PS ili PDF - dakle, vektorske formate, i ostave se slike u rezolucijama u kakvima jesu, kako bi se rasterizacija ostavila ljudima u tiskari, da ispadne najbolja moguca za odgovarajuci tehniku tiska, odnosno uredjaj na kojem ce se tisak vrsiti.

tnakir uto 23.3.2010 09:26

Tako je... Photoshop sluzi za obradu fotki i nitko normalan nece print grafiku raditi u njemu. Svaka manipulacija rasterom u njemu vodi k nepovratnoj degradaciji kvalitete. Dok je vektor - vektor. Mozes ga okrecat, resizeat, flipat i neznam ni ja sto. Uvijek ce ostati jednake kvalitete.

 

Sto se tice plakata mislim da je tu Illustrator ono sto trazis, njemu JEST svejedno radio ti 5x5 cm ili 50x50m. InDesign je prvenstveno namjenjen novinama, knjigama, dakle prelomom...

Slash 666 uto 23.3.2010 09:58
mbaksa kaže...
bed kaže...

Kao da je u Photoshopu različita situacija? I tamo možeš staviti sliku kakvu imaš, nije potrebno zamarati se rezolucijom, automatski kad je staviš u određeni dokument slika je iste rezolucije kao dokument, te stvarne veličine u odnosu na rezoluciju.

U Photoshopu, kad promijenis velicinu slike (layera) unutar dokumenta, zarotiras je ili nesto slicno, ti si to zaista i napravio to slici - mijenjas li to vise puta (sjetio si se da bi ipak da slika bude pet % sira ili visa, zarotirana za jos 2 stupnja...), smanjujes kvalitetu slike. Nedajboze da moras ici mijenjat DPI dokumenta - tek onda si napravio sr*nje!

 

Kod vektorskih programa nije tako - imas originalnu sliku i samo je zabiljezeno koliko je uvecana i zarotirana - a naknadnom "rasterizacijom", bilo u pisacu ili kod izrade tiskovnih ploca, slika se pretvara u odgovarajuci raster. Dokumenti se eksportiraju u PS ili PDF - dakle, vektorske formate, i ostave se slike u rezolucijama u kakvima jesu, kako bi se rasterizacija ostavila ljudima u tiskari, da ispadne najbolja moguca za odgovarajuci tehniku tiska, odnosno uredjaj na kojem ce se tisak vrsiti.

Fala Bogu na smart layerima, sori na duplom

tnakir uto 23.3.2010 09:58
Slash 666 kaže...

Svaka manipulacija rasterom u bilo kojem programu vodi do njegove degradacije.

Razlika je kako illustrator manipulira rasterom i kako photoshop manipulira istim. Illustrator ga samo linka te time ne degradira origninalni raster.

RimSo uto 23.3.2010 10:05

A zbrke što nastade al neka, neka se samo diskutuje i sad znači moram ilustrator sebi nabavit Smijeh pa da probam nešto kvalitetno uradit

 

Hvala na preporukama i može još ak ima diskusije samo izvolte Izlanuo se

mbaksa uto 23.3.2010 18:41
bed kaže...
mbaksa kaže...

Otkud tebi ideja da se to radi u Photoshopu? Moze se napraviti i u Photoshopu (u nekim slucajevima je prakticki svejedno - ako imas jednu fotografiju i na nju ispises neki tekst), ali se to inace ne radi u Photoshopu. U Photoshopu ce to raditi samo amater - dakle, onaj koji ne zna raditi u Illustratoru i/ili InDesignu. To je ko da pitas otkud mi ideja da se program za financijsko knjigovodstvo ne radi u Excelu.

Rekao sam da se radi i u Photoshopu (obrati pažnju na i ako ne znaš čitati isprve).

Kad se kaže "Takve stvari se ne rade u Photoshopu", time se ne kaže da takve stvari nije moguće napraviti u Photoshopu nego da se takve stvari u pravilu ne rade u Photoshopu. Napisao sam tko takve stvari radi u Photoshopu.

 

bed kaže...
mbaksa kaže...

A u konkretnom slucaju, spomenuti poster 100cm x 200cm @ 300 dpi u Photoshopu ce raditi samo ludjak. Ili apsolutna neznalica. Mislim - covjek mora biti lud da muci i sebe i kompjuter s barem gigabajtnim dokumentom sa slikama niske rezolucije koje ce postati ogromne kad ih razvuce na potrebnu velicinu, s velikim ogranicenjima prilikom postavljanja elemenata po dokumentu...

Ti si zapravo jedino printao na uredskom A4 printeru slikice skinute s neta, zar ne?

Poslušaj sad i pokušaj zapamtiti za ubuduće; slike se ne mogu razvlačiti/povećavati na 'potrebne veličine' bez gubitka kvalitete i to se ne radi. To rade amateri kao ti. U profesionalnoj uptrebi se fotografije/slike ne povećavaju od nativne veličine, već se rade po zahtjevu ili naručuju gotove od tvrtki koje se time bave.

Nemaju svi mogucnost ili novce da narucuju ili kupuju slike/fotografije koje se ne bi trebale povecavati. Ne znam - recimo da radis knjigu o gmazovima i vodozemcima Hrvatske i sretan si sto za svaku vrstu uopce imas sliku, a ne da jos trazis da bude i odgovarajuce rezolucije! Sto ces onda, ha? Slati ekspediciju nek ti uslikaju doticnu vrstu, a oblikovanje knjige odgoditi za mjesec-dva, pola godine, pet godina? Mozda i zauvijek? Belji se

 

I daj ti nama lijepo objasni sto si mislio s tim pod "profesionalnom upotrebom". "Profesionalna upotreba" nije kad profesionalni graficar dobi za sloziti dokument (poster, brosura, knjiga) sa slikama koje treba povecavati (a ne moze sam nabaviti slike tolike rezolucije da ne bi morao povecavati dimenzije)? Sto bi ti, kao profesionalac (ili da si profesionalac), napravio u tom slucaju?

 

Sto bi bi napravio u konkretnom slucaju (1x2m@300dpi), u kojem ti je dokument tezak 280 megapiksela (!), a dostupne su ti fotke od 10 megapiksela, a htio bi imati recimo fotku za pozadinu ili dio pozadine, odnosno ne bi htio da ti fotka bude velicine postanske marke? Jesi svjestan da 10-megapikselna fotka je po sirini nesto manja od trecine trazenog formata?

 

bed kaže...

Kakva ograničenja postavljanja elemenata u Photoshopu, je li ti se pogoršalo?

Prva muka je pretvaranje svakog layera sa slikom posebno u Smart objekte, jer u suprotnom ih unistavas svakom manipulacijom (promjena velicine, rotacije). Onda stalno moras drzati tipku Ctrl da mozes direktno selektirati svaku sliku/layer pa je razmjestati po dokumentu. Ne mozes alignati layere kako ti pase. Nisam siguran jel uopce mozes layer pomaknuti na neki x-y u cm (mislim da ima samo u pikselima - ispravi me ako grijesim) pa si prisiljen koristiti guides. U svakom vektorskom programu oznacis objekte i odaberes jedan od brojnih nacina alignana. I sve sto radis sa slikama po defaultu je nedestruktivno. Hoces sliku staviti na pet cm od lijevog ruba, oznacis je i upises upises 5 cm.

 

bed kaže...
mbaksa kaže...

Ajde sad ti fino objasni kako ce to Photoshop "popraviti" rezoluciju! I sto tocno ti to znaci? Pitanje "Ili misliš da će Ilustrator popraviti rezoluciju?" je glupo pitanje i pokazuje da nemas blage veze o vektorskim programima ni pripremi za tisak.

To je tvoja bedasta ideja, citiram; staviš sliku kakvu imaš i ne zamaraš se rezolucijom, a program će se pobrinuti da izlazni dokument bude tražene rezolucije.

Prvo treba shvatiti o cemu pricam, zasto to pricam, onda ce ti biti jasno da to nije moja ideja, nego da si si sam protumacio ono sto sam napisao na nacin koji tebi odgovara. Dakle, pogresno.

 

Sto sam rekao - u vektorskom programu te izlazna rezolucija dokumenta ne treba previse opterecivati - vektori ostaju vektori, a slike su rezolucije koje jesu i samo se razvuku ili smanje prilikom ispisa na odgovarajuce dimenzije - u vektorskom dokumentu slike ili ostaju netaknute ili im se dpi smanji na trazeni. Znaci, mozes ti krenuti inicijalno kao da ce se dokument tiskati u 300 dpi, ali ti onda poslije kazu nece 300, nego 200 ili koliko vec - tebe za to nije previse briga - samo ces u dijalogu za eksportiranje upisati 200 dpi. Ako eksportiras u raster, opet ti je svejedno - tvoj dokument ce vektorski program eksportirati u trazenu rezoluciju - isto, jednom ti netko trazi 300 dpi, drugi put 250, a mozda hoce i za kompjuterski ekran 72 dpi. Kad radis s vektorskim programima tebe za takve stvari nije previse briga.

 

bed kaže...

Međutim većina postera ipak ima fullcolor bitmapu/sliku/teksturu u podlozi, koju ionako moraš napraviti/korigirati, a gdje ćeš to nego u photoshopu? I šta je onda jednostavnije, prvo photoshop pa ilustrator ili samo photoshop?

Ako ces samo napisati dvije rijeci teksta - Photoshop ti je sasvim dovoljan. Ako ces stvarno raditi posten poster, dodavati na njega vise teksta, vise slika, vektorske elemente - Illustrator je bolje rjesenje.

 

bed kaže...
Btw, radio sam stotinu puta baš 100x200 cm (ili 90/60x200 cm) (jer je to forma standup-a tzv. pingvin) i često sam odradio posao (ne i uvijek) baš u photoshopu. I izvrsno je 'programčić' poslužio svrsi..

Koji DPI?

 

 

BTW jesi ti svjestan da 100x200 cm @ 300 dpi daje rezoluciju 11811x23622 piksela, iliti 280 megapiksela? Jesi ti svjestan koliko stotina megabajta ili cak poneki gigabajt takav dokument moze zauzeti na disku? Jesi ti svjestan koliko gigabajta ili desetaka gigabajta memorije (u cacheu) i procesorskog vremena pojede Photoshop dok se pokusava raditi s njim? Dok pomices layere ili ih resajzas? Jesi ti svjestan da, za razliku od Photoshopa, takav plakat Illustratoru ili nekom drugom programu ne predstavlja nikakav problem? Ocito nisi.

 

bed kaže...
mbaksa kaže...

U Photoshopu, kad promijenis velicinu slike (layera) unutar dokumenta, zarotiras je ili nesto slicno, ti si to zaista i napravio to slici - mijenjas li to vise puta (sjetio si se da bi ipak da slika bude pet % sira ili visa, zarotirana za jos 2 stupnja...), smanjujes kvalitetu slike. Nedajboze da moras ici mijenjat DPI dokumenta - tek onda si napravio sr*nje!

Aha, hoćeš reći da ne znaš raditi s photoshopom? Layeri sinko, pa duplicate layer, pa onda mjenjaj.. Zašto bi pobogu mjenjao dpi dokumenta? U silnom znanju si se preračunao?

Zasto bi isao duplicirat layer samo radi resajzanja/rotiranja? Reko ti kolega - Smart object. Nego, zasto bi se uopce mucio s takvim stvarima, kad je sve to jednostavnije, brze i ugodnije raditi u vektorskom programu?

 

bed kaže...
Naravno da postoje programi za određene namjene, kao i da je lakše određene stvari napraviti određenim načinom. A u ovom smislu Ilustrator nije namijenjen izradi postera ništa više od Photoshopa. To je glupost i to apsolutno ne stoji. A da si upalio Photoshop, znao bi da i u njemu ima vektorskih elemenata, koje si preskočio.

LOL! Imati rudimentarnu mogucnost rada s vektorskim elementima i imati program koji je podredjen radu s vektorima su dvije posve razlicite stvari. Photoshop je upravo muka koristiti za takve stvari, tako da mi nije jasno kakve si ti to postere radio (kao sto sam vec napomenuo, ako imas samo pozadinsku sliku i dvije rijeci preko nje?) - ako se susretnes s malo slozenijim posterima, i upoznas vektorske programe, bit ce ti jasno zasto profesionalci to rade u Illustratoru ili InDesignu.

 

bed kaže...

Btw, PS a i PDF nisu vektorski formati, već mješani, ili bolje rečeno to je programski jezik koji objašnjava izgled printa, a sadrži i bitmape.

Da, "mijesani" su (kao i manje-vise svi ostali "vektorski" formati, ukljucujuci WMF, SVG...), no svima je karakteristika da je rasterski sadrzaj u dokument postavljen isto kao vektorski objekt - znaci, i za rastersku sliku je definirana pozicija, sirina i visina, u odnosu na dimenzije dokumenta.

 

bed kaže...

Kod izrade 'tiskovnih ploča'

Lapsus - krenuo sam pisati o plocama, skakao sam po odgovoru, kopi-pejstao, pa se predomislio, pa nisam ispravio. Jasno - mislio sam na film.

 

bed kaže...
A da si ikada radio tako nešto, znao bi da često dolazi do nekompatibilnosti PS formata, fontova i sl. pa se zapravo često, čak i više koriste rasterski formati, npr. tiff.

Ako dodje do problema, problem se rijesi. Fontovi nisu problem - pretvoris ih u krivulje.

 

bed kaže...
A da si ikada radio tako nešto, znao bi da često dolazi do nekompatibilnosti PS formata, fontova i sl. pa se zapravo često, čak i više koriste rasterski formati, npr. tiff. Obzirom da su posteri na tapeti, pogledaj koje formate vari postershop, jedan od poznatijih RIP-ova za velike printere. S istim sam radio više godina, printao file-ove raznih grafičkih studia i manji dio je bio PS, a Ilustrator tu i tamo neki. Većina su bitmape. A vidi vraga, osnova je print i izrada postera i bilboarda.

Kao sto rekoh, iz vektorskih programa mozes eksportirati i u rasterske formate. Tako da nije uopce stvar u tome koje formate vari neki RIP, nego je stvar u tome kako se progam nosi s izradom dokumenta.

 

bed kaže...
Da rezimiram; naravno da možeš raditi postere i u Photoshopu, isti se u njemu i rade, a bitmapu ne možeš povećavati bez gubitka kvalitete, bez obzira koji program koristio. Točka.

Postere u Photoshopu, osim ako se ne radi o nekim vrlo jednostavnim ili onima koji su u biti dobiveni "crtanjem", rade amateri (pa makar to rade profesionalno Smijeh). A gdje si ti vidio da ja tvrdim da bitmapu mozes povecavati bez gubitka kvalitete - nemam pojma - to je slucaj za Dosjee X.

 

bed kaže...

P.S. Sredinom 90-tih sam pisao u bug-u o digitalnom tisku velikih formata, jesi li ti mbaksa pisao išta o grafičkim tehnikama u bugu? Piše, stalni suradnik, kakva je dodirna točka s grafikom?

Tema nismo ni ja ni ti - zna se sto je tema. Namigiva

RimSo uto 23.3.2010 19:24

OK ljudi sta ja pročita a ništa ne skonta nego de ovako :

 

1.Neka ovaj prvi što preporučuje PS napiše mi ovo :

 

Imam sliku rezolucije 1600 x 2000 px i to bi trebalo da bude na tom panou, posteru il kak se već zove..sad kako da to pomoću PS-a učini.. u par riječi al konkretno..Hvala

 

2.Što se preporučuju ovi Inscape, ilustrator :

 

Isto ovo gore da mi objasniš da pa vidim na šta će šta da nalikuje..Hvala

mbaksa uto 23.3.2010 21:34
RimSo kaže...

Imam sliku rezolucije 1600 x 2000 px i to bi trebalo da bude na tom panou, posteru il kak se već zove..sad kako da to pomoću PS-a učini.. u par riječi al konkretno..Hvala

 

2.Što se preporučuju ovi Inscape, ilustrator :

 

Isto ovo gore da mi objasniš da pa vidim na šta će šta da nalikuje..Hvala

Ne ocekujes valjda od nas da te sad ucimo raditi u tim programima?! Vec si dosad mogao skinuti i instalirati InkScape i poceti prckati po njemu... Idi na File > Document Properties, upisi dimenzije 100x200 u cm, odaberi si cm ili sto vec hoces za jedinice, i pocni raditi! Odvuci tu sliku na dokument, razvuci je na odgovarajucu velicinu (drzi tipku Ctrl prilikom resajzanja tako da je ne deformiras) i kreni s dodavanjem kojih vec elemenata hoces (tekst, geometrijski likovi, isrtavanje Bezierovih krivulja...).

 

Ovdje imas hrpu super tutorijala: http://inkscapetutorials.wordpress.com/

A dosta ces ih naci i na YouTubeu: http://www.youtube.com/results?search_query=inkscape&aq=f

 

Ima i ovdje: http://appslog.com/blog/1-blog/795-inkscape-vector-graphics-tutorials.html