Grafičke kartice

Zamjena stock ventova običnima kontroliranim s MBO

Apocalypso722 pet 19.8.2022 16:24

Pozdrav!

 

   Imam staru Palit GTX 1060 Dual po kojoj mi nije žao prčkati, a skupilo se za novu i ovako i onako. Pa me zanima je li se desilo kome da su mu npr crkli stock ventovi pa je samo privezao vulgaris Arctic ventilatore kontrolirane preko matične, ili je to i namjerno napravio? Ako da, je li se grafa bunila ikako/imalo na nedostatak nečeg uštekanog na fan port grafe? Dolazi mi da se igram s time više za gušt, no da ne rastavljam sve samo da saznam bi li to uopće funkcioniralo, mislim si da pitam ovdje.

 

Tnx 

ihush pet 19.8.2022 16:30

-možeš ako želiš 'žnirancima' zavezati cooler i spojiti na pinove mbo za ventilator ili na molex-satap.. ovisno o napajanju ventilatora.. radit će, hladit će, dok jedino neće moći kontrolirati rpm tj pin-vent kroz mbo ali nema senzora.

-ipak, elegantnije-poželjnije je uzeti neki vga odgovarajući hladnjak-vent.. tj što je vga jača to je važnije odgovarajuće hlađenje (pod opterećenjem).. a tad treba odgovarajuće, ne nešto sklepano (ali ipak pomaže).

-narvno, pitanje cijene.. 100kn naviše ili skinuti s crknute-slične serije možda i đabe..

Ajar pet 19.8.2022 16:37
Apocalypso722 kaže...

Pozdrav!

 

   Imam staru Palit GTX 1060 Dual po kojoj mi nije žao prčkati, a skupilo se za novu i ovako i onako. Pa me zanima je li se desilo kome da su mu npr crkli stock ventovi pa je samo privezao vulgaris Arctic ventilatore kontrolirane preko matične, ili je to i namjerno napravio? Ako da, je li se grafa bunila ikako/imalo na nedostatak nečeg uštekanog na fan port grafe? Dolazi mi da se igram s time više za gušt, no da ne rastavljam sve samo da saznam bi li to uopće funkcioniralo, mislim si da pitam ovdje.

 

Tnx 

 u me ništa nikad nije crklo no vrag mi nije dao mira pa sam pokušao nataknuti "običan" ventilator na grafičku (jedan stari radeon s dvostrukim propelerom), čisto da vidim što će se zbiti. produljio sam kabel do matične, tako da brzinu kontrolira sustav (i postavio na "do daske"). nisam koristion pinove za vent na grafičkoj. vent od 120 mm (nekakav bezimeni iz umrlog napajanja) sam pričvrstio plastičnim vezicama (drugačije nije išlo). ukupno, tijekom pokusa, skoro pa nikakve razlike. vent je uredno rspršivao toplinu (nataknut na aluminijski hladnjak grafičke; smjer zraka izvana prema unutra, kao i tvornički), a speccy je pokazivao tek 1 - 2 stupnja razlike (ovisno o tome je li bila igra ili samo rad u officeu). nasreću, sve skupa nije bilo prekomplicirano no izgledalo je ... glupo? ... pa sam vratio tvorničke (manje) ventove, ugradio karticu susjedu i eno je još danas radi. usput, postoje zamjenski no kroje ih prema karticama tak da ...