igy čet 14.5.2009 20:05

na performansama ne bi dobio nista jer povecanje vrtnje ventilatora nema veze s grafickim procesorom osim sto ga bolje hladi,

temperatura od 50 he dobra ali moras vidjeti kolika je za vrijeme opterecenja graficke... ako je 50 stupnjeva onda je odlicno, ali i temp do 80 stupnjeva takoder nije strasna

Hyperion čet 14.5.2009 20:10

U loadu izmjeriš temperaturu tako da pokreneš crysis i igraš 30min, ali prije toga upališ gpu-z i minimiziraš ga. Nakon 30min odeš u desktop i odi na gpu-z(ne novi otvarat nego onaj koji ti je na taskbaru), i odi pod sensors te stavi sve one postavke na max(samo dvoklik na svaku postavku).

 

Idle 30-45, load 45-55 je meni sa hd4870 i scythe-om.

Whalter vT čet 14.5.2009 20:10

Fan speed ti je brzina ventilatora na grafičkoj kartici i nema direktno nikakve veze sa performansama grafičke kartice. Dakle, to je opcija koja smanjuje ili povečava intenzitet hlađenja graf. kartice.

Temperatura ti je ok.

Hyperion čet 14.5.2009 21:06
Whalter vT kaže...

Fan speed ti je brzina ventilatora na grafičkoj kartici i nema direktno nikakve veze sa performansama grafičke kartice. Dakle, to je opcija koja smanjuje ili povečava intenzitet hlađenja graf. kartice.

Temperatura ti je ok.

 Ima i temperatura veze sa performansama, kada je temp oko 80C dobiješ manje bodova u 3dmarku nego kada je 50. Ja probao! Te kada je manja temp. da se više clockat, stabilnija je nema vpu recovera, duže traje...
Izzy čet 14.5.2009 21:22

Meni se kada sam OC-ao grafičku karticu temperatura "popela" do 86 stupnjeva,kada sam igrao Crysis.I,naravno pojavljivali su se artefakti.Ali imam pitanje koje sam već postavio ovdje.Posebno me zanima odgovor na 2. pitanje.Ako netko zna,molio bih ga da napiše odgovor.Znam da ovo pitanje nema velike veze sa ovom temom.

Stoja čet 14.5.2009 22:15

Ovako da stavimo jednostavno:što je grafa toplija,njen radni vijek se skračuje.Što je hladnija,ona će dulje trajat(logično).Oveclockiranjem kartice podižeš temperaturu grafe te stim još više njen vijek skračuješ.Ali što su ti temperature manje,grafu ćeš moći više klokat.Da bi ti grafa bila što hladnija(a i po mogučnosti tiha)trebaš dvije stvari:

-1-bolji hladnjak za grafu-obično stock cooleru su ok za njen normalan rad dok se clockanjem mogu temperature dosta popet(u tvom slučaju ti si povečao brzinu pa bolje hladi ali imaš buku.Za drugim coolerima dobivaš bolje performanse hlađenja i tiši rad,ali ni to možda neće bit dovoljno da e grafa ohladi kak treba

 

-2-druga stavka bi bila kučište koje ima ventilator na boku koji upuhuje hladan zrak.Sa takvom izvedbom,grafa će bit puno hladnija jer u nju stalno puše hladan zrak koji ju hladi te u kombinaciji sa boljim hladnjakom dobijo biš temperature kao što su meni:IDLE 38 stupnjeva dok u opterečenju 55(sa filterom na bočnom ventu,bez njega 50)i još sam ju debelo clockirao nego što je prije išla bez bočnok venta na kučištu.

 

Evo to bi bilo otprilike to ak imaš još kakva pitanja,pucajNamigiva

Sonny čet 14.5.2009 22:18
Ag008 kaže...

ta je temp. ok, izmjeri nakon igre pa ako prelazi 70, onda je opasno

 Meni je u idle 82 pod punim opterećenjem dođe i na stotku :) (HD 3870x2)
Ne brini se, temperatura ti je dobra, ne bi nista bolji rezultat postigao da povećaš vrtnju venta.
Stoja sub 16.5.2009 00:23
mtopol kaže...

Imam Gainward HD4850GS , temperature su mi u IDLE između 30-36 C a u LOAD oko 60 C 

 Odlične temprerature.Ak nisi clockao,možeš bez straha ić jer ti neće puno temperatura porast koliko ćeš još dobit na performansama(svaki fram zlata vrijediCool)
mtopol sub 16.5.2009 13:50
Stoja kaže...
mtopol kaže...

Imam Gainward HD4850GS , temperature su mi u IDLE između 30-36 C a u LOAD oko 60 C 

 Odlične temprerature.Ak nisi clockao,možeš bez straha ić jer ti neće puno temperatura porast koliko ćeš još dobit na performansama(svaki fram zlata vrijediCool)
 OC-ana sam ju na 780/2600 , idle temperatura je onda ista, ali load poraste za 5 C , probo sam napravit i pencilmod i onda ju mogu ocat preko 800MHZ GPU, al su temperature dosta vece.
Izzy sub 16.5.2009 14:02
Ag008 kaže...

je li 78C normalno ako igram sat vremena mirrors edge?

 Ako ti se ne pojavljuju artefakti i ako ti se slika ne smrzava,onda je sve u redu.Reci samo jesi li je overclockirao i ima li ti kartica pasivno hlađenje?
stoncin3 sub 16.5.2009 15:42

Ja imam HD4870 od Sapphire i u defaultu brzine vrtnje (znači ono kako je došla tvornički) su temperature grafičke 78°C u idle i 90°C u loadu. Sa ATI CCC sam promijenio ručno brzinu vrtnje i stavio sam na 50 što je donekle prihvatljiva "buka" iako se ne čuje puno više od hard diska i sad su mi temperature 46° u idle i najviše 60 u loadu, ali to sam u igrama Crysis i Far Cry 2-inače su oko 54°C!

Ag008 sub 16.5.2009 16:43
Izzy kaže...
Ag008 kaže...

je li 78C normalno ako igram sat vremena mirrors edge?

 Ako ti se ne pojavljuju artefakti i ako ti se slika ne smrzava,onda je sve u redu.Reci samo jesi li je overclockirao i ima li ti kartica pasivno hlađenje?
 ne znam kakvo hlađenje imam, i gdje vidjeti brzinu, ali mi se čini da je uvijek isto, tj. nikada ne čujem, imam ono s čime sam dobio, tj, nisam ništa dodavo, pa valjda imam pasivno
stoncin3 sub 16.5.2009 17:31
Sonny kaže...

Ljudi meni je grafa u idle 82 stupnja :D

 Smanji to... Te 3870x2 se griju puno kao i ova moja 4870 ili 4850 također... Podesiš u Catalyst centru koji instaliraš sa driverom od grafičke! Puno je to, 82 stupnja  još u idle.
mtopol sub 16.5.2009 18:47
Inferno kaže...
Ag008 kaže...

ta je temp. ok, izmjeri nakon igre pa ako prelazi 70, onda je opasno

 ne kuzim zasto je vec onda opasno, citao sam da ove novije radeonke mogu izdržati do 120°C
 da, mozes kuhat kavu na njima...lol.
Izzy sub 16.5.2009 18:52
Ag008 kaže...
Izzy kaže...
Ag008 kaže...

je li 78C normalno ako igram sat vremena mirrors edge?

 Ako ti se ne pojavljuju artefakti i ako ti se slika ne smrzava,onda je sve u redu.Reci samo jesi li je overclockirao i ima li ti kartica pasivno hlađenje?
 ne znam kakvo hlađenje imam, i gdje vidjeti brzinu, ali mi se čini da je uvijek isto, tj. nikada ne čujem, imam ono s čime sam dobio, tj, nisam ništa dodavo, pa valjda imam pasivno
Skini RivaTuner.Ako imaš ventilator,onda bi mu trebao moći i podesiti brzinu vrtnje sa tim programom.Program je koristan,možeš sa njim overclockirati karticu i pratiti temperature.

RonoN ned 17.5.2009 08:24
Ag008 kaže...

ma, sad sam stavio jedan na kučište, ali ne izvlači baš zrak

 da nisi naopako okrenio? xD
mislim da je najbolja kombinacija 2 hladnjaka, iza i naprijed, tak da jedan usisava hladan iz sobe a drugi izvlaci topal zrak iz kučišta... zrak cirkulira i toplina se ne zadržava unutri
e sad, bitno je da kučište ima mjesta za hladnjake
microman ned 17.5.2009 09:00
Inferno kaže...
Ag008 kaže...

ta je temp. ok, izmjeri nakon igre pa ako prelazi 70, onda je opasno

 ne kuzim zasto je vec onda opasno, citao sam da ove novije radeonke mogu izdržati do 120°C
 Zato što veče temperature pri visokom opterečenju smanje radni vijek,a iznad 70°c je visoka temperatura(bar za mene).
Da ove nove mogu izdržat 120°c(barem formalno)no u praksi kad igraš recimo krizu več pri 85°c dolazi do pojave artefakta.
Tako da ta Max temperatura je više šminka i samohvala(nego praksa) nekog proizvođača kak njegov čip može izdržat više temperature nego konkurentski.
A za tu max temperaturu je i bitan PCB neke grafičke koji sigurno neče izdržat 125°c.
Ag008 ned 17.5.2009 12:05
RonoN kaže...
Ag008 kaže...

ma, sad sam stavio jedan na kučište, ali ne izvlači baš zrak

 da nisi naopako okrenio? xD
mislim da je najbolja kombinacija 2 hladnjaka, iza i naprijed, tak da jedan usisava hladan iz sobe a drugi izvlaci topal zrak iz kučišta... zrak cirkulira i toplina se ne zadržava unutri
e sad, bitno je da kučište ima mjesta za hladnjake
 ma, imam samo 2 predviđea mjesta odostraga za ventilatore, a više ispuhuje trak tamo gdje nema ventilatora
tepih sri 17.8.2011 15:39

mene zanima sljedeće.

 

imam grafičku Ati radeon HD 4800 sa preformancama u slici dolje.

 

Nezelim ju clockat, nemam razloga za to.

No zanima me dali ja njoj mogu naštetiti ako ja prije nego što ču nešto počet igrati uključim njen ventilator na 100%. ?

Inače u normalnom radu zagrijava se na nekih 55 stupnjeva,al meni nesmeta buka od ventilatora pa neka se hladi.

hvala.