volegradele pon 21.11.2022 16:43

Ma mos mislit kako se tako lako razbacivat sa novcem..di vi zivite..u kojim snovima..pa ne sastoji se svijet od 99% pijanih miljardera koji su uz to i hardcore gameri…
Ja imam novaca za uzet 4090 pa mi ne pada na pamet..3080 sasvim dovoljna za moje potrebe…
Nvidia je na kapaljke pustila 4090 i nju su pokupovali ljudi koji zive od toga,skalperi koji zele zaradit i nesto gamera koji si mogu to priustit i moraju imat uvjek najbolje!!
Cuj ti ako mos dat 12K nije problem ni 17K..nebi da pare na stablu rastu..smirite malo dozivljaj

Zwer54 pon 21.11.2022 16:49
Santana kaže...

Htio sam rec to da tko ima 12000kn za gpu ima i 17000, a tko ima tolko ne zeli gpu iz drugog razreda i zato se 4090 vise prodaje.

 

Ako 4080 nije high end za obicne ljude onda su skroz fulali.

Bolje nemoj nista rec ako nemas neku pametnu, a nemas 

 

Kolika vi primanja svi imate kada je svejedno 12 ili 17k kn? To je ogromna razlika i za tih 5000kn se jako puno stvari moze napraviti i kupiti.

 

Pusti te gluposti i priče o bragging rights kupovini, gleda se cost per frame usporedba i to je jedino ispravno gledanje koliko dobijes performansi za koju razliku u cijeni, a 4080ka jako dobro izgleda u takvom grafu spram konkurencije.

 

 

Santana pon 21.11.2022 16:50

Pa nebi ja nit 12 nit 17, al bi prije dao 17 za 4090 nego 12 za 4080.

4090 moze kostat kolko god hoce jer nema konkurencije dok 4080 ne moze i morat ce spustit cijenu.

 

Sad kolko su informacije tocne je upitno , al 4090 se prodaje bolje nego 4080. Ocito ima tko ljudi koji kupuju po 17000kn

Santana pon 21.11.2022 16:55
Zwer54 kaže...
Santana kaže...

Htio sam rec to da tko ima 12000kn za gpu ima i 17000, a tko ima tolko ne zeli gpu iz drugog razreda i zato se 4090 vise prodaje.

 

Ako 4080 nije high end za obicne ljude onda su skroz fulali.

Bolje nemoj nista rec ako nemas neku pametnu, a nemas 

 

Kolika vi primanja svi imate kada je svejedno 12 ili 17k kn? To je ogromna razlika i za tih 5000kn se jako puno stvari moze napraviti i kupiti.

 

Pusti te gluposti i priče o bragging rights kupovini, gleda se cost per frame usporedba i to je jedino ispravno gledanje koliko dobijes performansi za koju razliku u cijeni, a 4080ka jako dobro izgleda u takvom grafu spram konkurencije.

 

 

 Fuckas msrp. Stavi pravo stanje cijena pa da onda vidimo graf trenutni.

 

https://videocardz.com/newz/nvidia-has-sold-160k-geforce-rtx-40-graphics-cards-already-but-stores-are-still-full-of-rtx-4080s

 

4080 stoji na policama dok se 4090 prodaje.

 

 

 

forumaš pon 21.11.2022 16:57

4090 kad pokupuju ljudi koji vole prestiž, što nije neograničena brojka, kupovati će još samo majneri 

Opsi oni više ne kupuju....

 

Nvida pala za preko 50%, moja prognoza, a ovdje se voli prognozirati, do kraja godine 80%-90% ako ne spuste cijene drastično....a to bi značilo RTX 4080 na razinu RTX 3080 kad je izašla 700$, što je isto puno novaca jer je GTX 480 imala 500$ msrp. Pa smo od 500$ za visoku klasu došli na 1200$, bravo Kožnati 

 

Zwer54 pon 21.11.2022 17:02
Santana kaže...
Zwer54 kaže...
Santana kaže...

Htio sam rec to da tko ima 12000kn za gpu ima i 17000, a tko ima tolko ne zeli gpu iz drugog razreda i zato se 4090 vise prodaje.

 

Ako 4080 nije high end za obicne ljude onda su skroz fulali.

Bolje nemoj nista rec ako nemas neku pametnu, a nemas 

 

Kolika vi primanja svi imate kada je svejedno 12 ili 17k kn? To je ogromna razlika i za tih 5000kn se jako puno stvari moze napraviti i kupiti.

 

Pusti te gluposti i priče o bragging rights kupovini, gleda se cost per frame usporedba i to je jedino ispravno gledanje koliko dobijes performansi za koju razliku u cijeni, a 4080ka jako dobro izgleda u takvom grafu spram konkurencije.

 

 

 Fuckas msrp. Stavi pravo stanje cijena pa da onda vidimo graf trenutni.

 

https://videocardz.com/newz/nvidia-has-sold-160k-geforce-rtx-40-graphics-cards-already-but-stores-are-still-full-of-rtx-4080s

 

4080 stoji na policama dok se 4090 prodaje.

 

 Pa gleda se po msrp, postotak ti ispada isti jer kod nas ionako nikad nisi imao grafe po msrp, nisi nu u USA jer se dodaje porez na tu cijenu od države do države. Razlika u postotku razlike u cijeni na kraju ostaje ista, prema tome i ovakav graf je relevantan itekako.

 

I 4080 je dosla prije tjedan dana tek, rano je to za ikakve analize, em kaj je pun intenet debila koji guraju ljude posto poto na 4090 a kako je vec iznad objasnjeno i kako vidis po ovome linku cak je i vise jeftinija od 4090ke nego zaostaje u performansama.

 

Isto tako su napravili skandal oko konektora radi par zbunjola koje nisu znale konektor kak spada uštekat, sad kad svi znaju vise ni A ni B o tome.

Zwer54 pon 21.11.2022 18:11

Taj graf nema veze s vezom jer ni 3080 vise nemožes naci ni blizu cijena kao na izlasku, jesu pale spram kakve su bile ali jos uvijek dosta skuplje i prava realnost je onaj graf kaj sam ti stavio jer pokazuje trenutno stanje stvari i cijena svih modela i tamo je mizerna razlika u frame per dolar.

 

I naravno da s vremenom standard raste i kao i cijene i to ne samo u hardveru nego u svemu, mozes tako gledati i cijene hardvera od prije 10 godina pa se cudit kolke su tad bile cijene i kak je sve nepravedno.

 

Kod Nvidia-e ako vec analizirate onda znate da ide jedna skuplja pa jedna jeftinija serija, recimo Pascal jeftin, Turing skup, Ampere jeftin, Ada skupa itd... 

 

A zaboravljate i na Titane koje je Nvidia prije imala a sada ih je zamaskirala pod xx90 razred. Recimo RTX Titan (Turing) je bio 3000e kartica 

 

I za kraj, 4080 je cijenovno apropo ponuđenih performansi spram 4090ke dobro pozicionirana i dobijes kaj si platio, a kome treba 4090 neka ju kupi nema problema, ali prestanite lupat gluposti da 4080 nema smisla i dnase pošto poto samo tako izbacuje 40% vise love na 4090, a glavni akteri tih tvrdnji imaju cijeli komp u vrijednosti te razlike u cijeni između ove dve grafe 

 

 

 

Xrt pon 21.11.2022 20:26

Sjećam se još... r9 290x bila oko 3500 kn kod nas kad sam prvi put uzimao računalo, bio je dućan centro koji je bio među jeftinijima.
Današnja mid range grafa košta skoro duplo više nego prijašnji high end, užas.

Ali ja se ne žalim na cijene što se tiče grafičkih jer si za razliku od tada kad sam bio još u osnovnoj, sada mogu priuštiti rang 4090.

Svejedno ako bude još jedna nestašica, mining, što god, bit će grdo.

forumaš pon 21.11.2022 20:30

XFX RX 470 4gb 1570 kn nova iz HR dućana u redovnoj prodaji, nije bila ni akcija, odmah po izlasku serije, nikakvo čekanje na pad cijena. ...srednja klasa koštala ispod 200$, nije to bilo tak davno, prije šest godina.

Znam jer sam išel po nju i fino se igralo za stavrno sitne pare.

nikonja uto 22.11.2022 10:11

Dok je god tako da jedna firma ima skoro 80% tržnog udjela nemožemo se nadat boljem i zato su i cijene tako postavljene (sigurno ne radi inflacije kako jedni sugeriraju) jer dioničari zahtjevaju profit a profit dolazi dizanjem cijena, pogotovo ako znaš da će volumen pasti neznatno u odnosu na dodatni profit jer kupac u biti i nema nekog ludog izbora. Zato AMD i gubi polako igru, jer zbog njihovih debilnih drajvera sve više gejmera ih zaobilazi, što je meni totalni brain f..k, da napraviš vrhunski proizvod ali nikako da središ softwerski dio kako spada. Još će ih na kraju i Intel sj....t.

PC discrete GPU market share by vendor 2022 | Statista

 

Ali bar je AMD na CPU odjelu spustio Intel na zemlju ( u 3 godine im je pojeo 20% tržnog udjela) i cijene su zato realne (da Nvidia prodaje 13900K  bio bi cca 1700 eur), uz to da je vrijendost proizvodnje i razvoja CPU debelo viša nego proizvodnja i razvoj GPU, ali đaba nam to kad jedan igrač vozi vlak, a svi ostali trče iza. 

Intel/AMD x86 computer CPU market share 2022 | Statista

Cost of Manufacturing CPU and GPU at Equal Size | ITIGIC

Zwer54 uto 22.11.2022 14:52

Opet ti mudrujes.

 

Jel tebi jasno da je to samo PCB i proizvodnja čipa u tvornici. Zaboravljaš na trošak proizvodnje i istrazivanja kod arhitekture i softwera, proizvodnju hladnjaka, sav marketing, trošak prekooceanskog shippinga itd...

 

Pa gdje su tu AIB partenri koji ne dobivaju cipove po cijeni kao Nvidia od TSMC, imaju custom PCB-ove, trebaju razviti BIOS-e, trošak izrade i istraživanja hladnjaka, pakiranja...

 

Pogledaj EVGU kaj su rekli među razlozima povlačenja, na kraju su po toliko niskim marđama prodavali (a i dalje to nije bilo neznam kako jeftino) da su imali jako malo zarade, Nvidia nije htjela kompenzirati dio troška na čipove itd...

Rekli su da na matičnim pločama i napajanjima imaju debelo vecu maržu i zaradu i da im se vise isplati zatvorit GPU odjel nego radit za nista.

 

Daleko od toga da Nvidia nije digla vise nego je trebala cijene ali nije situacija ni blizu da imaju ciste zarade 1000$ po grafi

 

I poanta svega je da nikako nemogu grafe biti jeftinije na svakoj novoj generaciji jer i trošak proizvodnje raste itd..

forumaš uto 22.11.2022 17:24

Da, zato ljudi podržite nvidiju i kupujte grafe po ovim cijenama. Teško im je, puno troše na marketing i preba im naša besplatna promocija i podrška novčanikom. Nek nam dugo živi naša Nvidija i Kožnati na čelu.

Xrt uto 22.11.2022 23:28

Evo već 2, 3 tjedna tražim kod nas neki jači model 4090 tipa Strix ili Suprim i dalje ništa.

Zna li netko za neki naš dućan gdje mogu baš rezervirati kada dođe tj. da ne moram stalno visiti i refreshati stranice pola dana... pare uopće nisu bitne, samo da kupim grafičku ove godine. Znam da mogu od skalpera, ali to ne dolazi u obzir.

t00mob sri 30.11.2022 20:05
lmutak kaže...

Jel se zna možda neki vremenski okvir kada bi mogle past cijene rtx 4090?

 

 

Pod past mislim do 10k.....

 Neće padat još jako dugo jer, kao prvo, AMD nema niti će imat ni izbliza konkurentan proizvod a kao drugo, budaletine kupuju 4090 za 2200+ eura u tolikoj mjeri da odmah nestaju s polica tak da nvidia nema ama baš nikakvog razloga za spuštanje cijene.

forumaš sri 30.11.2022 20:12
lmutak kaže...

Jel se zna možda neki vremenski okvir kada bi mogle past cijene rtx 4090?

 

 

Pod past mislim do 10k.....

Rtx 4090 po toj cijeni bi izgubila smisao, to bi onda bila budget kartica i nitko je ne bi kupovao, pa nismo mediokriteti. Mi želimo da takav proizvod košta jer kvaliteta košta.

Xrt sri 30.11.2022 20:22

Neki lik je napisao da se javim jednom od shopova, ali sad ne vidim više tu poruku... Javio sam se svima i nitko nema niti zna kada će dobiti te modele. Kada se sve zbroji, ukupno ako je 5-10 Suprim X došlo uopće u Hrvatsku po svim informacijama koje imam do sada.

Nemam pojma da čekam dalje ili uzmem kada dože Asus TUF ili MSI Trio i zaboravim jednostavno na ovu koja ni ne postoji realno...

Postavio sam botove kaj gledaju nabava i posebno još neke stranice što nisu indeksirane na nabavi te mi javlja mailom ako je dostupna tako da pošalje link. No eto, nisam siguran da je to problem, već jednostavno nema tih modela za ovako neku zemlju poput Hrvatske, što je žalosno.

ferdo_milin sri 30.11.2022 22:39
Xrt kaže...

Neki lik je napisao da se javim jednom od shopova, ali sad ne vidim više tu poruku... Javio sam se svima i nitko nema niti zna kada će dobiti te modele. Kada se sve zbroji, ukupno ako je 5-10 Suprim X došlo uopće u Hrvatsku po svim informacijama koje imam do sada.

Nemam pojma da čekam dalje ili uzmem kada dože Asus TUF ili MSI Trio i zaboravim jednostavno na ovu koja ni ne postoji realno...

Postavio sam botove kaj gledaju nabava i posebno još neke stranice što nisu indeksirane na nabavi te mi javlja mailom ako je dostupna tako da pošalje link. No eto, nisam siguran da je to problem, već jednostavno nema tih modela za ovako neku zemlju poput Hrvatske, što je žalosno.

Nema ih ni u DE webshopovima, a kamoli ce ih biti kod nas...

Nasao sam neku recenziju gamerock vs strix 4090, kao najlosiji vs najbolji model, razlike su smijesne za tu razliku u cijeni ono strixica 5C hladnija i 40ak Mhz bolji klok u prosjeku... Da se tebi kupuje 4090 kupio bi ti to, ovako mogu ja laprdat da nisam kupio 4090 jer cekam evginu kingpin izvedbu