Fotoaparati

Online prodaja fotografija

Zvekan pon 19.1.2009 18:02

Otvaram ovu temu da svi koji imaju iskustva napišu sve što znaju o online prodaji fotografija,

micro i macro stockovima, njihovim pravilima, načinima plačanja i naplate te ukupan dojam i preporuke!

Gdje prodati fotografiju i kakvu, na koji način i na što treba paziti!

Svoja iskustva u prodaji digitalne fotografije itd.

Raspišite se ljudi!!!!

dekstroza uto 20.1.2009 13:28

Nedavno je baš bio neki francuski dokumentarac na HTV-u nešto tipa o radu preko interneta, pa uz kineske farmere su spomenuli i tržište fotografija.

 

Punchline ti je bio da je to u biti masovna pljačka jer ruši cjene tržište fotografija u zemljama sa nekakvim standardom(gdje mi kao spadamo, ako ne po prihodima onda definitivno po cijenama), a istovremeno eksploatira manje razvijene zemlje gdje ljudima i sitniš koji im ovi lopovi tu i tamo bace nešto znači.

 

Ako pitaš za zaradu, možeš računat na isti rang novaca kao i one click to pay sheme, tojest ništa.

Zvekan uto 20.1.2009 13:40

Čitao sam malo po stranicama, blogovima, itd. i ćini se da ljudi,

koji se ozbiljnije pozabave time, dobro i zarade.

Viša njih napiše i mjesečne zarade kroz godinu, i neki prosjek je

1000$ kod ekipe koja malo ozbiljnije zagrize.

A ima i brijača koji dernu po 9000$ mjesečno na fotkama na raznim microstickovima.

Ako je to stvarno tako, trebalo bi se pozabaviti time. Malo smisla za fotografiju,

oprema, volja, nešto sitno početnih financija i lagano kretanje.

Jedino te kao fotografa trebaju odobriti ljudi koji drže i uređuju stock, a to rade na

temelju tvojih fotografija. Naravno moraš se okvorno držati nekih pravila, i raditi

kvalitetne fotografije sa tehničke i fotografsko-umjetničke strane!

Večina ih podržava isplatu čekovima, koji stignu poštom.

Jedino što ne isplačuju prije no što skupiš minimalno 75-100$ na računu!

Ako ti doma leži hrpica kvalitetnih fotografija vrijedi probati!

dekstroza uto 20.1.2009 13:49
Zvekan kaže...

A ima i brijača koji dernu po 9000$ mjesečno na fotkama na raznim microstickovima.

Ako je to stvarno tako, trebalo bi se pozabaviti time.


Što sve ljudi ne povjeruju....

 

Ja sam ti fino rekao što to stvarno jest, a ti radi što hoćeš.

Zvekan uto 20.1.2009 13:55

Ma joj, pa nije stvar samo u tome što pročitam na webu.

Npr. razgovarao sam nedavno sa vlasnikom jedne izdavačke kuće i on tvrdi da to super ide kada se uhodaš...

Ima i ljudi koji pod "umjetnička djela" uvale fotku za 50$ - 100$. Imam poznanika, fotografa u novinama,

koji isto radi sa stockovima i natuče ekstra pola svoje plače mjesečno.

Tako da tu očito ima nešto dublje od prevare.

Mene samo zanimaju iskustva i mišljenja više ljudi, a forum je najbolje mjesto za to =)

I tvoje je mišljenje govori dio priče, ali mislim da tu ipak ima nešto.....

Da je 100$ jednom u 4 mjeseca i fotka u nekim novinama ili na cd coveru....super!

dekstroza uto 20.1.2009 13:57
Zvekan kaže...

Da je 100$ jednom u 4 mjeseca i fotka u nekim novinama ili na cd coveru....super!

 
Jedna poanta je da nema tih stockova samo od fotke na cd coveru bi zarađivao postotak od svakog prodanog primjerka, što može biti daleko, daleko više od 100$.
elkarrde uto 20.1.2009 14:06

pa, sve je već rečeno. ;)

 

slaba je zarada bez stvarno vrhunske opreme jer se od photostockova traže ogromne rezolucije, nimalo šuma, vrhunska oštrina - dakle skupa oprema.

oni stockovi koji nemaju rigorozne zahtjeve plaćaju adekvatno - malo do ništa, par centi po prodanoj fotki.

uz sve to, imaš i hrpu zadovoljavajuće kvalitetnih fotki po flickru i free stockovima, pa ti vidi kolko je isplativo - uložiti u opremu, potrošiti ful puno vremena za dobar setup, i nadati se pokrivanju troškova.

Zvekan uto 20.1.2009 14:26

Znači micro stockovi baš i ne drže vodu....

Dali nitko zna, kako ovih dana egzistiraju macro stockovi?

 

Razlika je, ako ikoga zanima, u tome što su macro stockovi postojali prije

razvoja micro stockova, a prodavali su fotke, zajedno sa svim pravima, za cjene tipa

100$ po fotografija sa svim pravima (kupac bi postao apsolutni vlasnik iste)!

 

Dali su ih micro stockovi istisnuli u potpunosti i kako stoji tržište na njima?

Zvekan uto 20.1.2009 16:59

Našao sam neke tvz. macro stockove -

photostockplus

absolutestockphoto

worldofstock

Cijene fotke se kreču od 30$ do 250$ i dojma se kao da im ide posao....

Pogotovo za photostockplus!

 

Ljudi dajte postajte sve na što naiđete, što se tiće macro stockova, a da ima smisla!!!

Koji su najbolji, koje favorizirate, koje favoriziraju na drugim forumima, kako se kreču cijene na kojima,

koji su im načini plačanja fotografa itd.!

Probudite poduzetnika u sebi hehe =)

 

Bara sri 21.1.2009 13:44

Mislim da je glupost bavir se stock fotografijom. Pa pogledajte kolko uložite u opremu, a vlasnik stranice po fotki dobije 5 puta više od vas. To se, ako se ne varam, zove izrabljivanje.

Zvekan sri 21.1.2009 21:38

Dobro sada smo zagrebali u svijet micro i macro stockova u online prodaji fotografije!

 

Jesu li to svi načini online prodaje fotografija ili ne?

Koje su im alternative?

Postoje li uvjeti na netu u kojima fotografije postižu cijenu veću on onih na macro stockovima?

Kuv čet 22.1.2009 00:31

Dok sam pregledavao fotografije nekih tako poznatih fotografa, vidio sam da puno njih prodaje printove za 50$ naviše. Mislim da je to najpovoljniji način, ali treba se ugurati među masu fotografa i bit prepoznatljiv. Posredništvo je po meni pljačka. Imajte i na umu da se na tim microstockovima vište traže grafike nego čiste fotke. Uglavnom se kupuju radi reklame.

gljinoliga sri 20.6.2012 14:24
Zvekan kaže...

Našao sam neke tvz. macro stockove -

photostockplus

absolutestockphoto

worldofstock

Cijene fotke se kreču od 30$ do 250$ i dojma se kao da im ide posao....

Pogotovo za photostockplus!

 

 

Ovo funkcionishe kao i tankovi. Ili onaj nash laburista BrankoV koji se u zivotu trudil ne delal osim kao nesh na bausteli ko omladinac (tako se falio nisam mu ja u inspekciju isel)

 

Kuv kaže...

Dok sam pregledavao fotografije nekih tako poznatih fotografa, vidio sam da puno njih prodaje printove za 50$ naviše. Mislim da je to najpovoljniji način, ali treba se ugurati među masu fotografa i bit prepoznatljiv. Posredništvo je po meni pljačka. Imajte i na umu da se na tim microstockovima vište traže grafike nego čiste fotke. Uglavnom se kupuju radi reklame.

 

A nego sto jeftina fotografija za dobru reklamu ... Pa nece neki studio koji ti mazne fotku za 100 bangladeskih dinara jos i tebi platiti royaltise

 

Zvekan kaže...

Nego jel zna netko kako stoje stvari na www.pixsell.hr ??

 

Zasto mi se ovo cini kao silovanje interneta. Iz svakog kuta jedna reklama da iskochi .... mOzda da se pokusas ugurati u ad-spam biznis. Tam ti lezi lova a to je i pokretac indeksa znao.