Fotoaparati

Fotoaparat do 3000 kn

Christian ned 24.10.2010 21:28

Trebao bih vašu pomoć prilikom kupnje novog digitalca. Kao što vidite, gornja granica za kupnju je 3000 kn. S ovom kupnjom se ne bih zaletavao pošto iako se već duže vremena bavim fotogafijom ovo mi je prva ipak nešto veća investicija tako da bih volio maksimalno dobro iskoristiti te novce. Otvoren sam za sve sugestije!

enloz ned 24.10.2010 21:51

Preporučam DSLR sa kit objektivom, [Nikon or Canon]

za te novce se može dobiti entry-level DSLR, isto tako i objektiv, kojeg naravno kasnije zamjeniš, ako zagrizeš za fotografiju.

 

Svi ovi ostali kompakti, koliko god su napucani megapixelima, featurima - nije to to. A i nemaš nikakvih mogučnosti nadogradnje.

Ja imam (Sony W30) Canon EOS D10, i 1000f (star 20god, nikad ikakav kvar :D ), vrlo zadovoljan, jedino što sami završni matrijali nisu izdržljivi za razliku od Nikona.

 

Nemaš puno izbora;

Canon EOS 1000D

Olympus E-520

Sony alpha A-200

Nikon D3000

 

Ni sa jednim nečeš pogriješiti, (al svatko će svog konja hvalit) po meni jedino je pitanje tvog osobnog ukusa, te kojom vrstom fotografije se misliš baviti (priroda, sport, studio....)

 

Za kompakta ti se ne isplati davati toliki novci, iako jedan od boljih na kojem sam puno slika napravio je Fuji Finepix s9600 (izvrstan objektiv 28-300), žive boje...

A za ovakav Sony kompakt ti se ne isplati davat nove, jer kvalitetu slike DSLR/kompakt ne trebam komentirati...

 

Moja preporuka je Nikon D3000

 

lp

Christian ned 24.10.2010 22:57

Hvala na ovom iscrpnom izlaganju! Ovo su vrlo primamljivi modeli koje ću uzeti u obzir, ali na kraju će, nažalost, odlučivati novčano stanje pošto nemam vlastita primanja (student) pa sam poprilično zavisan o drugima. Pročešljam još malo i sam pa bacim par modela da vidim što mislite o njima.

Inače, sam uređaj će biti većinom korišten na otvoren pošto se bavim planinarenjem, trekkingom, biciklizmom i ostalim oblicima uživanja u prirodi.

 

 

Edit:

 

Gledam sad malo kompaktnu klasu pa mi je evenutalno ovo zapalo za oči:

Canon SX20 IS

 

Iako, ovog Nikona mjerkam već neko vrijeme, ali je problem u tome što već i sam tijelo i objektiv prelaze nekakvu maksimalnuu granicu od 3000 kn, a kad se tu još dodaju i nekakvi perferni elementi tipa torbe...

struić pon 25.10.2010 00:19

dslr nije za cifru do 3000 kuna nikako pa niti pod razno,hočeš širca pa telca pa stativ pa blic pa naravno za sve to ti treba torba tako da i najjeftiniji novi dslr je skuplji od skupog kompakta a o usporedbi kvalitete nije vrijedno raspravljati jer se radi o dva različita svijeta

enloz pon 25.10.2010 00:39

ma znam.. sve to meni jasno, al velim ja sam kupovao fotić u tom rangu prije god-dve... i na kraju (jer nikako nisam htio ulaziti u kompaktnu klasu) sam kupio rabljenog, vrlo očuvanog, promjenio shutter i gonjaj... 

 

inaće sa pošteni DSLR dojđe 5000 (tjelo) 3000(objektiv) 1000(torba, kartice).. vrlo skup sport, nažalost Viče

 

Canon 1000D je po meni ok ko entry level, sliko sa njime, radi čisto ok fotke, naravno ne ko 5D MKII al bože moj...  ma tak i onak fotić je samo alat, kupi si neš kaj bu tebi najbolje i slikaj :)

 

lp.

struić pon 25.10.2010 17:38
bekstos kaže...

Ma kakav Pentax, kupi Canon 550d,

sine,obriši sline i sve što preporučaš nekome to i argumentiraj,ima ljudi koji fotografiraju za ozbiljno i ne pale se na ime,ovdje čovjeka konkretno zanima što može dobiti za određeni iznos novaca koji je jako limitiram i ovo tvoje nikako se nemože uklopiti,ohladi malo sa svojim izjavama!!!!!

bekstos pon 25.10.2010 18:09

Ma tko to govori ,pa do prije par mjeseci si koristio kompakt Sony H10.

Ono što sam preporučio je sam vrh kompakt-proosumer klase,od tih se aparata su  jedino bolji SLR aparati,nema boljih od Canon G serije,a ako ima ,nek me

uvjeri u suprotno.

struić pon 25.10.2010 21:11

bekstos,ja nisam nigdje replicirao na tvoj naputak da je G serija najbolja u kompakt klasi,koju nisi opet čovjeku argumentirao, on da zna te razlike nebi postavljao ovdje pitanja, imao sam kompakt sony H10 sa predlečama,imam i dslr i znam o čemu pričam jer sam i ja prešao isti put po forumima kod kupovine foto-aparata,moja replika se odnosila na tvoju aroganciju "ma kakvi ono kupi ovo" bez da si to biločime argumentirao,ako mi imaš nešto za reči reci mi to javno ovdje na forumu a ne da me vrijeđaš preko pm-a,član sam ovog foruma 500 dana i do sada nisam vidio nijednog člana da je odgovarao na ovakav način kao ti a tu si tek 60dana

Christian uto 26.10.2010 11:47

U Canonovu G seriju sam odavno zaljubljen, ali problem je ponovno u tome što modeli G11 i G12 porbijaju budžet za kupnju dok G10 više nije moguće naći u prodaji. Pa ako bi bilo moguće da bude malo manje prepucavanja te da mi pokušate preporučiti nešto u ovome cijenovnom rangu.

Također pitanjce jedno. Koliko je isplativo uzmiati polovne uređaje, tj. koliko su česti kvarovi u ovoj kategoriji?

 

Btw, evo nekoliko aparata na koje sam naletio sam ili uz tuđu preporuku pa ako mi možete reći svoje mišljenje o njima:

 

Canon PowerShot SX20 IS

 

Panasonic Lumix DMC-ZS7(TZ10)

 

Canon PowerShot S95

 

Canon PowerShot SX210 IS

enloz uto 26.10.2010 17:44

izdvojio bi key features

 

Canon PowerShot SX20 IS

po meni najbolji objektiv (28- 560 mm @ F2.8 - F5.7) , praktičan LCD

 

Panasonic Lumix DMC-ZS7(TZ10)

built in GPS(ako ti to znaći nešto u životu), slabiji otvor blende, dokazano dobar senzor

 

Canon PowerShot S95

veliki ISO, veliki otvor blende, slabiji senzor (nezamjetno)

 

Canon PowerShot SX210 IS

ništa posebniji od ostalih navedenih

 

G11 bi se bez problema mogao naći rabljeni, i sa garancijom, unutar tvog buđeta, ako je full očuvan, zašto ne?

da biram za sebe jedan od ovih 4 navedenih uzeo bi Canon SX20 IS

naravno ako ne bi prije kupio Fuji Finepix HS10 i promo link

 

inaće sam Canon/Nikon fan (kao i cijeli balkan) , no u tom cijenovnom rangu, po meni HS10 je puuno bolji od ovih četri navedenih (no to je moje mišljenje, radio sa gen prije s9600 i oduševljen)

Christian sri 27.10.2010 14:08

Kaj više čitam i gledam to više gubim volju za kupnjom bilo kojeg modela iz ove više kompaktne klase. S druge strane Nikon D3000 mi se sviđa, ali mu popriličnu manu pretstavlja nepostojanje live viewa kaj ja osobno mogu progutat, ali bojim se da ostali participatori u ovoj kupnji neće imati razumijevanja za to. Canonov EOS 1000D mi se pak jednostavno ne sviđa iz meni još nepoznatog razloga. Sve u svemu, mislim da bi mogao pasti neki polovni kompakt (stari mi se pokvario) + nastavak štednje za Nikon D5000.

Bara sri 27.10.2010 14:53
Christian kaže...

Kaj više čitam i gledam to više gubim volju za kupnjom bilo kojeg modela iz ove više kompaktne klase. S druge strane Nikon D3000 mi se sviđa, ali mu popriličnu manu pretstavlja nepostojanje live viewa kaj ja osobno mogu progutat, ali bojim se da ostali participatori u ovoj kupnji neće imati razumijevanja za to. Canonov EOS 1000D mi se pak jednostavno ne sviđa iz meni još nepoznatog razloga. Sve u svemu, mislim da bi mogao pasti neki polovni kompakt (stari mi se pokvario) + nastavak štednje za Nikon D5000.

A Nikon D3100, jesi o njemu razmišlja? Ako se baš štedi onda štedi barem za klasu aparata tipa D90, poželjno i D7000.

DrNasty sri 27.10.2010 15:25

Slažem se s Barom, ako razmišljaš o Nikon entry-level dslr-u, d3100 je odličan i predstavlja napredak u odnosu na d3000. Poboljšane su kontrole, brzina pri radu sa ADR, dodan je live view, a i najlakši je Nikon dslr, što ti isto dosta znači, ako si razmišljao o kompaktu. Jedini mu je problem cijena koja je nešto iznad tvog limita.

D5000 ne donosi nešto značajnije tebi kao korisniku koji je razmišljao o kompaktima (možda te pali zakretni ekran ili 1 fps više).

Ako baš želiš ili ti treba moćan dslr, možeš uštediti za d90/d7000.

Christian sri 27.10.2010 17:57

Hm, poprilično me je teško naplatiti pikselima, dimenzijama ekrana i brojkama općenito pošto poprilično dobro znam kako to obično ide. Moja prvotna ideja je i bio neki level - entry DSLR. Samim fotografiranjem sam se počel bavit tek usputno uz svoje šumsko - planinsko - vodene aktivnosti i zadnjih pola godine do godinu mi se je zaparavo zavukla pod kožu. Nažalost do sada sam (a i još uvijek sam poprilično ograničen prvenstveno svojim znanjem i iskustvom, ali i opremom pošto trenutno posjedujem HP Photosmart M525 koji je i sam na umoru.

Ovaj Nikon mi se sviđa, trebam malo vidjet cijene njegove, al nekako mi se on čini prvim pickom sad.

enloz sri 27.10.2010 20:49

štedi za dslr, makar uzeo najjeftiniji Nikon DSRL, imat češ puno bolje slike, biti ćeš zadovoljniji... od svih dosad nabrojanih kompaktnih

tako i onak ne kupuješ novi fotić svaki dan... uštedi/zaradi još 1-2k kn i kupi si poštenu stvar

struić sri 27.10.2010 21:28
Christian kaže...

Hm, poprilično me je teško naplatiti pikselima, dimenzijama ekrana i brojkama općenito pošto poprilično dobro znam kako to obično ide. Moja prvotna ideja je i bio neki level - entry DSLR. Samim fotografiranjem sam se počel bavit tek usputno uz svoje šumsko - planinsko - vodene aktivnosti

za ovakav hobi mislim da bi tebi bio ideala PENTAX K200D,dihta=spreman za sve vremenske uvjete i nepogode,stabilizacija u tijelu-pašu svi objektivi od 75 naovamo naravno bez ikakvih adaptera=potvrda fokusa-mjerenje svijetla-stabilizacija,stariji model=jeftiniji...itd itd,slobodno si pogledaj i nešto drugo osim canikona-možda  ti se svidi

Bara sri 27.10.2010 22:04
struić kaže...
Christian kaže...

Hm, poprilično me je teško naplatiti pikselima, dimenzijama ekrana i brojkama općenito pošto poprilično dobro znam kako to obično ide. Moja prvotna ideja je i bio neki level - entry DSLR. Samim fotografiranjem sam se počel bavit tek usputno uz svoje šumsko - planinsko - vodene aktivnosti

za ovakav hobi mislim da bi tebi bio ideala PENTAX K200D,dihta=spreman za sve vremenske uvjete i nepogode,stabilizacija u tijelu-pašu svi objektivi od 75 naovamo naravno bez ikakvih adaptera=potvrda fokusa-mjerenje svijetla-stabilizacija,stariji model=jeftiniji...itd itd,slobodno si pogledaj i nešto drugo osim canikona-možda  ti se svidi

Plus kriminalno loš senzor. Nemoj mislit da mi ovdi na ostalu na forumu ne znamo kako je loš jel je taj isti senzor u mnogim Nikonima i Sonyima, pa i ovaj D3000 na kojega je cilja Christian ima taj senzor.

 

Inače D7000 ima skoro sve što ti spominjaš osim stabiliziranoga senzora, al ioanako većini korisnika je to nebitno.

struić sri 27.10.2010 22:33

Bara sve vredu kaj veliš, istina je, ali daj pogleč sa kolikom sumom novaca raspolaže Christian -3000 kuna- i u te granice pokušavam strpati što više karakteristika koje traži za korištenje u šumsko-planinsko-vodene aktivnosti,a ovaj aparat koliko god nije dobar bolji je od kompakta i od ovih koja si spomenul (sony200,canon1000,nikon3000)........(moja duboka isprika ako puno griješim-nije namjerno)

Christian čet 28.10.2010 11:05

Hm, meni se je sad u mozak zavukal ovaj D3100. Jedino kaj ga baš ne mogu nać po netu kod nas. Jel to moj previd ili? Glavni razlog zbog kojeg mi prevladava Nikon je taj što mi nekoliko rođaka i/ili dobrih prijatelja ima Nikonove DSLRove pa prema tu dolazi i do mogućnosti posudbe njihovih objektiva...

DrNasty čet 28.10.2010 11:29

To ti je dobra prilika ako možeš probati njihove objektive, samo pazi, ako budu AF objektivi (stariji, koji trebaju af motor u tijelu), nećeš imati autofokus, jer Nikon entry level aparati nemaju tog motora. Oni trebaju AF-S objektive da imaju autofokus (ili stare, skupe i rijetke AF-I tele objektive, ali njih vjerovatno nećeš nikad ni vidjeti :D).