Fotoaparati

Canon 70-200mm F4 objektiv, problem s fokusom

tvrtkod uto 2.11.2021 18:01

Pozdrav svima,

 

Prošlo je 15-ak godina od zadnje objave na bilo kojem forumu, pa ako sam hrđav i nisam u toku, nemojte mi uzeti za zlo.

 

Fotografijom se bavim preko 20 godina i puno toga je prošlo kroz ruke.

Ono na čemu sam se zaustavio je Canon 60D i 70-200mm koje sam vrlo zadovoljno koristio zadnjih 10 godina.

 

Nedavno su mi se dogodile svoje sretne i nesretne okolnosti. 
Kupio sam Canon 6d mark ii, i 60D sa gorenavedenog objektivom mi je pao na pod pri čemu je prestao raditi zoom i fokus.

Objektiv sam dao na servis, nakon čega sam ga stavio na 6D i uspješno koristio neko vrijeme.

Problem je nastao kad sam prebacio slike na računalo i vidio da su mi donji lijevi i gornji desni dijelovi slike izraženo mutni.

Kako stari 60D ne koristi, nazovimo je cijelu površinu stakla, ne mogu biti siguran je li problem s objektivom postojao i ranije, a da ga ja nisam bio svjestan. Ili se dogodila greška kod servisa di je jedna od leća završila na mjestu "di joj nije mjesto"

 

Prilažem dva vrlo rudimentarna primjera koji će možda biti i malo smiješni, ali vrlo zorno prikazuju problematiku.

 

Do sad nisam imao iskustva sa servisima objektiva jer sam ih pazio i mazio godinama tako da bi vrlo cijenio mišljenje nekog iskusnijeg u kom smijeru ići: nastaviti servisirati objektiv ili podvući crtu i kupiti drugi objektiv.

 

 

marushin uto 2.11.2021 18:31

Na kojem otvoru blende je rađen test? Ako je na F4 moguće da je zbog toga vidljiv blur. Pokušaj na f7.1pa onda vidi. Ali vjerujem da je jedan od elemenata pomaknut, fino na servis i objasniti im problem, vjerujem da će biti susretljivi osim ako to nije radil Štef u podrumu.

Strm uto 2.11.2021 18:42
tvrtkod kaže...

Pozdrav svima,

 

Prošlo je 15-ak godina od zadnje objave na bilo kojem forumu, pa ako sam hrđav i nisam u toku, nemojte mi uzeti za zlo.

 

Fotografijom se bavim preko 20 godina i puno toga je prošlo kroz ruke.

Ono na čemu sam se zaustavio je Canon 60D i 70-200mm koje sam vrlo zadovoljno koristio zadnjih 10 godina.

 

Nedavno su mi se dogodile svoje sretne i nesretne okolnosti. 
Kupio sam Canon 6d mark ii, i 60D sa gorenavedenog objektivom mi je pao na pod pri čemu je prestao raditi zoom i fokus.

Objektiv sam dao na servis, nakon čega sam ga stavio na 6D i uspješno koristio neko vrijeme.

Problem je nastao kad sam prebacio slike na računalo i vidio da su mi donji lijevi i gornji desni dijelovi slike izraženo mutni.

Kako stari 60D ne koristi, nazovimo je cijelu površinu stakla, ne mogu biti siguran je li problem s objektivom postojao i ranije, a da ga ja nisam bio svjestan. Ili se dogodila greška kod servisa di je jedna od leća završila na mjestu "di joj nije mjesto"

 

Prilažem dva vrlo rudimentarna primjera koji će možda biti i malo smiješni, ali vrlo zorno prikazuju problematiku.

 

Do sad nisam imao iskustva sa servisima objektiva jer sam ih pazio i mazio godinama tako da bi vrlo cijenio mišljenje nekog iskusnijeg u kom smijeru ići: nastaviti servisirati objektiv ili podvući crtu i kupiti drugi objektiv.

 

 

Glede druge fotke moguće je da postoji problem iako svaka leća ima vinjetu  u nekom kutu, iako vinjeta nije tamnija manje je oštra jel

A na prvoj fotki je jasno da je sredina oštra jer je na njoj fokus, sve prije i poslje je van fokusa, to je loš primjer ili tehnički okej fotka, na primjeru prve fotke bi trebalo dići blendu na barem 8

tvrtkod uto 2.11.2021 18:50

Fotografija je 1/400@F8 a test 1/500@F16 tako da DOF i trešnja kamere nisu uzrok.

Obje fotografije su full zoom 200mmm.

Problem je najviše izražen kad je fokus blizu infinity, znači kod pejzaža.

Ako je subjekt 2-5 metara udaljen problema praktički nema.

 

P.S. Štef u podrumu je konkretna osoba ili pseudonim za loše servise? :D

Strm uto 2.11.2021 18:58
tvrtkod kaže...

Fotografija je 1/400@F8 a test 1/500@F16 tako da DOF i trešnja kamere nisu uzrok.

Obje fotografije su full zoom 200mmm.

Problem je najviše izražen kad je fokus blizu infinity, znači kod pejzaža.

Ako je subjekt 2-5 metara udaljen problema praktički nema.

 

P.S. Štef u podrumu je konkretna osoba ili pseudonim za loše servise? :D

 Ak je to onaj čovik šta u Zagrebu iz podruma radi leće (postoji samo jedan koji se uklapa u taj opis) i ne znam mu ime, on slovi kao ponajbolji majstor u tim krajevima, uvijek možeš reklamirati neka baci oko još jednom

Meni je bio ispao tamron 70-200 2.8, slao sam ga na preporuku negdje u sloveniju, i isto je imao sličnih problema nakon servisa, vraćao sam ga 4 puta i od tada radi savršeno, čak i bolje nego prije pada 

tvrtkod uto 2.11.2021 19:08

Je, to je taj, nosio sam mu ranije druge i tuđe aparate i svi smo bili zadovoljni pa sam sad ostao malo iznenađen. Budem reklamirao.

 

Prilažem još jedan primjer bolji od prvoga jer je subjekt jednako udaljen tako da je nemoguće da je DOF problem.

 

Središnji kvadrat ima ljude, horizont, more i pijesak vrlo oštro, lijevi i desni kvadrati izrazito mutni.

 

Čitao sam po stranim forumima da zna jedna ili druga strana slike bit mutna ako leće nisu u centru, al nisam našao primjer gdje su obje strane mutne 

 

Umjetnička kvaliteta fotografije je sporedna stvar ove diskusije :D

tvrtkod pet 5.11.2021 14:39

Piši kući propalo... :(

 

Kaže čovjek da se to ne može bolje napraviti, iskrivljeni tubusi, šta ti ja znam.

Žao mi je što mi u startu nije rekao da ne garantira rezultat.

Teško mi je vjerovati da je mislio da neću skužiti.

 

Uglavnom ostao i bez ispravnog objektiva i novaca.

 

Drugi puta ćemo pametnije...

hrka11 pon 8.11.2021 11:39
Strm kaže...

 

P.S. Štef u podrumu je konkretna osoba ili pseudonim za loše servise? :D

 Ak je to onaj čovik šta u Zagrebu iz podruma radi leće (postoji samo jedan koji se uklapa u taj opis) i ne znam mu ime, on slovi kao ponajbolji majstor u tim krajevima, uvijek možeš reklamirati neka baci oko još jednom

Meni je bio ispao tamron 70-200 2.8, slao sam ga na preporuku negdje u sloveniju, i isto je imao sličnih problema nakon servisa, vraćao sam ga 4 puta i od tada radi savršeno, čak i bolje nego prije pada 

Je li radi samo lece ili radi i servis aparata?

Ako ne radi servis aparata,znas nekod tko je isto majstor za to u zagrebu?