Automobili

Da li prodati auto star 16g?

marino15 sub 19.10.2019 20:18

Pozz, imam auto star 16 godina koji mi služi 90% za po gradu, motor je u odličnom stanju, limarija također, napravljeni svi servisi, dakle samo toči i vozi.E sad pošto auto guta 10 litara to me doslovce ubija jer odvozim mjesečno oko 1000km gradske vožnje.To su većinom kratke relacije po 5km u jednom smjeru.Sad me zanima dal se isplati prodat dobio bi oko 2.000€ za njega, i dodat još cca 4.000€ i kupit nekog dizelaša starog 8-10 godina(kompakt),Sad koliko je to pametan potez?Jer sa dizelom bi dobio manju potrošnju za cca 4-5 litara, a to mi je 400-500 kuna manje za gorivo, e sad je pitanje kad kupuješ malo starijeg dizelaša pitaj boga u kakvom je stanju taj auto i šta te sve čeka, strah me je da me ne pojede.Ne znam ni sam što činit?

Čitatelj sub 19.10.2019 21:20

Dizel za 5km ti se nikako ne isplati, a ni benzinac.

 

Po meni, prodaj taj auto dok je jos vozan,

kupi si 300-400 kubika skuter, za 5km savrsen,

mala potrosnja, malo osiguranja, 9 mjeseci

ga mozes voziti po vremenskim uvjetima.

 

I ustedi za malo starijeg hibrida, on ce ti biti jako

dobra investicija za takve male relacije.

 

Osobno, 5km nebi ni startao skuter a kamoli auto - za te

relacije sam brzi biciklom i busom, osobito u gustom gradskom

prometu sa sto semofora i start-stop rezimu voznje.

 

Ali i skuter ce ti tu biti puno bolji - osobito sto se parkinga tice,

stavis ga gdje hoces i ne treba ti parking ticket.

 

I skupis si za Yarisa 1.5 hibrid, od 6 do 8000€,

vozis za sicu po gradu, osiguranje isto tako sica,

nepoderivo. Takodjer i Auris/Corolla sa 1.8 hibridom je super.

Prius ima najcesce atkinson motore, tako da je jos stedljiviji ali i tromiji.

Al nije da ces to na 5km gradskoj voznji osjetiti. Samo ih uglavnom

drljaju taksisti i prodaju sa vise od 350.000km, tako da njih preskoci.

hahhaajaads ned 20.10.2019 00:19
Diablo86 kaže...
Uzmi auto na plin

 I sta onda ? Pa ne radi auto cijelo vrijeme na plin, taman dok se zagrije on vec dodje na posao a plin se nemre upalit, pogotovo sad kad dolazi zimsko razdoblje, mraz i sl...

 

Inace, dizel i kratke relacije big no-no... 

Silent horror1992 ned 20.10.2019 00:39
hahhaajaads kaže...
Diablo86 kaže...
Uzmi auto na plin

 I sta onda ? Pa ne radi auto cijelo vrijeme na plin, taman dok se zagrije on vec dodje na posao a plin se nemre upalit, pogotovo sad kad dolazi zimsko razdoblje, mraz i sl...

 

Inace, dizel i kratke relacije big no-no... 

 

DPF ?

Milka30 ned 20.10.2019 07:33

Niti diesel,niti benzin se neće ugrijati na toj relaciji,to je činjenica!

Davno su dieseli prestali biti automobili koji pate zbog cold-starta,1998 je Ford Focus imao tehnoligiju "cold start".Ja sam imao Opel Astru G 1.7 dti koju sam koristio na krace relacije,imala je 360 000 km.

Kada bi ti prodao svoj auto i još nadodao,ako se ne varam,imao bi oko 5 000 eura.Za tu sumu mozes si kupiti ok diesela.

Visegodisnje iskustvo me poučilo da trebaš kupovati VW mašine i tu ne mozes pogrešiti,svaka čast ostalima,ali VW je kod nas jako zastupljen,ima djelova,svatko ih popravlja i kvalitetni su!

dani_os ned 20.10.2019 08:08
Milka30 kaže...

Niti diesel,niti benzin se neće ugrijati na toj relaciji,to je činjenica!

Davno su dieseli prestali biti automobili koji pate zbog cold-starta,1998 je Ford Focus imao tehnoligiju "cold start".Ja sam imao Opel Astru G 1.7 dti koju sam koristio na krace relacije,imala je 360 000 km.

Kada bi ti prodao svoj auto i još nadodao,ako se ne varam,imao bi oko 5 000 eura.Za tu sumu mozes si kupiti ok diesela.

Visegodisnje iskustvo me poučilo da trebaš kupovati VW mašine i tu ne mozes pogrešiti,svaka čast ostalima,ali VW je kod nas jako zastupljen,ima djelova,svatko ih popravlja i kvalitetni su!

 bas i nisu najkvalitetniji, ima puno kvalitetnijih za manje novaca...

al eto vas je ko i sve tu na balkanu naucilo iskustvo da je vw svetinja...

ima djelova, da...super lako ga se rjesit...

u kakom god stanju bio...

tipa corolla koji je svjetlosnim miljama daleko od vw...

da je u odlicnom stanju

pored golfa izrraobanog

prije ce se prodat golf izraubani...

dani_os ned 20.10.2019 08:10
marino15 kaže...

Pozz, imam auto star 16 godina koji mi služi 90% za po gradu, motor je u odličnom stanju, limarija također, napravljeni svi servisi, dakle samo toči i vozi.E sad pošto auto guta 10 litara to me doslovce ubija jer odvozim mjesečno oko 1000km gradske vožnje.To su većinom kratke relacije po 5km u jednom smjeru.Sad me zanima dal se isplati prodat dobio bi oko 2.000€ za njega, i dodat još cca 4.000€ i kupit nekog dizelaša starog 8-10 godina(kompakt),Sad koliko je to pametan potez?Jer sa dizelom bi dobio manju potrošnju za cca 4-5 litara, a to mi je 400-500 kuna manje za gorivo, e sad je pitanje kad kupuješ malo starijeg dizelaša pitaj boga u kakvom je stanju taj auto i šta te sve čeka, strah me je da me ne pojede.Ne znam ni sam što činit?

 ne znam je se sam vozis?

ako da...

ja bi si ostavio taj auto i kupio dobar bicikli...

 

auto bi koristio tih par dana kad je kisa, temperature ispod nule, kad je snjeg...

ostatak bic...

 

 nijedan dizel ti nece trosit 5l gradske voznje...

golf 7 trosi 5l pri 100km/h

samo tada trosi 5l, buduci je to ne moguce tak stalno vozit trosi vise...

tak da zaboravi potrosnju od 4-5L

lomba100 ned 20.10.2019 08:50
dani_os kaže...
Milka30 kaže...

Niti diesel,niti benzin se neće ugrijati na toj relaciji,to je činjenica!

Davno su dieseli prestali biti automobili koji pate zbog cold-starta,1998 je Ford Focus imao tehnoligiju "cold start".Ja sam imao Opel Astru G 1.7 dti koju sam koristio na krace relacije,imala je 360 000 km.

Kada bi ti prodao svoj auto i još nadodao,ako se ne varam,imao bi oko 5 000 eura.Za tu sumu mozes si kupiti ok diesela.

Visegodisnje iskustvo me poučilo da trebaš kupovati VW mašine i tu ne mozes pogrešiti,svaka čast ostalima,ali VW je kod nas jako zastupljen,ima djelova,svatko ih popravlja i kvalitetni su!

 bas i nisu najkvalitetniji, ima puno kvalitetnijih za manje novaca...

al eto vas je ko i sve tu na balkanu naucilo iskustvo da je vw svetinja...

ima djelova, da...super lako ga se rjesit...

u kakom god stanju bio...

tipa corolla koji je svjetlosnim miljama daleko od vw...

da je u odlicnom stanju

pored golfa izrraobanog

prije ce se prodat golf izraubani...

Definitivno plus za Toyotu.

Žena je vozila Yarisa 1.4 D4D 10 godina. Možda koja žarulja, te akumulator nakon 9 godina.

Ostalo mali servisi, 90% gradska vožnja.

"Na zub" palio na -20°

Jakovp ned 20.10.2019 10:02
marino15 kaže...

Pozz, imam auto star 16 godina koji mi služi 90% za po gradu, motor je u odličnom stanju, limarija također, napravljeni svi servisi, dakle samo toči i vozi.E sad pošto auto guta 10 litara to me doslovce ubija jer odvozim mjesečno oko 1000km gradske vožnje.To su većinom kratke relacije po 5km u jednom smjeru.Sad me zanima dal se isplati prodat dobio bi oko 2.000€ za njega, i dodat još cca 4.000€ i kupit nekog dizelaša starog 8-10 godina(kompakt),Sad koliko je to pametan potez?Jer sa dizelom bi dobio manju potrošnju za cca 4-5 litara, a to mi je 400-500 kuna manje za gorivo, e sad je pitanje kad kupuješ malo starijeg dizelaša pitaj boga u kakvom je stanju taj auto i šta te sve čeka, strah me je da me ne pojede.Ne znam ni sam što činit?

 Pogledaj si autoscout ili neku sličnu stranicu, imaš hrpu rabljenih i-mieva / iON / c-zero po sličnoj cijeni. Znam da auto nije nešto prelijep, ali za tvoje gradske potrebe bi bio idealan i štedio biš dosta. Ako imaš uvjete za puniti naravno.

jozef ned 20.10.2019 11:36

obzirom da čovjeku 90% služi za po gradu, ne treba zaboraviti niti na onih ostalih 10%.
Dobre ideje su hibrid, a ako ima povjerenja u svoj automobil onda još bolja - dodatni bicikl. Ne treba biti nekakav super skupi za tih 2x5km dnevno, bic za 2000kn će odradit posao. Nekakav skuter ili elektroskuter (ne mislim na romobile) je također OK opcija po malo višoj cijeni.
Ako bi išao na auto onda bi ga hibrid po pitanju štedljivost na kratkim relacijama po gradu jedini zadovoljio.
Bitan faktor je i da je on svojim automobilom generalno zadovoljan, zna što je servisirao, u kakvom je stanju. Ako kupi drugi polovni to opet može značiti skrivene troškove kvarova dijelova koji su blizu isteka radnog vijeka. Obzirom na sve to kupnja drugog benzinca ili dizela nisu financijski najbolje opcije.
Inače nedavno sam išao Golfom 7 TDI u Njemačku i u gradu mi je bez problema trošio ispod 6,5l/100km, na autocesti 4,5-4,7. Tako da može trošiti manje ako je ispravan. Ovaj je bio sasvim nov. Samo što ga nisam baš preko 150 vozio na autobahnu, jer mi nakon većeg automobila baš ne ulijeva povjerenje.

dv14 ned 20.10.2019 13:04

Ako uglavnom voziš po gradu, nećeš se puno usrećiti sa dizelom.
Osobno, imam dizelaša kojeg sam kupija od poznanika pa sam znao što kupujem, inače dizelaša nebi kupio s obzirom da mi je 80% vožnje upravo grad i kratke relacije (par kilometara i gasi). Auto se ne stigne ugrijat, a prosjek mi je 8l. Tako da, iduće auto koje kupim, bit će benzin, pa i da troši 10l. Bar ima manje stvari za pokvariti se.

Ako ti je auto održavan i znaš što voziš, radije to ostavi nego kupovati nešto što je mačak u vreći, pogotvo dizel.

Kolacic ned 20.10.2019 14:03

Meni je stvarno fascinantan Internet postao.

Svatko procita nesto polovicno,od poruka s prijateljima,do Foruma,do clanaka na internetu. Osobno Mi ide vec na zivce. 

Radi covjek 5 km jednu rutu,mozda je dostavljac bezveze kazem ali s tim manjim rutama radi 1000km mjesecno. Pa sad bicikl,mozda elektricni Ali on zeli Auto. Ocito je potreban. 

 

dani_os ned 20.10.2019 15:31
Kolacic kaže...

Meni je stvarno fascinantan Internet postao.

Svatko procita nesto polovicno,od poruka s prijateljima,do Foruma,do clanaka na internetu. Osobno Mi ide vec na zivce. 

Radi covjek 5 km jednu rutu,mozda je dostavljac bezveze kazem ali s tim manjim rutama radi 1000km mjesecno. Pa sad bicikl,mozda elektricni Ali on zeli Auto. Ocito je potreban. 

 

 meni je fancinatno kako svi su zivcani...

možda jel su pametni ko ti pa znaju i mjesecnu kilometrazu koju covjek pravi...

makar on to nigdje nije naveo...

 ja da me zivcira net tolko...

ne bi dolazio na njega...

 

zasto dolazis tamo di te nesta zivcira?

Milka30 ned 20.10.2019 15:41
dani_os kaže...

 bas i nisu najkvalitetniji, ima puno kvalitetnijih za manje novaca...

al eto vas je ko i sve tu na balkanu naucilo iskustvo da je vw svetinja...

ima djelova, da...super lako ga se rjesit...

u kakom god stanju bio...

tipa corolla koji je svjetlosnim miljama daleko od vw...

da je u odlicnom stanju

pored golfa izrraobanog

prije ce se prodat golf izraubani...

Ili nemaš pojma,ili nisi dobro procitao moj post,ili nisi uopce procitao pitanje autora!

 

Koliko god to tebi tesko padalo,ali da,VW diesel prelazi bez problema 300 000 + km (naravno sada ces ti reci kako od tvoga susjeda kum je imao Golfa 5...bla,bla,bla),jeftin je za odrzavanje,lako se proda,lakse se popravlja-ma sve sto pomisliš.To ja nisam izmislio,to je cinjenica,to je realnost ovih prostora-ljudi kupuju ono sto valja!

Toyota je super auto,ali realno gledajuci,prije ce na našem tržištu naci boljega VW diesela,nego Toyotu.

100% sam imao više automobila od tebe i ne volim "Balkanske" automobile,ali care,realnost je takva da je za njega VW puno bolji izbor od bilokojega Peugeota,Fiata,Opela,Mercedesa,Citroena,Renaulta....(eto namjerno izostavih Toyotu,ako nekakvim cudom nađe nekakvu ispod 200 000 stvarnih km na našem tržištu)

 

Za njega je Škoda ili Polo 1.4 TDI autić koji troši kao Zippo upaljać,odlicne kvalitete,jeftinoga odrzavanja!

mar123 ned 20.10.2019 15:50
dani_os kaže...
Kolacic kaže...

Meni je stvarno fascinantan Internet postao.

Svatko procita nesto polovicno,od poruka s prijateljima,do Foruma,do clanaka na internetu. Osobno Mi ide vec na zivce. 

Radi covjek 5 km jednu rutu,mozda je dostavljac bezveze kazem ali s tim manjim rutama radi 1000km mjesecno. Pa sad bicikl,mozda elektricni Ali on zeli Auto. Ocito je potreban. 

 

 meni je fancinatno kako svi su zivcani...

možda jel su pametni ko ti pa znaju i mjesecnu kilometrazu koju covjek pravi...

makar on to nigdje nije naveo...

 ja da me zivcira net tolko...

ne bi dolazio na njega...

 

zasto dolazis tamo di te nesta zivcira?

 nebi se stel previse mjesat ali doslovno ti je autor teme u prvoj ili drugoj recenici naveo da trosi 1000 km mjesecno. 

ivanzu ned 20.10.2019 16:16

Stari ti si zapeo u dobu Golfa 4 i legendarnog 1.9TDI, koji je manje "legendaran" u Golfu 5, posto covjek nema para za 1.6TDI i 2.0TDI iz 2013+ neka se kani VW dizela jer imaju skupih sranja pogotovo kada im se kilometraza magicno spusti za pola, ajde izuzetak je 1.4TDI. Kupovanje bilo kakvog auta starijeg od 10 godina je lutrija. Tjeraj to sto imas i kani se prica da im auta usred grada trosi 5l jer je dizel, mozda ako voze u Gospicu. Golf7 1.6TDI po gradu trosi 7.5L dok Astra K 1.4T trosi 8.5, sve stani/kreni promet uz SS ugasen, znaci optimizirani motori da bude sto manja potrosnja pa opet preko mitoloskih 5L. Vozi bicikl kada je toplije, preko zime auto i gotovo. 

merio ned 20.10.2019 16:16
jozef kaže...

obzirom da čovjeku 90% služi za po gradu, ne treba zaboraviti niti na onih ostalih 10%.
Dobre ideje su hibrid, a ako ima povjerenja u svoj automobil onda još bolja - dodatni bicikl. Ne treba biti nekakav super skupi za tih 2x5km dnevno, bic za 2000kn će odradit posao. Nekakav skuter ili elektroskuter (ne mislim na romobile) je također OK opcija po malo višoj cijeni.
Ako bi išao na auto onda bi ga hibrid po pitanju štedljivost na kratkim relacijama po gradu jedini zadovoljio.
Bitan faktor je i da je on svojim automobilom generalno zadovoljan, zna što je servisirao, u kakvom je stanju. Ako kupi drugi polovni to opet može značiti skrivene troškove kvarova dijelova koji su blizu isteka radnog vijeka. Obzirom na sve to kupnja drugog benzinca ili dizela nisu financijski najbolje opcije.
Inače nedavno sam išao Golfom 7 TDI u Njemačku i u gradu mi je bez problema trošio ispod 6,5l/100km, na autocesti 4,5-4,7. Tako da može trošiti manje ako je ispravan. Ovaj je bio sasvim nov. Samo što ga nisam baš preko 150 vozio na autobahnu, jer mi nakon većeg automobila baš ne ulijeva povjerenje.

 Sve zavisi koji grad :) 

 

U 7 ujutro, i 16h u Zagrebu brate natjeraj ga ispod 7 dam ti što hoćeš :D

Kolacic ned 20.10.2019 16:24

Jeste zivcan sam,no mislim da sam u pravu. :)

Autor bi mogao navesti i kakva vrsta automobila mu treba,tu bi odlicno pasao neki mali gradski autic(hybrid). Bubam. 

Sretno s pronalaskom automobila. 

CroVandal ned 20.10.2019 16:34

Nemoj diesela za manje relacije svi imaju dpf filter koji se nestigne regenerirati i onda imas problem koji kosta jako puno. Ja imam za grad mazdu 2 1.5 75ks, benzin trosi prosjek 6l a grad je 90 posto. Zena mi ima Renault Modus 1.5dci i trosi po gradu istu prosjek 6l naravno na otvorenoj se disele lmoze spustiti na 4.5 ili 5l. 

hahhaajaads ned 20.10.2019 16:36
merio kaže...

 Sve zavisi koji grad :) 

 

U 7 ujutro, i 16h u Zagrebu brate natjeraj ga ispod 7 dam ti što hoćeš :D

 Uuu da, meni sa 1.6tdi u zagrebu ne pada ispod 8-8.5... Znas i sam kakvih tamo vozaca ima i gdje se hoce progurat, e neces! 

dani_os ned 20.10.2019 17:25
Milka30 kaže...
dani_os kaže...

 bas i nisu najkvalitetniji, ima puno kvalitetnijih za manje novaca...

al eto vas je ko i sve tu na balkanu naucilo iskustvo da je vw svetinja...

ima djelova, da...super lako ga se rjesit...

u kakom god stanju bio...

tipa corolla koji je svjetlosnim miljama daleko od vw...

da je u odlicnom stanju

pored golfa izrraobanog

prije ce se prodat golf izraubani...

Ili nemaš pojma,ili nisi dobro procitao moj post,ili nisi uopce procitao pitanje autora!

 

Koliko god to tebi tesko padalo,ali da,VW diesel prelazi bez problema 300 000 + km (naravno sada ces ti reci kako od tvoga susjeda kum je imao Golfa 5...bla,bla,bla),jeftin je za odrzavanje,lako se proda,lakse se popravlja-ma sve sto pomisliš.To ja nisam izmislio,to je cinjenica,to je realnost ovih prostora-ljudi kupuju ono sto valja!

Toyota je super auto,ali realno gledajuci,prije ce na našem tržištu naci boljega VW diesela,nego Toyotu.

100% sam imao više automobila od tebe i ne volim "Balkanske" automobile,ali care,realnost je takva da je za njega VW puno bolji izbor od bilokojega Peugeota,Fiata,Opela,Mercedesa,Citroena,Renaulta....(eto namjerno izostavih Toyotu,ako nekakvim cudom nađe nekakvu ispod 200 000 stvarnih km na našem tržištu)

 

Za njega je Škoda ili Polo 1.4 TDI autić koji troši kao Zippo upaljać,odlicne kvalitete,jeftinoga odrzavanja!

 

sigurno ce nac boljeg vw, ja sam 100% uvjeren u to...jedino ako je corav i ima kvocjent inteligencije ispod 30...

susjedu mi je bas neki dan riknila dizna na na polu...

 

preko iljadu eura ga je ta zajebancija kostala...

realnost ti je da su danas svi auti "isti" u smislu održavanja...

golf, mercedes 190-a

to su bili ne poderivi auti, jeftini za odrzavanje...

da si im nasipo ulje iz trafo stanice on bi iso...

to je proslo vrijeme radnje...ne postoje vise taki...

 

kao sto sam i reko, bolje mu je kupit vw jel ce ga prodat kolki god da drlog bio...

a toyotu ce mu doc vidit 3 covjeka u godinu dana...

 

bdw radio sam u prodaji rabljenih...

 

poslije 2 japanca...(mazda i toyota) me upce ne interesiraju europska kola...

jel volim popravke...skupocu tih djelova japanskih, skupocu odrzavanja...

 

vozim motore, takodjer japanac i prvi i ovaj sto sad vozim...

 

na prvom mi zarulja nije riknila, a zasad je isto tako i na ovom...

 

 

marino15 ned 20.10.2019 17:57

Auto je golf 4 1.6 motor, u auto je puno uloženo i više se nema što pokvarit jer je sve izmjenjeno.Živim u malom mjestu i nema puno prometa i dok dođem do grada treba mi 5 km u jednom smjeru, a dnevno idem više puta u grad tako da se kilometraža skupi i uvijek vozim nekog unutra, nisam sam.Ne znam ni sam jer novac koji imam za to mogu kupit neki manji auto, a meni treba nešto veličine golfa. Za te novce mogu dobit npr. 10 godina starog golfa 6 1.6tdi sa +250.000km al to je ekstremno rizična kupnja, i da mi se sve živo počne kvarit to mi ne treba, kad sam kupio golfa 4 nema što se nije pokvarilo, uložio sam u njega gotovo 2,000€ i sad je ko nov.Ja sam ga platio 10.000 kuna uložio u njega skoro 15,000, a kad bi ga prodavao mogao bi dobit max 2000€ tako da sam opet u debelom minusu.Ne znam uopće što bi bilo najpametnije učinit?