Audio i video uređaji

Pretvaranje pasivnih zvučnika u aktivne

commit uto 1.8.2023 11:47

Imam 4 pasivna zvučnika koja bih htio pretvoriti u aktivne.

Mislim da je Bluetooth 5.3 tehnologija sada idealna za kvalitetno kućno kino. Muziku ionako slušam u stereo modu a to bi ostalo AS IS.

Dakle, imam 7.1 kućno kino i zadnja 4 zvučnika trebam pretvoriti u aktivne.

Izašli su 5.3 TX/RX uređaji čija je glavna karakteristika da kao TX mogu biti izvor do 2 RX uređaja. Zato mi zapravo treba 6 TX/RX uređaja.

2 TX koji bi stereo slali na po 2 RX uređaja.

Tako bi lijevi zvučnici preuzimali samo lijevi kanal a desni samo desni kanal.

 

Ls . . . . . JA . . . . . Rs

 . . . Lb . . . . . Rb

 

Dakle, Ls i Rs bi svaki imali po jedan RX uređaj. Kod Ls zvučnika bi samo lijevi kanal spojio na zvučnik, a kod Rs zvučnika desni.

Isto tako bi bilo i sa Lb i Rb zvučnicima.

Uz odgovarajuće solarne baterije mislim da ih se ne bi trebalo napajati niti na struju.

 

Moje još pitanje, ako TX uređaj stoji vizualno skriven iza AV recievera, hoće li značajno utjecati na kvalitetu ako je zvučnik udaljen 5-6m a ima domet 27m, poput recimo ovog:

1Mii Bluetooth 5.3 Adapter for TV to Bluetooth Headphones, 2-in-1 Bluetooth Transmitter Receiver, aptX Adaptive & HD Wireless Audio Transmitter Receiver Jack 3.5 for Stereo System Aeroplane MP3: Amazon.de: Electronics & Photo

 

om-prat uto 1.8.2023 13:05

Shvacas da tribas mono pojacalo za svaki od tih zvucnika ili 2 stereo za dva para? Drugo pitanje di mislis ubost transmitere, vecini je jedini low level izlaz onaj za slusalice, tad je pitanje moze li radit zajedno prednji stereo par i slusalice...

dabar_solta_V2 uto 1.8.2023 14:32

umjesto bluetootha bolje probaj nac texas instruments wireless module, puno bolja kvaliteta zvuka i latencija.

skup sport, treba to sve i moc montirat unutar tvornicke kutije koja onda gubi na volumenu, puno problema s hlađenjem, puno problema s wirelessom.


neznam u cjeloj prici vidim samo probleme i gubljenje vremena, osim ako neces sam radit elektroniku pa nabit na custom pcb sve navedeno i isti samo zakacit na kutiju s vanjske strane, ali opet ti treba ic kabel za napajanje do zvucnika tako da ne vidim šta si dobi za sav taj trud.

npr jbl ima mogucnost uparivanja onih baterijskih bluetooth zvucnika raznih velicina, i to radi ali u praksi se zna dogodit da je loš zvuk jer izgube sinkronizaciju tj ne bude zvuk u fazi, meni je to uzas.

commit uto 1.8.2023 15:10

Ne razumijem zašto?

Na recimo, za Ls i Rs zvučnike spojim dva zvučnička izlaza iz AV receivera, i oba spojim na TX.

Onda TX šalje ta dva kanala prema dva RX uređaja. 

Ona jedan RX uređaj spajam samo lijevi izlaz u Ls, a kod drugog RX uređaja spajam samo desni izlaz u Rs.

Mislim, ja sam laik i sve pa zato vjerojatno ne razumijem a ovo mi izgleda ovako i ne previše komplicirano.

Gdje fulam? :)

commit uto 1.8.2023 15:12

Pa koliko čitam, bluetooth 5.3 je prilično hvaljen kvalitetom zvuka a meni je dovoljno dvokanalni zvuk da povežem da 4 zvučnika (ili barem mislim da je dovoljno).

I tvrde da je 5.3 iznimno niske latencije.

Mislim, ako nejde, ako je glupo, neću to učiniti. To mi je samo ideja za koju sam mislio da je provediva za kućno kino.

millennial uto 1.8.2023 15:16
commit kaže...

Imam 4 pasivna zvučnika koja bih htio pretvoriti u aktivne.

Mislim da je Bluetooth 5.3 tehnologija sada idealna za kvalitetno kućno kino. Muziku ionako slušam u stereo modu a to bi ostalo AS IS.

Dakle, imam 7.1 kućno kino i zadnja 4 zvučnika trebam pretvoriti u aktivne.

Izašli su 5.3 TX/RX uređaji čija je glavna karakteristika da kao TX mogu biti izvor do 2 RX uređaja. Zato mi zapravo treba 6 TX/RX uređaja.

2 TX koji bi stereo slali na po 2 RX uređaja.

Tako bi lijevi zvučnici preuzimali samo lijevi kanal a desni samo desni kanal.

 

Ls . . . . . JA . . . . . Rs

 . . . Lb . . . . . Rb

 

Dakle, Ls i Rs bi svaki imali po jedan RX uređaj. Kod Ls zvučnika bi samo lijevi kanal spojio na zvučnik, a kod Rs zvučnika desni.

Isto tako bi bilo i sa Lb i Rb zvučnicima.

Uz odgovarajuće solarne baterije mislim da ih se ne bi trebalo napajati niti na struju.

 

Moje još pitanje, ako TX uređaj stoji vizualno skriven iza AV recievera, hoće li značajno utjecati na kvalitetu ako je zvučnik udaljen 5-6m a ima domet 27m, poput recimo ovog:

1Mii Bluetooth 5.3 Adapter for TV to Bluetooth Headphones, 2-in-1 Bluetooth Transmitter Receiver, aptX Adaptive & HD Wireless Audio Transmitter Receiver Jack 3.5 for Stereo System Aeroplane MP3: Amazon.de: Electronics & Photo

 

 ostavi se čorava posla, nema šanse da ti to na toliko kanala radi kako treba preko plavog zuba. mission impossible koji ni Tom ne bi riješio.

 

uz to ne pretvaraš ti pasivni zvučnik u aktivni, za to bi trebao ugraditi pojačalo u svaki zvučnik kako bi mogao samostalno raditi. ti samo dodaješ prijemnik odnosno konverter iz bt u nekakav postojeći analogni ili digitalni port.

 

e sad kad sam ovo prosrao moram reći i da ako ovo radiš iz znatiželje, entuzijazma i imaš višak love i vremena, go for it i javi nam rezultat.

om-prat uto 1.8.2023 15:38

Zvucnicki izlazi su hi level izlazi ne mos spojit taj transmiter na to. Druga stvar je sta pasivni zvučnici zahtjevaju pojacalo taj uredaj ga nema. Pojacalo zahtjeva napajanje to su 4 kabela u pravilu deblja od zvucnickih, pitanje i koliko recivera mos spojit da simultano rade ne da je eto spojen u standby. Taj svaki rx/tx zahtjeva napajanje(je ima bateriju ali i nju triba punit. Onda jos latencija koja mozda nije velika kad ga koristis normalno tipa gledas video na PCu ovo cudo ubodeno u stereo pojacalo bt veza, ali pitanje sta bi u takom setupu di je prednji par spojen zicom ostatak priko bt-a (ovo sta kolega dabar prica za jbl).
Ugl spoji zicom, jeftinije i cak da moras stemat zidove manje zajebancije, a ne moras jer imas one flat kabele i sto drugih rjesenja kako ih sakrit.

dabar_solta_V2 uto 1.8.2023 16:05
commit kaže...

Ne razumijem zašto?

Na recimo, za Ls i Rs zvučnike spojim dva zvučnička izlaza iz AV receivera, i oba spojim na TX.

Onda TX šalje ta dva kanala prema dva RX uređaja. 

Ona jedan RX uređaj spajam samo lijevi izlaz u Ls, a kod drugog RX uređaja spajam samo desni izlaz u Rs.

Mislim, ja sam laik i sve pa zato vjerojatno ne razumijem a ovo mi izgleda ovako i ne previše komplicirano.

Gdje fulam? :)

 vidin da te nisan razumi dobro, ko šta su ti više njih rekli nemoš izlaz za zvucnike spojit u bluetooth odasiljac i onda magicno imat na bluetooth prijemniku isti izlaz za zvucnike.(vidi priloženu sliku)

ostavi se corava posla, ili kupi gotovo rješenje a prodaj to šta imaš ili ostavi tako kako je.

koji je cilj/svrha ovoga?

commit sri 2.8.2023 14:20

Hvala ti na odgovoru, ali kako nisam nimalo stručnjak na tom području i dalje ne razumijem.

Postoji izlaz žice za zvučnike iz AV receivera.

Postoji žica u RCA adapter:
https://www.amazon.com/PixelMan-Speaker-Amplifier-Receiver-Speakers/dp/B08P2S3Q1K/

Dakle, sada input postoji za TX (RCA u jack).

Sada taj TX dvokanalnu muziku šalje RX-u.

Sa druge strane opet isti taj RCA u žica pretvara u žicu koja ide u zvučnik.

Jesam li negdje falio i ako jesam što točno?

 

 

BlueMax sri 2.8.2023 14:45
commit kaže...

Hvala ti na odgovoru, ali kako nisam nimalo stručnjak na tom području i dalje ne razumijem.

Postoji izlaz žice za zvučnike iz AV receivera.

Postoji žica u RCA adapter:
https://www.amazon.com/PixelMan-Speaker-Amplifier-Receiver-Speakers/dp/B08P2S3Q1K/

Dakle, sada input postoji za TX (RCA u jack).

Sada taj TX dvokanalnu muziku šalje RX-u.

Sa druge strane opet isti taj RCA u žica pretvara u žicu koja ide u zvučnik.

Jesam li negdje falio i ako jesam što točno?

 

 

 E ovo ti je ko da ja kažem kako imam doma šasiju od Stojadina i htio bi od nje napraviti podmornicu a ne razumijem se ni u mehaniku ni u bravariju.

Aktivni zvučnik znači da imaš pojačalo u njemu. Znači četiri pojačala, četiri napajanja, četiri BT prijemnika, BT predajnik...

Taj pasivac kojeg imaš je konstruiran da bude pasivac. Nema predviđen prostor za sve dodatne komponente koje će od njega napraviti aktivnog. Ako nekako i uspiješ ugurati sve u njega izgubiti će akustična svojstva.

To nije sizifov posao, to je gore. Imaš na youtubeu masu tutoriala kako se to radi ali po meni totalno besmisleno.

dabar_solta_V2 sri 2.8.2023 15:23
commit kaže...

Hvala ti na odgovoru, ali kako nisam nimalo stručnjak na tom području i dalje ne razumijem.

Postoji izlaz žice za zvučnike iz AV receivera.

Postoji žica u RCA adapter:
https://www.amazon.com/PixelMan-Speaker-Amplifier-Receiver-Speakers/dp/B08P2S3Q1K/

Dakle, sada input postoji za TX (RCA u jack).

Sada taj TX dvokanalnu muziku šalje RX-u.

Sa druge strane opet isti taj RCA u žica pretvara u žicu koja ide u zvučnik.

Jesam li negdje falio i ako jesam što točno?

 

 

to nije sretno rješenje. zaboravi na to. ne pretvara ništa, na amazonu/ebay-u/ali ima svakakvih kabela koje ništa ne pretvaraju i nemaju smisla, prodaju se al i dalje nemaju smisla.
 
bluetooth odasiljac treba line level signal, znaci s rca izlaza s pojacala, isti s obe strane, ako ima i ako se level tog signala kontrolira skupa s masterom na pojacalu inace moras odvojeno pojacavat - opet nije prakticno pa ces morat nac rjesenje za izlaz s zvucnika dovest na line level ali s pažnjom da ne izgoriš taj bt odašiljac, ima relativno jednostavnih rješenja ali....

bluetooth receiver treba spojit u nekakvo pojacalo, npr kupi neko mono auto pojacalo i spoji ga na mali aku za skuter.
moze i stereo amp pa ti opet trebaju ic zice do drugog zvucnika nisi nista dobi al ionako je ovaj bt sta si linka stereo pa mozda bolje na neki nacin i trebaju ti samo 2 umjesto 4 baterije.

 

znaci svaki zvucnik svoj bt receiver + mono amp + baterija ili svaka 2 zvucnika ako je stereo amp.

kako ces te puste akumulatore punit i svaki put prespajat neznam, nemoj kopat po kutiji nego to ili zavidaj na zvucnik ili stavi sa strane. pazi da ne zapališ kuću.

pitanje je snage tih zvucnika i potrebnog vremena sviranja za vidit koliki aku/amp ti treba, poželjno amp u d-klasi zbog puno bolje iskoristivosti.

o kojim se zvucnicima radi?

 

 

edit: ako se radi o nekim slabim/malim zvucnicima kupi 4 fm odasiljaca za auto i 4 naj jeftinija auto radia i 4 aku za skuter. opet imaš problem s line level inputom dali prati master vol, fm odasiljaci za auto su vecinom mono tako da ti trebaju 4.

Zver sri 2.8.2023 15:36

Što to imaš ti za kućno kino? Ja neznam što je to kućno kino..

Znam kaj je soundbar... Znam kaj je av receiver i 5.1 i 7.1 zvučnici(in one) i obični zvučnici..

Koji imas AV receiver.. mozda ima pass trought .. moj ima 2...kroz hdmi naravno...u digitalnom obliku.

Koji ti je izvor zvuka . Kud ga šalješ...u kaj je uštekan.. koji su zvučnici..

 

Trebaš shvatiti osnove . Da verzija blootha nema veze sa kvalitetom zvuka...

Kvaliteta ovisi o izvoru(ako je digitalni što je za očekivati) i DAC.u (prijemniku), a ako ga pak pretvaraš iz analognog u digitalni i amo tamo.. dobiš smeće i latencije..

 

Dal u av receiver spajaš digitalno ili analogno..

 

Uglavnom.. na izlaze iz receivera nemreš spojit ništa osim zvučnika.

Na receiveru imaš preveliku snagu.. i sve što spojiš gori.., ako govorimo o izlazu za zvučnike.

 

Preko plavok zubića se šalje digitalni signal.. pa prije zvučnika trebaš praktički DAC pa pojačalo..

Itd.. ak sam skužio kaj želiš..

 

Uglavnom.. dobra debela bakrena žica što veće čistoće je zakon, 5kvadrata na više...

Ako nešto neznaš pitaj dalje.

 

Kolega iznad je pisao o RF FM analognom signalu..

imat češ i dropoute...

 

a i ja sam sam se pogubio više..

Pozdrav

 

Edit:

 

BlueMax kaže...

To nije sizifov posao, to je gore. Imaš na youtubeu masu tutoriala kako se to radi ali po meni totalno besmisleno.

 E o tom se radi... jedan daljinac i odmor za dušu. sve ostalo...

 

ako se žica vidi.. vidi se jer mora biti...kome smeta nek ne gleda..

 

om-prat sri 2.8.2023 19:07

Ugl kolega oće 7.1 zvuk sa 4 bežična zvučnika. Sa ovim setupom to ni teoretski ne može izvest iako ne znam koji AV reciever ima.
Ako i ima line level output to je izlaz za spojit stereo pojačalo za prednj par(audiofilija bolesti najmilija :p).

Sve da nekim čudom uspije spojit taj bt odasiljac, nabavi pojačala i dobije nekim čudom zvuk na 2 ili 4 prijemnika(tj. nade bt odasiljac na kojem mogu radit 2 ili 4 simultano) i sve bude u fazi opet će imat stereo samo na 3 para.
Mislim da Denon/Onkyo imaju par višekanalnih predpojačala s kojima bi ovo bilo teoretski izvedivo iako je totalno suludo i bilo bi masu problema s tim.
Da ne spominjem da su masu skuplja od AV recievera.

Ako bas oćeš probat na šta bi to ličilo i imas PC i aktivne PC zvučnike na njemu uzmi dva ovakva pojačala
https://a.aliexpress.com/_mKZpOwQ
2 ili 4 (ako oćeš manju latenciju) komada ovoga
https://a.aliexpress.com/_msyhuY2
Spoji pasivce na pojačala (ako uzmes 4 tx/rx u line in)ove transmitere na 3.5mm izlaze koje namistis na PC-u za side i rear na pc-u, pc zvucnike na front pa nam javi kako je prošlo. btw sve skupa košta ka jedan uređaj linkan u prvom postu.

millennial sri 2.8.2023 19:50
commit kaže...

Hvala ti na odgovoru, ali kako nisam nimalo stručnjak na tom području i dalje ne razumijem.

Postoji izlaz žice za zvučnike iz AV receivera.

Postoji žica u RCA adapter:
https://www.amazon.com/PixelMan-Speaker-Amplifier-Receiver-Speakers/dp/B08P2S3Q1K/

Dakle, sada input postoji za TX (RCA u jack).

Sada taj TX dvokanalnu muziku šalje RX-u.

Sa druge strane opet isti taj RCA u žica pretvara u žicu koja ide u zvučnik.

Jesam li negdje falio i ako jesam što točno?

 taj kabel prenosi električne impulse, dok wireless (bluetooth) prenosi digitalni signal. mislim da je to ono što tebe zbunjuje. razlika je što preko kabela šalješ "snagu" sa pojačala u zvučnike i zato možeš imati pasivne zvučnike. kod bluetootha ti šalješ samo digitalni signal (kanal) koji onda na drugoj strani treba primiti prijemnik napraviti konverziju u analogni signal pustiti ga u pojačalo i onda opet kabelom poslati u zvučnik. kužiš?

 

to su dvije potpuno različite stvari.

 

kad bi ti sad i dodao DAC i pojačalo (može i sve u jednom) na te zvučnike, dobio bi aktivne zvučnike. ali onda opet imaš duplu konverziju, prvo na izlazu iz pojačala konvertiraš analogni signal u digitalni znači nekakav lag će sigurno nastati, a zatim opet isto radiš na strani zvučnika gdje prebacuješ iz digitalnog u analogni. kad bi to bilo samo za jedan kanal (zvučnik) onda bi to bilo još i ok jer te boli briga za sitni lag, ali ti to želiš napraviti sa više kanala koji moraju biti usklađeni i to nema šanse da ćeš postići za ovim jeftinim bluetooth konverterima, a neka ti u surroundu jedan kanal malo kasni razbiješ cijelu zvučnu sliku.

 

znači moraš koristiti top opremu, a onda ćeš shvatiti da ti je daleko povoljnije i jednostavnije kupiti gotovi sistem sa bežičnim aktivnim zvučnicima.

 

pišem na brzinu pa su moguće greške, isprika unaprijed.