Audio i video uređaji

Dojavljivač buke - ima tko ideju?

puma1400 sri 19.7.2023 14:39

Pozdrav,

 

Ukratko:

Treba mi uređaj / gadget koji mjeri buku u prostoru, i kada buka pređe zadani broj decibela, o tome šalje obavijest na mobitel.

 

Opširnija verzija:
U firmi za jednu posebnu prostoriju koristimo stroj koji kontrolira vlažnost i temperaturu. Kada vlaga/temp. padu ispod razine X, odnosno pređu najvišu dopuštenu razinu - stroj uključuje zvučnu sirenu / alarm. Taj stroj nema mogućnost nadogradnje da obavijet šalje na mobitel (bilo kroz aplikaciju, ili sms poruku). Nemam mogućnost zamijeniti stroj. Dakle, po mojoj ideji: treba mi neki uređaj kojeg bi stavio u tu prostoriju, i koji bi mjerio razinu buke. Kada buka (jedina buka je sirena) pređe razinu X, onda bi uređaj trebao to dojaviti na mobitel bilo SMS porukom, push notifikacijom, golubom pismonošom...

 

Ako netko ima bolju ideju, slobodno.

 

 

puma1400 sri 19.7.2023 18:48

čak dobra ideja, al kako to funkcionira? jel reagira samo na plač? ili na općenite zvukove?

Problem je što je to radna prostorija i uvijek postoji neka manja buka unutra (hlađenje stroja, ventilator itd.). No, jako je velika razlika između te buke i buke od sirene..

cro_scouser čet 20.7.2023 12:13
Ivan35 kaže...

raspberry pi sa senzorom temperature i vlage? i onda si šalješ obavijsti kako i na što želiš

 Slažem se, bolje unutar stroja ubaciti neki uređaj koji sam mjeri temp/vlagu i dijeli signal na mobitel.

Pero Dinamit čet 20.7.2023 12:33
puma1400 kaže...

čak dobra ideja, al kako to funkcionira? jel reagira samo na plač? ili na općenite zvukove?

Problem je što je to radna prostorija i uvijek postoji neka manja buka unutra (hlađenje stroja, ventilator itd.). No, jako je velika razlika između te buke i buke od sirene..

 Reagira na svu buku naravno hehe! Ako ima druge buke, onda će i nju detektirati.

Imaš razne aplikacije na mobitelima pa možeš prvo probati tako da vidiš kako radi. Npr, Dormi aplikacija - 2 mobitela, moraju biti na istoj mreži ili se moraju sinkronizirati ako nisu (tako je neka fora). Jedan je parent, drugi child. Stavi pa oprobaj i vidi kako radi. Ako nije dobro, raspberry PI kako je već netko predložio.

puma1400 ned 23.7.2023 22:21

Hvala na idejama dosad..

 

Dodatni uređaj za mjerenje temperature/vlage (...) nema smisla, jer je to jedan od 10 indikatora za paljenje alarma.

 

Petljanje po žicama ne dolazi u obzir, to je oprema od 150k eur - em riskiram da sjebem sve, em mi osiguranje ne vrijedi u slučaju problema.

 

 

Posmatrač pon 24.7.2023 08:41
puma1400 kaže...

Hvala na idejama dosad..

 

Dodatni uređaj za mjerenje temperature/vlage (...) nema smisla, jer je to jedan od 10 indikatora za paljenje alarma.

 

Petljanje po žicama ne dolazi u obzir, to je oprema od 150k eur - em riskiram da sjebem sve, em mi osiguranje ne vrijedi u slučaju problema.

 

 

 Ti u principu hoces da kad se upali alarm tj sirena da ti dodje obavjestenje na mobitel jer sirenu ne cuijes? Nadji na kojem naponu radi ta sirena i nadji uredjaj koji kad detektuje taj napon salje ti signal na mobitel a sam uredjaj spojis paralelno sa sirenom. Mani se buke. To je analogna metoda ;) Imas more smart senzora svih mogucih vrsta na alixpresu koji ti mogui slati notifikaciju na mobitel....

puma1400 uto 25.7.2023 21:58
Posmatrač kaže...
puma1400 kaže...

Hvala na idejama dosad..

 

Dodatni uređaj za mjerenje temperature/vlage (...) nema smisla, jer je to jedan od 10 indikatora za paljenje alarma.

 

Petljanje po žicama ne dolazi u obzir, to je oprema od 150k eur - em riskiram da sjebem sve, em mi osiguranje ne vrijedi u slučaju problema.

 

 

 Ti u principu hoces da kad se upali alarm tj sirena da ti dodje obavjestenje na mobitel jer sirenu ne cuijes? Nadji na kojem naponu radi ta sirena i nadji uredjaj koji kad detektuje taj napon salje ti signal na mobitel a sam uredjaj spojis paralelno sa sirenom. Mani se buke. To je analogna metoda ;) Imas more smart senzora svih mogucih vrsta na alixpresu koji ti mogui slati notifikaciju na mobitel....

 

 

Točno! (podcrtani dio)

 

Na stroju prekrajati ništa ne možemo, ali teoretski se može ta 'analogna ideja' pod uvjetom da ne dira stroj i ne ugrožava njegov rad. Ne razumijem se ni u analogno. ni u digitalno - ima koji stručnjak s foruma u blizini Karlovca da to zna složit? 

 

millennial čet 27.7.2023 14:50
puma1400 kaže...
Posmatrač kaže...
puma1400 kaže...

Hvala na idejama dosad..

 

Dodatni uređaj za mjerenje temperature/vlage (...) nema smisla, jer je to jedan od 10 indikatora za paljenje alarma.

 

Petljanje po žicama ne dolazi u obzir, to je oprema od 150k eur - em riskiram da sjebem sve, em mi osiguranje ne vrijedi u slučaju problema.

 

 

 Ti u principu hoces da kad se upali alarm tj sirena da ti dodje obavjestenje na mobitel jer sirenu ne cuijes? Nadji na kojem naponu radi ta sirena i nadji uredjaj koji kad detektuje taj napon salje ti signal na mobitel a sam uredjaj spojis paralelno sa sirenom. Mani se buke. To je analogna metoda ;) Imas more smart senzora svih mogucih vrsta na alixpresu koji ti mogui slati notifikaciju na mobitel....

 

 

Točno! (podcrtani dio)

 

Na stroju prekrajati ništa ne možemo, ali teoretski se može ta 'analogna ideja' pod uvjetom da ne dira stroj i ne ugrožava njegov rad. Ne razumijem se ni u analogno. ni u digitalno - ima koji stručnjak s foruma u blizini Karlovca da to zna složit? 

 

 imaš tu puno rješenja. kako ti je spojena sirena u struju? ako je klasična utičnica onda samo uzmeš smart utičnicu koju spojiš u postojeću, a sirenu u tu smart utičnicu i onda preko mobilne aplikacije podesiš alert kada se pojavi potrošnja (W) na utičnici da ti pošalje obavijest. vrlo jednostavno.

 

druge opcije su ti razni smart uređaji, recimo Agora i Xiaomi imaju cijelu paletu uređaja koji se lako povežu preko smart home aplikacije i možeš doslovno podesiti sve radnje i notifikacije kako želiš. imaju kamere koje detektiraju zvuk, mjerač vlažnosti i temperature itd.