Administriranje IT sustava

Vjerodostojnost dokumenta potpisanog dig.potpisom

Blubber pet 15.6.2018 11:20

 

Molio bih dobre ljude da mi pomognu vlastitim znanjem i iskustvom, ako su se sureli sa sličnim problemom kojeg mi trenutno imamo u firmi.

 

Naime, problem je u tome što nam nitko ne zna dati konkretni odgovor a nebi htjeli biti u prekršaju.

 

Krenimo redom: radi potrebe digitalizacije dokumenta koje svakodnevno koristimo unutar organizacije, odlučili smo koristiti digitalne potpise.

Uređaje već imamo, Posiflex uređaji koji se nalaze i u bankama.

Digitalni potpisi bi se prvenstveno preuzimali od strane klijenata, dok smo u komunikaciji sa tvrtkom koja nam održava softver za obradu podataka klijenata

dobili informaciju kako bi trebalo proučiti zakon gdje se govori o digitalnom potpisivanju i ako je potpis stranca unutar Hrvatske vjerodostojan,te također i za građane naše nacionalnosti.

 

Ukoliko nije, molim obrazloženje na koji način pristupiti problemu.

Prioritet na Italiji (zasad) i Hrvatskoj. Htio bih napomenuti da dobavljač opreme nije imao tu potrebnu informaciju, kao niti Fina.

Obzirom da je problem specifičan, zahtjeva pravni pristup.

 

Ono što nas ustvari zanima jest na koji način moramo osigurati taj digitalni potpis neovisno o nacionalnosti kako bi svi dokumenti

na kojima se on nalazi bili zakonski prihvaćeni, a sam dokument vjerodostojan.

Anđeo bez falinge pet 20.7.2018 09:35
Blubber kaže...

 

Molio bih dobre ljude da mi pomognu vlastitim znanjem i iskustvom, ako su se sureli sa sličnim problemom kojeg mi trenutno imamo u firmi.

 

Naime, problem je u tome što nam nitko ne zna dati konkretni odgovor a nebi htjeli biti u prekršaju.

 

Krenimo redom: radi potrebe digitalizacije dokumenta koje svakodnevno koristimo unutar organizacije, odlučili smo koristiti digitalne potpise.

Uređaje već imamo, Posiflex uređaji koji se nalaze i u bankama.

Digitalni potpisi bi se prvenstveno preuzimali od strane klijenata, dok smo u komunikaciji sa tvrtkom koja nam održava softver za obradu podataka klijenata

dobili informaciju kako bi trebalo proučiti zakon gdje se govori o digitalnom potpisivanju i ako je potpis stranca unutar Hrvatske vjerodostojan,te također i za građane naše nacionalnosti.

 

Ukoliko nije, molim obrazloženje na koji način pristupiti problemu.

Prioritet na Italiji (zasad) i Hrvatskoj. Htio bih napomenuti da dobavljač opreme nije imao tu potrebnu informaciju, kao niti Fina.

Obzirom da je problem specifičan, zahtjeva pravni pristup.

 

Ono što nas ustvari zanima jest na koji način moramo osigurati taj digitalni potpis neovisno o nacionalnosti kako bi svi dokumenti

na kojima se on nalazi bili zakonski prihvaćeni, a sam dokument vjerodostojan.

https://www.zakon.hr/z/923/Zakon-o-provedbi-Uredbe-(EU)-br.-910/2014-Europskog-parlamenta-i-Vije%C4%87a-od-23.-srpnja-2014.-o-elektroni%C4%8Dkoj-identifikaciji-i-uslugama-povjerenja-za-elektroni%C4%8Dke-transakcije-na-unutarnjem-tr%C5%BEi%C5%A1tu-i-stavljanju-izvan-snage-Direktive-1999/93/EZ

 

https://www.zakon.hr/z/211/Zakon-o-elektroni%C4%8Dkom-potpisu