turboflash pet 12.4.2019 11:49

Pozdrav,

 

jel se netko kuži u ovaj đumbus sa CAL licencama? Malo treba - malo ne, čini mi se da je situacija skroz zamagljena...

 

Može li mi netko pojasniti da li trebam CAL licencu za ovakav scenarij:

 

Imamo u najmu VPS server na koji se spajamo putem Remote Controla, tamo su instaliani Windows Server 2012 R2 windowsi.

 

Napravio bih REST api servis(c# asp.net VS 2013) koji pogoni IIS,  koja bi koristila Firebird/Firebase bazu - (znači NE na MS Sql) na koji bi

se spajalo oko 1000 korisnika (login podaci u bazi). 

 

Da li trebam CAL-ove za tih 1000 korsinika ili ne? Ili je to samo za one koji se spajaju putem Remotea?

 

Ako je odgovor DA TREBAM, što savjetujete da napravim umjesto toga? PHP/MYsql na linuxu? Nešto drugo?

 

Hvala unaprijed i nadam se da sam bio dovoljno jasan :)

ihush pet 12.4.2019 12:57
turboflash kaže...

..

se spajalo oko 1000 korisnika (login podaci u bazi). 

 

Da li trebam CAL-ove za tih 1000 korsinika ili ne? Ili je to samo za one koji se spajaju putem Remotea?

..

 -ne miještati korisnika koji koristi računalo-os-soft i bazu npr kao ovaj forum.

-sa client računalima je relativno lako, pitaš za servere a tu je mutno i ako pitaš MS tad je odgorov 90% da, inače ne.. :)

-svaki os ima određeni broj licenci, server calove-juzere koje uključuje osim admina, ali to je za korištenje u firmi na primjer stari-klasični terminal je samo terminal-client i koristi sve (soft) sa servera. Baza je nešto drugo, npr u bazi ne korsitiš word-mso.. nego koristiš app koja pristupa bazi a ta app ne mora biti MSova npr browser, ako je to access tad taj access ima licencu na korisničkoj strani, ako bi pak to pružao server tad si u calovima, a sad je sve u cloudu.. i granica je mutna, što korsitiš, gdje..

-dok to MS službeno ne rasčisti, dok nema neke konkretne granice ne može biti ni npr kažnjivo ako te to zanima, ali ako si partner MSu tad ga ne smiješ ljutiti, tad plaćaš reket ako baš moraš.. i to recimo državu-inspektora realno ne zanima.

-remote user koristi računalo/soft, za remote trebaš calove, ali ako to nisu npr djelatnici, tad imaš problem.. (npr svaki user-pass, desktop, svi resursi..) to nitko ne radi dok sama server licenca pokriva određeni (ovisno o licenci) broj calova npr 5.. pogledaj terminal server..