spajder pon 18.4.2011 10:51

Zanima me da li netko ima iskustva sa prebacivanjem čitave infrastrukture u cloud?

Konkretno Iaas (Infrastructure as a Service).

 

Prednosti, nedostaci, na što obratiti pažnju, tko sve nudi uslugu, jeste li zadovoljni ili nezadovoljni.

cekpi pon 18.4.2011 18:03
spajder kaže...

Zanima me da li netko ima iskustva sa prebacivanjem čitave infrastrukture u cloud?

Konkretno Iaas (Infrastructure as a Service).

 

Prednosti, nedostaci, na što obratiti pažnju, tko sve nudi uslugu, jeste li zadovoljni ili nezadovoljni.

 znači bilo se ili na windaysima ili na zadnjoj itpro grupi :)

očito je pred nama naoblaka (i sad je odjednom sve oblak) pa se kreće sa pitanjima

 

kaj se tiče tvojih pitanja ako misliš na javni oblak koji zakupiš koliko ja znam još nitko nije krenuo u to.....bar ne za ozbiljno.....kaj se tiče ponude toga, ht u kombinaciji sa combisom nudi trenutno VPS što je u biti preteća iaasa....ako pak misliš na privatni/in house/vlastiti oblak tu se pak dosta ekipa zna igrat s time

 

kaj se tiče nekih prednosti cijele priče o oblaku (da se razumijemo tu mislim isključivo na javni oblak u/nad hrvatskom), ja je iskreno ne vidim, barem ne preveliku......trenutno je to više hype kao što je prije toga bila virtualizacija

 

a glavne nedostatke vidim najviše u brzini pristupa (za sam oblak se podrazumijeva da će imat dobru pipu al kaj je sa klijentima, njih 5-10 preko adsl-a šalju podatke ili još bolja varijanta teleworker se spaja preko stika u području pokrivenom sa edge signalom) i postojećom infrastrukturom (isplati li se nekome ko već ima gotovu infrastrukturu prelazit na oblak ili za cijenu oblaka polako nadograđivat/mijenjat postojeće servere)

 

sve u svemu, što bi ti točno želio postić sa oblakom

spajder uto 19.4.2011 09:49

Bilo se na Windaysima :), za odlazak na Itpro grupu sam lijen :)

 

Da, mislim na javni oblak jerbo nam je privatni oblak trenutno skuplja verzija. Pod trenutno mislim na to da ne znam kol'ko ISP-evi cijene svoje usluge. Osim ht-a znam za još 4 firme koje se bave s tim.

 

Prednosti ima. Pogotovo firma kojoj IT nije core business. Prvenstveno u tome što se nemoramo više baviti pitanjima zamjene hardware-a svakih 3-5 ili više godina. To je na ISP-u. A možda nam je sve ovo nametnuo marketing pa si mislimo da je to tak. Ne znam, ovak teoretski gledano, sve je to lijepo, divno i krasno, međutim znamo kak se u praksi stvari znaju zakomplicirat.

 

Mislim da brzina pristupa i nije toliki problem, barem ne u našoj situaciji gdje su do sada stvari radile kako treba. Ekipa se sa udaljenih lokacija preko vpn-a spaja na TS na kojem je aplikacija u kojoj rade. Ali naravno da ne možemo znati kak će stvar funkcionirati u cloudu.

 

S oblakom bi želio postići uštedu na hardware-u i licencama, osigurati visoku dostupnost servisa i fleksibilnost kod uvođenja novih tehnologija, operativnih sustava ili nečeg trećeg.

 

Usput, znaš li da su čitavi ovogodišnji Windaysi odrađeni sa servera postavljenih u Zagrebu?

cekpi uto 19.4.2011 11:08
spajder kaže...

Bilo se na Windaysima :), za odlazak na Itpro grupu sam lijen :)

- znači ima se ;)

 

Da, mislim na javni oblak jerbo nam je privatni oblak trenutno skuplja verzija. Pod trenutno mislim na to da ne znam kol'ko ISP-evi cijene svoje usluge. Osim ht-a znam za još 4 firme koje se bave s tim.

 - ht "normalan (6GB ram/100GB hdd/jedan(1)logički procesor)" vps server nudi za 1400kn mjesečno tj skoro 40k kuna na period od 3 godine (a za te novce smatram da možeš jako dobar server dobit, recimo za virtualizaciju ili opet par komada "slabijih" fizičkih mašina

 

Prednosti ima. Pogotovo firma kojoj IT nije core business. Prvenstveno u tome što se nemoramo više baviti pitanjima zamjene hardware-a svakih 3-5 ili više godina. To je na ISP-u. A možda nam je sve ovo nametnuo marketing pa si mislimo da je to tak. Ne znam, ovak teoretski gledano, sve je to lijepo, divno i krasno, međutim znamo kak se u praksi stvari znaju zakomplicirat.

- u markentiškim materijalima uvijek ima prednosti.......ja to gledam ovako, firma koja ima 3 računala neće niti razimšljat o tome, a firma koja ima više ljudi ima sigurno nekog ko na ovaj ili onaj način se birne za ta računala i servere znači postoje i ljudi i infrastruktura

 

Mislim da brzina pristupa i nije toliki problem, barem ne u našoj situaciji gdje su do sada stvari radile kako treba. Ekipa se sa udaljenih lokacija preko vpn-a spaja na TS na kojem je aplikacija u kojoj rade. Ali naravno da ne možemo znati kak će stvar funkcionirati u cloudu.

-naravno da sve ovisi o lokaciji i slično samo sam se našao u situaciji kad korisnik negi usred zagore pokušava preko edge konekcije skinut neki .pdf manual

 

S oblakom bi želio postići uštedu na hardware-u i licencama, osigurati visoku dostupnost servisa i fleksibilnost kod uvođenja novih tehnologija, operativnih sustava ili nečeg trećeg.

- a ono kolika je tu realna ušteda to sve ovisi, ja mogu napravit izračun po kojemu se nikako ne isplati dok netko drugi bude to pobio (mislim da za par godina ćemo imat flemanje na temu on/off premise)

 

Usput, znaš li da su čitavi ovogodišnji Windaysi odrađeni sa servera postavljenih u Zagrebu?

-ne bih znao, u firmi su mi rekli da sam ja dovoljno pametan i bez da mi plate windayse (to je u kategoriji ko kad ti žena kaže da imaš najvećeg u selu)

 

spajder uto 19.4.2011 12:02
cekpi kaže...
spajder kaže...

Bilo se na Windaysima :), za odlazak na Itpro grupu sam lijen :)

- znači ima se ;)

 

- ima se sve u 16 :D

 

Da, mislim na javni oblak jerbo nam je privatni oblak trenutno skuplja verzija. Pod trenutno mislim na to da ne znam kol'ko ISP-evi cijene svoje usluge. Osim ht-a znam za još 4 firme koje se bave s tim.

 - ht "normalan (6GB ram/100GB hdd/jedan(1)logički procesor)" vps server nudi za 1400kn mjesečno tj skoro 40k kuna na period od 3 godine (a za te novce smatram da možeš jako dobar server dobit, recimo za virtualizaciju ili opet par komada "slabijih" fizičkih mašina

 

- fiju-fit, tol'ko o uštedama :D

 

Prednosti ima. Pogotovo firma kojoj IT nije core business. Prvenstveno u tome što se nemoramo više baviti pitanjima zamjene hardware-a svakih 3-5 ili više godina. To je na ISP-u. A možda nam je sve ovo nametnuo marketing pa si mislimo da je to tak. Ne znam, ovak teoretski gledano, sve je to lijepo, divno i krasno, međutim znamo kak se u praksi stvari znaju zakomplicirat.

- u markentiškim materijalima uvijek ima prednosti.......ja to gledam ovako, firma koja ima 3 računala neće niti razimšljat o tome, a firma koja ima više ljudi ima sigurno nekog ko na ovaj ili onaj način se birne za ta računala i servere znači postoje i ljudi i infrastruktura

 

- istina... tko zna, možda se sa serverima hoće i mene rješit

 

Mislim da brzina pristupa i nije toliki problem, barem ne u našoj situaciji gdje su do sada stvari radile kako treba. Ekipa se sa udaljenih lokacija preko vpn-a spaja na TS na kojem je aplikacija u kojoj rade. Ali naravno da ne možemo znati kak će stvar funkcionirati u cloudu.

-naravno da sve ovisi o lokaciji i slično samo sam se našao u situaciji kad korisnik negi usred zagore pokušava preko edge konekcije skinut neki .pdf manual

 

- da, to je malo fucked up situation. srećom nemam takvih korisnika...

 

S oblakom bi želio postići uštedu na hardware-u i licencama, osigurati visoku dostupnost servisa i fleksibilnost kod uvođenja novih tehnologija, operativnih sustava ili nečeg trećeg.

- a ono kolika je tu realna ušteda to sve ovisi, ja mogu napravit izračun po kojemu se nikako ne isplati dok netko drugi bude to pobio (mislim da za par godina ćemo imat flemanje na temu on/off premise)

 

- naravno da će onaj koji nudi uslugu posložit stvari u svoju korist, kako je to poznata priča, ako želite uštedit 100.000,00 kn godišnje, morate uložit barem 1.000.000,00 jednokratno.

 

Usput, znaš li da su čitavi ovogodišnji Windaysi odrađeni sa servera postavljenih u Zagrebu?

-ne bih znao, u firmi su mi rekli da sam ja dovoljno pametan i bez da mi plate windayse (to je u kategoriji ko kad ti žena kaže da imaš najvećeg u selu)

 

- da, ti si misliš kak imaš najvećeg u selu, a direktoru je super jer je sa par lijepih riječi uštedio nekoliko soma kuna i svi sretni i zadovoljni ;)

 

 

sasa pet 29.4.2011 13:34
spajder kaže...
sasa kaže...

samo napomena da su za sve windayse serveri bili i u zg i jedan dio u opatiji

Hvala na info, nisam znao za ove prijašnje Windayse.

aha, radili su se sajtovi u zg i opatiji pa se brzim vezama povezivalo domene i kreirao trast među njima. sreća d aje tcom bio sponzor pa nije problem pustiti neku ludu brzinu.

Old Iggy pet 29.4.2011 18:04
sasa kaže...
spajder kaže...
sasa kaže...

samo napomena da su za sve windayse serveri bili i u zg i jedan dio u opatiji

Hvala na info, nisam znao za ove prijašnje Windayse.

aha, radili su se sajtovi u zg i opatiji pa se brzim vezama povezivalo domene i kreirao trast među njima. sreća d aje tcom bio sponzor pa nije problem pustiti neku ludu brzinu.

Pa i ne treba ti neka luda brzina, dapače.

cekpi pet 29.4.2011 18:52
Old Iggy kaže...
sasa kaže....

aha, radili su se sajtovi u zg i opatiji pa se brzim vezama povezivalo domene i kreirao trast među njima. sreća d aje tcom bio sponzor pa nije problem pustiti neku ludu brzinu.

Pa i ne treba ti neka luda brzina, dapače.

 ne znam kaj se radilo tamo ali da, za trast tj njegovo ostvarivanje bi i isdn poslužio

Alesandro uto 3.5.2011 12:55

a mswindays server je bio na gigabitnom linku :D

 

 

EDIT :D

 

da se vratim na temu:

 

po meni glavna mana XaaS je u 99% slucajeva SPOF kod klijenta, a to je njegova veza prema internetu/toj infrastrukturi.

 

Po nasim testiranjima, link od 4 mbita je vise nego dovoljan za jako ugodan rad 20ak ljudi koji jako intezivno koriste RemoteApplication ( primjer koji mi je prvi pao na pamet ) sa servera. Dakle, server vrti Word/Excel/nesto i samo korisniku prikazuje sucelje.

 

Cloud je odlicna stvar, sve dok se konkretno znaju potrebe, te beneficije koje on donosi. Kada se glava napuni marketingom i trpanjem SVEGA u cloud, to gubi smisao.

 

Generalne "mudrosti" oko postavljanja Xaas-a nema...samo ti trebaju serveri :D bilo fizicki ili virtualni.

 

Pitanje o kojem bi volio diskutirati je: Sto je po vama cloud?

 

Kratko subjektivno misljenje sam napisao na blogu od kolege Brajkovica, pa da se ne ponavljam: http://www.brajkovic.info/virtualization/when-should-i-use-virtualization/

 

BTW, vec od 500injak kn mjesecno firma/osoba moze staviti svoje aplikacije u "cloud"

cekpi uto 3.5.2011 14:49

pitanje

4mbit sinkro ili provajderskih 4mbit/256kbit?

 

a odgovor na tvoje pitanje:

 

danas zbog marketniga i sejlsmena je sve cloud, onog momenta čim ti nešto koristiš sa interneta to je cloud, mislim po toj logici hotmail koji sam pred 15godina koristio je spadao u kolaboracijsko cloud rješenje......

Old Iggy uto 3.5.2011 14:53
cekpi kaže...

pitanje

4mbit sinkro ili provajderskih 4mbit/256kbit?

 

a odgovor na tvoje pitanje:

 

danas zbog marketniga i sejlsmena je sve cloud, onog momenta čim ti nešto koristiš sa interneta to je cloud, mislim po toj logici hotmail koji sam pred 15godina koristio je spadao u kolaboracijsko cloud rješenje......

Može i bitno manje od 4/256.

Tehnički gledano da, i to se moglo (samo dosta usko) smatrati cloudom. {#}

Isto tako, SPOF kod korisnik apostoji kao opcija, ali i opcija da korisnik tu uslugu može koristiti od svuda, uključujući sa svog smartphonea.

cekpi uto 3.5.2011 15:07

samo kaj ja 4/256 u scenariju sa dvadeset korisnika gledam da:

- neće svi radit

- dio će surfat

- dio će imat torrent u pozadini (najvjerojatnije neće ni znat)

 

mislim ne znam, nisam probao tako da moguće da i griješim al mislim da u našim "standardnim" uvjetima to neće uvijek predobro ispast

Old Iggy uto 3.5.2011 15:18
cekpi kaže...

samo kaj ja 4/256 u scenariju sa dvadeset korisnika gledam da:

- neće svi radit

- dio će surfat

- dio će imat torrent u pozadini (najvjerojatnije neće ni znat)

 

mislim ne znam, nisam probao tako da moguće da i griješim al mislim da u našim "standardnim" uvjetima to neće uvijek predobro ispast

Pitanje je što znači "raditi". Da li će imati destop? Hoće. Da li će vrtiti bazu s prosječno 15k IOPS-a? Neće.

Surfat može, nije problem. Torrent isto, ako je dozvoljen.

U testu, radi sve OK.

cekpi uto 3.5.2011 15:34

pod radit mislim dignute stvari tipa mail (pa onda prvo pošalji video svima u firmi pa ga onda još jednom pošalji frendovima pa onda kolega još to jedno tri puta ponovi i samim time si kaj se posla miran do gableca) pa onda neki fileshare (skini/kopiraj) pa par lob aplikacija (iako bi one trebale najmanje trošit)..........

 

 

kao što rekoh, ne znam, treba probat, čim dođe ljeto (tj nebu toliko posla) budem baš napravil neko testno okruženje

Old Iggy uto 3.5.2011 18:00
cekpi kaže...

pod radit mislim dignute stvari tipa mail (pa onda prvo pošalji video svima u firmi pa ga onda još jednom pošalji frendovima pa onda kolega još to jedno tri puta ponovi i samim time si kaj se posla miran do gableca) pa onda neki fileshare (skini/kopiraj) pa par lob aplikacija (iako bi one trebale najmanje trošit)..........

 

 

kao što rekoh, ne znam, treba probat, čim dođe ljeto (tj nebu toliko posla) budem baš napravil neko testno okruženje

To s mailom nije problem, ovisno je što je i kako definirano, gdje je i koji je mail server i slično.

Sami internet linkovi isto ne bi smjeli biti problem, a najveći dio mogućih problema u biti leži na drugim stranama i ovisno je o rsti korisnika, što je sve u cloudu i slično.

Alesandro uto 3.5.2011 19:13

govorim providerskih 4/256 uz rezervu da ostane za surfanje/normalan rad ( pod time ne mislim na youtube i torrente :)

Naravno, uz dobrog admina i traffic shaping sve se moze podesiti da radi kako treba, pa i youtube i torrenti.

 

Gdje god sam gledao "cloud" rjesenja, to su u biti obicne virtualke sa mogucnoscu skaliranja u smislu dodavanja resursa ili novih virtualki, gdje je limit, naravno, hardverska konfiguracija glavnog nodea.

Old Iggy uto 3.5.2011 19:23
Alesandro kaže...

govorim providerskih 4/256 uz rezervu da ostane za surfanje/normalan rad ( pod time ne mislim na youtube i torrente :)

Naravno, uz dobrog admina i traffic shaping sve se moze podesiti da radi kako treba, pa i youtube i torrenti.

 

Gdje god sam gledao "cloud" rjesenja, to su u biti obicne virtualke sa mogucnoscu skaliranja u smislu dodavanja resursa ili novih virtualki, gdje je limit, naravno, hardverska konfiguracija glavnog nodea.

To u biti nije cloud, to je VDI s osnovnim mogućnostima.

Cloud ipak diktira puno više toga. Što se prometa tiče, mogu se koristiti ipak i specifični protokoli koji znatno smanjuju bandwith.

Old Iggy uto 3.5.2011 23:14
cekpi kaže...

da se razumijemo, firma od 20 zaposlenih sa 4/256 preko nekog gigaseta neće imat admina koji će im zabranit torrente, fejs i jubitubi tako da to isto treba uzet u kalkulaciju

I hoće i neće. Ovisno je o tome koje usluge žele uzeti, najvećio dio bandwitha ionako ne ide prema firmi već na relaciji internet - cloud, tako da nema neke nervoze oko toga.

tnakir sri 4.5.2011 00:32
pbandov kaže...

neću komentirati zašto ali moje osobno mišljenje je da je Cloud bezvezarija kakva ne bi smjela zaživjeti. Nemojte odmah TD, samo kažem da sam jako protiv toga :)

Jako dobro argumentirano. {#}

naxeem sri 4.5.2011 00:38
Alesandro kaže...
Cloud je odlicna stvar, sve dok se konkretno znaju potrebe, te beneficije koje on donosi. Kada se glava napuni marketingom i trpanjem SVEGA u cloud, to gubi smisao.
Kratko subjektivno misljenje sam napisao na blogu od kolege Brajkovica, pa da se ne ponavljam: http://www.brajkovic.info/virtualization/when-should-i-use-virtualization/
pbandov kaže...

neću komentirati zašto ali moje osobno mišljenje je da je Cloud bezvezarija kakva ne bi smjela zaživjeti. Nemojte odmah TD, samo kažem da sam jako protiv toga :)

Cloud je, u osnovi, tek pametnije iskorišten set resursa. A ako gledamo na sigurnost clouda, skalabilnost, uptime i sl. statistički je nemoguće da bilo koja veća firma (za domaće pojmove) ima kvalitetnije i stabilnije rješenje od Microsofta, Amazona, Googlea. U Hrvatskoj nemamo centar dorastao njihovima, ako ništa drugo, strujna mreža nam nema dovoljno redundancije, a kapaciteti mreže nisu dovoljni niti možemo napraviti najvažniju stvar za cloud: geografski raširiti poziciju clouda.

 

Svakako sam ZA cloud, ali naravno, backup i replikacija svakako moraju biti na infrastrukturi koja ne ovisi o jednom kvaru, jednom potresu i jednoj elektrani. Teoretski uptime clouda je 99.999..999%, a troškovi su svakako manji od bilo kakvog vlastitog pokušaja gradnje kvalitetnog rješenja.

Quantum sri 4.5.2011 01:35
naxeem kaže...
Cloud je, u osnovi, tek pametnije iskorišten set resursa. A ako gledamo na sigurnost clouda, skalabilnost, uptime i sl. statistički je nemoguće da bilo koja veća firma (za domaće pojmove) ima kvalitetnije i stabilnije rješenje od Microsofta, Amazona, Googlea. U Hrvatskoj nemamo centar dorastao njihovima, ako ništa drugo, strujna mreža nam nema dovoljno redundancije, a kapaciteti mreže nisu dovoljni niti možemo napraviti najvažniju stvar za cloud: geografski raširiti poziciju clouda.

 

Svakako sam ZA cloud, ali naravno, backup i replikacija svakako moraju biti na infrastrukturi koja ne ovisi o jednom kvaru, jednom potresu i jednoj elektrani. Teoretski uptime clouda je 99.999..999%, a troškovi su svakako manji od bilo kakvog vlastitog pokušaja gradnje kvalitetnog rješenja.

 

Slažem se s tobom, međutim, što ovime sugeriraš - da se zapravo niti jedna firma u RH ne bi trebala baviti uslugama Cloud providinga čisto zbog toga što ovdje ne postoji adekvatna infrastruktura?

tnakir sri 4.5.2011 07:21
naxeem kaže...

Cloud je, u osnovi, tek pametnije iskorišten set resursa. A ako gledamo na sigurnost clouda, skalabilnost, uptime i sl. statistički je nemoguće da bilo koja veća firma (za domaće pojmove) ima kvalitetnije i stabilnije rješenje od Microsofta, Amazona, Googlea. U Hrvatskoj nemamo centar dorastao njihovima, ako ništa drugo, strujna mreža nam nema dovoljno redundancije, a kapaciteti mreže nisu dovoljni niti možemo napraviti najvažniju stvar za cloud: geografski raširiti poziciju clouda.

 

Svakako sam ZA cloud, ali naravno, backup i replikacija svakako moraju biti na infrastrukturi koja ne ovisi o jednom kvaru, jednom potresu i jednoj elektrani. Teoretski uptime clouda je 99.999..999%, a troškovi su svakako manji od bilo kakvog vlastitog pokušaja gradnje kvalitetnog rješenja.

I onda dodje Amazon i bude 3 dana offline.

vlad0 sri 4.5.2011 08:16
tnakir kaže...
naxeem kaže...

Cloud je, u osnovi, tek pametnije iskorišten set resursa. A ako gledamo na sigurnost clouda, skalabilnost, uptime i sl. statistički je nemoguće da bilo koja veća firma (za domaće pojmove) ima kvalitetnije i stabilnije rješenje od Microsofta, Amazona, Googlea. U Hrvatskoj nemamo centar dorastao njihovima, ako ništa drugo, strujna mreža nam nema dovoljno redundancije, a kapaciteti mreže nisu dovoljni niti možemo napraviti najvažniju stvar za cloud: geografski raširiti poziciju clouda.

 

Svakako sam ZA cloud, ali naravno, backup i replikacija svakako moraju biti na infrastrukturi koja ne ovisi o jednom kvaru, jednom potresu i jednoj elektrani. Teoretski uptime clouda je 99.999..999%, a troškovi su svakako manji od bilo kakvog vlastitog pokušaja gradnje kvalitetnog rješenja.

I onda dodje Amazon i bude 3 dana offline.

 

Koliko se sjećam i koliko sam pratio, Azure je isto imao nekoliko "skoro pa" jednodnevnih outage-a. I još par komada po nekoliko sati. I bilo je još 2-3 situacije s gadnom degradacijom performansi (kad nisu radili servisi kao npr. sign-in).

tnakir sri 4.5.2011 08:20
vlad0 kaže...
tnakir kaže...
naxeem kaže...

Cloud je, u osnovi, tek pametnije iskorišten set resursa. A ako gledamo na sigurnost clouda, skalabilnost, uptime i sl. statistički je nemoguće da bilo koja veća firma (za domaće pojmove) ima kvalitetnije i stabilnije rješenje od Microsofta, Amazona, Googlea. U Hrvatskoj nemamo centar dorastao njihovima, ako ništa drugo, strujna mreža nam nema dovoljno redundancije, a kapaciteti mreže nisu dovoljni niti možemo napraviti najvažniju stvar za cloud: geografski raširiti poziciju clouda.

 

Svakako sam ZA cloud, ali naravno, backup i replikacija svakako moraju biti na infrastrukturi koja ne ovisi o jednom kvaru, jednom potresu i jednoj elektrani. Teoretski uptime clouda je 99.999..999%, a troškovi su svakako manji od bilo kakvog vlastitog pokušaja gradnje kvalitetnog rješenja.

I onda dodje Amazon i bude 3 dana offline.

 

Koliko se sjećam i koliko sam pratio, Azure je isto imao nekoliko "skoro pa" jednodnevnih outage-a. I još par komada po nekoliko sati. I bilo je još 2-3 situacije s gadnom degradacijom performansi (kad nisu radili servisi kao npr. sign-in).

Jbt 3 dana... nije to 3 sata (sta je isto previse, izgubiti pola radnog dana je nekim firmama gubitak od nekoliko milijuna) - pa di je tu redundancija? I to jedan Amazon... Strah me i pomisliti sto se moze dogoditi sa manjim igracima.

Old Iggy sri 4.5.2011 09:10
naxeem kaže...
Alesandro kaže...
Cloud je odlicna stvar, sve dok se konkretno znaju potrebe, te beneficije koje on donosi. Kada se glava napuni marketingom i trpanjem SVEGA u cloud, to gubi smisao.
Kratko subjektivno misljenje sam napisao na blogu od kolege Brajkovica, pa da se ne ponavljam: http://www.brajkovic.info/virtualization/when-should-i-use-virtualization/
pbandov kaže...

neću komentirati zašto ali moje osobno mišljenje je da je Cloud bezvezarija kakva ne bi smjela zaživjeti. Nemojte odmah TD, samo kažem da sam jako protiv toga :)

Cloud je, u osnovi, tek pametnije iskorišten set resursa. A ako gledamo na sigurnost clouda, skalabilnost, uptime i sl. statistički je nemoguće da bilo koja veća firma (za domaće pojmove) ima kvalitetnije i stabilnije rješenje od Microsofta, Amazona, Googlea. U Hrvatskoj nemamo centar dorastao njihovima, ako ništa drugo, strujna mreža nam nema dovoljno redundancije, a kapaciteti mreže nisu dovoljni niti možemo napraviti najvažniju stvar za cloud: geografski raširiti poziciju clouda.

 

Svakako sam ZA cloud, ali naravno, backup i replikacija svakako moraju biti na infrastrukturi koja ne ovisi o jednom kvaru, jednom potresu i jednoj elektrani. Teoretski uptime clouda je 99.999..999%, a troškovi su svakako manji od bilo kakvog vlastitog pokušaja gradnje kvalitetnog rješenja.

Realno, moja iskustva s infrastrukturom kod nas i u SAD su na strani - naše infrastrukture.

Ozbiljnih ispada HEP-a nije bilo, posebno ne tako problematičnih kao što zna biti u SAD. S druge strane, svi ozbiljni DC-i imaju agregate koji mogu normalno kontinuirano davati napajanje danima, ako je potrebno. U nekim od njih se rade cloudi, koji za sada daju dobre rezultate.

Isto tako, varijante DR-a su standardne, samo je pitanje koliko krajnji korisnik želi platiti. Kod nas je još uvijek najveći problem u razmišljanju, bilo koje hosting usluge su još u začecima, ne samo što se tiče clouda.