
Nisko obogaćen uranij kao nuklearno gorivo za reak
Vezano uz: Nisko obogaćen uranij kao nuklearno gorivo za reak


Use ChatGPT Luke.
Nisko obogaćen uranijum (LEU, Low Enriched Uranium) je uranijum koji je obogaćen sa manje od 20% izotopa uranijuma-235, dok je prirodni uranijum obogaćen sa oko 0,7% uranijuma-235. Ovaj tip goriva se koristi u nuklearnim reaktorima za proizvodnju energije, a prednosti i mane njegove upotrebe u nuklearnim reaktorima su sledeće:
Prednosti:
Sigurnost:
- Manja opasnost od proliferacije: Nisko obogaćen uranijum ima niži procenat izotopa uranijuma-235, što znači da je manje verovatno da će se koristiti za proizvodnju nuklearnog oružja, u poređenju sa visoko obogaćenim uranijumom.
- Manji rizik od meltdowns: LEU se koristi u komercijalnim nuklearnim reaktorima, koji su dizajnirani sa naprednim sigurnosnim mehanizmima koji smanjuju mogućnost nuklearnih nesreća.
Efikasnost i duži interval između zamenjivanja goriva:
- Nisko obogaćen uranijum omogućava duže trajanje goriva u reaktoru. U reaktorima sa LEU, gorivo može trajati nekoliko godina pre nego što je potrebno zameniti ga.
Smanjenje proizvodnje radioaktivnog otpada:
- Zbog niže koncentracije uranijuma-235, reaktori sa LEU proizvodit će manju količinu dugotrajnih radioaktivnih otpada nego reaktori koji koriste visoko obogaćen uranijum.
Veća stabilnost reaktora:
- LEU omogućava stabilniji proces fisije u reaktoru, jer se energetski izlaz ne povećava drastično, što smanjuje potrebu za konstantnim prilagođavanjem uslova rada reaktora.
Mane:
Niža energija po jedinici goriva:
- Pošto LEU ima manji procenat uranijuma-235, reaktori koriste više goriva u poređenju sa onima koji koriste visoko obogaćen uranijum. Ovo znači da je potrebna veća količina goriva da bi se proizvela ista količina energije, što može povećati troškove u dugoročnom periodu.
Smanjena efikasnost u malim reaktorima:
- U malim reaktorima sa nisko obogaćenim uranijumom, postizanje željenog nivoa snage može biti izazovnije, pa se često koriste specijalizovani reaktori za optimizaciju performansi.
Potreba za čestom zamenom goriva:
- Iako LEU omogućava duži period upotrebe goriva u reaktoru u odnosu na visoko obogaćen uranijum, reaktori sa nisko obogaćenim uranijumom ipak moraju imati češće zamenjivanje goriva nego reaktori sa uranijumom koji je u potpunosti ili više obogaćen.
Veći volumenski otpad:
- Iako LEU može smanjiti količinu radioaktivnog otpada, veća količina goriva koja je potrebna može značiti veći volumen otpada koji je potrebno odlagati, što takođe predstavlja izazov za dugoročno skladištenje.
Potrebna infrastruktura za obogaćivanje:
- Iako je obogaćivanje uranijuma na niži nivo (ispod 20%) sigurnije od obogaćivanja na više nivoe, i dalje je potrebno ulaganje u odgovarajuće tehnologije i infrastrukturu za obogaćivanje, što može biti skupo i tehnički zahtevno.
Zaključak:
Nisko obogaćen uranijum nudi značajne prednosti u smislu sigurnosti, smanjenja proliferacije i manjih količina otpada u odnosu na visoko obogaćen uranijum, ali donosi i izazove u pogledu niže energetske gustine, potrebe za čestom zamenom goriva i većim volumenskim otpadom. Upotreba LEU je ključna za mnoge komercijalne nuklearne reaktore i istraživačke reaktore, ali i dalje zahteva pažljivo upravljanje i ulaganja u infrastrukturu.

Baš čudno.
Imao sam priliku pričati s ekipom koja radi u Garchingu (linkano u članku), i oni plaču što im je već sadašnji Uran preslabašan. Žele jači mlaz neutrona.
Kak to misle napravit sa slabijim uranom, nije mi jasno. Protone i elektrone znamo upravljati (skretati ili fokusirati), s neutronima to baš ne znamo.

Evo Francuzi planiraju da u suradnji s Rusima započnu licenciranu proizvodnju nuklearnog goriva za VVER reaktore u postrojenju u njemačkom Lingenu... samo ne znam hoće li to biti prije, za vrijeme ili poslije rata s Rusijom oko Ukrajine
This German Town Could Decide the Future of EU Reliance on Russian Nuclear Fuel - Bellona.org
Ljudi, imate li katkad taj osjećaj da nas sve skupa netko gadno zaje...?
Hoće li biti manje otpada na kraju? Najbolje iskorišteno gorivo da se na kraju neće morati skladišti na dugi rok?