ajimerej ned 18.8.2024 15:21

"Što sve Švabo neće izmislit", svaka čast! Odlična stvar ako će radi elastičnosti biti otpornije  i na tuču. Mislim nije da solari ne izdrže tuču, ali ima ekstremnih slučajeva gdje ih led uspije razbiti. Bitno je i da ta nova površina bude dugotrajna i da ne degradira brže od silicijske, (to mi je malo klimavo pošto se radi o plastici, ali vjv. ide neki zaštitni sloj). No i ovako je izum izvrstan radi reciklaže i niže cijene. 

 

Iz teksta : "Nezgodno je i to što su solarne ploče s kristalnim silicijem nesavitljive" - ovo baš nije najprecizne napisano, ali shvati se bit da je nova elastičnija. Usput neki dan sam imao jednu sunčanu ploču pod rukom i baš sam ju namjerno pritiskao da vidim koliko je elastična, najviše me zanimalo kako će se ponašati kad led bude tukao po ploči. Dojam je da se poput površine tankog stakla ponaša, malo se uvija pod pritiskom. I da tada je profesor u pravu, ne savija se kao ni staklo :) 

UniqueBug pon 19.8.2024 02:38

Solarne ploče, ako gube efikasnost 1% godišnje, za 25 godina izgube 25% (zaokružujem radi jednostavnog računa). Kako će polimeri izgledati nakon 25 godina izlaganja suncu, samo nebo zna (zasad🤗). Dakle, za sadašnje solare možemo očekivati da traju 30-40 godina, pa bi cijena plastičnih morala biti toliko niska da poništi češću zamjenu (ništa o gubitku efikasnosti polimernih čelija, samo polazna efikasnost-??). Sigurno imaju prednost i u manjoj težini... S zanimanjem ću pratiti razvoj, moglo bi se razviti nešto kao solarni crijep - za pokrivanje krova.🖖🏻

Al Crane sri 21.8.2024 21:40


Još pred 15-20 godina pričalo se o fleksibilnim plastičnim fotonaponskim panelima koji su pretvarali vidljivo i infracrveno zračenje, iskoristivost dnevnog zračenja im je teoretski bila preko 50% a mogli su raditi i preko noći (hvatajući ambijentalnu toplinu), testirani su i prototipovi... ne znam gdje je to zapelo.
A i optički koncentratori mogu značajno povećati efikasnost.