BoxRS sub 15.5.2021 14:02

Te po tebi "nebitne" fotografije "rade" navigacijske kamere. Dakle njihova uloga jeste orijentacija u prostoru... Dobit je dvostruka... Svemirskoj agenciji služe za orijentaciju, a nama da vidimo krajolike sa Marsa...

PaleRider sub 15.5.2021 14:53

Znanost se ne popularizira selfijima.

Možda bi i Kinezi objavili nešto takvo da NASA nije već objavila dosta, pa možda i previše, slika koje ne donose ništa novo nego služe samopromociji.

Što to uopće znači popularizirati znanost?

Jedino što akademska zajednica u demokratsko-kapitalističkim državama treba od ljudi izvan te zajednice je novac, a tako se generalno i ponaša - čast izuzecima.

 

Kinezima očito ne treba novac, dok je za NASU popularnost bitna pa se bave time ne bi li dobili više novaca. Kad vidim da rover ima svoj twitter account bljuje mi se.

Zato svaka čast Kinezima što se opiru takvim bljuvotinama.

 

ccc2002 sub 15.5.2021 16:04

Razlika je vjerojatno u načinu financiranja, tako Oceanija (anglosfera), prvo mora skupiti investicije i obećati brda i doline (na Marsu) , 3d renderi, PR, da bi neki bogatuni uložili pare. Od kojih će oni niže u piramidi spušiti pare.

virtuozo ned 16.5.2021 08:46

Kina je sada više kapitalistika zemlja nego bilo koja druga na svijetu. Modernu globalističku ljevicu danas sponzoriraju filantropi, industrijski i finansijski lobiji- koji nemaju nikakve veze sa socijalističkim idejama. Drugim riječima, ta tvoja zvijezda je odavno pocrnila

cvaja997 ned 16.5.2021 09:31
Entry Point kaže...
Wow koji glupi komentar.
Zašto popularizirati znanost. Nek imamo hrpu idiota koji će klimat glavom i povijat leđa.

 Slažem se. Zbilja je glupo na temelju slike tražit popularizaciju znanosti. Obrazovni sustav od vrtićke dobi bi trebao sa sodom bikarbonom i octom preko titracija otopina u OSNOVNOJ školi pa nadalje popularizirat znanost. Fizika bi trebala bit popraćena sa praktičnim pokusima još više. Tjerat programirat ne, ali pokazat preko igre u osnovnoj školi pa malo ozbiljnije igračke u srednjoj DA!! Dalje, električni autići i E-formula "bolidi" gdje bi se hrpa stvari vidjela... To nam fali u popularizaciji znanosti. Ne pišljiva slika.
Haha.

učo pon 17.5.2021 09:30

Kinezi su slanjem sonde na Mars pokazali kako su tehnološki dovoljno jaki da to izvedu i kako su i oni zainteresirani za Mars. Mars bi mogao postati kroz nekoliko desetljeća novo bojno polje, mjesto sukobljavanja Istoka i Zapada, umjesto Zemlje.

PaleRider uto 18.5.2021 14:35
Mad Ant kaže...
Ali zar su morali toliko ocito iskopirati Nasin Rover? Ah...

Prilično sam siguran da je dizajn rovera i tehnologija prizemljavanja rezultat optimizacije i svođenja rizika na minimum.

Šta su trebali onda, napravit nešto što neće raditi samo da bude drugačije? Tko kaže da nisu razmatrali različita rješenja uključujući i svoja, pa su odabrali optimalno?

 

Nema ništa intrinsično loše u kopiranju i ne treba ga osuđivati. Na kraju i sama priroda imitira i kopira samu sebe - barem ono što se pokazalo da valja i što je održivo.

Koliko je samo tehnologije proizašlo iz prirode i kopiranja prirode, pa i one što ju koristi NASA?

 

Licemjerno je onda optuživati ikog za kopiranje a da ne spominjem koliko je ružno patentirati takve stvari.

ccc2002 uto 18.5.2021 14:50

@fer-de-lance
Kod natjecanja ratova robota što gledaš na televiziji, ipak postoje neka pravila. I zapravo su dosadna jer postoje 3 - 4 form factora koja su optimalna i nikakvih daljnjih inovacija nema.

Npr ne smiješ ometati radio vezu protivniku.

Na Marsu nema tih pravila. Pa ako budu bitke roverima, možda bude i inovacija u form factoru