Xiaomi

Redmi 9 / Redmi Note 9 / 9S / 9 Pro

Envy čet 22.10.2020 22:03

Kod drugarice mi punjač upao u vodu (u čašu vode) dakle onaj dio USB-C kabla i sada kaže kao da joj slabo puni.

Moguće - nije moguće. Meni su to inače slabe struje i mali naponi da bi voda neku štetu mogla da izazove.
Prvo neće da puni sad me zove i govori slabo mi puno.

 

Telefon Redmi Note 9s Pro.

Neka vaša iskustva.

mbaksa čet 22.10.2020 22:32

Zbilja nije jasno što je palo u vodu.

 

Što se tiče "slabog punjenja" - postoje dijagnostički programi kojima se vidi kojom strujom se baterija puni, iako trebalo bi koristiti USB multimetar pa onda znaš kakvo je pravo stanje stvari.

 

Redmi Note 9s Pro, koliko je meni poznato, ne postoji.

 

Ako je nezadovoljna brzinom punjenja - ako je oksidirao kabel, neka skine oksid s kontakata. Ako se nešto dogodilo samom punjaču, neka kupi drugi, s podrškom za QuickCharge (pretpostavljam) 3.0, snage barem 30W.

Envy pet 23.10.2020 09:15

Telefon je de facto nov (nekoliko tjedana).

Kako nije jasno šta je palo u vodu? Vrh kabla koji ide u telefon (kako bi se isti punio) upao je u čašu vode. Dakle nije telefon upao u vodu, niti je adapter koji ide u utičnicu pao u vodu. Kablo (kabel, zabij mu ajde razumjeli ste) je palo u vodu. Eh koliko je dugo bilo u čaši vode - hm.. to ne znam. Pitat ću je danas (zapravo čim se probudi) koliko je dugo ako se uopšte sjeća kablo bilo u vodi.

Ehh sad pitao sam za iskustva. Nešto mi govori da 30[W] nije baš malo, a opet sa druge strane voda (obična za piće) i nije dobar provodnik (osim ako ista nije malo posoljena) ali nešto mi govori da je možda bilo nekih "kratkih spojeva" dok je kablo bilo u vodi i isto utjecalo na punjač (onu sada nazvanu "glavu" koja ide u utičnicu).

Što se tiče oksidacijem nisam siguran da bi došlo do iste nakon svega nekoliko sati.

 

Druga stvar je možda subjektivna stvar - da ona samo umišlja da joj sporo puni. Pa taj telefon moj brat puni svaki 3. dan.

Pitanje: Da li se to brzo punjenje može isključiti unutar telefona? Jer iako telefon ima luđačku bateriju od 5020 mAh, punjenje stalno na to mbrzom punjaču mi nekako ne ulijeva povjerenje da će isti imati i pola kapaciteta nakon, lupam, 3 godine.

Pitanje2: Kad ste već spomenuli tu App za nadzor punjenja telefona ili je nema za Redmi Note 9s/9Pro ili ako ima ista ne podržava telefon?

mbaksa pet 23.10.2020 12:58
Envy kaže...

Kako nije jasno šta je palo u vodu? Vrh kabla koji ide u telefon (kako bi se isti punio) upao je u čašu vode. Dakle nije telefon upao u vodu, niti je adapter koji ide u utičnicu pao u vodu. Kablo (kabel, zabij mu ajde razumjeli ste) je palo u vodu. Eh koliko je dugo bilo u čaši vode - hm.. to ne znam. Pitat ću je danas (zapravo čim se probudi) koliko je dugo ako se uopšte sjeća kablo bilo u vodi.

Pa napisao si da je punjač pao u vodu (iako iza toga ide "odnosno" - čime zapravo negiraš ovo prije što si napisao?!), a i kolega odmah iza tebe te je tako i skužio i predložio da ga se ubaci u rižu.

 

Hoćeš reći ovo - punjač je bio zaštekan u struju, a USB-C konektor kabela koji je išao iz tog punjača je završio u vodi?

 

Envy kaže...

Ehh sad pitao sam za iskustva. Nešto mi govori da 30[W] nije baš malo, a opet sa druge strane voda (obična za piće) i nije dobar provodnik (osim ako ista nije malo posoljena) ali nešto mi govori da je možda bilo nekih "kratkih spojeva" dok je kablo bilo u vodi i isto utjecalo na punjač (onu sada nazvanu "glavu" koja ide u utičnicu).

30 W se aktivira samo ako se punjač i spojeni mobitel dogovore da mobitelu treba tolika snaga. Defaultni izlaz iz punjača je 5V/3A, dakle maksimalno 15W, ali i do toga može doći samo u idealnim uvjetima. S obzirom da voda baš i ne provodi struju tako dobro, upitno je koliko je tu struje teklo, ako je uopće išta struje teklo. Provjerio bih, ali ne da mi se smacati konektor u vodu, da mi ne oksidiraju kontakti.

 

Envy kaže...

Što se tiče oksidacijem nisam siguran da bi došlo do iste nakon svega nekoliko sati.

Zašto ne? Kontakti su sitni, kontakti su duboko u konektoru i ako nije propisno ispuhan, vlaga se dulje vrijeme mogla unutra zadržati.

 

Envy kaže...

Druga stvar je možda subjektivna stvar - da ona samo umišlja da joj sporo puni.

Zato se koriste USB multimetri da bismo znali jel si netko umišlja ili je stvarno tako. 

 

https://www.bug.hr/savjeti/video-savjeti-kako-koristiti-multimetre-za-usb-uredjaje-10982

 

Envy kaže...

Pitanje: Da li se to brzo punjenje može isključiti unutar telefona? Jer iako telefon ima luđačku bateriju od 5020 mAh, punjenje stalno na to mbrzom punjaču mi nekako ne ulijeva povjerenje da će isti imati i pola kapaciteta nakon, lupam, 3 godine.

AFAIK ne. Kao što je kolega rekao, ako si zabrinut zbog toga, koristiš punjač bez QC-a, a ako želiš još jače ograničiti, onda koristiš punjač koji može dati jako malo struje (možda je ostao kakav stari punjač). Ili ga recimo puni preko kompjutera - USB, ovisno o verziji, može dati do 500 ili do 900 mA pri 5 V.

 

A što se tiče brzog punjenja baterije općenito - ha čuj, s jedne strane to više opterećuje bateriju, s druge strane punjenje traje kraće pa je baterija kraće vrijeme u zagrijanom stanju. Pa sad... Vjerojatno brže skraćuje radni vijek baterije, ali ne zna se koliko brže.

 

S druge strane, možeš napraviti i neke druge stvari da baterija dulje traje, recimo ne prazniti mobitel ispod 20% napunjenosti baterije i ne ga puniti preko 80% napunjenosti baterije.

 

Envy kaže...

Pitanje2: Kad ste već spomenuli tu App za nadzor punjenja telefona ili je nema za Redmi Note 9s/9Pro ili ako ima ista ne podržava telefon?

Recimo AccuBattery: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.digibites.accubattery

mbaksa čet 29.10.2020 13:43
srcipesak kaže...
NoBru85 kaže...
mmmnnn kaže...

Stigao update!

 Na moj note 9 pro nije...

 ovo gore je vjerojatno 9s.

Čak i više nego vjerojatno - to jest update za Redmi Note 9S (ono što je nama 9S, a Indijcima Pro). Na naš Pro ćemo izgleda još morati čekati...

mbaksa uto 10.11.2020 17:18
srcipesak kaže...

https://www.notebookcheck.net/The-Xiaomi-Redmi-Note-9-Pro-receives-a-new-MIUI-12-update-globally.503406.0.html

 

Lijen sam provjeravati jel to ovaj note 9 pro global ili se opet misli na nekih treći model ... ali ako je to to, bit će ovih dana :D

Trebao bi biti taj. Ali može se primijetiti da im se ne žuri... Ono što mi je apsurdno je da i dalje nadograđuju sistemske aplikacije - pa ono, zašto? Ionako će za koji dan nadogradnja OS-a... Ili neće? 

NoBru85 sri 11.11.2020 13:28

Stigao novi update na 9 pro upravo. 683 MB.

 

Mogu odmah potvrditi da sve radi fluidnije i brže. Nadam se da mi se neće pojaviti onaj problem da nakon par dana korištenja sustav lagano izgubi fluidnost pa ga moram resetirati da opet sve lijepo radi.

fight pet 13.11.2020 12:14

pitanje inace koristim redmi note 9 pro, nisam imao problema s njim evo tri mjeseca,ali nekaj sam ukljucio ne znam tocno što.uglavnom sve mi blješti i ne vidim nista normalno 

prirodno kaj treba biti,sto kod ukljucio camera,displej,galerija sve mi ono jako izbljedito kako to vratiti a da ne idem na tvornicke postavke.lp