
Windows ESD sa njuškala za obrte?


-ako pitaš zakon ili vlasnika-ms... odgovor je, valjanu licencu možeš kupiti samo kod ovlaštenog trgovca-predstavnika-distributera.. ne kod 'divljaka' u što spada i ovaj primjer. Da bi bilo što bilo važeće, mora biti od ovlaštene osobe, npr vozačka dozvola = licenca.. ne kupuje se na placu, tad ne vrijedi, dok r1-račun s tim nema ništa tj to je stvar knjigovodstva-poreza, nema veze s licencom-softwareom pa ni inspektoratom koji više nije nadležan, ali će prijaviti nadležnima zatečeno stanje, npr bsa-vlasnik ili carinska pod koju spada recimo piraterija ako za to postoji razlog-sumnja.. tad ako platiš kaznu, dodaj nulu više od stare-uobičajene..
-ako za biz trebaš licencu, tad se to ne radi, čemu, rizik-problem.. tj koliko misliš uštedjeti a da opravda moguće probleme.. alternativno možeš bez licence, r1 isprintaš iz 'worda' i to je to .. tj ako navedeš neku firmu koja nije iz hr tad porezna ne može provjeriti ništa, osim ako se dokaže recimo lažno izdavanje računa itd. .. tj što god napraviš, radiš teže kazneno djelo, porezni prekršaj, carinski.. nego što ima smisla ako je prosječna cijena u 'normalnoj' trgovini recimo 1000kn.. .. (koliko se sjećam takve firme reklamiraju 400-600kn s r1..).
-ako trebaš više licenci, tad uzmeš neki partner paket godišnje i prođeš jeftinije nego da kupiš win+mso za jedno računalo itd.. tj od maloprodajne cijene odbij pdv, maržu-treću ruku.. i ms od tog dobije cca 200kn i manje .. direktno je povoljnije, ako si firma tad to možeš, isplativo + imaš konstantno novi soft ako izađe kao win11 i noviji budući office.. itd itd.

Hvala na detaljnom odgovoru. Nije da reklamiram, ali npr jedan od trgovaca koji nudi ESD licence je Protis i ADM, pa sad više ne znam tko koga .. Negdje sam opet pročitao da su te ESD licence namijenjene samo za refurbish računala pa je onda možda najbolje uzeti najobičniji fizički Windows home retail iz Linksa? Teško da prosječan kupac moze znati tko je Microsoft ovlašteni trgovac, jer svi će oni reći da su ovlašteni (kao i ovaj sa njuškala).

-jasno ti je da njuškalo nema veze s onim što pitaš.. pravila-zakoni-poslovno vs osobno-privatno za osobnu-kućnu upotrebu.. npr za kućnu nikad nikome ne moraš dokazivati kupnju-račun, možeš ga baciti izlaskom iz trgovine (par metara od vrata.. do izlaza moraš imati ili kazna za tebe i trgovca), firma to mora a to nema veze s soft-licencama nego zakon-porezna za poslovne korisnike. Ili si kućni-osobni ili si poslovni-komercijala. Ako si poslovni tad imaš poslovna pravila, kao žiro-račun, knjigovodstvo itd. i to je ono što inspektor provjerava.
-inspektor više nema ništa s licencama, tj licenca je stvar poslovnog odnosa vlasnika softa i korisnika, microsoft i ti kao firma-korisnik-poslovni. Nešto sasvim drugo je ako se u priču doda piraterija (hack, crack, distribucija i kršenje copyrighta) tad nema veze imaš li R1 i sl. nego je to tad kršenje kaznenog zakona, tad ne treba prijava (privatna tužba microsofta) nego ide po sili zakona, po spoznaji-dojavi i to se dojavljuje carinskoj i bsa.. odnosno bsa kao predstavnik ms-a zna sve poslovne korisnike koji plaćaju licencu, vide popis registriranih firmi u hr i jednostavno znaju imaš li ili ne valjanu licencu.. razlika, ako je samo licenca tad je privatna tužba, ako je piraterija tad je silom zakona (vlasnik nema trošak-parnicu..) + kazne su 50-više tisuća kuna.
-da, već neko vrijeme vidm da i domaće trgovine dilaju takve 'iz druge ruke' licence.. tj upravo zato jer smo eu + online (digitalizacija-globalno) pa možeš bilo što kupiti bilo gdje, tj domaće trgovine su prodavale po recimo 800kn, dok je takva češka i sl. trgovina prodavala po recimo 500kn.. i adm se pravi 'naivan', kao ne kuži .. realno ne zanima ih legalnost ili valjanost licence, tvoj rizik kao kupca. Ponovo koliko misliš da ćeš uštedjeti, 500kn? previše rizika.. tj ne moraš uopće plaćati licencu ako si spreman na rizik dok taj komad papira možeš sam isprintati..
-gle kako ide s licecama, ms je vlansik-šef, jedini koji odlučuje. Da bi licenca bila važeća mora biti 'prava', sve različito od tog je nevažeće.
-može ti osobno billygates pokloniti win-licencu, ne vrijedi ti za firmu, jer nemaš račun, nije uvedeno u knjige, nije plaćeno s firminog žiroračuna tj nije vlasništvo firme, a da bi bila važeća licenca mora biti. Ne mogu ti ja dati-prodati, ne može ni billygates, moraš kupiti u legalnoj-legitimnoj trgovini od legitimnog izvora ili ms-a. (što kao kupac čak ne moraš ni znati niti imaš uvid jel trgovac legitiman.. tj to zna država-porezna + microsoft). Osobna upotreba, kućni.. s tim nema veze, poslovno su poslovni zakoni, knjigovodstvo.
-razlika, npr hr i ostatak svijeta, ne samo eu, globalno.. npr imaš obrt... u svijetu ne postoji obrt, ili si firma-biz ili si kućni-osobni korisnik, a to koliko je firma velika je nevažno, komercijala. Jednako tako ne postoji R1.. tj to je samo oblik, standardizacija formulara + naši zakoni za hr, ne za ostatak svijeta, npr OIB i matični broj (firme).. tj znaš li što je R1?
-to je račun.. ne postoji neki 'pravi račun' i R1 ne postoji globalno, tj možeš napisati rukom na 'škarniclu'.. jednako vrijedi, stvar s računima je stvar porezne, ako muljaš s porezom platiš kaznu, kao što tome služi i fiskalizacija. Domaća firma ti može izdati r1 jer ima pristup domaćoj-hr bazi registriranih firmi, trgovački sud, kao što policija može provjeriti osobnu-podatke.. ili registraciju automobila.. ne možeš provjeriti recimo japanca-osobnu, jer nemaš te podatke, tj to je stvar japana i japanac-trgovina ti neće izdati r1 račun jer oni taj podatak nemaju na računu, čeh, francuz.. nitko ti neće prodati s našim r1 jer naprosto nemaju veze s našim podatcima, registrom firmi itd. a primjeti da se takve stvari upravo reklamiraju time da ti izdaju R1 račun.. no taj račun je jednako valjan kao da ti ja sad u wordu isprintam komad papira koji nazovemo račun, r1.. običan komad papira, izvan jurisdikcije hr porezne i time neprovjerljivo (mada za eu nešto možemo.. no za to treba početni razlog, npr kriminal i sl akcija).
-drugi dio koji takve reklame koriste je objašnjavanje-uvjeravanje da je licenca valjana, kao prijenos oem-licence na polovnom računalu.. činjenica, microsoft je vlasnik, uvjete koje postavi su 'zakon' tj temelj ugovornog odnosa (i da si dovoljno velik-važan tad možeš ugovoriti zasebno-drugačije uvjete s microsoftom..). to je EULA... pročitaj je, pročitaj za koje države i regije se odnosi koja eula, npr usa, kanada, mi smo emea3.. njemačaka+austrija imaju zasebnu, imaju izuzetak, pravno regulirano tj dozvoljeno prodaja-prijenos oem licence vezane uz hw, tj to je shema koju takve rekame navode, no to se odnosi na njemačku-austriju, piše u euli, čitaj.. ne vrijedi recimo za italiju, hr..
+ ok ako želiš polovnu tad kupuješ računalo i oem licencu.. a to znači da bez tog računala nemaš.
nema konkretnog odgovora, nema ni nekog univerzalnog pravila, licenca nije stvar države-zakona nego u ovom slučaju softwarea vlasnika-microsofta, tj nije kao vozačka koju izdaje država-policija ili kao osobni dokumenti ili novac.. a dokumenti ili novac da bi bili važeći moraju biti izdani od legitimnog predstavnika-države, sve ostalo je fejk-lažno-plagijat-nevažeće..
-po tom kriteriju jedino ms odlučuje imaš li važeću licencu.. tj bilo bi lako da je baš tako, imaš key-licencu, ukucaš i ako ms-server (aktivacijski) validira-prihvati-aktivira, tad ti imaš valjani key, a važeća licenca je samo ako nisi prekršio neki uvijet naveden u eulai.. tj key mogu kupiti ja-ti onako osobno, možeš na firmu preko žiroračuna, isti key ista trgovina, recimo legalna-legitimna, ali to je već razlika jer ne mogu ti ja dati key, ne vrijedi, nije valjana licenca mada je važeći legalan key. .. jer to je poslovno korištenje + porezni zakono a tad moraš sve kupiti kroz žiro.. ne mogu ti ja dati.. osim kad recimo pokrećeš obrt pa želiš to ugurati u početni kapital-sredstva.. kao namještaj, stol-stolac.. to možeš, ali software baš i ne.. tj nitko to neće kažnjavati siva zona, kao može se.. ali pošto ne možeš prenositi licencu osim ako si dojč-austrija tad jednostavno to u hr ne možeš, ne vrijedi, nije u skladu su eula-uvjetima, a eula je licenca.
-prije, inspektor je obožavao pronaći neki pirat soft, čim vidi win zna da može dobiti kuvertu prosječnu plaću.. već duže vrijeme nema takvih kontrola, tj nije više nadležna porezna nego carinska a tad za pirateriju idu sankcije. Porezni s tim nema niša, prijavi nadležnima.
-ne smiješ biti pirat, npr hack-crack, no pošto kupuješ key tad nemaš krejkani win-soft nego čisti-origigi.. nisi pirat, + naravno moraš pribaviti čist-origigi win-install recimo downloadaš s ms stranice, jednostavno-legalno, tad nisi pirat. Ako isti win install skineš torrentom tad si pirat, distribucija, kazneno djelo.. nevažno imaš li licencu-key i r1, počinio si djelo piraterije po izvoru ili distribuciji (nedozvoljeno) i to je kršenje kaznenog zakona, nema veze s licencom tj važeća-valjana, r1 itd.
+ najgori dio priče.. ako ti za rad treba računalo, win-os,. .. tad je najmanji problem win-os, najmanja cijena-cifra, najsporednije. Važno je ono što na računalu radiš, office, adobe, corel, acad, .. sve daleko skuplje nego win, pa čak i miš može biti skuplji. Koliko ima smisla uštedjeti par sto kuna i nemati pravu licencu s kojom si miran dok ćeš recimo koristiti acad koji košta kao više računala s win za firmu.. + ako kupuješ računalo, kupiš s win, recimo laptop i platiš cca 200-300kn više nego bez osa... mada formalno možeš u obrt sam sebi donirati polovno računalo koje već koristiš.
-bsa .. najmanje je važan os, win.. u tome su svi vlasnici, daleko važnije aplikacije koje koristiš, ne sam os, jer tad može i linux, macos.. aplikacije kao photoshop su ono što korisitš a to vlasnici stvarno štite pa tako nema oem licence za photoshop, tj microsoft je darežljiv, daje ti os-win.. skoro đabe. Office ti ne daje, tj ako ga kupuješ tad ćeš to platiti više nego računalo s win. Provjeri kako je za soft koji misliš koristiti, neki R1 u adm ili češkim trgovinama.. + key koji tako pribaviš hoće li raditi? to ćeš znati tek kad instaliraš-probaš a ako ne radi tad je i 100kn bačen novac, pa recimo pitaj adm što u slučaju da licenca-aktivacija ne prolazi, odgovor će ti objasniti problem.. dok je odluka i dalje tvoja.
-gle kako računaju firme, tj znaš da ljudi kupe recimo računalo na firmu za kućnu upotrebu pa odbiju porez.. a ti bi sad obrnuto, tj kao firma ti je bolje kupiti-odbiti porez, knjižiš ga u trošak, no kad si obrt tad nisi u sustavu pdva pa ti to ne pomaže, isto ti je.. no to ti samo prikazuje kako je to sve besmisleno kao ušteda od parsto kuna uz rizik, jer realno su to nevažeće licence i zapravo je to najmanji problem i već godinama nema kontrole, recimo od ulaska u eu.. ali ako te bsa nanjuši, tad ćeš platiti.

Hvala na detaljnom odgovoru. Nije da reklamiram, ali npr jedan od trgovaca koji nudi ESD licence je Protis i ADM, pa sad više ne znam tko koga .. Negdje sam opet pročitao da su te ESD licence namijenjene samo za refurbish računala pa je onda možda najbolje uzeti najobičniji fizički Windows home retail iz Linksa? Teško da prosječan kupac moze znati tko je Microsoft ovlašteni trgovac, jer svi će oni reći da su ovlašteni (kao i ovaj sa njuškala).
Mi u firmi također kupujemo te ESD licence od Protisa, bitno nam je da imamo račun. A sad za ostalo ne znam, kod nas si tako mogao kupiti i OEM verzije Windowsa u trgovinama, iako su one namijenjene OEM proizvođačima, pa ne znam je li itko imao problema s inspekcijom radi toga.

OEM je odavno 'ukinut' .. tj odavno se oem koristio na način suprotan zakonu i eula-uvjetima, ne samo kod nas, no recmo više na istoku, manje na zapadu.
-pravilo, oem roba se ne smije naći u maloprodaji-trgovini, čak ni miš-tipkovnica.. a nađe se, dok je software posebna roba za razliku od ostalih običnih ili usluga, recimo copyright i autorska (vlasnička) prava, kao najvažnije, ne kupuješ vlasništvo nego pravo korištenja.. tj licencu-dozvolu dok eula određuje odnos. .. nema eule za paradajz, za miša, nema čak za auto, samo za soft.. tj ne sklapaš ugovor s proizvođačem auta, paradajza o načinu-uvjetima korištenja..
+ kao i svaka dozvola-licenca, može se i 'izgubiti', tj kršenjem uvjeta se gubi, nevažeća.. itd itd.
maloprodaja, isključivo je retail roba ono što bi smjelo biti..
+ na oem kutiji, etiketa-upozorenje .. ako ne poštuješ te uvjete tad si već u startu prekšrio uvjet-eula i time je licenca nevažeća.
..naravno, to je iz doba klasičnih medija, diskete pa cd-dvd.. dok je od prije desetak godina, digitalizacija-adsl-internet sve promijenio i postalo globalno.
-više nitko ne kupuje cd-medij s win, nema original medija s hologramom, nego ga downloadaš.. + sad izlazi svakih 6mj novi i nema ni smisla-trošak..
-kupnjom keya u trgovini, kupiš kutiju, praznu.. ako želiš s medijem tad je skuplje 29-100kn.. ovisno koliko je marža.
-time je nestala oem-retail razlika, tj ms da želi može osporiti svaku oem licencu ako nije prodana oem kanalom.. ali bi time stvorio problem globalno-svima. ms to dozvoljava, pravno ne, prešutno.. možete čak nazvati ms-800300300.. i popričati, pitati. Na neka pitanja nećete dobiti odgovor ili će biti 'generički' ..
esd .. samo drugi naziv, upravo zbog digitalizacije u odnosu na nekadašnji fizički medij (a taj medij je služio kao dokaz-origina.. nakn tog R1 za firme..).
-više nitko ne postavlja pitanje recimo retail.. čak ni za recimo tipkovnice (sive-kartonske kutije, ista serija-model ali nešto jeftinije od retalia zbog ambalaže ali možda i jamstva itd.. jer recimo za logiteča je recimo na retailu recimo 5god jamstva.. na oemu toga nema, tj proizvođač je tad oem..).
-svi trgovci su primarno trgovci, znaju dovoljno pravni problem ali ih boli kiki.. neće oni imati problem ili barem se dovoljno mogu praviti naivni i izvuči a da bi bili u problemu treba neka jača štibra-akcija protiv takve trgovačke prakse.. tj sad smo eu tržište pa ako prodaje češki trgovac, može i domaći.. itd itd. pravno sve siva zona, kao što postoje i građani drugog reda, digitalna (ne)jednakost ili bolja čokolada za istok-zapad.. npr podjela po regijama, državama, segregacija, no za sad su audiofilmski lobisti blokirali izmjene-izjednačavanje dok se soft uz to šlepa... i ostaju zapad-države efigsa u prednosti pred istokom, npr adobe za hr.. dok osoba može otići recimo u italiju i kupiti isit soft.. ili od tgovca iz francuske, no to ne može firma zbog r1-porezne tj može ako ima sposobno knjigovodstvo koje zna knjižiti uvoz-porez itd.. (nisam knjigovođa, oni koji to znaju, znaju..).
adm, da, prodaju takve licence, čak se sjećam da i bug-forum reklamira 'sivu zonu' recimo free-enterpise licence ili za 10€ .. i sl. što je pravni nonsens, jer ta licenca ne može biti legalna za maloprodaju tj kranjeg korisnika, malog.. to je isključivo za firme-institucije u ugovornom odnosu s ms-om, a tad im ne treba trgovina-reklama-popust.. nonsens koji i bug reklamira jer je to samo biz, mada svi znaju da ne može biti po pravilima recimo eula-e. S druge strane kao kupac se nećemo želiti ako možemo istu stvar kupiti za polovicu iznosa i ako smo pravno polu-pokriveni.. tj nismo, ali nije naša krivica, to kaže kupac, kaže i trgovac, .. a inspektorat stane na granici jurisdikcije mada svi znamo da je to kršenje eula i time nevažeća licenca, ne fejk, ne lažna, ne pirat, nego kršenjem uvjeta nije važeća, npr ako se home office koristi u firmi, tad mada je original, račun, key, kršenje uvjeta i tad ne vrijedi, kao što ne možete vozačkom a-kategorijom voziti b-c.. ne vrijedi, kao što ne vrijedi moja vozačka-osobna za druge osobe nego samo za mene. To je EULA. čitajte je ako vas zanima i ako želite biti sigurni... :)
Pozdrav, kakva je situacija sa ESD Windows retail licencama koje se prodaju preko njuškala? Jel prolazi kod inspekcije ako ih koristim za potrebe obrta? Kupovinom se dobije R1 od firme registrirane u Hr (iako je matična firma mislim iz Češke). Ne dobije se nikakav fizički medij (DVD ili USB), samo šifra licence putem emaila.
Hvala poz