Windows

Windows 11 - općenito

ihush uto 8.11.2022 19:11
SaintGriz kaže...
Valentin17 kaže...
SaintGriz kaže...

Radi dobro i sa 8 GB RAMa, samo treba znati neke stvari podesiti.

 Koje su to neke stvari?

 -radi ok s 4, naravno to je već desetljeće minimum (manje ne postoji).. a tad treba znati kako podesiti, odbiti-isključiti nepotrebno (smeće) koje os-ms i ostali guraju, npr ako cortana nije potrebna (99% nije) isključiti, itd.. jer sve to traži neke resurse, svaki komad softa, sve što korisnik ne koristi je višak-smeće tj nepotreban teret.. kad se podesi radi normalno, unutar mogućnosti, pri čemu su recimo browseri daleko bahatiji nego office itd.

-no danas je normalno +8gb.. i tad se to 'smeće' ne mora dirati (ovisi što korisnik zna, želi..), pošto je tebi to osjetno s 8-na-16.. znači da si već imao previše 'smeća' tj možda nije smeće-višak, tj ovisi što tko treba, posao-ostalo.. ne posotji jedan odgovor za sve nego je svaki konkretan posao za sebe slučaj, no generički je text ispred odgovor.. :)

SaintGriz uto 8.11.2022 22:43

Ma gle nisam tutlek, znam kako se disableaju startupp aplikacije, pogtovo Cortana i ostali MS bloatware. Komp mi je kao apoteka, nema bloatwarea, samo nužno za posao, sve originalne licence. Na Win10 sve radi kao podmazano na Win11 tek sa 16GB.

andi.cro uto 29.11.2022 18:49
ivanm75 kaže...

koji je najbolji alat za pogasiti win 11 bloatware?

npr. konstantno mi sam instalirava windows teams, ja ga deinstaliram, onda mi se opet sam instalira. i ostali bloatware?

ima puno skripti ali.. 

 O&O ShutUp10++

Yield sri 30.11.2022 11:47

Pozdrav,

Ima li mozda tu foto ili video edior koji ima instalirane Windowse 11 i koristi Adobe paket ili DaVinci? Zanima me stabilnost i ima li jako puno bugova?
Naravno i vasa osobna iskustva svih koji imate Windowsw 11 :).

Sljedeci tjedan slazem novi komp za foto i video editing...... prvotno sam planirao Instalirati Windowse 10 jer su stabilni i vec dugo vremena vani, ali me kolega uvjerava da 11 radi odlicno i da je malo brza i responsivnija od desetke ( opcenito bez obzira na konfiguraciju ). Kad ver radim clean install, reko da provjerim u kakvom su stanju Windowsi 11. Cini li se kao imalo brzi i responsivniji sustav ili su samo Windowsi 10 sa novim suceljem? Ima li trenutno puno bugova i rijesava li ih Microsoft brza sa novim updateovima ?

Hvala!

ihush sri 30.11.2022 11:55

-bedastoće.. reklama, osobni dojam i sl. .. sve radi jednako, ipak preporuka w10 .. čisto jer je stariji dok će jednog dana, možda već sutra, preporuka biti w11.. jer samo mjena stalna jest.

-ja bi izabrao w10... ali ne zato jer je 'bolji', nego bi to bio moj izbor kao izbor sladoleda od čokolade-vanilje ili nešto treće..

Posmatrač sri 30.11.2022 17:54
Yield kaže...

Pozdrav,

Ima li mozda tu foto ili video edior koji ima instalirane Windowse 11 i koristi Adobe paket ili DaVinci? Zanima me stabilnost i ima li jako puno bugova?
Naravno i vasa osobna iskustva svih koji imate Windowsw 11 :).

Sljedeci tjedan slazem novi komp za foto i video editing...... prvotno sam planirao Instalirati Windowse 10 jer su stabilni i vec dugo vremena vani, ali me kolega uvjerava da 11 radi odlicno i da je malo brza i responsivnija od desetke ( opcenito bez obzira na konfiguraciju ). Kad ver radim clean install, reko da provjerim u kakvom su stanju Windowsi 11. Cini li se kao imalo brzi i responsivniji sustav ili su samo Windowsi 10 sa novim suceljem? Ima li trenutno puno bugova i rijesava li ih Microsoft brza sa novim updateovima ?

Hvala!

 Imam win 11 na lapu i to radi odlicno. vrtim ponekad premiere na njemu ali ne puno. Samo za hitne stvari i radi odlicno sto se tice stabilnosti. Imaj na umu da je premiere bugovit na svakom kompu. Ali generalno nemas brige sto se tice win 11 ako ti je komp hardwerski spreman za premiere.....

BlackMoon sri 30.11.2022 23:58
Yield kaže...

Pozdrav,

Ima li mozda tu foto ili video edior koji ima instalirane Windowse 11 i koristi Adobe paket ili DaVinci? Zanima me stabilnost i ima li jako puno bugova?
Naravno i vasa osobna iskustva svih koji imate Windowsw 11 :).

Sljedeci tjedan slazem novi komp za foto i video editing...... prvotno sam planirao Instalirati Windowse 10 jer su stabilni i vec dugo vremena vani, ali me kolega uvjerava da 11 radi odlicno i da je malo brza i responsivnija od desetke ( opcenito bez obzira na konfiguraciju ). Kad ver radim clean install, reko da provjerim u kakvom su stanju Windowsi 11. Cini li se kao imalo brzi i responsivniji sustav ili su samo Windowsi 10 sa novim suceljem? Ima li trenutno puno bugova i rijesava li ih Microsoft brza sa novim updateovima ?

Hvala!

 Pozdrav Black Mustang! 

 

Windows 11 obavlja sve dobro, baš kao i win 10, pod uvjetom da imaš jak i kompaktibilan hardver. Ako si u planu nabavke neke "pile", ja bih ti ipak preporučio Windows 11. Ipak je to ono što dolazi...

OnTime čet 8.12.2022 12:04
Gale92 kaže...

Kada dolazit (će biti dostupna) Windows 22H2 nadogradnja?

 Nadam se čim prije jer na zadnjem update'u mi se freeza taskbar, i općenito neki šugavi mini lagovi, a nova clean instalacija.

ihush čet 8.12.2022 12:18
Gale92 kaže...

Kada dolazit (će biti dostupna) Windows 22H2 nadogradnja?

 -za w10 prošli mjesec, za w11 mjesec ranije.. tak da je to odavno već tu a kad ćeš upgradeati ovisi o tvojim postavkama-odgodama ili po isteku rokova 3-6mj.. (uz razliku da su prekinuli s polugodišnjim verzijama i nadalje će biti samo h2 (što je tad blesav naziv kad ne postoji h1..) jednom godišnje što može rezultirati i pomakom-odgodom automatike koja te natjera na nadogradnju u tim rokovima uz ms politiku o tri istovremene aktualne verzije-supporta prethodna-trenutna-nova ..

Posmatrač čet 8.12.2022 14:07
Gale92 kaže...

Kada dolazit (će biti dostupna) Windows 22H2 nadogradnja?

 

OnTime kaže...
Gale92 kaže...

Kada dolazit (će biti dostupna) Windows 22H2 nadogradnja?

 Nadam se čim prije jer na zadnjem update'u mi se freeza taskbar, i općenito neki šugavi mini lagovi, a nova clean instalacija.

 ;)

Gale92 čet 8.12.2022 18:33
Posmatrač kaže...

 ;)

 Meni uopće ne daje mogućnost nadogradnje u "ažuriranjima"

A kada instaliram Windows 11 Assistant govori mi da "računalo nije kompatibilno".

Odnosno i nije jer nemam TPM pa spadam u onu skupino koja je "zeznula" Winse 11 za instalaciju.

Dali ću dobiti nadogradnju ili to znači da ne...

Sve dosadašnje nadogradnje (tjedne) dolazile su sasvim normalno

Posmatrač čet 8.12.2022 20:43
Gale92 kaže...
Posmatrač kaže...

 ;)

 Meni uopće ne daje mogućnost nadogradnje u "ažuriranjima"

A kada instaliram Windows 11 Assistant govori mi da "računalo nije kompatibilno".

Odnosno i nije jer nemam TPM pa spadam u onu skupino koja je "zeznula" Winse 11 za instalaciju.

Dali ću dobiti nadogradnju ili to znači da ne...

Sve dosadašnje nadogradnje (tjedne) dolazile su sasvim normalno

 Jbg meni sve po PS ;) Jos sa insider....

Gale92 čet 8.12.2022 21:14
WackyZG kaže...
Probao ISO s ugrađenim updateom,modificiraj,pokreni update nakon mountanja ISOa?

 

Posmatrač kaže...

 Jbg meni sve po PS ;) Jos sa insider....

 Sutra se malo pozabavim s time pa javim "rezultat"

ihush čet 8.12.2022 22:07
Gale92 kaže...
Posmatrač kaže...

 ;)

 Meni uopće ne daje mogućnost nadogradnje u "ažuriranjima"

A kada instaliram Windows 11 Assistant govori mi da "računalo nije kompatibilno".

Odnosno i nije jer nemam TPM pa spadam u onu skupino koja je "zeznula" Winse 11 za instalaciju.

Dali ću dobiti nadogradnju ili to znači da ne...

Sve dosadašnje nadogradnje (tjedne) dolazile su sasvim normalno

 -ne miješati update i upgrade.. mada ih je ms pomješao (nema više razlike..).

-po staroj najavi ms-a modificiran w11 (koji ne ispunjava sve uvjete kao tpm-sec..) neće dobijati nadogradnje, mada su do sad juzeri javljali da ih normalno dobiju.. pa može biti svašta :)

-ako kaže da nije kompatibilno s w11 tad nije, tj ovisi što podržava (bios-mbo) i kako je podešeno + kako je instalirano koja winver, čisti-origigi ili modificiran (bez uvjeta kao tpm..) .. npr možeš i dalje koristiti staru mbr particijsku shemu za disk umjesto uefi-gpt, to nema baš nikakve veze s osom-softom, ali nije ispunjen (besmislen) uvjet-kompatibilnosti.. kao i to da hw nešto podržava kao secboot ali ne znači da si to uključio-podesio u biosu prije installa, tj to se sve radi prije, ne naknadno.. od prave nule-cleana.

ihush sub 17.12.2022 18:05

-win11 je kao i svaki drugi os, može.. no i dalje imaš iste uvjete, sec.boot, tpm, uefi .. pa to i virtualac mora ponuditi (jednako kao i hw..).. odnosno ako modificiraš install tad može bez tih besmislenih uvjeta, opet jednako vm-pc .. pa ako želiš možeš i tako instalirati-probati tj install-stikić koji tako pripremiš je isti-jednak.

+kao i treća mogućnost, smisao kad nešto želiš vidjeti-probati, live.. nudi ti rufus klik-next.. postoji upravo za ono što želiš, probaj :)

Softwer sub 17.12.2022 18:07

Zna li netko možda kako se može Windows 11 "pretvoriti" u Windows 10. Mislim po pitanju izbornika i kojekakvih peripatija. Osobno sam se vratio na Windows 10 Enterprise jer mi je Windows 11 išao na živce sa svojim dizajnom. Treba sto puta kliknuti na nešto da se dobije jednostavan izbornik za datoteke kao na Windows 10. Pa ako možda ima netko neki savjet kako to riješiti bilo bi super. Prije je nekad davno bio Vista Transformation Pack ali mislim da toga više nema, to je ostalo u nekim davnim vremenima iza nas. 

Posmatrač sub 17.12.2022 18:11
Softwer kaže...

Zna li netko možda kako se može Windows 11 "pretvoriti" u Windows 10. Mislim po pitanju izbornika i kojekakvih peripatija. Osobno sam se vratio na Windows 10 Enterprise jer mi je Windows 11 išao na živce sa svojim dizajnom. Treba sto puta kliknuti na nešto da se dobije jednostavan izbornik za datoteke kao na Windows 10. Pa ako možda ima netko neki savjet kako to riješiti bilo bi super. Prije je nekad davno bio Vista Transformation Pack ali mislim da toga više nema, to je ostalo u nekim davnim vremenima iza nas. 

 Instalirati win 10?

 

Softwer sub 17.12.2022 18:14
Posmatrač kaže...
Softwer kaže...

Zna li netko možda kako se može Windows 11 "pretvoriti" u Windows 10. Mislim po pitanju izbornika i kojekakvih peripatija. Osobno sam se vratio na Windows 10 Enterprise jer mi je Windows 11 išao na živce sa svojim dizajnom. Treba sto puta kliknuti na nešto da se dobije jednostavan izbornik za datoteke kao na Windows 10. Pa ako možda ima netko neki savjet kako to riješiti bilo bi super. Prije je nekad davno bio Vista Transformation Pack ali mislim da toga više nema, to je ostalo u nekim davnim vremenima iza nas. 

 Instalirati win 10?

 

 To je logično to znam i ja. Mislio sam kada dođe kraj podrške za Windows 10 pa zbog toga. Izgleda da više ni jedan naredni Microsoftov operacijski sustav neće biti sličan Windowsu 10 po pitanju jednostavnosti itd.