Windows

Windows 11 - općenito

display name ivo ned 22.5.2022 09:48
Petar hw kaže...

Razmišljam napraviti update na win11. koliko je to lošije od friškog instala?

 

i par pitanja, 

koliko sam shvatio win11 donosi bolji security zbog TPMa i windows se ne može loadati na drugom računalu. no što to znači, mogu li promijeniti procesor ili RAM, hoće li raditi ili je onda potreban novi install windowsa?

 

hoće li sve igre i programi uredno raditi na win11, imam hrpu toga u tray-u, msi afterburner, podešavanja ventilatora, nod32...?

 Ja sam napravio update, sve radi i sve je ok prošlo. Imam dosta toga instalirano i preveliki bi mi bio gubitak vremena da to sve reinstaliram.

 

Neka me netko ispravi ako griješim, ali TPM ti nema nikakvu funkciju ako ne koristiš Bitlocker, baš ću probati jednom ali mislim da možeš bez problema disk prebaciti i koristiti na drugom računalu. Također možeš i mijenjati hardware. Jednom ću to baš testirati kad stignem.

 

Meni su svi programi radili, ništa se od postavki nije izgubilo. Nije mi jedan program radio ali zbog diska koji koristim ali i to sam riješio.

Valentin17 ned 22.5.2022 09:59
Petar hw kaže...

razmislio sam i treba mi

Pa onda instaliraj. Nitko ti sada ne može za sigurno reći da će ti sve raditi jer nitko nema baš identičnu konfiguraciju kao tvoja, Win 11 je novi dio softwera koji se mijenja iz tjedna u tjedan, ako računaš na mirno more, uz Win 11 to zaboravi slobodno. Ja mogu reći da ćeš 90 posto morati napraviti neki kompromis i možda čak i nečega se odreći. Win 11 nije sustav instaliraj i koristi, već je sustav za one koji žele izazov pred sobom, stalno nešto istražuješ i pokušavaš riješiti, kolega iznad naveo primjer, par kolega u temi također.

Posmatrač sub 28.5.2022 10:06
Valentin17 kaže...
Petar hw kaže...

razmislio sam i treba mi

Pa onda instaliraj. Nitko ti sada ne može za sigurno reći da će ti sve raditi jer nitko nema baš identičnu konfiguraciju kao tvoja, Win 11 je novi dio softwera koji se mijenja iz tjedna u tjedan, ako računaš na mirno more, uz Win 11 to zaboravi slobodno. Ja mogu reći da ćeš 90 posto morati napraviti neki kompromis i možda čak i nečega se odreći. Win 11 nije sustav instaliraj i koristi, već je sustav za one koji žele izazov pred sobom, stalno nešto istražuješ i pokušavaš riješiti, kolega iznad naveo primjer, par kolega u temi također.

 Hm. Na Spectre x360 koristim beta verziju i sve radi odlicno. Niti jedan bug niti jedan problem nisam imao. Kakav kompromis?

Uvijek ista prica kada izadje novi win... Tako su i za 10tku pricali pa za 7icu prije toga...

Srkee sub 28.5.2022 17:00

Ako ti što pomaže, ja sam radio fresh install prošli mj nakon što sam bio na insideru od starta (upgrade sa win 10, sve je nastavilo raditi nakon upgradea)

Konfa je ryzen5 2400g, 16gb ram, gbyte ploča

Vlc Radi
BS player radi
Office radi
Adobe paket radi sve što sam instalirao
Igre koje sam probao rade (gta5, horizon trkanje)
FL studio radi
Nueno & Cubase Rade
Focusrite driveri rade
Driveri su se sami appyali za sve
Drag and drop na taskbar bi se trebao uskoro vratiti
Torrenti rade
Virtualke se vrte normalno
Neam baš nikakvih problema
Lega vrti Autocad i radi al je imao s onim viking survivalom problema, zaboravih kak se zove igra, proradilo je par updateova

E sad ak imaš neš specific, neznam za to, ali već sam par novih laptopa dobio s Win11 za setup i radi OK za normalnu upotrebu

Malo su settingsi još razbacani al je solidno konsolidirano

Na poslovnom PCu imam Win10 jer tamo neam admina i još smo na 10, al polako klijenti prelaze na win 11 i radi i to, osim nekih VPN problema, al to je msoft zbrikao i na win10 početkom godine, u međuvremenu se riješilo

Tak da zasad, moje iskustvo je sasvim OK, minorni problemi samo

ihush sub 11.6.2022 17:03

-možeš, ali 'službeno' njie podržan i ms 'prijeti' da tad sys neće dobijati update i sl. .. bzvz. :)

-možeš instalirati bilo koji os od aktualnih unazad desetak godina, svi rade isto, na istom hw-u (uz kextove i hakintoš ili platiš više original-maca), win-lin-mac, pa i winver, dok je win11 = 10+1 samo površna razlika (i pravna).

andi.cro sri 10.8.2022 15:19

Ikonicu "This PC" ili "My Pc"

 ... koja otvara ovaj prozor:

 ... nikako da prikvačim na "Izbornu traku" iliti "Taskbar"

 Ima tko kakvu ideju?
Kod drugih programa i njihovih prečaca postoji opcija na desnom kliku "Pin to Taskbar" ali kod "This PC" je nema!?!
Ima samo "Pin to quick access" i "Pin to Sart".
Ne radi niti "drag and drop".

ihush sri 10.8.2022 15:33

explorerom otvori path bez navodnika '%APPDATA%\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch\User Pinned\TaskBar\' .. copy-pasteaj shortcut. .. jedino nisam siguran da je u w11 ostao isti path (ie) + gpo i moguće da treba dodatno 'popraviti' u regeditoru prikaz i sl.

.. odnosno možeš potražiti 'kript' zapis (one čvrčke, ne human readible path-text) koji copypasteaš npr u cmd kao admin ili ps-skripta pa napravi isto.. tako se kreiraju sys-properties ikone kao stari properties ekran.. sigurno negdje postoji i sigurno se može kroz reg.. problem je 'samo' u google utipkati par kritičnih riječi da ti to izbaci tj ući u pravu temu-info recimo msdn-a.. (ne tražim, ne zanima me w11 za sad itd.. više dok je bio beta).

Marko :D sri 10.8.2022 16:36
andi.cro kaže...

Ikonicu "This PC" ili "My Pc"

 

 ... koja otvara ovaj prozor:

 

 ... nikako da prikvačim na "Izbornu traku" iliti "Taskbar"

 

 Ima tko kakvu ideju?
Kod drugih programa i njihovih prečaca postoji opcija na desnom kliku "Pin to Taskbar" ali kod "This PC" je nema!?!
Ima samo "Pin to quick access" i "Pin to Sart".
Ne radi niti "drag and drop".

Ne znam kak je u 11, ali u Windows 10 ima opcija da Windows Explorer automatski otvara This PC.

MarcoXX sri 10.8.2022 16:37
Marko :D kaže...
andi.cro kaže...

Ikonicu "This PC" ili "My Pc"

 

 ... koja otvara ovaj prozor:

 

 ... nikako da prikvačim na "Izbornu traku" iliti "Taskbar"

 

 Ima tko kakvu ideju?
Kod drugih programa i njihovih prečaca postoji opcija na desnom kliku "Pin to Taskbar" ali kod "This PC" je nema!?!
Ima samo "Pin to quick access" i "Pin to Sart".
Ne radi niti "drag and drop".

Ne znam kak je u 11, ali u Windows 10 ima opcija da Windows Explorer automatski otvara This PC.

 Na to sam i ja mislio

_itsmoriarty sri 10.8.2022 16:42
andi.cro kaže...

Ikonicu "This PC" ili "My Pc"

 ... koja otvara ovaj prozor:

 ... nikako da prikvačim na "Izbornu traku" iliti "Taskbar"

 Ima tko kakvu ideju?
Kod drugih programa i njihovih prečaca postoji opcija na desnom kliku "Pin to Taskbar" ali kod "This PC" je nema!?!
Ima samo "Pin to quick access" i "Pin to Sart".
Ne radi niti "drag and drop".

 win + E i toj to.

andi.cro čet 11.8.2022 21:40

Na koji način sa PC-a castat na Telemah tv-box neki film ?

 

Kad gledam preko Chrome browsera bilo šta na bilo kojem sajtu, samo kliknem cast i nađe moj tv-box bez problema i gledam na tv-u ali film na PC-u nikako da skužim na koji način da pošaljem na Telemach tv-box !
Ne kužin tehnologiju prijenosa/castanja... kako Chrome browser nađe moj telemach tv-box i kroz njega casta na tv šta god želim a win.11 playeri koji imaju opciju "cast to device" ne mogu ?

Posmatrač čet 11.8.2022 22:37

windows tipka i kucaj language. Pojavice se language settings. Udjes tu pa ides na add language pa nadjes hrvatski (hrvatska) i izaber to pa onda iskljucios sve sto ti ponudi pa install. I to je to.... Evo upravo prosao to i dodalo hrvatski najnormalnije....

 

 

andi.cro pet 12.8.2022 00:03

Hvala 

 

Ovo stvarno radi 

Jedino kaj ne streama višekanalni zvuk, samo stereo.

 

EDIT:

Otkrio sam bolji način...

Ne treba ti instalacija "Video Streama"...

 

1.Otvoriš film u Windows Media Playeru ili starom ili novom

2.Otvoriš Chrome, odeš na "cast screen", odaberem svoj Telemachov "EON SmartBox" i odmah potegne na TV film sa playera

 

Marko :D pet 12.8.2022 11:01
andi.cro kaže...

Hvala 

 

Ovo stvarno radi 

Jedino kaj ne streama višekanalni zvuk, samo stereo.

 

EDIT:

Otkrio sam bolji način...

Ne treba ti instalacija "Video Streama"...

 

1.Otvoriš film u Windows Media Playeru ili starom ili novom

2.Otvoriš Chrome, odeš na "cast screen", odaberem svoj Telemachov "EON SmartBox" i odmah potegne na TV film sa playera

 

Razlika između načina castanja preko Videostreama i tvog načina je što Videostream direktno šalje sadržaj na Chromecast koji ga onda reproducira. Dok kod tvog načina, prenosi se cijeli ekran računala preko mreže na Chromecast. Ovo je loše iz razloga što je kvaliteta jako loša i ima veliku latenciju (pomakni miš, pa vidi koliko će trebat da se miš pomakne na televizoru) i u principu, castanje cijelog ekrana se koristi samo u slučajevima kada Chromecast ne podržava neki format ili određena aplikacija nema podršku za castanje.

 

Vezano za 5.1 zvuk, u postavkama zvuka u aplikaciji promijeni na PCM i trebao bi imati 5.1 zvuk.

ihush pet 12.8.2022 11:17

-točno.. latencija i cijeli ekran, ali to je stvar opcija playera (u doba dvd-divixa uobičajena opcija da na dodatni tv-izlaz šalje samo film-fullscr.. tj to je klasična redirekcija određenog područja, adrese.. od-do i koji port, banalna stvar da nema drugih interesa kao zaštita-biz i zato recimo onemogućeno-otežano..

 

.. a sve zajedno nije baš tema w11.. :)

andi.cro pet 12.8.2022 12:16
Marko :D kaže...
 Vezano za 5.1 zvuk, u postavkama zvuka u aplikaciji promijeni na PCM i trebao bi imati 5.1 zvuk.

 Ne pokreće video ako stavim na PCM ili na AC3, video se pokrene samo kada izaberem "stereo" 

 

 

andi.cro sub 13.8.2022 02:45

Zar je YT omogučio višekanalni audio ???
Jako rijetko se nađe mada ljudi stavljaju naslove Atmos demo ili slične naslove koji su u 99% 2.0 stereo ali ja našao pravi !!!

Čak i "cast tab" iz Chroma ga šalje na TV u višekanalmom obliku!!!

Evo probajte sami pa se uvjerite LINK

 

I sad nek mi netko objasni zašto ovaj video sa You Tuba ide preko "cast tab" u višekanalnom obliku a ostale stvari ne idu!

Čak sam DL-ao višekanalne uzorke ali castanje ih šalje kao 2.0 

 

Pa kaaak 

Marko :D sub 13.8.2022 11:29

Chromecast u EON Boxu ili ne podržava 5.1 audio kada sam Chromecast reproducira sadržaj ili se radi o bugu u verziji Androida. Poigraj se malo i s audio postavkama samog boxa, nije isključeno ni to da ti je tamo nešto krivo namješteno/isključeno.

 

Btw ulazimo ponovno u off-topic. Napravi novu temu ili pošalji poruku u neku drugu već napravljenu.