Windows

Windows 10 - problemi

ihush ned 5.12.2021 11:07
Gnjavator kaže...
..

apropos onog ako je instalirana eng ili lokalizirana verzija Win da i za upgrade mora biti ista... Imam na jednom mjestu u kontakt centru hrpicu od 60ak računala. Instalirano kao Eng verziju pa dodan HR i sve aplikacije koje se tamo koriste... napravljen image sistema i sva računala instalirana iz tog jednog imagea sa jednom USB diska... I kada se radi upgrade na novu verziju Win10 moram imati pri ruci i HR i ENG verziju jer na otprilike 30% račinala mora biti HR da bi sačuvao aplikacije kada se radi upgrade... A svi krenulo od istog sistema. Zanimljivo.

 da, + dodatna razlika kad je neki treći jezik u pitanju (jer eng je ispod haube svega.. dok npr dojč ima čak i bios na njemačkom..).

-pošto su win upgrade-buildovi izlazili svakih 6mj tako se tad ponavlja problem ako ne prije nekim običnim updateom.. jer je sve jezično-ovisno-povezano + uvjek je defaultni install početni jezik neovisno što dodajemo-mijenjamo.

 

-problem su 'majstori' koji jednostavno 'moraju' forsirati eng verziju iz svojih navika-želja.. kao i njihove metode-preporuke po ovakvim temama gdje forsiraju eng verziju za ostale obične juzere koji žele-trebaju hr jezik, ne zbog osa nego zbog korištenja. .. a tad i ovakvi problemi koje s normalnim predviđenim jezikom nema, tj paušalno se može reći da je možda polovica problema updatea povezana s tim eng+hr installom umjesto hr.. a najsmiješniji/najtužniji je njihov 'razlog' ili 'isto je'.. ako je isto, tad zašto ne hr, ako je jednako 'teško' dodati bilo koji jezik, zašto ne na hr dodati eng.. itd.. no već bezbroj puta ponavljaju, 'ja koristim eng'.. kao da je to važno ili pitanje.. ignoriraju ono što koristi korisnik, onaj tko ima problem, konkretno pitanje s portugalskim..

 

-riješenje, clean install hr verzije, .. dok svaki juzer ima izbor-mogućnost ovisno o želi ili potrebi dodati bilo koji jezik, francski, japanski, .. nikako da ta skupina 'majstora' koji ovise o svojoj navici prihvati to da juzera ne zanima os, win, nego korištenje + potreban je i konkretan jezik, koji je za svaku državu primarno-defaultno upravo jezik te države-naroda, pa će svaki francuz defaultno koristiti frenč verziju, japanac japansku.. dok su izuzetci -izuzetci, suprotno od pravila. .. kad će majstori to prihvatiti? kad će prestati ponavljati svoje pravilo o eng verziji? .. čemu? svrha? .. bolje? za korisnika? .. ili je problem što se sami majstori ne mogu priviknuti na nešto novo?

60nine ned 5.12.2021 13:23

@Gnjavator - nemam ja nikakvih problema niti ikome namećem išta :) čitaj s razumijevanjem... samo velim što je meni samom bolje i logičnije... ne kužim iz kojeg dijela mojih postova si zaključio da ja nekome nešto namećem? :) ja o sebi govorim...

 

falabogu postoje opcije pa si svatko namjesti kak mu najbolje odgovara - meni najbolje odgovara engleski... kad ne bude opcije da mogu birati ništa osim hr - koristit ću hr, al to se vjerojatno nikad neće desit :)

 

ps: samo da dodam primjer od nedavno

frend mi dofura laptop da mu instaliram windowse - pitam ga dal želi hr ili eng verziju, on odabere i ja mu instaliram jezik po želji... gdje je tu nametanje? 

staroj sređujem tablet - ima sve na hrvatskom, prebacim si na engleski jer mi je lakše - sredim kaj trebam sredit i vratim joj na hrvatski... nametanje?

 

niti u jednom slučaju nije bilo izjava tipa "zakaj imaš to na hr, engleski ti je bolji, znaš?" :) 

ihush ned 5.12.2021 15:05
60nine kaže...

@Gnjavator - nemam ja nikakvih problema niti ikome namećem išta :) čitaj s razumijevanjem... samo velim što je meni samom bolje i logičnije... ne kužim iz kojeg dijela mojih postova si zaključio da ja nekome nešto namećem? :) ja o sebi govorim...

 

falabogu postoje opcije pa si svatko namjesti kak mu najbolje odgovara - meni najbolje odgovara engleski... kad ne bude opcije da mogu birati ništa osim hr - koristit ću hr, al to se vjerojatno nikad neće desit :)

 

ps: samo da dodam primjer od nedavno

frend mi dofura laptop da mu instaliram windowse - pitam ga dal želi hr ili eng verziju, on odabere i ja mu instaliram jezik po želji... gdje je tu nametanje? 

staroj sređujem tablet - ima sve na hrvatskom, prebacim si na engleski jer mi je lakše - sredim kaj trebam sredit i vratim joj na hrvatski... nametanje?

 

niti u jednom slučaju nije bilo izjava tipa "zakaj imaš to na hr, engleski ti je bolji, znaš?" :) 

 -baš ništa ne razumiješ? .. nitko tebe ne pita za jezik, nego upadaš naglavačke i govoriš kako je tebi ingliš (nešto) recimo izbor, pa što? konkretan post s pitanjem je protugalski + hr i problem, imaš neku pomoć-odgovor ili i dalje o tome što ti preferiraš, čemu? nije ovo anketa tko koristi koji jezik.. čisti spam jer nije ni odgovor ni pitanje mada je povezano s win10 i s jezikom. Tema je problemi, netko ima problem-pitanje, netko ima odgovor-pomoć.. što ti imaš? koristiš ingliš, pa što? tj nije ni pitanje ni pomoć, ne samo tvoj nego par nadovezanih postova kao i ovaj, uključujući i moj jer prežvakavamo isto više puta... i umjesto teme imamo trkeljanje o ničemu.

ihush ned 5.12.2021 19:38
60nine kaže...

s kim se ti svađaš?

 -englez? :) .. s kim se ti svađaš? pogledaj postove, o čemu pišeš?

početni portugalski jezik, tvoj post govori o tome što ti koristiš, nakon što još par engleza govore o inglišu, tj klasičan bla-bla, tvoja stvar.

-imaš problem-pitanje ili daješ odgovor? .. ili pričaš o tome da ti koristiš ingliš? ok, što s tim? kakve to veze ima? Nudiš pomoć ili trolaš? Ako se svađam, tad s tobom, ili ćemo reći da diskutiramo o stavovima.. pa što je tvoj stav-mišljenje, koji je tvoj problem ili pomoć.. osim da je tebi ingliš, dok babi-juzeru nije, primijeti, ne pričamo o tome koji ti jezik koristiš i iz kojeg razloga.. nego početni post, portugalski + hr.. kao i baba s mobitelom primjer koji sam daješ. Koji ti jezik koristiš, iz kojeg razloga.. važno je kome? Koji ja jezik koristim? .. jednako nevažno, tj moja stvar kao što je za tebe tvoja, no vrijeme je da juzeri koji žele sudjelovati u temi nauče kako se u temi sudjeluje, kako se ne blebeće, ne trola, ne spama, nego ili imaš pitanje-problem i tražiš pomoć, ili daješ pomoć-mišljenje i sl.. pa svrstaj se u neku skupinu i nastavi, odnosno ako ti je samo dosadno pronađi odgovarajuću temu ili otvori prigodnu, može čak i anketno koji jezik netko koristi ako ti je to želja... no ovo je tema win-10-problemi i sudjeluješ tako da prijaviš problem ili nudiš pomoć.. ne tako da pišeš da je tebi ingliš jezik .. jer to naprosto nije tema, nije ni pitanje ni pomoć, to je tad spam. Jasnije?

60nine ned 5.12.2021 21:17

jasnije? je... uz dosta muke čitanja tvojih "if-then-else" postova...

 

oprosti molim te što sam iznio svoje mišljenje o ovome (iako nisam bio jedini, al eto, mene se napalo, al nije bed), bez namjere trolanja... posipam se pepelom eto...

 

cheers

Gnjavator pon 6.12.2021 01:19
ihush kaže...

-riješenje, clean install hr verzije, .. dok svaki juzer ima izbor-mogućnost ovisno o želi ili potrebi dodati bilo koji jezik, francski, japanski, .. nikako da ta skupina 'majstora' koji ovise o svojoj navici prihvati to da juzera ne zanima os, win, nego korištenje + potreban je i konkretan jezik, koji je za svaku državu primarno-defaultno upravo jezik te države-naroda, pa će svaki francuz defaultno koristiti frenč verziju, japanac japansku.. dok su izuzetci -izuzetci, suprotno od pravila. .. kad će majstori to prihvatiti? kad će prestati ponavljati svoje pravilo o eng verziji? .. čemu? svrha? .. bolje? za korisnika? .. ili je problem što se sami majstori ne mogu priviknuti na nešto novo?

 

A počesto se takvi majstori koji se ne mogu naučiti na HR Windowse i kontaju samo englesku varijantu čude običnim korisnicima "pa kako mu to nijr jasno"... :)

Gnjavator pon 6.12.2021 01:35
FantazZ kaže...

Pozdrav, vjerujem da je već bilo negdje pitanje ali nemam vremena previše tražiti.

 

Ugl. Imam instaliran windows na portugalskom, skinem hrvatski pack i sve instaliram i onda nastaje problem.

 

Neke stvari u windowsima su mi na hrvatskom a neke na portugalskom?! Kako riješiti da mi sve bude na hrvatskom? 

 

Dodao sam hrvatski kao preferirani jezik, administrativne postavke sve stavim hrvatski..resetiram... I dalje mi miješano

 A problem je u tome da kada se dodaje jezik iz nekog razloga kod dodavanja jezika ne doda uvijek sve ono što imaš na tom jeziku kada instaliraš Windowse otpočetka sa tim jezikom tako da taj "osnovni" uvijek ispliva u nekim stavkama... Nekad pomogne da se u jezičnom postavkama podesi HR (ili koji već jezik hoćeš) pa u admin postavkama kopiraš to kao postavku i za login ekran i za novog korisnika... jer inače podrazumjeva login ekran i new user na jeziku koji je predinstaliran... nakon toga kada se prijaviš kao novi user kojem stavi taj jezik kao osnovni pa napraviš update na novi "update release" zna promjeniti regionalnu postavku cijelog sistema kao da je osnovna instalacija bila na tom jeziku... samo što to ne pali uvijek. Nisam baš uhvatio pravilo- ;)

FantazZ pon 6.12.2021 12:25

Naravno da sam pokušao "pomaknuti" gore hrvatski pa i engleski jezik itd.  Opcija da izbrišem portugalski bila je "siva" dakle nisam mogao deinstalirati... Svašta sam pokušao ali nije upalilo(jezične postavke, registry, ......)Bilo je čisto portugalski ili mješavina portugalski/hrvatski pa i engleski.... 

 

Morao sam morao raditi novu instalaciju.

60nine pon 6.12.2021 14:23
FantazZ kaže...

Naravno da sam pokušao "pomaknuti" gore hrvatski pa i engleski jezik itd.  Opcija da izbrišem portugalski bila je "siva" dakle nisam mogao deinstalirati... Svašta sam pokušao ali nije upalilo(jezične postavke, registry, ......)Bilo je čisto portugalski ili mješavina portugalski/hrvatski pa i engleski.... 

 

Morao sam morao raditi novu instalaciju.

 

a jesi probao restartati komp nakon što si pomaknuo gore hrvatski? (glupo pitanje, znam :D )

 

al dobro, riješio si onom starom "when in doubt - reinstall" :D

ihush pon 6.12.2021 14:28
60nine kaže...
.. "when in doubt - reinstall" :D

 -(clean) install. Jer upravo u upgrade-reinstall i sl. je problem s jezikom kao i ostale sitnice koje ostaju referentno povezane-uvjeti..

zato je jedino pravo riješenje clean.. tj KISS, sve ostalo je polovično-kemijanje i problem se ponavlja-pojavljuje svakim većim updateom + svakih 6mj upgradeom..

Flexan22 sri 12.1.2022 15:49

Pozdrav.

 

Imam problem s Windowsom 10, konfa pod moj PC. Do sad je sve normalno radilo i normalno se Windows updateao, ali se ne želi instalirati jedna nadogradnja. Nisam sigurna koja točno. Naime, svaki put prilikom pokušaja ažuriranja piše "Nismo mogli dovršiti ažuriranje. Poništavanje promjena. Nemojte isključiti računalo", a ponekad zna pisati i "Čišćenje". Nakon pokušaja se računalo normalno pokrene te dođe login screen.

 

Pokušala sam zaustaviti Windows Update servis, u mapi SoftwareDistribution obrisati sve te ponovno pokrenuti servis, no problem se ponavlja. Ima li tko kakvu ideju ili savjet? Problem je stvarno iritantan i računalo mi ponekad treba hitno, a ne da mi se čekati dok to sve odvrti. Bila bih zahvalna za pomoć.

Valentin17 sri 12.1.2022 19:01
Flexan22 kaže...

Ništa ne treba raditi na silu, vjerovatno sa tom nadogradnjom postoje neki problemi i zato nije puštena, ako su nadogradnje stavljene na auto, sustav treba samo pustiti na miru, kad bude spreman, instalirati će ono što mora instalirati.

ihush sri 12.1.2022 19:57
Flexan22 kaže...

Pozdrav.

 

Imam problem s Windowsom 10, konfa pod moj PC. Do sad je sve normalno radilo i normalno se Windows updateao, ali se ne želi instalirati jedna nadogradnja. Nisam sigurna koja točno. Naime, svaki put prilikom pokušaja ažuriranja piše "Nismo mogli dovršiti ažuriranje. Poništavanje promjena. Nemojte isključiti računalo", a ponekad zna pisati i "Čišćenje". Nakon pokušaja se računalo normalno pokrene te dođe login screen.

 

Pokušala sam zaustaviti Windows Update servis, u mapi SoftwareDistribution obrisati sve te ponovno pokrenuti servis, no problem se ponavlja. Ima li tko kakvu ideju ili savjet? Problem je stvarno iritantan i računalo mi ponekad treba hitno, a ne da mi se čekati dok to sve odvrti. Bila bih zahvalna za pomoć.

- u pravilu ne treba isključivati update servis.. tj moguće da si time nešto zbrljavila, tj to je tek ponekad potrebno kao izuzetak.

- nisu svi updateovi za sva računala, za sve verzije-jezike + dodatci ... može biti dio win-osa može i dodatni soft npr office ili bilo što kao video driver. Ponekad je recimo greška, ponekad se update povuče-stornira, ponekad neki stariji update pokušava mada više nije potreban ako je već noviji kumulativno uključen .. i ne treba forsirati, tj ovisi što je taj update, pročitaš oznaku-kb-nešto i zaključiš trebaš li to uopće..

- pobriši sadržaj u downloadu soft-distr.. (ne folder) + diskcleanup s opcijom za čišćenje sysa.. (button dolje lijevo, kvačice na sve..). .. ako se ponovi ista stvar, isključi taj update da te više ne gnjavi nakon što provjeriš o čemu se radi, npr možda neki driver, možda nešto nevažno..

zelenapaprika sub 22.1.2022 21:36
Stric_Jura kaže...

skini si ovo:

 

https://www.uwe-sieber.de/files/DeviceCleanup.zip

 

odspoji mob od kompa...

 

raspakiraj i pokreni kao admin (imaš 32 i 64 bitnu verziju)...

 

označi sve uređaje koje vidi (to su ti uređaji koji su bili spojeni na USB ali trenutno nisu spojeni - kao da pokreneš Device manager s show nonpresent devices) i makni sve te uređaje...

 

onda spoji mob USB kablon opet...

 

 

 Hvala na linku. U međuvremenu se pojavio još jedan mogući uzrok, a taj je da se konektor na mobitelu možda rasklimao. Uspio sam mobitel priključiti na jedan laptop držeći ga nježno u ruci, pa sam čak i prebacio fotke. PC koji inače koristim ga povremeno prepozna, pa stavi ikonicu fotoparata ili tableta ali ne vidi njegov sadržaja (foldere i sve ostalo). Čim fizički pipnem kabel, odmah se odspoji. Rezervni kabel mi je u autu, pa ću sutra otići po njega i vidjeti je li problem u kablu ili konektoru.


Inače, Internet zna za ovaj problem i brojni ljudi pitaju za to.

 

Nedavno sam na jednom laptopu imao sličan problem s bluetoothom. Nakon puno traženja našao sam neki driver koji je riješio problem. No, na svojem PC-u osim redovitih zakrpi Microsofta, nisam instalirao ništa novoga. A te zakrpe rade sve više problema pod Windowsima 10. Slučajno ili namjerno, ne znam. Sve mobitele to sada sam uredno priključivao stotinama puta i sve je bilo ok.

 

Postoji još jedan utility koji je preporučen ovdje na forumu, možda baš u ovoj temi: https://www.cherubicsoft.com/en/projects/usboblivion/

 

 

zelenapaprika pon 24.1.2022 17:41

Uzeo kabel iz auta koji koristim rijetko, tako da nije istrošen (konektor na njemu). I opet ništa. Ok, možda se rasklimao konektor u samom mobitelu, što nije čudno, nakon 2 i pol godine svakodnevnog punjenja mobitela i prebacivanja podataka. Fotke sam prebacio WiFi-jem na svoj OneDrive, kada ne ide drugačije. Punjenje mobitela radi bez problema. Do sada nikada nisam imao ovakav problem s mobitelom. Probeo sam razne savjete s interneta i ništa nije pomoglo. Možda s nekim novim updateom Windowsima sve opet proradi, kao što smo nedavno imali problema s mrežnim printanjem.

BlackMoon uto 25.1.2022 02:38
zelenapaprika kaže...

Uzeo kabel iz auta koji koristim rijetko, tako da nije istrošen (konektor na njemu). I opet ništa. Ok, možda se rasklimao konektor u samom mobitelu, što nije čudno, nakon 2 i pol godine svakodnevnog punjenja mobitela i prebacivanja podataka. Fotke sam prebacio WiFi-jem na svoj OneDrive, kada ne ide drugačije. Punjenje mobitela radi bez problema. Do sada nikada nisam imao ovakav problem s mobitelom. Probeo sam razne savjete s interneta i ništa nije pomoglo. Možda s nekim novim updateom Windowsima sve opet proradi, kao što smo nedavno imali problema s mrežnim printanjem.

 Da li si pokušao s USB Oblivionom, koji smo gore spominjali? Očisti sve unose i drivere za Android iz windowsa, odi na Device manager, podesi da ti prikaže skrivene stavke, ako što nađeš uninstaliraj ili obriši...restartaj i probaj se onda spojiti. Ako dpbiješ poruku "not recognized device" najvjerojatnije imaš hardverski problem. Da bi se uvjerio, možeš podignuti neki Live Linux pa probaj ukopčati mobitel da bi se uvjerio u stanje s hardverom....

Windowsi su takvi, da ponekad za običnu 3.14zdariju moraš raditi clean install...dok je registryja biti će i toga!

Gnjavator uto 25.1.2022 08:19
zelenapaprika kaže...

Rijetko kada ili gotovo nikada nisam imao problema sa spajanjem mobitela s Androidom na Windowse 10. Žičanom vezom. I sada odjednom prijavljuje nepoznati USB uređaj tj. uređaj koji ne može prepoznati. Lud sam.

 A jel ti se pojavi "nepoznati uređaj" i device manageru ili se ne pojavi ništa? Ako se nešto pojavi provjeri imaš li ID hardvera u device manageru? Uglavnom može biti do mobitela, može biti do kabla, a jesi provjerio da ti se nije ažurirao USB driver od ploče pa da se tu nešto poremetilo?

zelenapaprika uto 25.1.2022 10:20
BlackMoon kaže...
zelenapaprika kaže...

Uzeo kabel iz auta koji koristim rijetko, tako da nije istrošen (konektor na njemu). I opet ništa. Ok, možda se rasklimao konektor u samom mobitelu, što nije čudno, nakon 2 i pol godine svakodnevnog punjenja mobitela i prebacivanja podataka. Fotke sam prebacio WiFi-jem na svoj OneDrive, kada ne ide drugačije. Punjenje mobitela radi bez problema. Do sada nikada nisam imao ovakav problem s mobitelom. Probeo sam razne savjete s interneta i ništa nije pomoglo. Možda s nekim novim updateom Windowsima sve opet proradi, kao što smo nedavno imali problema s mrežnim printanjem.

 Da li si pokušao s USB Oblivionom, koji smo gore spominjali? Očisti sve unose i drivere za Android iz windowsa, odi na Device manager, podesi da ti prikaže skrivene stavke, ako što nađeš uninstaliraj ili obriši...restartaj i probaj se onda spojiti. Ako dpbiješ poruku "not recognized device" najvjerojatnije imaš hardverski problem. Da bi se uvjerio, možeš podignuti neki Live Linux pa probaj ukopčati mobitel da bi se uvjerio u stanje s hardverom....

Windowsi su takvi, da ponekad za običnu 3.14zdariju moraš raditi clean install...dok je registryja biti će i toga!

 Opisat ću sadašnju situaciju, tko zna kakva će biti poslijepodne. :-)

 

Da, koristio sam USB Oblivion. Prvi put nije bilo nikakvog poboljšanja(!). Maloprije sam ga primijenio još jednom i sada se mobitel dvaput uredno spojio i vidim foldere i fileove (odmah sam napravio grubi backup slika i kontakata bez ikakvih aplikacija).

 

Device manager: pod "Portable Devices" malo se pojavljivao "MTP USB Device", a malo naziv mog modela mobitela (tako treba biti). U ovom drugom slučaju, veza mobitelom bi nestala nakon par sekundi i dobio bih sličicu uskličnika i poruku da je uređaj neprepoznat ili da je isključen i sl. Pa sam čak i promijenio power opciju USB-a da ne gasi priključeni uređaj tj. vezu s njime. Nikakav uninstall device ili update driver nije dao rezultate.

 

Probao sam i onaj Device Cleanup, ovdje spomenut. Pobrisao sve što je imalo veze s mobitelom i nije uspjelo.

 

Sada je s Oblivionom uspjelo. Do kada, vidjet ćemo.

 

Evo, i treći put sam isključio mobitel s kabela i ponovno ga uključio i sada se uredno spaja. Držim fige da tako i ostane. Ne znam što je stvorilo problem.

 

zelenapaprika uto 25.1.2022 10:23
Gnjavator kaže...
zelenapaprika kaže...

Rijetko kada ili gotovo nikada nisam imao problema sa spajanjem mobitela s Androidom na Windowse 10. Žičanom vezom. I sada odjednom prijavljuje nepoznati USB uređaj tj. uređaj koji ne može prepoznati. Lud sam.

 A jel ti se pojavi "nepoznati uređaj" i device manageru ili se ne pojavi ništa? Ako se nešto pojavi provjeri imaš li ID hardvera u device manageru? Uglavnom može biti do mobitela, može biti do kabla, a jesi provjerio da ti se nije ažurirao USB driver od ploče pa da se tu nešto poremetilo?

 Pod "Portable Devices" pojavi se "MTP USB Device" jer ne prepozna model mobitela, a kada ga prepozna, onda napiše model mobitela, ali nakon 2-3 sekunde prekine vezu ili ga ne uspije iščitati.

 

Kabel sam promijenio. Uzeo sam onaj koji držim u autu za punjenje (ali je i ujedno i data kabel). Problem nije nestao.

 

Driver. Probao i to ali tu nije bilo uspjeha. Nisam već dugo ništa ažurirao osim Windowsa koje redovito ažuriram kako izađe koja zakrpa. Windowsi su re-instalirati negdje u lipnju 2021. (ovdje negdje u temi je ta poruka) i uglavnom ne divljam s nepotrebnim instalacijama. Međutim, zakrpe i nadogradnje Windowsa naprave dar mar. Pa sam i ovaj zadnji kumulativni update ponovno re-instalirao jer sam uočio ovaj problem s mobitelom. Pa da nije do toga.

 

Na kraju sam maoprije ponovno pokrenuo USB Oblivion i sada je mobitel triput za redom bio uredno spojen i prepoznat. Samo da tako i ostane. Tri dana nije bilo tako. Uzrok nepoznat.

zelenapaprika uto 25.1.2022 10:26
Valentin17 kaže...
zelenapaprika kaže...

Lud sam.

Nisi sam. Uzmi sastrane neki SSD i na njega stavi npr. ISO od 21H1 i odmah budeš znao do čega je. Windows 11 prelazak se sam nudi.

 Mene inače kopka ideja da budemo imali sve više problema s hardverom pod Windowsima 10, a ne bismo li skočili na Windowse 11. ;-)

ihush uto 25.1.2022 15:27

-nekih posebnih problema s win10-11 ne bi trebalo biti ... no naravno da će ih biti, jer to je jednostavno tako :)

-npr proizvođači i izdavanje novog-certificiranog drivera koji je isti ali 'novi' (važnije certificiran, a to je posao i plaća se..) .. pa ovisi o ažurnosti branda i starosti uređaja (kao i zakonskim rokovima kad to mora, npr do 6-7 godina je globalni usa-uk standard.. nakon tog ne mora i ovisi o dobroj volji proizvođača tj po isteku jamstva koje je u eu od 2god.. nakon tog eu ne regulira neku dodatnu zaštitu-zakon.. mada za druge proizvode kao aute-dijelove ili usisavač (vrećica) ima to regulirano ugl do 7god.

-dio koji nije driver ali je kao install-setup(exe) povezano je recimo neka frontend-app juzerska, kao controlpanel recimo printera, skenera, gpu-opcija, audio.. nešto što nije sam driver ali se time recimo podešava, tj to je ekšli obična app i teoretski uređaj radi jednako bez nje a problem ako se recimo win11 ograniči na appse iz msstorea i nove sheme win-uwp-a.. tj teoretski ista app-driver iz doba xp-a može jednako raditi ali ne mora jer win blokira mada je ekšli sve isto-kompatibilno i radi.. npr blentavi problemi s wlan i bt adaperima pa je sve ok osim što nemaš čime upaliti recimo wlan.. tj ako to kontrolira takva app i ako nje nemaš ... za razliku od fizičkog on-off prekidača, sve je ok osim što nemaš čime upaliti a bez tog je beskorisno tj ovisiš o abandanju podrške pa tako ms odbacuje hrpe starih drivera koji su do sad bili u win (neki i 20-30god..) i još se mogu pronaći u ms-katalogu i ručno dodati ali nema više automatike tj automatika kao update instalira samo ono što je aktualno-supportano službeno a to ovisi o oemu-proizvođaču i ako nije u win-bazi nema automatike tj ručno iz kataloga dok i to ms ne izbaci-ugasi..

 

-sam win je ekšli isti, nema razloga da ne radi.. problem je što svi guraju na novo tj ni ms nema poseban razlog paziti-maziti juzera tj par godina je win10 bio upravo takav dok je cilj bio privuči juzere, sad je cilj gurnuti s w10 na w11, ne da im nešto kao printer radi nego gurnuti ih na novi win a ako nešto ne radi kupi novo.. tj ms nema baš nikakve moralno-pravne obveze to nježnije odraditi i sad jednostavno gura prema svom cilju.

-juzer se prilagodi .. narvno, ne žuriti prvih par mjeseci jer uvjek ima problema-promašaja za jedan dio tj ovisi o tome što juzer ima od opreme-uređaja kao i branda-supporta tog uređaja. Sad bi već sve trebalo biti ok, tj po specifikacijama i (blesavom) kriteriju za recimo tpm20 to uključuje računala od 2018+ .. a to je unutar rokova dobrog-pravog supporta i ta računala bi morala raditi 100% bez problema recimo traženja drivera.

-zamisli sad blentavi problem npr imaš hp-driver-setup za npr printer.. i prije nekoliko godina je hp forsirao flash, sad je flash mrtav-onemogućen i imaš problem tj setup ne radi.. mada je sve ok, driver pa i app no ne obavi ništa i tad ovisiš o tome da pronađeš odgovarajući driver tj installer + app mada sve odavno postoji i nije se mijenjalo. Rade driveri čak od xp-a (naravno ograničeno na 32bit os iz tog vremena pa je danas skoro beskorisno + svi osevi gase 32bitnu vezriju pa od ove godine više neće biti ni w10-11 u 32bita.. itd..). S MS osom-softom smo navikli da desetljećima rade stare app, jer su kompatibilne-nasljedno, dok ms nije počeo gasiti tu kompatiblinost unazad, npr dos-cmd a sad i uwp pa recimo app i sve radi ali ne vidiš sliku-ikonu appsa jer nema definirano dpi itd. itd.. kao greška koja to nije tj ako ručno promjeniš ikonu tad je opet sve ok, tj stara app ne upisuje u novi win10-11 dio koji možeš ručno .. nije veliki problem samo prikaz kako sitnice utječu na sve + promjene kroz desetljeće inače kompatibilnog softa pa i uvjeti za w11 kao tpm koji se može zaobići tj uopće to nije uvjet osa jer on radi i njemu je svejedno-isto, nego jednostavno odluka ms-a, guranje na tpm kao i uefi+secboot+gpt.. sve što s osom ekšli nema veze i os radi jednako neovisno o tim fičerima tj to nisu uvjeti osa nego umjetna izmišljena nekompatibilnost tj način kako ms eliminira posljednju mogućnost korišenja recimo starog osa kao w7-xp-dos na tako podešenom računalu.. tj novi os može raditi na jednom i drugom, ali stari os-soft ne može na novom-drugom i time ga eliminira tj ako računalo u biosu ne nudi nove-stare opcije tad na to računalo ne možeš instalirati os po želji nego po postojećim opcijama mada je sve ista kompatibilna x86 platforma, jednostavno nema opcije u biosu tj kao u slučaju kad nemaš wlan app koja pali-prekidač.. sve je ok osim što nemaš mogućnost i rezultat, ne radi mada radi.. :)

 

-win11? ... ok, u kojem modu ćeš instalirati? što ti nudi bios-opcije, to ovisi o generaciji računala-biosa, novi nemaju neke opcije, izbačeno, pogotovo laptopi..

-računala u recimo razdoblju 2010-20 recimo nude mogućnost ali sve starije od 18te ne mora nuditi support-driver.. mada su računala recimo ok i zadovoljavaju sve potrebe osa, rade, win-lin-macos.. sve.

-uređaj kao printer, stariji od 18te ili stariji od 6-7god.. možda ima novi driver za win11, možda nema, ako nema može biti problem .. tj ne sam driver nego ostalo kao app-kontrolni centar i kriterij za uwp..

-a tad šlag na kraju, što ako instaliraš win u s-modu? tad ti rade isključivo s-appsi, tj ms-store kao izvor i ako nešto nema na storeu ne možeš instalirati.. ne možeš se snaći, pronaći driver koji i nije problem nego app-frontend i installer-setup.exe.. Što juzer u s modu može zaključiti ako mu na drugom istom računalu s istim win ali ne u s modu to sve radi... a juzer recimo ne zna što je s-mod.. + kad pročita nešto o tome zaključi (logično) da je to nešto dobro, sigurnije.. i generički čak preporučljivo, barem po reklami. Naravno može iz s-moda u pro-normalan... no što ćemo zaključiti o tome da nešto (ne)radi pod istim osom, tj sve to je win11 ili win10.. isti os, isti driver, isto računalo.. ovisno o postavkama biosa, izboru verzije u installaciji, itd. i takav konačni rezultata da će ti u jednom slučaju raditi u drugom ne, tj ovisi koji uređaj-driver-soft pa ako je printer recimo star cca 10god može biti svašta .. a to sve nije problem win-osa jer ekšli sve može raditi nego forsiranja ms-a i guranja u takvom smjeru kao i npr koritšenje onlineacca vs lokalnog za juzera.

Gnjavator sri 26.1.2022 06:58
zelenapaprika kaže...

 Pod "Portable Devices" pojavi se "MTP USB Device" jer ne prepozna model mobitela, a kada ga prepozna, onda napiše model mobitela, ali nakon 2-3 sekunde prekine vezu ili ga ne uspije iščitati.

 

Kabel sam promijenio. Uzeo sam onaj koji držim u autu za punjenje (ali je i ujedno i data kabel). Problem nije nestao.

 

Driver. Probao i to ali tu nije bilo uspjeha. Nisam već dugo ništa ažurirao osim Windowsa koje redovito ažuriram kako izađe koja zakrpa. Windowsi su re-instalirati negdje u lipnju 2021. (ovdje negdje u temi je ta poruka) i uglavnom ne divljam s nepotrebnim instalacijama. Međutim, zakrpe i nadogradnje Windowsa naprave dar mar. Pa sam i ovaj zadnji kumulativni update ponovno re-instalirao jer sam uočio ovaj problem s mobitelom. Pa da nije do toga.

 

Na kraju sam maoprije ponovno pokrenuo USB Oblivion i sada je mobitel triput za redom bio uredno spojen i prepoznat. Samo da tako i ostane. Tri dana nije bilo tako. Uzrok nepoznat.

 

Ovo mi nekako sve najviše vuče na neki problem tipa da ti je nešto bilo upalo u utičnicu u mobitelu pa pravilo problem dok nije ispalo vanka :) ono, dovoljno sitno da ne primjetiš, a dovoljno krupno da utikač ne sjedne skroz kako treba.

zelenapaprika sri 26.1.2022 09:57
Gnjavator kaže...

 

Ovo mi nekako sve najviše vuče na neki problem tipa da ti je nešto bilo upalo u utičnicu u mobitelu pa pravilo problem dok nije ispalo vanka :) ono, dovoljno sitno da ne primjetiš, a dovoljno krupno da utikač ne sjedne skroz kako treba.

 I to je moguće.

stipest sri 26.1.2022 11:25

Računalo je AIO Lenovo 700-22ISH, procesor i5, 8Gb rama, 500GB SSD. Na njemu je bio win7. Napravljen je upgrade na win10 i to je prošlo ok. Odlaskom na službenu stranicu Lenova, pojavio se update za BIOS ( za win7 ga nije bilo). Napravio sam update i nakon toga ne mogu ući u BIOS. Računalo je staro 6 godina i više puta sam ulazio bez problema pritiskom na tipku F1. Probao sam i sve druge kombinacije tipki, ali ništa. U win10 kad odem na Recorevrey-Advanced startup-Troubleshoot-Advanced Options mi nema opcije UEFI Firmware Settings. Pod sistem konfig.,vidim da je BIOS Legacy. Probao sam i sa dvije različite tipkovnice, žična i bežična. Win10 rade normalno. Htio sam napraviti Acronisovu kopiju , ali ne mogu ga bootati sa nekog drugog medija, jer ne mogu u BIOS-u promijeniti boot redoslijed. Pomoć?
Hvala