Windows

Windows 10 - problemi

mzopg ned 17.10.2021 15:20
Valentin17 kaže...
mzopg kaže...

Ozbiljno razmišljam o gašenju WU, mada sam uvijek bio pobornik istoga.

Nemoj to pisati tako javno. 

ihush kaže...
problema osim kvarova koji se ponekad dese no kao loto, opet su izuzetak od većine..).

Upaljen WU je kao loto, instalira se i onda se nadaš prvo da će ti se računalo upaliti, a onda da će ti sve raditi kao prije instalacije WU.  A dobro, neke stvari poprave, neke sje... da imaju kaj drugi put popravljati i nadograđivati.  Čuvaju ljudi posao, nema prigovora. 

 Ma još i to automatsko skidanje i instalaciju updatea mogu progutati, ali nemoj mi restartati komp ako sam lijepo stavio u advanced "restart this device as soon as possible..." na OFF. Ili sam ja glup ili to još negdje treba podesiti, jer on bez obzira na te postavke odradi restart kad ga pukne van "aktivnih sati". Jedino da stavim da sam aktivan 24h dnevno. 

Valentin17 ned 17.10.2021 15:26
mzopg kaže...

Meni kod svježe WIN 11 instalacije u kojoj sam ostavio kako ima podešeno tvornički, uopće ne restarta računalo da instalira update čak i ponoći, računalo ne gasim,

update sam skine i tako stoji danima i danima, neće odraditi nadogradnju do kraja ako ga ja ne restartam sam.  Do ove mašine mi nije stalo pa neka radi kako hoće,

računalo koje mi donosi novce ima WU ugašen i preko registry baze, ima ugašen servis za WU i radi bez problema godinama.  Nikada do sada nisam uspio obrisati WU koji je stvarao probleme,

odradiš uninstall, odradiš restart, a update je i dalje tu, računalo i dalje ne vidi mrežni printer, šerovi na mreži isto ne rade, komedija. 

Marko :D ned 17.10.2021 15:50
mzopg kaže...

Od 12 računala na 9 isti problem, nakon instalacije računalo pokrene reboot i zatim upadne u petlju iz koje ga se može izbaciti jedino gašenjem. Nakon ponovnog paljenja instalacija završava i windowsi se učitavaju ok.

Ne radi se o identičnim računalima tako da ne mogu reći da je uzrok nekakav zajednički driver ili komponenta, a opet 9 od 12 je ogroman postotak.

Jedino što je zajedničko svim računalima je da su u startu instalirani windowsi sa sticka, ista verzija. Kasnije je sve uredno i redovito nadograđivano i računala su održavana.

 

Ozbiljno razmišljam o gašenju WU, mada sam uvijek bio pobornik istoga.

 

Možda ugasiti pa periodično manualno instalirati nadogradnje... moram razmisliti.

Daj nam malo detalja. Što tih 9 računala ima zajedničko, a da je različito od tih 3 koja rade? Da li imaju identičnog proizvođača hardvera? Ako ne, možda koriste različite verzije drivera?

mzopg kaže...
Valentin17 kaže...
mzopg kaže...

Ozbiljno razmišljam o gašenju WU, mada sam uvijek bio pobornik istoga.

Nemoj to pisati tako javno. 

ihush kaže...
problema osim kvarova koji se ponekad dese no kao loto, opet su izuzetak od većine..).

Upaljen WU je kao loto, instalira se i onda se nadaš prvo da će ti se računalo upaliti, a onda da će ti sve raditi kao prije instalacije WU.  A dobro, neke stvari poprave, neke sje... da imaju kaj drugi put popravljati i nadograđivati.  Čuvaju ljudi posao, nema prigovora. 

 Ma još i to automatsko skidanje i instalaciju updatea mogu progutati, ali nemoj mi restartati komp ako sam lijepo stavio u advanced "restart this device as soon as possible..." na OFF. Ili sam ja glup ili to još negdje treba podesiti, jer on bez obzira na te postavke odradi restart kad ga pukne van "aktivnih sati". Jedino da stavim da sam aktivan 24h dnevno. 

Kod mene je ovako namješteno i nikada ni najmanjih problema s automatskim restartom. Jedino dođe obavijest i stoji ikona u trayu da moram restartat računalo. Onda ga ponovno pokrenem i to je to.

ihush ned 17.10.2021 16:25
mzopg kaže...

Od 12 računala na 9 isti problem, nakon instalacije računalo pokrene reboot i zatim upadne u petlju iz koje ga se može izbaciti jedino gašenjem. Nakon ponovnog paljenja instalacija završava i windowsi se učitavaju ok.

Ne radi se o identičnim računalima tako da ne mogu reći da je uzrok nekakav zajednički driver ili komponenta, a opet 9 od 12 je ogroman postotak.

Jedino što je zajedničko svim računalima je da su u startu instalirani windowsi sa sticka, ista verzija. Kasnije je sve uredno i redovito nadograđivano i računala su održavana.

 

Ozbiljno razmišljam o gašenju WU, mada sam uvijek bio pobornik istoga.

 

Možda ugasiti pa periodično manualno instalirati nadogradnje... moram razmisliti.

 .. gle, možemo ići elementarnom logikom, pravilima.. ili-ili.

očigledno znaš dovoljno o firmi, stikiću.. pa i to da je na računalima ista verzija, .. što će reći, 99% je install-podešavanje obavila jedna osoba, jednako na svima. Pogodio? :)

- ako je na 9 od 12 računala takav rezultat, tj problem.. tad se pitaj, što misliš koliko ja imam računala.. mada sam inače hobistički njemački ovčar, ponekad u fušu čačkam po računalima pa tako partisuća radi.. moguće da juzeri imaju sreće.. tj meni s daleko većim brojem ne može biti 9 problema... tad nisam nešto dobro napravio, ja, ne update.. :)

-btw i ja bi podržao gašenje WU.. gadi mi se, samo ms forsiranje.. no štaš, jači su. Ne biram ja, .. ne možeš ni ti, tj ako želiš čačktati mečku ne čudi se problemu 9/12..

 

mzopg kaže...
Valentin17 kaže...
mzopg kaže...

Ozbiljno razmišljam o gašenju WU, mada sam uvijek bio pobornik istoga.

Nemoj to pisati tako javno. 

ihush kaže...
problema osim kvarova koji se ponekad dese no kao loto, opet su izuzetak od većine..).

Upaljen WU je kao loto, instalira se i onda se nadaš prvo da će ti se računalo upaliti, a onda da će ti sve raditi kao prije instalacije WU.  A dobro, neke stvari poprave, neke sje... da imaju kaj drugi put popravljati i nadograđivati.  Čuvaju ljudi posao, nema prigovora. 

 Ma još i to automatsko skidanje i instalaciju updatea mogu progutati, ali nemoj mi restartati komp ako sam lijepo stavio u advanced "restart this device as soon as possible..." na OFF. Ili sam ja glup ili to još negdje treba podesiti, jer on bez obzira na te postavke odradi restart kad ga pukne van "aktivnih sati". Jedino da stavim da sam aktivan 24h dnevno. 

 -evo ti i primjer.. restart as soon as possible.. i ti staviš off, ja on. Znaš u čemu je razlika? + ja dodam da me obavijesti i o potrebi, uključim, suprotno od isključeno..

-razlika, tad te win počne dosađivati na vrijeme, tj juzeru se pojavi poruka i on recimo restarta.. i kad to tako odradi u prosječnom ažuriranju, tad problema nama. Obrnuto, upravo zato jer si isključio, nakupi se.. i tad imaš problem. Tad ti stoje 'vagoni na pruzi' tko zna od kad, već pokvareni (opozvani-zamjenjeni) updateovi, kao i noviji za istu stvar ali se tad neke stvari obave lančano više puta-besmisleno.. a okine ih prisilni upgrade-mandatorni i tad juzer više ne može bitati, ne može više odgoditi pa i ako nešto važno radi.. tad više nema izbor tj trebao je imati mjesece prije dosadan prozor koji će mu to reći da želi restart.. odnosno, admin-server-veća firma gdje to radi server ili manja gdje to obavi admin-osoba koja to radi-održava.. ili sam juzer. Neko mora + ponovo o autu i gorivu za vožnju, pravilo je i dalje isto, kao što juzer zna dodati papir u printer kad se potroši.

+ kao btw, ja postavljam (ne)radne sate suprotno ms-logici, jer imam svoju logiku-razloge (i jer sam ovčar).. pa tako radne sate postavim 11-12h.. jer, da je default, da te ne 'gnjavni' u radno vrijeme, tad znaš što se desi? .. djelatnik ide doma, ugasi... a problem tad vidiš drugi dan ujutro, da ne spominjemo poruku 'ne gasi'.. jer ide doma, mora pokupiti djete itd.

-što misliš zašto postavljam drugačije vrjieme? .. pa ako se nešto desi, tad to riješimo sad, ne na kraju radnog vremena.. a ako treba tad do jutra opet sve mora biti ok ili što prije, klasično već prije 5min .. )

 

-paljenje-gašenje.. ms gura da je stalno upaljeno, ima smisla i često se koristi + remote.. + tad admin može noćne backupove itd.. ali, zbog updateova i sl pa i samog stanja rama poželjan je povremeno i restart, ovisi što trebam podesim.. ponekad automatika, ponekad ručno, jer nije automatika primjerena za sve i teorestki je super u praksi nikad.. tj nema pravila kad ćeš nešto raditi-trebati tj meni je najmanje važno kad cager dođe na 17h što je inače znak za stampedo u 90% ureda (fajrunt).. tj hrpa domaćih manjih firmi radi na horuk, po potrebi i nema univerzalnog pravila što je dobro-loše-bolje itd.. a računala i dalje nazivamo PC, osobna.. pa tako se možemo i ponašati, tj nisu terminal-bankomat-kiok.. i juzeru koji nema potrebu ostaviti upaljeno preporučim da ugasi, ako treba ostane upaljeno, ako treba povremeno se postavi restart itd.. a pouka da pravila koje je za sve nema, .. tj nisi centar svemira, nisam ni ja.. nisu moja računala bolja pa da zato rade niti imam bolje win.. ako je hw isti, ako je sw isti.. u čemu je razlika? -u korištenju a to uključuje i postavke + održavanje. Na jedan način imaš rezutlat 9/12.. probaj na drugi-moj način.. što ako ćeš tad imati 0/12? Hoće li i dalje biti kriv update? :) .. što ako meni sad crkne računalo? .. slučajnost-kvar, to se može desiti ali nikad na više računala jer tad je moja greška jer ne može biti sreća-slučajnost, jer su to calculator-tranzistori, ili-ili... i ako ne ovisi o sreći tad ostaje drugi odgovor, znanje/iskustvo pa tako netko bolje kuha grah, netko bojle igra pikado ili belu.. mada su teoretski svi imali jednake šanse na lotu.

 

-jesi li majstor-admin ili si juzer? ako si juzer tad ne moraš to znati, tad možeš kriviti sreću, update, punicu.. :) .. ako si admin, tad što god treće bilo uzrok, ti ga eliminiraš-preveniraš, samnjiš, tj to radi onaj tko zna i anticipira probleme, kao što na vrijeme pogledaš stanje goriva i natočiš.. a pogriješiti mogu i ja, samo što obično u poslu češće griješe početnici a tad se u pravilu prvo uzroci traže u svemu drugome osim na izvoru .. :)

 

ili-ili.. imam li bolji hw, bolji sw? -kažem da imamo isto, barem win, jer postoji samo jedan.. ms-aktualni build. Za izuzetak od pravila trebaš izuzetak, pa ako kažeš da ti neki soft ili verzija treba iz nekog razloga tad se po tom kriteriju složi računalo, ako je za word-mail ili za gaming, mining, surfing.. kamion-bus-traktor-kombajn-bager.. su u osnovi isti, isti kotači, motor.. ali različita namjena, upotreba, svrha.. sve je drugačije jer je tad podređeno tom kriteriju, osobna vozila su za osobe, osobna računala, poslovna, kućna.. su za juzere koji će slušati osnovna pravila admina kao što natoče gorivo i čuvaju ključeve.. ostalo kao promjena getribe nije njihov posao .. to tad radi majstor, ne juzer. Tad računalo ili auto radi, kad to radi mali-o-tetke tad računalo možda radi, možda su u šumici a možda ima-nema sreće.. i tad su svi krivi pa i win-os-soft.. koji gle čuda, radi na milionima računala.. i elementarna logika, ako je uzrok isit, os-update.. što misliš koliko bi računala taj dan ostalo visiti? .. bilo bi u dnevniku kao kad padne face što ti indirektno kaže da je to promašeno kao opravdanje, nije uzrok update, on je samo okidač a uzrok je pogrešno održavanje, postavke.. ono što radi admin u firmi tj onaj tko to zna, ne juzer.

-ili ovako, znaš li koliko ima velikih firmi, npr kao konzum ili banke? znaš li tko kod njih to održava, blagajnica ili admin? Kad je njima pao sustav? Svaki mjesec? Možda ako se desi incident jednom godišnje i rijeđe.. jer imaju odgovarajuće osoblje koje o tome brine, tj da nije tako i da se problemi pojavljuju kao u tvom primjeru.. to bi bio veći pad nego face+goole zajedno. 9/12.. i to ti ništa ne govori? .. prvo da je to mala brojka-total, da bi bio relevantan za svijet, drugo da si u 9 puta promašio, tek 3 pogodio, slučajno.. i tad trebaš još učiti, ne tražiti uzroke-isprike nego ih otkloniti. Za to imaš više načina, jedan je pokupiti savjete, drugi je glavom kroz zid.. kao i bezbroj drugih načina, nađi svoj, na kraju i glava prođe korz zid samo je pitanje smisla-posljedica. :))

 

+ kao btw, NHF, ne postavljam ja pravila igre nego MS, što će reć ne vrijedi pištati protiv vjetra, čak i kad mi nešto smeta.. prilagodiš se, neće ms ili vjetar tebi nego ti njima, dok tu glavom kroz zid ne pomaže, zid je jači.

 

edit: uz post iznad-markov.. da, normalna postavka o obavijesti koja korisniku kaže kad je potrebno restartati računalo.. dok juzer s problemom upravo tu poruku isključuje, tj potreba za restartom je ostala osim što on to nije obaviješten.. i tad započinje uzrok problema, jer obavijest je samo to, .. a potreba za restartom postoji odavno, samo što se njemu pojavi tek rezultat tj kad automatika samo prisilno to pokrene i tad može biti kasno + bezbrojni nepotrebni updateovi koji čak mogu biti i bugoviti, nešto što nije za to računalo itd. ali stoje u nizu na redu, mada je možda dan kasnije došao pravi update itd.. 

-zanimljivo da juzeri koji misle da su napredni i recimo isključuju takve obavijesti ne razmisle što to znači, zašto win traži restart... pa i sam paradox da ako od 12 računala 9 ima problem.. to ne može biti ni hw ni sw jer toliko škarta nitko neće dobiti.. a jedino zajedničko kao moguć uzrok je tad upravo ona osoba koja je to instalirala-podešavala tj admin.. i to je prvo mjesto gdje se treba tražiti uzrok, dok logika dalje kaže da ako tražimo na pogrešnom mjestu tad nećemo pronaći ni otkloniti problem nego možemo samo stvoriti neki novi.. itd. :)

mzopg ned 17.10.2021 16:36
Marko :D kaže...
mzopg kaže...

Od 12 računala na 9 isti problem, nakon instalacije računalo pokrene reboot i zatim upadne u petlju iz koje ga se može izbaciti jedino gašenjem. Nakon ponovnog paljenja instalacija završava i windowsi se učitavaju ok.

Ne radi se o identičnim računalima tako da ne mogu reći da je uzrok nekakav zajednički driver ili komponenta, a opet 9 od 12 je ogroman postotak.

Jedino što je zajedničko svim računalima je da su u startu instalirani windowsi sa sticka, ista verzija. Kasnije je sve uredno i redovito nadograđivano i računala su održavana.

 

Ozbiljno razmišljam o gašenju WU, mada sam uvijek bio pobornik istoga.

 

Možda ugasiti pa periodično manualno instalirati nadogradnje... moram razmisliti.

Daj nam malo detalja. Što tih 9 računala ima zajedničko, a da je različito od tih 3 koja rade? Da li imaju identičnog proizvođača hardvera? Ako ne, možda koriste različite verzije drivera?

mzopg kaže...
Valentin17 kaže...
mzopg kaže...

Ozbiljno razmišljam o gašenju WU, mada sam uvijek bio pobornik istoga.

Nemoj to pisati tako javno. 

ihush kaže...
problema osim kvarova koji se ponekad dese no kao loto, opet su izuzetak od većine..).

Upaljen WU je kao loto, instalira se i onda se nadaš prvo da će ti se računalo upaliti, a onda da će ti sve raditi kao prije instalacije WU.  A dobro, neke stvari poprave, neke sje... da imaju kaj drugi put popravljati i nadograđivati.  Čuvaju ljudi posao, nema prigovora. 

 Ma još i to automatsko skidanje i instalaciju updatea mogu progutati, ali nemoj mi restartati komp ako sam lijepo stavio u advanced "restart this device as soon as possible..." na OFF. Ili sam ja glup ili to još negdje treba podesiti, jer on bez obzira na te postavke odradi restart kad ga pukne van "aktivnih sati". Jedino da stavim da sam aktivan 24h dnevno. 

Kod mene je ovako namješteno i nikada ni najmanjih problema s automatskim restartom. Jedino dođe obavijest i stoji ikona u trayu da moram restartat računalo. Onda ga ponovno pokrenem i to je to.

Nema nekakve logike, to su 4 x 3 grupe računala, znači u svakoj grupi su 4 identična računala. Ova 3 koja nisu imala problem su iz različitih grupa gdje su druga ista takva računala imala problem.

Svaka grupa je drugi proizvođač i komponente, ima tu All-in-one, miniPC i klasičnih desktop računala. Zajedničko su im Windowsi i većina programa koji se koriste na njima, tipa Adobe CC.

 

Kod mene je pod Advanced sve na OFF. Dođe obavijest (tray ikona) i stoji 2-3 dana i onda nakon toga sam napravi restart, valjda mu dosadi čekati. 

mzopg ned 17.10.2021 16:51
ihush kaže...
mzopg kaže...

Od 12 računala na 9 isti problem, nakon instalacije računalo pokrene reboot i zatim upadne u petlju iz koje ga se može izbaciti jedino gašenjem. Nakon ponovnog paljenja instalacija završava i windowsi se učitavaju ok.

Ne radi se o identičnim računalima tako da ne mogu reći da je uzrok nekakav zajednički driver ili komponenta, a opet 9 od 12 je ogroman postotak.

Jedino što je zajedničko svim računalima je da su u startu instalirani windowsi sa sticka, ista verzija. Kasnije je sve uredno i redovito nadograđivano i računala su održavana.

 

Ozbiljno razmišljam o gašenju WU, mada sam uvijek bio pobornik istoga.

 

Možda ugasiti pa periodično manualno instalirati nadogradnje... moram razmisliti.

 .. gle, možemo ići elementarnom logikom, pravilima.. ili-ili.

očigledno znaš dovoljno o firmi, stikiću.. pa i to da je na računalima ista verzija, .. što će reći, 99% je install-podešavanje obavila jedna osoba, jednako na svima. Pogodio? :)

- ako je na 9 od 12 računala takav rezultat, tj problem.. tad se pitaj, što misliš koliko ja imam računala.. mada sam inače hobistički njemački ovčar, ponekad u fušu čačkam po računalima pa tako partisuća radi.. moguće da juzeri imaju sreće.. tj meni s daleko većim brojem ne može biti 9 problema... tad nisam nešto dobro napravio, ja, ne update.. :)

-btw i ja bi podržao gašenje WU.. gadi mi se, samo ms forsiranje.. no štaš, jači su. Ne biram ja, .. ne možeš ni ti, tj ako želiš čačktati mečku ne čudi se problemu 9/12..

 

mzopg kaže...
Valentin17 kaže...
mzopg kaže...

Ozbiljno razmišljam o gašenju WU, mada sam uvijek bio pobornik istoga.

Nemoj to pisati tako javno. 

ihush kaže...
problema osim kvarova koji se ponekad dese no kao loto, opet su izuzetak od većine..).

Upaljen WU je kao loto, instalira se i onda se nadaš prvo da će ti se računalo upaliti, a onda da će ti sve raditi kao prije instalacije WU.  A dobro, neke stvari poprave, neke sje... da imaju kaj drugi put popravljati i nadograđivati.  Čuvaju ljudi posao, nema prigovora. 

 Ma još i to automatsko skidanje i instalaciju updatea mogu progutati, ali nemoj mi restartati komp ako sam lijepo stavio u advanced "restart this device as soon as possible..." na OFF. Ili sam ja glup ili to još negdje treba podesiti, jer on bez obzira na te postavke odradi restart kad ga pukne van "aktivnih sati". Jedino da stavim da sam aktivan 24h dnevno. 

 -evo ti i primjer.. restart as soon as possible.. i ti staviš off, ja on. Znaš u čemu je razlika? + ja dodam da me obavijesti i o potrebi, uključim, suprotno od isključeno..

-razlika, tad te win počne dosađivati na vrijeme, tj juzeru se pojavi poruka i on recimo restarta.. i kad to tako odradi u prosječnom ažuriranju, tad problema nama. Obrnuto, upravo zato jer si isključio, nakupi se.. i tad imaš problem. Tad ti stoje 'vagoni na pruzi' tko zna od kad, već pokvareni (opozvani-zamjenjeni) updateovi, kao i noviji za istu stvar ali se tad neke stvari obave lančano više puta-besmisleno.. a okine ih prisilni upgrade-mandatorni i tad juzer više ne može bitati, ne može više odgoditi pa i ako nešto važno radi.. tad više nema izbor tj trebao je imati mjesece prije dosadan prozor koji će mu to reći da želi restart.. odnosno, admin-server-veća firma gdje to radi server ili manja gdje to obavi admin-osoba koja to radi-održava.. ili sam juzer. Neko mora + ponovo o autu i gorivu za vožnju, pravilo je i dalje isto, kao što juzer zna dodati papir u printer kad se potroši.

+ kao btw, ja postavljam (ne)radne sate suprotno ms-logici, jer imam svoju logiku-razloge (i jer sam ovčar).. pa tako radne sate postavim 11-12h.. jer, da je default, da te ne 'gnjavni' u radno vrijeme, tad znaš što se desi? .. djelatnik ide doma, ugasi... a problem tad vidiš drugi dan ujutro, da ne spominjemo poruku 'ne gasi'.. jer ide doma, mora pokupiti djete itd.

-što misliš zašto postavljam drugačije vrjieme? .. pa ako se nešto desi, tad to riješimo sad, ne na kraju radnog vremena.. a ako treba tad do jutra opet sve mora biti ok ili što prije, klasično već prije 5min .. )

 

-paljenje-gašenje.. ms gura da je stalno upaljeno, ima smisla i često se koristi + remote.. + tad admin može noćne backupove itd.. ali, zbog updateova i sl pa i samog stanja rama poželjan je povremeno i restart, ovisi što trebam podesim.. ponekad automatika, ponekad ručno, jer nije automatika primjerena za sve i teorestki je super u praksi nikad.. tj nema pravila kad ćeš nešto raditi-trebati tj meni je najmanje važno kad cager dođe na 17h što je inače znak za stampedo u 90% ureda (fajrunt).. tj hrpa domaćih manjih firmi radi na horuk, po potrebi i nema univerzalnog pravila što je dobro-loše-bolje itd.. a računala i dalje nazivamo PC, osobna.. pa tako se možemo i ponašati, tj nisu terminal-bankomat-kiok.. i juzeru koji nema potrebu ostaviti upaljeno preporučim da ugasi, ako treba ostane upaljeno, ako treba povremeno se postavi restart itd.. a pouka da pravila koje je za sve nema, .. tj nisi centar svemira, nisam ni ja.. nisu moja računala bolja pa da zato rade niti imam bolje win.. ako je hw isti, ako je sw isti.. u čemu je razlika? -u korištenju a to uključuje i postavke + održavanje. Na jedan način imaš rezutlat 9/12.. probaj na drugi-moj način.. što ako ćeš tad imati 0/12? Hoće li i dalje biti kriv update? :) .. što ako meni sad crkne računalo? .. slučajnost-kvar, to se može desiti ali nikad na više računala jer tad je moja greška jer ne može biti sreća-slučajnost, jer su to calculator-tranzistori, ili-ili... i ako ne ovisi o sreći tad ostaje drugi odgovor, znanje/iskustvo pa tako netko bolje kuha grah, netko bojle igra pikado ili belu.. mada su teoretski svi imali jednake šanse na lotu.

 

-jesi li majstor-admin ili si juzer? ako si juzer tad ne moraš to znati, tad možeš kriviti sreću, update, punicu.. :) .. ako si admin, tad što god treće bilo uzrok, ti ga eliminiraš-preveniraš, samnjiš, tj to radi onaj tko zna i anticipira probleme, kao što na vrijeme pogledaš stanje goriva i natočiš.. a pogriješiti mogu i ja, samo što obično u poslu češće griješe početnici a tad se u pravilu prvo uzroci traže u svemu drugome osim na izvoru .. :)

 

ili-ili.. imam li bolji hw, bolji sw? -kažem da imamo isto, barem win, jer postoji samo jedan.. ms-aktualni build. Za izuzetak od pravila trebaš izuzetak, pa ako kažeš da ti neki soft ili verzija treba iz nekog razloga tad se po tom kriteriju složi računalo, ako je za word-mail ili za gaming, mining, surfing.. kamion-bus-traktor-kombajn-bager.. su u osnovi isti, isti kotači, motor.. ali različita namjena, upotreba, svrha.. sve je drugačije jer je tad podređeno tom kriteriju, osobna vozila su za osobe, osobna računala, poslovna, kućna.. su za juzere koji će slušati osnovna pravila admina kao što natoče gorivo i čuvaju ključeve.. ostalo kao promjena getribe nije njihov posao .. to tad radi majstor, ne juzer. Tad računalo ili auto radi, kad to radi mali-o-tetke tad računalo možda radi, možda su u šumici a možda ima-nema sreće.. i tad su svi krivi pa i win-os-soft.. koji gle čuda, radi na milionima računala.. i elementarna logika, ako je uzrok isit, os-update.. što misliš koliko bi računala taj dan ostalo visiti? .. bilo bi u dnevniku kao kad padne face što ti indirektno kaže da je to promašeno kao opravdanje, nije uzrok update, on je samo okidač a uzrok je pogrešno održavanje, postavke.. ono što radi admin u firmi tj onaj tko to zna, ne juzer.

-ili ovako, znaš li koliko ima velikih firmi, npr kao konzum ili banke? znaš li tko kod njih to održava, blagajnica ili admin? Kad je njima pao sustav? Svaki mjesec? Možda ako se desi incident jednom godišnje i rijeđe.. jer imaju odgovarajuće osoblje koje o tome brine, tj da nije tako i da se problemi pojavljuju kao u tvom primjeru.. to bi bio veći pad nego face+goole zajedno. 9/12.. i to ti ništa ne govori? .. prvo da je to mala brojka-total, da bi bio relevantan za svijet, drugo da si u 9 puta promašio, tek 3 pogodio, slučajno.. i tad trebaš još učiti, ne tražiti uzroke-isprike nego ih otkloniti. Za to imaš više načina, jedan je pokupiti savjete, drugi je glavom kroz zid.. kao i bezbroj drugih načina, nađi svoj, na kraju i glava prođe korz zid samo je pitanje smisla-posljedica. :))

 

+ kao btw, NHF, ne postavljam ja pravila igre nego MS, što će reć ne vrijedi pištati protiv vjetra, čak i kad mi nešto smeta.. prilagodiš se, neće ms ili vjetar tebi nego ti njima, dok tu glavom kroz zid ne pomaže, zid je jači.

 

edit: uz post iznad-markov.. da, normalna postavka o obavijesti koja korisniku kaže kad je potrebno restartati računalo.. dok juzer s problemom upravo tu poruku isključuje, tj potreba za restartom je ostala osim što on to nije obaviješten.. i tad započinje uzrok problema, jer obavijest je samo to, .. a potreba za restartom postoji odavno, samo što se njemu pojavi tek rezultat tj kad automatika samo prisilno to pokrene i tad može biti kasno + bezbrojni nepotrebni updateovi koji čak mogu biti i bugoviti, nešto što nije za to računalo itd. ali stoje u nizu na redu, mada je možda dan kasnije došao pravi update itd.. 

-zanimljivo da juzeri koji misle da su napredni i recimo isključuju takve obavijesti ne razmisle što to znači, zašto win traži restart... pa i sam paradox da ako od 12 računala 9 ima problem.. to ne može biti ni hw ni sw jer toliko škarta nitko neće dobiti.. a jedino zajedničko kao moguć uzrok je tad upravo ona osoba koja je to instalirala-podešavala tj admin.. i to je prvo mjesto gdje se treba tražiti uzrok, dok logika dalje kaže da ako tražimo na pogrešnom mjestu tad nećemo pronaći ni otkloniti problem nego možemo samo stvoriti neki novi.. itd. :)

Počinjem sumnjati da je kolega iHush u biti AI software.  Pa kad uspiješ toliko toga natipkati?

 

Istina, ja sam zajednički faktor ili problem, ali ne vidim da sam nešto posebno brljao po tim računalima, nova čista instalacija MCT -> stick, nakon toga antivirusni, podešen mail client, kalibracija monitora i instalirani programi koji se koriste. Nikakve posebne postavke niti ima hrpa periferije, jedan wifi printer.

Restart as soon as... je ugašen, ali to ne znači da ignoriram to mjesecima, nekad se restarta isti dan, nekad nakon 4-5 dana, nikada to nije nekakav duži rok, ali želim to sam odraditi kad mi odgovara, a ne kad njemu pukne. 

Obavijest vidim mada je sve na OFF ona se svejedno pojavi. Možda da probam sve prebaciti na ON pa opet na OFF jer mi djeluje kao da prikazuje jedno u postavkama, a radi drugo.

Računala inače rade 24h radi stila i načina rada je to neophodno.

zelenapaprika ned 17.10.2021 16:55

Zadnjih par dana imam problema sa šeranim printerom u kućnoj mreži. Zadnjih par dana = od zadnjeg updatea 12.10.2021. oznake KB*670.

 

Probao sam razne stvari, uključujući i 5-6 reinstalacija printera pod Windowsima 10 iz kojih printam, dodavanje nekakvih HP-ovih drivera, roštiljanje kroz device manager...

 

Što god radio, moj PC se ne želi povezati s printerom. Uopće. MS Word "visi" u beskraj. Ne vidi printer. Pokušava dobiti popis dostupnih printera i ostane "visiti".

 

I onda mi je puknuo film. Ipak je nedjelja.

 

Maknuo sam KB*670 i sada sve radi.

 

 

Marko :D ned 17.10.2021 19:47
mzopg kaže...

Kod mene je pod Advanced sve na OFF. Dođe obavijest (tray ikona) i stoji 2-3 dana i onda nakon toga sam napravi restart, valjda mu dosadi čekati. 

Ovo je već druga stvar. Windows je namješten da se ponovno pokrene automatski ako korisnik dulje vrijeme odbija ponovno pokrenuti računalo. To naravno nikako ne možeš isključiti jer je Microsoft tako odlučio.

 

Ni WU nije moguće kompletno isključiti. Nakon nekog vremena isti se sam od sebe uključi i onda krene kaos; instalacija hrpe ažuriranja od jednom. I to je jedan od razloga zašto ne preporučujemo isključivanje istog. Radije pauziraj ažuriranja i pričekaj drugo ažuriranje. Ili probaj skinuti ažuriranje s Microsoft Update Cataloga i instalirati ga ručno.

 

Čisto za usporedbu; kod mene sve funkcionira bez problema. Nema BSoD-ova i HP printer funkcionira normalno.

Valentin17 pon 18.10.2021 09:53
Marko :D kaže...

Povezan je mrežnim putem jer nije na lokaciji na kojoj su računala.

Eto, kod mene Canon MG2150 izbacuje da je offline, makneš update kao kolega i radi svaki put.

U firmi Lexmark 310DN, 410DE, 511DE također isti problem, ja doma imam problema i sa šerovima na Ubuntu Server (zadnja verzija),

čim probam otvoriti bilo koji šare, računalo mi se zamrzne, bez updatea radi od prve i svaki put.

 

Kako da ja sada instaliram update ako mi je računalo nakon toga neupotrebljivo?

Ti i ihush recite kaj hoćete, nekada je windows update radio kao sat, tada sam ga imao upaljen, u zadnje vrijeme dovoljno je pogledati

naslove, koliko problema ima s time, najčešće sa printerima,  razj... su alt/tab.

 

https://www.techspot.com/news/90839-latest-windows-10-update-breaking-alt-tab-tool.html

 

Je... pročitaj kako članak počinje, pametnom dosta.

ihush pon 18.10.2021 11:59
Valentin17 kaže...
Marko :D kaže...

Povezan je mrežnim putem jer nije na lokaciji na kojoj su računala.

Eto, kod mene Canon MG2150 izbacuje da je offline, makneš update kao kolega i radi svaki put.

U firmi Lexmark 310DN, 410DE, 511DE također isti problem, ja doma imam problema i sa šerovima na Ubuntu Server (zadnja verzija),

čim probam otvoriti bilo koji šare, računalo mi se zamrzne, bez updatea radi od prve i svaki put.

 

Kako da ja sada instaliram update ako mi je računalo nakon toga neupotrebljivo?

Ti i ihush recite kaj hoćete, nekada je windows update radio kao sat, tada sam ga imao upaljen, u zadnje vrijeme dovoljno je pogledati

naslove, koliko problema ima s time, najčešće sa printerima,  razj... su alt/tab.

 

https://www.techspot.com/news/90839-latest-windows-10-update-breaking-alt-tab-tool.html

 

Je... pročitaj kako članak počinje, pametnom dosta.

 -znaš li što je zajedničko osevima (win-lin-mac), računalima, printerima.. mreža-share. Što je mreži zajedničko? Mrežne postavke (i sam router) + protokoli, navedeno u prošlom postu.. SMB.

-msov mrežni protokol koji je šupalj, 1.0, koji se koristi i na lin.. koji je nužan za starije uređaje-drivere (jer ne koriste noviji 2-3..) ali je rizik, .. win ga forsirano gasi-isključuje tj ovisi o postavkama, pa primjeti da u dodavanju imaš i opciju da ga automatski ukloni + kod upgradea se resetira. MS siluje jednako kao što svaki put ukloni stare win7-games (šah..).

 

-kako se bilo koji problem riješava? prvo moraš utvrditi što je problem-uzrok a da bi to mogao ne možeš biti običan juzer, kao ni popraviti auto, doktor, kuhar, .. ili pc-guru-systemac-admin.

-problem s driverima printera se vuče od trenutka kad je ms (ili wintel) odlučio početi gasiti legacy.. 2017-18.. jednako kao i kriterij za win11 ne slučajno, pa nakon tog generički driver za printer često ima problem dok puni driver radi normalno + ponekad nužan jer nudi dodatne postavke ispisa (orjentacije papira-skaliranje i sl.) .. a problem stvara ms dok je krivac oem-proizvođač koji nema zakonsku obvezu dužeg supporta uz suprotni interes da korisniku proda novo.. i ne izdaje noviju verziju kako idu buildovi. Tempo 6mj i support su problem tj ''nisu oni krivi-odgovorni'' po isteku recimo jamstva +5/7 god.. dok će installer-win uvjek dati prednost novijoj certificiranoj verziji drivera ako postoji a to je u pravilu ms-katalog driver .. koji je izbačen iz install baze. Driveri nije soft koji se traži po recimo pirat siteovima, uvjek dostupno, tako je bilo.. više nije tj problem je imati pravi driver kojeg oem ne želi updateati i druga strana radi čak namjerno problem, kako za printer tako za čitav pc ako povežeš s win11 req. ..

 

-pronteri, brandovi npr hp, nekad je canon bio dobavljač za laserske, sad je samsung, svi rade sve, kopirke, multifunkc, isti uređaji različite klase i primarno driver-mogućnosti pa tako irunner moraš tražiti kopati dok pronađeš, recimo da se u tome samsung ponaša ok, ostali slabo.. dobar je i fuji, xerox, .. ne rade takve probleme kao glavni igrači. To nije problem win-ms, nego oema-interesa-zakona... a ms je uzrok forsiranjem-promjenama uz 6mj cikluse roadmapom s win11 i izmišljanje uvjeta koji veze ni sa čime nemaju ali to je tako, oni određuju ne ja-ti.. mi se prilagodimo. Pišanje protiv vjetra + znati što je potrebno za recimo mrežu, tad ti npr printeri rade, meni rade i firmama gdje sredim, ne rade tamo gdje admin to ne zna. Problem updatea? ne, problem politike-interesa-forsiranja koji stvara ms-oemi ali ne problem win-osa ili softa-updatea.

 

-ponekad juzer pomisli pa koristit ću drugi os, stariji win.. nećeš, ok, lin kao ubuntu.. možeš, opet ista stvar, jedino što tamo imaš driver, tj imao si i u win dok nisu izbacili legacy jer ne radi ni jedan uređaj po duhusvetom pa ni na lin nego kroz driver. Driver nije os ali može biti u bazi-uključen ili ga juzer sam doda, odnosno može to i wizzard-online kad postoji, kad to oem želi.. a što kad ne želi? Drugi os, ista stvar, isti problem jedino što nije mandatoran update, a što s recimo andorid-mobitelima i softom koji na njima koristiš, pa nove sheme print-sharea.. mob je vezan uz android verziju i moraš upgradeati ali si ograničen više nego za pc pa često baciš stari mob jer ti treba noviji android, tj appsi kao whatsup koji to traže.. nemaš izbor i uzmeš novi mob mada je stari radio. Misliš da nema veze?  ima, sve ima veze, mreža-standardi-protokoli.. npr banalno 4g-5g lte mreža-brzine, wlan-2.4-5ghz brzine.. juzer želi brzinu, za recimo netflix, gaming.. a tad trebaš novu opremu, router, mob, wlan adapter.. sve, jer staro nema nešto novo ..

tad ti se desi čušpajz da imaš mix staro-novo, novi mob printa, stari neće.. kao što neće win-lin.. jer recimo printer nema smb 1.0.. ili si ugasio 2.4ghz wlan pa se stari uređaji nemaju na što spojiti tj isti rezultat i tad ti treba oboje a samo je pitanje što je lako dodati-upaliti a što je ovako zavučeno kao printer driver i uključivanje smb-a u win. Lin ne gnjavi, uredno imaš dialog-mogućnosti i verzije 1.2.3.. daleko urednije nego ms-win mada je ms vlasnik, nelogično? .. nije stvar logike nego politike-interesa-cilja a ti se u tome prilagodiš ili imaš problem. Kriv os ili update? ne.. jer imamo isti, radi, razlika je ono što ti otkriva uzrok, ja znam što treba, podesiti, tad radi a to nije problem osa nego odluke ms-a kao i forsiranje svega pa i ciklusa .. kao i samog update-upgradea no tako je to danas, sa svime, s mobitelima na primjer, s tv-uređajima kad baziš stari dvbt i kupiš novi dvbt2-hevc.. ista stvar. Nije tad kriva stara kutijica ili win, nego prmjena, novi standard, + za win11 izmišlja bezvezarije kao uvjete mada je win10=11 .. tj 10+1, drugi broj. Soft je soft, možeš čak koristiti recimo vga ili printer driver od XP (ali si tad ograničen na 99% 32bitni a sad više ni 32bitnog osa nemaš..). Usporedi razliku, početne godine win10, kad radi sve, svaki driver od npr w7-8, tj period kad ms želi da sve to radi.. i naredne godine kad u svakom polugodištu izbaci dio starog tereta-legacya, jednom za vga, pa za printer itd.. formalno isti win10, iz 2015te i 17te i 21.ve.. formalno isti driver, no nakon tog imaš po nekoliko verzija drivera za recimo mbo-chipset označene godinama-buildovima uz podsjetnik da je to tad radilo i od prethodnih winver 7-8.. pa i xp.

- u čemu je razlika? ne u win, nego u odluci ms-a, uvjetima-planovima-roadmapu... win je i dalje jednak-odličan os, isti i nije uzrok nego recimo više sredstvo-alat kojim wintel ide do cilja.

 

-ili razmisli... da je krivac os, update.. kako bi objasnio isti problem na ubuntuu? Što je zajedničko canonu-lexmarku-win-lin .. različitim kompanijama-proizvođačima? Što je zajedničko da daje takav problem? .. što god bilo, njie win-update ili sam win. Uzrok je želja tih proizvođača-kompanija a tu ne možeš ništa. Zašto na starom mbo-androidu ne radi nova app kao viber-whatsup.. ili što se desilo sa skypeom od kad ga je ms kupio ... od sinonima brbljanja postao praktički nepoznat jer mob industrija određuje što trebaš i gura te na novo unutar 2-3god do 5 kao neke granice. Industrija u koju je ms želio ući kao i intel ali nisu uspjeli. Industrija komom apple zarađuje daleko više nego na pc odjelu-macu.. dok je u doba maca bio pred bankrotom a sad je najpoželjnija kompanija u doba ajfona.

-misliš da je to stvar win-osa? nije... više forsiranje-roadmap ms-a.

 

-razlika, ako si juzer ne moraš ništa znati.. tad u neznanju možeš kriviti bilo što pa i pogrešno.. ali ako želiš biti znalac za pc, tad ne možeš tako nego moraš znati i tad ne laješ na pogrešno drvo, tj ponavljanje, nikad nećeš nešto popraviti ako uzrok-kvar-problem tražiš na pogrešnom mjestu, prvo moraš znati uzrok, tek tad kako riješiti problem ili ga zaobići-eliminirati itd. ne vrijedi vikati 'to je vuk' ili kriv je win, update.. beskorisno. + kažem ti, nije kriv win-os ili update, radi. Ako na jednom calculatoru dobiješ točan rezultat, 2+2=4.. ako iz bilo kojeg razloga na drugom dobiješ netočan rezultat, tad je taj calculator neispravan, tom bi logikom zaključio da je win neispravan, ali promašuješ činjenicu da nije, tj win sigurno nije krivac, jer imamo isti-identičan win ja i ti.. ja nemam problem, ti imaš.. ako je win isti, tad on nije uzrok razlike, eliminiran i mora biti nešto drugo-treće dok kao juzer možeš kriviti bilo što, pa i win.. kao da lupaš po haubi auta jer neće, jer nema goriva..

 

-ako jednom prihvatiš da nije win uzrok-krivac (ili update, koji je možda okidač..) tad ćeš tražiti dalje, tražit ćeš razliku, ono što preostane daje odgovor .. a u ovom primjeru je to SMB 1.0.. tj mreža, znanje itd. i tad ćeš usput primjetiti da one firme koje imaju adekvatne admine nemaju problem, da tamo računala-mreža-printeri rade, neovisno koji os pa i kad je isti win10 ili ubuntu, što ti potvrđuje da nije os-update uzrok. Da nije tako, da nemaju odgovarajuće admine, tad ni tamo ne bi radilo.. a tad bi konkretan uzrok bio ms-forsiranje, ciklusi, kao i skrivanje opcije smb tj ono što običan juzer u pravilu ne zna, niti treba znati, kao što uz svaki smartphone juzer treba postati gluplji, samo koristiti + platiti uslugu, što je ekšli cilj industrije neovisno o našim željama ili suprotnim interesima jer smo korisnici i plaćamo ceh.

 

-možeš reći, ok odbacujem win, idem na ... ubuntu? :) .. već si mogao razumjeti da to ne pomaže, jer nije problem os, svaki os je odličan, savršen, radi. Ono što je problem kao nepostojeći driver je stvar oem-biza-interesa. Na ubuntuu bi eliminirao recimo forsiranje-samovolju ms-a, ali ostatak bi te jednako natjerao jer ako trebaš nešto online tad nemaš izbor nego se moraš prilagoditi a tad imaš lančano povezano ostatak tj gubiš slobodu izbora i odustaneš od takvog riješenja pogotovo jer tad dobiješ nove probleme kao office-appsi, igre, nešto deseto.. što nemaš na lin a imaš na win jer je ipak win 92% dominantan DE os... i to opet ne zato jer je bolji od lin, nego jer je dominantan pri čemu su oba ista-savršena i oba mogu sve-jednako, samo netko mora nešto napraviti dok vlasnici licenca-kodeka-softa to drže za sebe i kontroliraju pa ne možeš to napraviti ako ne dozvoljavaju. Banalno se svodi na to da oem mora napraviti driver, ali primarno želi prodati uređaj, ne vječno dati support za davno prodano nego prodati novo. Kao što baciš mobitel tako ćeš baciti printer ako nemaš driver koji traži os jednako kao što bi bacio auto ako nemaš odgovarajuće gorivo jer tad nema osnovnu svrhu pri čemu nije auto pokvaren tj pokvaren je biz-interes-politika a cilj je kao u svakom bizu zarada tog oema koju ćeš kao korisnik platiti. Prije par tjedana je UK bila bez goriva na pumpama, mada goriva ima, nije bilo vozača za prijevoz pa je uskočila vojska.. pazi paradox, ne zato što goriva nema što bi bila mantra od prije 50god da će se potrošiti-nestati.. nego nema vozača, jer su izašli iz eu i time ostali bez jeftine radne snage, mi, poljaci, rumunji.. koji su radili za pola uk plaće a brexitom ih nema, goriva ima, stvar je u novcu-plaći i mada su tad zarađivali kao naftaši više jer su plaćali manje radnike, svodi se na to da kompanije-biz sve vidi isključivo kroz novac-zaradu, veću ne manju i to tad gura, pa jednako primjeni to pravilo na IT industriju, hw-sw, printere-oeme.. i wintel. Tad kao što uk ima goriva, vidiš da nije problem gorivo, nego vozač, simbolički, nema drivera.. :) .. ali to nije os ili gorivo. Drugi dio je znanje da znaš za smb, gdje-kako podesiti, zašto je ili nije potreban, tad kad znaš radi, kad ne znaš imaš situaciju običnog juzera kojem nešto radi pa ne radi onako random s 50% šanse i tad on laički okrivi recimo update, pogrešno no juzer to može jer u definiciji nije stručnjak i ne mora ništa znati. No ponovo kao potvrda, u firmama gdje to admini znaju, sve radi. Znanje je to koje razlikuje juzera od korisnika-naprednog-admina i kao s autom nije dovojno imati auto nego i vozačku-znanje (pravo) za upravljanje vozilom što uključuje i to da znaš kad treba natočiti gorivo dok neki juzer to ne mora znati pa to ne napravi i auto stane...

Marko :D pon 18.10.2021 15:03

Nisu uvijek. Izazivala su meni ažuriranja glavobolje prije nego što je Microsoft promijenio način dostave i primjene ažuriranja. Od tada nisam imao ni jedan problem, a prošlo je sigurno dvije godine, možda više.

Valentin17 pon 18.10.2021 15:24
Marko :D kaže...

Od tada nisam imao ni jedan problem, a prošlo je sigurno dvije godine, možda više.

Sve do jednom. Kako da ja sada npr. ili kolega sa strane prije instaliramo ažuriranja kad nam stvaraju probleme, na ova trkeljanja od Ihusha se neću uopće obazirati, nema smisla,

rezultat je taj da ja kao i kolega sa prošle strane, čim maknemo zadnje nadogranje, sve radi kako treba, čim insaliraš nadogradnje, problemi su tu opet. Čemu da diram nešto što radi??? 

Dobru pišu po internetu, poprave neke stvari, sje... hrpu drugih i tako u krug cijelo vrijeme. WU je nekada bio mrak, ovo pod zadnje je koma postala, ja jesam za sigurnost koju dobiješ

kad nadograđuješ OS, ali što mi vrijedi sigurnost kad ne mogu koristiti računalo, to je kao da točim benzin za auto koji nemam.

Navodim primjer nečega što uvijek koristi zadnje nadogradnje i sa te strane nikad problema, problem je uvijek na Win strani.

ihush pon 18.10.2021 19:03
Valentin17 kaže...
..

U firmi Lexmark 310DN, 410DE, 511DE također isti problem, ja doma imam problema i sa šerovima na Ubuntu Server (zadnja verzija),

..

 -vidi boldano..

 

Valentin17 kaže...
..

Navodim primjer nečega što uvijek koristi zadnje nadogradnje i sa te strane nikad problema, problem je uvijek na Win strani.

-pa imaš li problema na ubuntuu ili ne? gore kažeš da imaš.. tj imaš :) mada je besmisleno navoditi druge oseve u win10 temi..

 

-čačkaš oko updatea i čudiš se problemu? i dalje si siguran da je problem u win+updateu, ne u tebi + čačkanje? -dokaz su ti 'interneti' i juzeri koji prijave isti problem? koliko njih od koliko juzera win? .. -griješiš.

-trebaš dokaz? formatiraj disk, instaliraj čist win-default.. ne diraj, .. radi. Nema problema s updateom, radi. Tad što god misliš, nakon čačkanja ako se problem ponovi, tad je uzrok čačkanje, ne win ili update.

-obrnuto, jesi li čačkao po ubuntu-serveru? tj, distru ili win sklepaju ipak profesionalci, to radi.. a ako misliš da znaš-možeš bolje, probaj.. uvjerit ćeš se da to nije baš tako i da i oni nešto znaju.

-jesi li npr probao winserver? znaš da i on radi vrlo stabilno + nema juzerskih-client silovanja pa ni s updateom, jer je to server, radi ono što tažiš-trebaš-dozvoliš, jer je to server, mada je i dalje msov.. i da, i meni smeta silovanje ms-a, i ja bi radije da je kao prije.. ali nije.

Valentin17 pon 18.10.2021 19:08
ihush kaže...

-pa imaš li problema na ubuntuu ili ne? gore kažeš da imaš.. tj imaš :) mada je besmisleno navoditi druge oseve u win10 temi..

 čačkaš oko updatea i čudiš se problemu? i dalje si siguran da je problem u win+updateu, ne u tebi + čačkanje? 

Ubutnu Server radi savršeno, win 10 share koji vodi na taj server ne radi ako imam zadnje nadogradnje za Win 10.

Čačkam update??? Update mi je sje... i printer i share na server, nakon toga sam obrisao update kao i kolega na strani prije i sve radi kako treba.

PRVO JE BIO PROBLEM, ONDA ČAČKANJE kako ti kažeš, sve je radilo savršeno do zadnje nadogradnje Windowsa 10, ništa nije mijenjano osim te nadogradnje,

zato i jesam jako lagano riješio problem, maknuo ono što je prethodilo problemu.

Win server ne koristim jer imam Ubuntu Server koji radi savršeno usprkos nadogradnjama, Win 10 je problem ako ga čačkaš - INSTALIRAŠ UPDATE.

Win 10 je OS koji po meni treba čim manje mijenjati na bilo koji način - update ili čačkanje, instaliraj i ako radi, NE DIRAJ NIŠTA, update ugasi da ostane sve kako je.

Win Server sam isprobao, ne dopada mi se ništa, na Linuxu se snalazim jako dobro i dobro me služi ako Win 10 odradi svoj dio posla.

ps. problem sa printerom ne mogu riješiti ako Ubuntu Server zamjenim sa Windows Serverom, mogu možda ako dam još 2500 kn za novi printer HP (Marko kaže da taj radi).

Valentin17 pon 18.10.2021 19:41

Moram napomenuti da Win 11 računalo nema niti jedan od ovih problema, ima zadnji update - nadogradnja sa Win 10.

Možda sa Win 11 stvari krenu nabolje, tu imam update postavljen po početnoj postavci, pojavi se notifikacija za restart, odradim restart, instalira kaj mora, možda prilika da sva računala nadogradim iako nisam planirao.

Gnjavator pon 18.10.2021 21:29

Hm, meni je WinUpdate zadnji put napravio takvo neko sranje još u doba Windows 2000 Servera...

 

Na par računala sam imao situaciju da je prestao raditi Cisco SoftPhone... pa sam imao izbor, probati popraviti ili staviti novi image sistema... Instalacija WinUpdate i svih neobaveznih updateova i dva restarta su riješila problem... jbg, baš nemam problema sa time :) A nije da nemam kompjutera pod nadzorom...

Valentin17 uto 19.10.2021 05:33

Probleme sa printanjem je moguće riješiti tako da se printer spoji direktno na računalo preko USB kabela te ga se onda tako spojenoga podjeli na mreži (printer settings/share printer), mana je što u tome slučaju treba to računalo stalno biti upaljeno, a i možda nije najzgodnije zbog položaja printera i računala spajati ih međusobno.

Valentin17 uto 19.10.2021 10:16
zelenapaprika kaže...

Stoka od zakrpe KB*670 se opet sama instalirala.

Pauziraj nadogradnje na tjedan dana ili koliko već nudi. Instalirat će ti se opet garant.

ps. idem hrabro naprijed, printeri su za sada tu. Jebga, negdje radi kao sat, a negdje ne radi nikako.

T700 pet 12.11.2021 05:59

Pitnje

 

skinuo sam neku aplikaciju koja dolazi uz keygen. A taj keygen ne mogu pokrenuti i windows defender ga obriše kao potencionalni oblik virusa. Pitanje. kako to pokrenuti na siguran način ? Dali postoji neka aplikacija koja bi bila kao emulator, emulira virtualno računalo i pokrene tu apliaciju jer je to sam najobičnija aplikacija. da se to učini sa manje rizika . 

 

sxnxhxz pet 12.11.2021 06:58
T700 kaže...

Pitnje

 

skinuo sam neku aplikaciju koja dolazi uz keygen. A taj keygen ne mogu pokrenuti i windows defender ga obriše kao potencionalni oblik virusa. Pitanje. kako to pokrenuti na siguran način ? Dali postoji neka aplikacija koja bi bila kao emulator, emulira virtualno računalo i pokrene tu apliaciju jer je to sam najobičnija aplikacija. da se to učini sa manje rizika . 

 

 ugasi real time protection na windows defenderu pa ces moc instalirati

Posmatrač pet 12.11.2021 08:32
sxnxhxz kaže...
T700 kaže...

Pitnje

 

skinuo sam neku aplikaciju koja dolazi uz keygen. A taj keygen ne mogu pokrenuti i windows defender ga obriše kao potencionalni oblik virusa. Pitanje. kako to pokrenuti na siguran način ? Dali postoji neka aplikacija koja bi bila kao emulator, emulira virtualno računalo i pokrene tu apliaciju jer je to sam najobičnija aplikacija. da se to učini sa manje rizika . 

 

 ugasi real time protection na windows defenderu pa ces moc instalirati

 Ali on hoce na siguran nacin....

Valentin17 pet 12.11.2021 10:25
T700 kaže...

skinuo sam neku aplikaciju koja dolazi uz keygen.

Ako imaš jače računalo, instaliraj i prouči kako radi Microsoft HyperV pa stavi Win 10 u virtualku i onda s njome radiš što hoćeš, napraviš snapshot i ako ode u klinac, vratiš se korak natrag bez problema.