Windows

Windows 10 - problemi

Marko :D ned 29.8.2021 10:15
Valentin17 kaže...

Danas nadogradio jedan laptop sa HDDa na Samsung 870 Evo 500 GB, nakon instalacije Samsung Magician nije prepoznao SSD iako su ga device manager i Hard disk sentinel

uredno prepoznali, problem je glup skroz, ransomware zaštita u Win 10 je odlučila za zablokira Samsung Magician bez ikakve obavjesti.

 

Riješenje: https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/all/windows-defender-ransonware-protection-blocks/c6ad684a-45d8-4138-933f-9738a960de0b

 

ps. one koji koriste neki treći antivnirusni program, ovo ne bi trebalo pogađati, ali znam da ovdje ima puno pobornika Windows Defendera pa da se zna ako netko bude imao isti problem.

Ovo neće pogađati niti 95% korisnika Defendera. Modul za zaštitu od ransomwarea je isključen po zadanim postavkama, a isti funkcionira tako da svim aplikacijama trećih strana blokira pristup mapama koje je korisnik sam odredio.

 

Dakle, ovdje se ne radi o nikakvom FP ili pogrešci već zaštita od ransomwarea jednostavno tako radi. Sve je blokirano dok korisnik sam ne dopusti.

Valentin17 ned 29.8.2021 10:37
Marko :D kaže..

Drugo računalo koje ima na sebi instaliran 20H2 nema ovaj problem, Samsung Magician instaliraš i program normalno vidi SSD, s druge strane

21H1 sa najnovijom nadogradnjama blokira isti program, defender podešen identično.

ps. računalo sa 21H1 ima na listi dopuštenih Hard Disk Sentinel, ali ja ga nisam dodao.

Marko :D ned 29.8.2021 10:41

Uspoređuješ dvije različite verzije Windowsa. Kako je komponenta Defendera ugrađena u sam OS, nije isključeno da je poboljšan način na koji Defender štiti odnosno da je došlo do nekih promjena. Dodaj program u iznimke (kao i sve druge koji zahtjevaju pristup zaštićenim mapama) ili ugasi ransomware zaštitu i riješen problem.

Virty pon 30.8.2021 12:47

Ja ne mogu čitati postove od ihush-a jer su mi njegove rečenice nepovezane, razbacane, isprekidane....kao lego kocke kada ih istrsem na stol.

Možda je on napredan AI, neki robot :)

 

Naravno, bez uvrede, znanje je neupitno, ali jbg, nije sve u znanju....

 

BlackMoon pon 30.8.2021 20:39

Neupitno je znanje koje čovjek ima, ali slaže se da nekad malo treba napregnuti moždane vijuge da skužimo "što je pisac htio reći", čak i nama koji nismo obični juzeri. Ali njegov način izražavanja je takav i to se mora prihvatiti.

ihush pon 30.8.2021 22:45
BlackMoon kaže...

.. i to se mora prihvatiti.

 - ne mora se ništa (tu u temi..).

Marko :D kaže...

Svjedok sam da kolega može napisati normalnu poruku kad hoće. Ima jedna tema gdje je napisao poduži, čitki i lijepo formatiran tekst. 😁

- i ćorava baba ponekad pogodi... više iznimka-slučajnost :)

uz ispriku svima koji povremeno nalete na neki textualni đumbus, klasični disklejmer, odričem ograničenu odgovorornos za ozljede ili digitalne boli čitatelja.

 

**

.. a moj novi batmobil ..

- (da ne pričamo samo o meni...) tema je .. najpopularniji os, win koji čak ponekad radi :)

stiffler13 pon 6.9.2021 12:18

Može pomoć: na kompu mi printer neće printati samo Word i Excel dokumente, znači sve ostalo ide bez problema (PDF, notepad, Chrome). Na drugom sam updejtao W10 na zadnju verziju i tako riješio problem, dok na ovom ne mogu. Driveri su zadnji, očistio sam temp spooling folder .. ima neko iskustva sa time, čuo sam da to zna biti čest problem. Hvala

ihush pon 6.9.2021 12:27

što god bilo uzrok, nije na nivou osa (spooler i sl.) pa nećeš tako riješiti.. tj ako je problem printanje iz officea tad tu traži uzrok (jer ostalo kao driver bi jednako stvaralo problem što kažeš radi..).

-npr licenca mso, postavke (offline i sl.) ili ti je postavljen drugi printer, drugi driver (jer printer može biti multifunkcionalni s generičkim i oem driverom, mrežni s promjenjenim ip itd..)... recimo za test probaš isprintati word u pdf.. ako radi tad nije word-licenca i sl. .. ako ne radi tad imaš problem na nivou officea, neispravno.. ponoviš (re)install i sl.

stiffler13 pon 6.9.2021 13:55

Hvala, popravio sam, ne znam ni sam kako. Zaboravio sam reći da je na računalu više računa, na jednom koji većina ljudi koristi nije printao Word dok na mom ili admin radilo normalno. Našao sam neke još novije drivere, pokrenuo gpupdate i sad radi. Zadnja verzija office 365 je bila, nije sačuvati ni Word u PDF. 

Truljo pon 6.9.2021 20:24
Truljo kaže...

Pozdrav,

imam problem sa downloadom u internet preglednicima FF i Opera.

Dolazi do prekida i na manjim datotekama, nekad i nakon 10-tak MB uz javljanje windowsa da postoji problem sa mrežom. Kad skidam preko torrenta ili nekog drugog programa nema tog problema, uredno preuzme sve odjednom.Do čega bi to moglo biti?

Često mi se javlja i ovo na slici.

 Da citiram sam sebe,
problem je riješen nakon zamjene usb WiFi mrežne kartice.

snake44 pet 8.10.2021 13:35

Ima li tko problema sa Windows search indexerom, tj. komponentom search filter host. 

 

Meni prži cpu toliko da mi je na laptopu ventilator non stop na maksimumu. 

 

Što sam sve probao do sada (neuspješno):

- rebuild index

- maknuti xml ekstenziju iz indexa i opet rebuild

- disableat indexer pri startupu računala, restart računala i ponovo pokretanje indexera

 

 

Ima li tko kakvu ideju šta još pokušati? Ako ne nađem uskoro rješenje, nema druge nego brisanje windowsa...

zelenapaprika pet 8.10.2021 13:57
snake44 kaže...

Ima li tko problema sa Windows search indexerom, tj. komponentom search filter host. 

 

Meni prži cpu toliko da mi je na laptopu ventilator non stop na maksimumu. 

 

Što sam sve probao do sada (neuspješno):

- rebuild index

- maknuti xml ekstenziju iz indexa i opet rebuild

- disableat indexer pri startupu računala, restart računala i ponovo pokretanje indexera

 

 

Ima li tko kakvu ideju šta još pokušati? Ako ne nađem uskoro rješenje, nema druge nego brisanje windowsa...

 Meni se indeksiranje zavrti nakon 1.) većeg updatea 2.) nakon što laptop ne koristim određeno vrijeme. Pusti ga da napravi svoje kao i Windows Defender ako nemaš drugi antivirusni program. Meni oba "prže CPU", ali kad odrade svoje, onda je mir.

snake44 pet 8.10.2021 14:05
zelenapaprika kaže...
snake44 kaže...

Ima li tko problema sa Windows search indexerom, tj. komponentom search filter host. 

 

Meni prži cpu toliko da mi je na laptopu ventilator non stop na maksimumu. 

 

Što sam sve probao do sada (neuspješno):

- rebuild index

- maknuti xml ekstenziju iz indexa i opet rebuild

- disableat indexer pri startupu računala, restart računala i ponovo pokretanje indexera

 

 

Ima li tko kakvu ideju šta još pokušati? Ako ne nađem uskoro rješenje, nema druge nego brisanje windowsa...

 Meni se indeksiranje zavrti nakon 1.) većeg updatea 2.) nakon što laptop ne koristim određeno vrijeme. Pusti ga da napravi svoje kao i Windows Defender ako nemaš drugi antivirusni program. Meni oba "prže CPU", ali kad odrade svoje, onda je mir.

 

E pa u tome je problem šta ne odradi svoje. Znalo je to meni biti isto ujutro na poslu upalim laptop, prži ga  sat vremena pa stane. Ali sad zadnjih par dana se ne gasi...

Matozan pon 11.10.2021 20:43

Od prijateljice na laptopu, nakon Windows Update-a prilikom ulaska u Windowse traži PIN:

 

your pin is no longer available due to a change to the security settings on this device

 

Kad je išla resetirati PIN, javlja greškua Something went wrong.

 

Windows lozinku nema, kako i na koji način resetirati/zaobići PIN, jer ne može uopće ući u Windowse.

 

Da joj napravim Repair Windowsa nije opcija, nema backup naravno.

mzopg sub 16.10.2021 16:59

E jesu me naživcirali s ovom zadnjom nadogradnjom.

Na hrpi računala se automatski pokrenula instalacija i restart, iako je stavljeno da to ne radi i nakon restarta upadne u nekakvu petlju i satima vrti, vrti, vrti... na kraju se treba na silu ugasiti i upaliti. Nakon toga opet nešto odvrti i učita windowse i u settingsima se pojavi upozorenje da računalo nije kompatibilno sa Win11, čak i na računalima kupljenima prije par mjeseci sa najnovijim komponentama... blago im se koliko su u stanju nešto za*rati.

 

https://support.microsoft.com/en-us/topic/october-12-2021-kb5006670-os-builds-19041-1288-19042-1288-and-19043-1288-8902fc49-af79-4b1a-99c4-f74ca886cd95

 

Uspjeli su srediti i mrežno printanje:

https://www.bleepingcomputer.com/news/microsoft/new-windows-10-kb5006670-update-breaks-network-printing/

https://www.windowslatest.com/2021/10/16/kb5006670-watch-out-for-these-issues-in-windows-10s-latest-update/

Marko :D ned 17.10.2021 12:52
Valentin17 kaže...

Onda kad ja kažem da update treba ugasiti, uvijek se nađe par pametnjakovića koji savjetuju da to ne treba napraviti.

I ja opet ponavljam—ne treba.

 

Ako otvoriš članke i malo pročitaš vidjet ćeš da ovaj problem pogađa isključivo poslovne korisnike koji koriste Windows Server (2019), nikako kućne korisnike. Manji broj korisnika prijavio je BSoD i probleme s pametnim karticama i stylusom, što ponavljam, nitko od kućnih korisnika ne koristi (možda manje od 1%). Što se BSoD-a tiče, brojka koja je prijavila isti je zanemariva; Microsoft svakodnevno dobiva prijave o BSoD-evima, pa i za ažuriranja koja ne izazivaju iste. Oni koji dobivaju BSoD najčešće ga dobivaju zbog problema s driverima ili hardverskog problema, vrlo, vrlo rijetko jer je WU izazvao isti.

 

Tako da ne, ne treba gasiti WU. Čak i da neko ažuriranje donese veći problem, Microsoft će ga povući prije nego što se krene automatski instalirati na računala. Postoji razlog zašto se ažuriranja više ne instaliraju automatski čim ih Microsoft pošalje. Prije je to bilo tako i izazivalo ogromne probleme, pa su u Microsoftu odlučili novi pristup tome. Oni će izbaciti ažuriranje, tebi će ga ponuditi, ali neće se instalirati automatski tjedan dana. Kada najhrabriji instaliraju ažuriranje i Microsoft vidi da nema nikakvih problema, onda tek puštaju automatsku instalaciju istog.

 

Stvarno mislim da je više strah od WU neopravdan. Otkad je Microsoft promijenio pristup WU, razloga za zabrinutost nema. Samo pustite iste da se instaliraju automatski i nikakvih problema neće biti.

ihush ned 17.10.2021 13:49
Marko :D kaže...
Valentin17 kaže...

Onda kad ja kažem da update treba ugasiti, uvijek se nađe par pametnjakovića koji savjetuju da to ne treba napraviti.

I ja opet ponavljam—ne treba.

 

Ako otvoriš članke i malo pročitaš vidjet ćeš da ovaj problem pogađa isključivo poslovne korisnike koji koriste Windows Server (2019), nikako kućne korisnike. ..

 + taj tip problema je ugl za urede-juzere, odnosno problem admina koji ne postoji itd.. a automatika ima svoja pravila, dok djelatnik oduševljeno čeka problem jer tad nije kriv za zabušavanje itd.. tj ovisi o poslu-firmi kao i korisniku-adminu, svemu.

 

-osnovno pravilo, kad teoretski-hipotetski postavimo pitanje dali je bolje updateovati ili ne? -odgovor je DA.

-u praksi tek ponekad ne, tj ako jedan od stotine-tisuća updateova radi problem opet je to manjina-izuzetak, ne većina a tad je odgovor DA, tek izuzetak NE.

-drugo dobro pravilo je 'ne popravljaj ono što radi'.. ali u slučaju današnjeg prosječnog korištenja je neprimjenjivo, tj opet samo za izuzetak, tj zatvoren sustav koji recimo ne ovisi o internetu-online itd. jer svi ostali moraju updateovati-ažurirati stanje, zakrpe, antivirus itd.. + neovisno o želi i pravilima, postoji kao uvjet MSa za client win kao windows.. i nije više stvar izbora nego je uvjet-zadano-mandatorno. Korisnik pristaje na te uvjete ako želi korisiti win, mobitel itd..

 

-problem.. uz to što ms forsira, problem je što je izjednačio ažuriranja-update i upgrade, više nema razlike, kao i to da se svašta gura pod sigurnosno ili obavezno ažuriranje npr reklama za win11 koja nema veze s win10 tj nikako nije dio ažuriranja pa i ne prolazi tj app javi grešku da računalo ne podržava win11... dok korisnik nije ni tražio-želio win11 tj koristi win10 barem u ovoj temi-naslovu.. ali to je biz-ms-interes.. Možda bi u nekom scenariju eu mogla kazniti ili regulirati takve msove bedastoće.. no spada pod banalno pa prolazi (nema potrebne kritike-njurganja..).

 

-problem koji prosječan juzer ne razumije, ne treba ni razumjeti jer je običan-prosječan juzer.. tj admin je taj koji to zna i odgovarajuće veće firme imaju svoj wsus-server pa i pravila .. problem su mali-naši (kao posto gore koji započinje njuranjem).. :) .. ne kućni jer više čačkaju i u pravilu (većina) gasi-pali + restarta računalo svakodnevno, a time eliminira problem 'nakupljanja' ili odgađanja .. što u uredu juzeri rade, tj česot su računala stalno upaljena.. odgađati se po ms-ideji može neko vrijeme, ali ne beskonačno + redovito održavanje, banalno barem jednom tjedno, recimo restrart.. i to bi admin trebao znati i obaviti, tad problema nema. Problem je što manje firme nemaju admina, što tad juzer to treba sam znati-napraviti.. a dio tih juzera je sretan kad ne može raditi ili kad imaju ispriku.

-problem je što je uopće prosjek, većina, pravila.. i juzer bi trebao biti samo juzer bez da zna sve osim da su reklame ipak reklame i da ms ne radi win zbog nas nego zbog novca.. pa tako i sve ostalo.

 

-npr, printeri, mreža.. i problem koji bi admin trebao znati, smb 1.0.. nije to stvar običnog juzera, no ako nema admina tad svi to moramo znati ili će problemi povremeno nastati, zbog automatike, novog drivera, .. najmanje zbog samog win ili da je isključiv problem update kao bug.. tj poslovni koji samo koriste ne ažuriraju, ne održavaju tj ono što bi radio admin, ali ako žele da im radi tad netko mora, ili admin ili sam juzer.. banalno kao natočiti gorivo u auto prije nego auto stane.. za auto to juzer razumije, za win .. ne? isto-slično + obavezna ažuriranja koja se mogu odgađati i automatika će ih kad-tad pokrenuti a ako je duže odgađano tad se pojavi i problem u kombinaciji-redosljedu, kao vagon na pruzi koji blokira ostale.. što se ne bi desilo da je redovitije održavano, tj fast-slow ringovi i 6mj ciklusi za novi winver unutar čega običan juzer ima recimo 3mj izbora.. a ako odgađa tad će po isteku automatika to obaviti ne kad mu odgovara nego kad istekne rok.. i tad se poveća šansa za problem. + tad često juzer koji recimo gasi računalo ide doma.. i mada piše 'ne gasi' on ugasi, jer ide doma.. a idući dan ima problem. Ovisno o ažuriranju, ovisno o restartu kao paljenje-gašenje svaki dan ili ostavlja upaljeno tad automatika ima ili nema mogućnost to obaviti redovitije ili kad je istek.. pa bolje prolaze oni koji pale-gase ili barem nije sve u firmi isti dan srušeno.. 

-uz problem 6mj ciklusa, što znači ekšli novi win mada je i dalje isti naziv-win10, ovisno što kad ms promjeni, npr vga driver wddm2.0 ili printer ili nešto deseto, tad svakih 6mj možemo imati problem s recimo starim-necertificiranim driverom kojeg ručno instaliramo i kojeg će opet automatika ažurirati-izbaciti-zamijeniti jer to je tako, kao što su prije win imali stare-legacy drivere za hrpu printera a sad su izbačeni i pošto nema novog jer nema zakonske obveze proizvođača ažuriranje ga neće povući sa str.proizvođača nego to mora juzer ručno ili imati driver ili iz starog ms-kataloga + reći osu da ne dira, kao i podesiti smb ako je potreban itd itd.. i to će se ponavljati kod updatea osa jer je to zadana defaultna automatika i os će uvjek tražiti novi dirver koji je za aktualan win10 tj winver.. što printer od prije 5-10-više godina ne može biti jer win10 nije postojao.. mada driver postoji i radi.. npr od win7 pa i xp.. i sam driver se nije promijenio, promjenio se ostatak svijeta + ms uvjeti + baza starih drivera + automatika.. kao što će novija računala od 2018 nadalje tek biti kompatibilna s win11 uvjetima koje ms postavlja mada su izmišljeni-nepotrebni za os i rad računala kao npr tpm ili gpt ili sec.boot.. tj win radi jednako neovisno o tome ali će za par godina 2025.. ugasiti win10 i tad će juzer morati imati računalo unutar tog kriterija.. mada je isto, ispravno i može jednako raditi win10-11 jer je isti os.. nije uvjet kojeg ms postavi i nije stvar izbora juzera barem ne prosječnog-većine nego prisila + internet + svi ostali u lancu koji po isteku zakonski obveznog supporta nemaju želju održavati nego naprotiv prodati novi hw kao printer ili računalo..

-juzer to mora znati kao što zna natankati gorivo prije nego se potroši.. a može se praviti naivan i zabušavati, odnosno netko mora biti admin i to odraditi, tad problema nema tj to je direktan dokaz da nije uzrok problema ažuriranje-update nego održavanje, znanje, juzer-admin pa i forsiranje biznis-intersa kao ms politika.. najmanje os i sam soft ili update.

 

-zato ga ne treba gasiti, twekati, nego treba održavati, tad radi.. a ljudi su prilagodljiva bića i moraju se prilagoditi, jer neće biz-ms nama mada to reklama sugerira.. što juzer čak i povjeruje.

-da je gornji post (uredski problemi nakon updatea) činjenično točan, tj da je uzrok problema update, tad bi problem imali svi, pa i ja, firme.. svi, jer nemam ja neki bolji win, imamo isti.. samo ja znam kad je potrebno natočiti gorivo i auto tad ne stane na cesti.. kriv je auto, gorivo ili vozač? admin tj onaj tko to treba-koristi tad mora to i znati a pravila su jednostavna, ako ne znaš podesiti os tad si samo juzer i tad to radi netko tko zna, tj tako bi trebalo biti u ozbiljnim firmama a kod nas je često obrnuto da gazda misli da će to sve juzer san znati dok juzer to vidi priliku za dužu pauzu.. (dio onih poslova koji mogu ne raditi bez posljedica.. oni koji moraju tad se znoje i svi su krivi pa i update... a njima odgovor, da je update tad ni meni ne bi radio win, nije update nego netko tko je to trebao u firmi obaviti.. za firme nemam opravdanja, jer to je biz, plaća se struja, telefon.. plaća se i admin tj znanje a tad to radi bez rušenja-problema osim kvarova koji se ponekad dese no kao loto, opet su izuzetak od većine..).

Marko :D ned 17.10.2021 14:05

Tako je. Sustav bez instaliranih zakrpa, IT sektoru će donijeti više problema nego koristi. Doduše, u firmama se pojedina ažuriranja instaliraju sa zakašnjenjem upravo zbog mogućih problema tako da tamo gdje je takva politika, ovakvih problema sigurno nije bilo.

mzopg ned 17.10.2021 14:43

Od 12 računala na 9 isti problem, nakon instalacije računalo pokrene reboot i zatim upadne u petlju iz koje ga se može izbaciti jedino gašenjem. Nakon ponovnog paljenja instalacija završava i windowsi se učitavaju ok.

Ne radi se o identičnim računalima tako da ne mogu reći da je uzrok nekakav zajednički driver ili komponenta, a opet 9 od 12 je ogroman postotak.

Jedino što je zajedničko svim računalima je da su u startu instalirani windowsi sa sticka, ista verzija. Kasnije je sve uredno i redovito nadograđivano i računala su održavana.

 

Ozbiljno razmišljam o gašenju WU, mada sam uvijek bio pobornik istoga.

 

Možda ugasiti pa periodično manualno instalirati nadogradnje... moram razmisliti.

Valentin17 ned 17.10.2021 15:14
mzopg kaže...

Ozbiljno razmišljam o gašenju WU, mada sam uvijek bio pobornik istoga.

Nemoj to pisati tako javno. 

ihush kaže...
problema osim kvarova koji se ponekad dese no kao loto, opet su izuzetak od većine..).

Upaljen WU je kao loto, instalira se i onda se nadaš prvo da će ti se računalo upaliti, a onda da će ti sve raditi kao prije instalacije WU.  A dobro, neke stvari poprave, neke sje... da imaju kaj drugi put popravljati i nadograđivati.  Čuvaju ljudi posao, nema prigovora. 

mzopg kaže...

Na hrpi računala se automatski pokrenula instalacija i restart, iako je stavljeno da to ne radi i nakon restarta upadne u nekakvu petlju i satima vrti, vrti, vrti... na kraju se treba na silu ugasiti i upaliti. 

Ja kod ovakvog slučaja pustim ga da vrti barem sat vremena, ako nakon sat vremena ne krene dalje sam, a do sada ni jedna mašina od preko 50 slučajeva nije krenula sama, držim tipku ta paljenje dok se ne ugasi, pa fino kad upališ prvo provjerava disk za greške jer jebga ugasio si ga na silu, uspije se upaliti iako radi usporeno jer je u šoku, onda ga još jednom restartaš pa onda ide dalje, a barem mi nije dosadno na poslu.