Windows

Windows 10 - problemi

micho0305 pon 21.6.2021 11:38
Margo-I kaže...

Generalno PC i Windowsi 10 su prastara tehnologija kad kupiš novi Indijski mobitel za 200kn i vrti fimove online bez trzanja i bolje

nego PC sa Win10 hrpom rama i dodatnom grafičkom za koliko kuna?

Bilo bi bolje da naprave kompletan novi operativni sustav a ne da i kod instalacije Win10 koriste datoteke još od 386-ce...

 

 NP frende pa ti li lijepo otvori temu *incijski mobiteli za 200kn šta vrte filmove online bez trzanja* pa tamo postaj a ne ovdje

Drazen99 uto 22.6.2021 09:14

tko ima problema s instalacijom preko USB-a neka koristi stari dobri DVD i pržilicu.

 

pogotovo je pouzdaniji ako s win nešto šteka pa trebate raditi recovery s instalacijskog medija..

par puta mi s sticka nije uspjelo ali s dvd-a skonta odmah i povuče windowse.

 

Gnjavator uto 22.6.2021 10:23
Drazen99 kaže...

tko ima problema s instalacijom preko USB-a neka koristi stari dobri DVD i pržilicu.

 

 I onda pogledaš da velika većina novih PC-a čak i u "kanti" nema DVD pržilicu, a o ultraslim laptopima da ni ne pričamo. Bitno je naći na kompu/laptopu pouzdan USB priključak i imati stick koji nije previše izrauban...Ja imam par 8GB stickova koji mi služe samo za to i nemam problema sa instalacijama :) Jedan koristim još iz doba kada sam Vistu instaira sa sticka... Zadnje što sam imao "zaprženo" na DVD je bio Win7 sa updateima iz 2011 godine... Od onda samo stick.

 

(u majke ti) već 10 godina mi DVD snimač ne služi za ništa pametno osim par presnimavanja DVDova sa snimkama svatova i sličnim da se prekodira u nešto za puštanje sa modernih uređaja koji nemaju CD/DVD... Sve češće te snimke završavaju kao privatni video zapisi na YouTube-u...

zelenapaprika uto 22.6.2021 10:30
Gnjavator kaže...
Drazen99 kaže...

tko ima problema s instalacijom preko USB-a neka koristi stari dobri DVD i pržilicu.

 

pouzdan USB priključak i imati stick koji nije previše izrauban...

 Eh, zadnja 2 sticka koja sam kupio su - loši. Toshiba i PNY. Prvi je ispustio dušu nakon kratke upotrebe PC/TV, a drugi se vuče kao magla. Oba navodno USB 3.0.

Drazen99 uto 22.6.2021 13:50
Gnjavator kaže...

 

(u majke ti) već 10 godina mi DVD snimač ne služi za ništa pametno osim par presnimavanja DVDova sa snimkama svatova i sličnim da se prekodira u nešto za puštanje sa modernih uređaja koji nemaju CD/DVD... Sve češće te snimke završavaju kao privatni video zapisi na YouTube-u...

pa dobro...

nego, htio sam reći i da je postalo popularno pričati; "koji će ti k...više pržilica, to je zastarjelo itd "

 

ipak se može i danas iskoristiti, jer sam par programa za obradu glazbe našao na starim DVD-ima dok sam dosta korisnog softvera snimljenog na store diskovima pogubio.

DVD lijepo spremiš na "suvo" i miran si.

Valentin17 uto 22.6.2021 17:59
Gnjavator kaže..

Ja sam sebi kupio fino eksternu optiku na USB, dobro dođe kod neke starije kante ili laptopa kod koje ne prolazi instalacija Wina. sa USBa, imam 10 21H1 na DVDu i odradim instalaciju bez problema.

A možeš uzeti za 50 kn polovnu optiku sa oglasa pa u kombinaciji sa adapterom SATA na USB sa Ebaya/Aliexpressa istu pretvoriš iz interne u eksternu.

Gnjavator sri 23.6.2021 08:43
zelenapaprika kaže...
Gnjavator kaže...
Drazen99 kaže...

tko ima problema s instalacijom preko USB-a neka koristi stari dobri DVD i pržilicu.

 

pouzdan USB priključak i imati stick koji nije previše izrauban...

 Eh, zadnja 2 sticka koja sam kupio su - loši. Toshiba i PNY. Prvi je ispustio dušu nakon kratke upotrebe PC/TV, a drugi se vuče kao magla. Oba navodno USB 3.0.

 ti "spori kao magla" mi služe za instalacije windowsa i slično :) snimiš ga jednom u par mjeseci a instalacija i sa najsporijeg sticka je brža od instalacije sa DVD-a :) Tako imam i neke 128GB stickove par komada... sporooo snimanje... al za cijenu koliko su koštali više nego dobri :) Ono, na jedan stavio gore Ventoy, hrpicu instalacija Windowsa (Home/Pro/Ent,pa sve kombinacije EnUs pa HrHr) pa onda razni rescue diskovi i alati... i baš me briga što je snimanje trajalo satima, čitanje ide relativno normalnom brzinom od 30-50MB/s tako da za ono za šta se koristi više nego dobro :)

Na drugi snimio hrpicu dječjih crtića skinutih sa youtibe-a, ubideš ga u TV i pustiš da se vrti bez reklama, također, jednom snimljeno, milion puta očitano :) Ima primjene i za spore sitckove...

Gnjavator sri 23.6.2021 08:53
Drazen99 kaže...
Gnjavator kaže...

 

(u majke ti) već 10 godina mi DVD snimač ne služi za ništa pametno osim par presnimavanja DVDova sa snimkama svatova i sličnim da se prekodira u nešto za puštanje sa modernih uređaja koji nemaju CD/DVD... Sve češće te snimke završavaju kao privatni video zapisi na YouTube-u...

pa dobro...

nego, htio sam reći i da je postalo popularno pričati; "koji će ti k...više pržilica, to je zastarjelo itd "

 

ipak se može i danas iskoristiti, jer sam par programa za obradu glazbe našao na starim DVD-ima dok sam dosta korisnog softvera snimljenog na store diskovima pogubio.

DVD lijepo spremiš na "suvo" i miran si.

 A kad većini ljudi DVD uređaji ne služe za ništa... a ja sam ih donedavno imo dva komada u kompjuteru dok mi jedan nije otkazao poslušnost... nisam ni istraživao jel ga treba možda samo propuhati, izvadio ga i ostavio sa strane jer ne sjećam se kada mi je zadnji puta trebalo ili dobro došlo da imam dva uređaja. :)

Inače imam ja i SATA i PATA DVD uređaje i par komada onih iz laptopa, i USB-SATA adaptere za te iz laptopa... ali sve češća stvar zadnjih godina je da se u laptope koji su imali relativno veliki HDD i postali neupotrebljivo spori ubaci neki SSD na koji stane sistem, a onda taj HDD ubacim u ladicu koja je na mjestu gdje je bio ODD... a ako vlasnik misli da će mu DVD uređaj ikada zatrebati nabavim mu i USB-SATA adapter za "par kuna" i imaš i brzinu SSD-a i kapacitet HDD-a... a većina kaže "a šta će mi DVD kada ga nikada nisam koristio" i činjenica je da kod velike većine ljudi koji još imaju DVD u kompu, ne služi im baš za ništa... Zadnji put korišten kada je ubačen DVD sa Win7 i poslije njega DVD sa instalacijom Office-a. DVD je polako postao ko nekad disketa kada ju je CD zamjenio, treba još samo rijetkima.

 

Žohar sri 23.6.2021 12:12

Zdravo, 

Imam Windows 10 2004 19041.1081 verziju na laptopu. Zanima me, jel još itko ima problema sa automatskim povećanjem virtualne memorije?

Imam 8GB rama i postavio sam ručno virtualnu početnu 1900MB do 4096MB memorije. Je li to u redu? Jesam li trebao postaviti svih 8GB? I iako sam postavio na "ručno" Windowsi i dalje svaki put kada je neki reset laptopa(nakon ažuriranja antivirusa ili Edgea ...) sam automatski postavlja virtualni ram!!

ihush sri 23.6.2021 14:00
Žohar kaže...

Zdravo, 

Imam Windows 10 2004 19041.1081 verziju na laptopu. Zanima me, jel još itko ima problema sa automatskim povećanjem virtualne memorije?

Imam 8GB rama i postavio sam ručno virtualnu početnu 1900MB do 4096MB memorije. Je li to u redu? Jesam li trebao postaviti svih 8GB? I iako sam postavio na "ručno" Windowsi i dalje svaki put kada je neki reset laptopa(nakon ažuriranja antivirusa ili Edgea ...) sam automatski postavlja virtualni ram!!

 -os postavi optimalno, ne diraj.. tj beskorisno, arhaizam-nasljeđe.. iz sasvim drugog vremena/količine dostupnog RAMa i pravila od prije desetljeća više ne vrijede kao ni formule itd. Sve se mijenja..

-tj svako računalo, neovisno o osu, resursima, .. može imati svoje specifične potrebe-zahtijeve, izuzetke, tad postoji takav razlog, za ostale -generičke ne tj ne vrijede ista pravila neog ovisi o konkretnim potrebama-appsima.

-virtualni ram, je nekad bio način kako da sys (os+app) radi umjesto da se stuši ako nema dovoljno rama, jer je ram konkretan uvijet bez kojeg ne može raditi ništa, ni jedna app tj imaš ili nemaš potrebnu količinu. Win je od početka imao uključeno i tako su sve apps navikle, tj tad se sys ne sruši nego krene u swapanje, sporo (jer je disk x1000 sporiji od rama ali radi... za appse koje traže performanse kao igre to jednostavno ne pomaže tj previše swapanja i zastoja tj mora biti barem minimum.

... a već +5god je normal-minimum za početno-slabo računalo +4gb rama tj za gaming i sl 8-16.. i više praktički osim izuzetka nema smisla-potrebe, dok s 4gb radi 99% appsa + ram je relativno jetin (dok je nekad bio skupji od zlata-težina..) pa sad već i ssdovi potiskuju cijenom-kapacitetom hddove tj samo to je do sad držao hdd u prosječnom računalu, pa se ni na ssdu ne koristi toliko swap koliko bi to nekad bilo 'normalno' u stara vremena...

 

-stara formula, od 1x do 3x količine rama kao nepisano pravilo ali ni diskovi nisu bili 'preveliki' + veličina filea rezultira tromošću + ograničenje fat32 i 32bitnih oseva-adresiranja (dospupnih adresa koje služe za sve, ne samo ram, baš sve je neka adresa na računalu-chipu-kompjuteru i taj ukupni adresni prostor je ograničen po taskovima npr na 2+2 za app-sys podjelu ili pae3 1/3 od max 4gb (-2bytea).. što je i ograničenje fata-zajedničko iz istih/sličnih razloga.. tj hdd može adresirati bilo koju količinu, jer ima translacijske tablice, tj formula za cluster-broj kao kućne adrese-blokove ali to za ram nije primjenjivo + sporost tj to su razi mem-extenderi iz doba dosa kao emm386-himem-queem itd..

-u to staro doba, s recimo 4MB (ne GB) je recimo bilo ok postaviti recimo 12MB swap.. i app je imala na raspolaganju dovoljno za tadašnje kriterije (npr photoshop A4 fotka na 300dpi x24bit boja.. taži npr vga i ram 2,7mb.. za ispis dok su printeri imali 1-2-4mb. ili 680kb za vga-vram prikaz na ekranu koji traži 70-90dpi.. 3-4 put amanje od kvalitetnoh ispisa kao laser..) .. tek kao usporedba količine nekad kad je swap bio korišten i danas kad je sve x1000 više.

 

-već par godina je swap 'mrtav' tj za vrijeme w7 se praktički nije koristio ali je bila ista-stara formula.. i nakon tog je 'ubijen' tj tu je zbog kompatibilnosti (jer svaka app očekuje) + sys je tad stabilan jer ako neka app zatraži bilo koju količinu radit će.. samo sporo, ali neće se stušiti sys. .. no promjenjena je veličina-rezervirana, + koristi se s hyber-sleepom kombinacija. .. pa i dalje postoji neko pravilo da može biti od 1:1 ili veći swap (manji nema smisla, npr za sleep).

-za usporedbu, linux oduvijek ima swap particiju, koja je već par godina (ovisno o distri) defaultno isključena.. tj install procedura je više defaultno ne kreira kao nekad i koriste file-swap kao win tj praktički se ne koristi jer rama ima dovoljno.

 

-ali.. swap i ssd tj trajnost je problem ssd-trim-a.. i kao preporuka je da se swap ne postavlja na ssd, nego na  hdd .. jer ssd ima ograničen broj zapisa po ćeliji-trajnost npr 10.000 ciklusa i tad ćelija crkne.. interno kontroler to razvnomjerno razbaca pa disk može raditi godinama ali ako je to jedan file ili particija koji konstantno radi tad kontroler ne pomaže i brzo se potroši.. daleko brže nego da svaki dan kopiraš recimo 100gb jer sys konstantno nešo zapisuje, log, temp, keš.. stalno tj upravo u tome je razlika modernog osa koji praktički ne koristi swap osim ako mora, dok se on nalazi tu kao rezerva-kompatibilnost tj pravilo je danas, ne diraj, tj ms zna što je ok za win, bolje nego netko s foruma-online tko možda ne zna sve, ne zna točno ili je ostao u 'kamenom dobu' za pravila tj promjene svega u vezi s računalima.

 

-ručno? .. umjesto zadavanja konkretne količine, možeš recimo uključiti (ili isključiti) na kojem disku da to radi, npr uključiš za hdd, isključiš za ssd.. ali to os već radi automatikom-pametno, jer i oni nešto o tome znaju, nisu početnici :)

milinho čet 24.6.2021 11:31

Imam jedan problemčić koji mi se počeo javljati zadnjih dva-tri tjedna. Prilikom bootanja Windowsi mi ne dobiju ispravnu IP adresu na Ethernet adapteru, i onda nemam internet dok ne disablam i enablam adapter (ili tamo kliknem Troubleshoot, pa mi on to sam napravi). Ako postavim sam fiksnu IP adresu, isto mi ne radi internet, iako je ispravna IP adresa i gateway i DNS. Znači potrebno je disable-enable, i onda se on "skocka" i sve radi normalno. S WiFi adapterom nemam tih problema, tamo ako mi sve normalno radi nakon boota. Ako restartam računalo isto mi bude ok, samo prilikom friškog boota mi se to događa. Mislio sam da će mi neki od Windows updatea riješiti problem, ali sam se prevario. 

Gnjavator čet 24.6.2021 12:38
milinho kaže...

Imam jedan problemčić koji mi se počeo javljati zadnjih dva-tri tjedna. Prilikom bootanja Windowsi mi ne dobiju ispravnu IP adresu na Ethernet adapteru, i onda nemam internet dok ne disablam i enablam adapter (ili tamo kliknem Troubleshoot, pa mi on to sam napravi). Ako postavim sam fiksnu IP adresu, isto mi ne radi internet, iako je ispravna IP adresa i gateway i DNS. Znači potrebno je disable-enable, i onda se on "skocka" i sve radi normalno. S WiFi adapterom nemam tih problema, tamo ako mi sve normalno radi nakon boota. Ako restartam računalo isto mi bude ok, samo prilikom friškog boota mi se to događa. Mislio sam da će mi neki od Windows updatea riješiti problem, ali sam se prevario. 

 Probaj u device manageru za mrežnu karticu isključiti opciju gašenja kartice u power opcijama... ili probaj promjeniti driver za mrežnu jer očito je ne prebudi dobro iz hibernacije.

MEDO11 pet 25.6.2021 14:54

ja sam to rjesio preko rutera, imao sam isti problem na 2 kompa koji su mi spojena lan kabelom. Prekipilo mi je kad mi je usred partije wota cura upalila svoj komp i pukla mi konekcija, onda sam je ni krivu ni duznu sterao u KK, i odlucio napokon rjesit to.

Uglavnom spojio se na ruter i tamo rezervirao ip adrese za ta 2 racunala preko mac adrese racunala. Od onda nikakavih problema s tim. Imam masu uređaja doma koji se spajaju na wifi i jednostavno se router zablesavi i dhcp pocne duple ip adrese izdavat, neznam zasto ni kako.

MEDO11 pet 25.6.2021 15:03
Valentin17 kaže...
MEDO11 kaže...

neznam zasto ni kako.

Znam ja zašto, jer imaš kvalitetan ruter.

 

nisu mi dali da biram u a1

 

razmisljam vec duze nabavit svoj router pa ovog samo za propustanje neta koristit

BlackMoon sub 26.6.2021 00:54
MEDO11 kaže...

ja sam to rjesio preko rutera, imao sam isti problem na 2 kompa koji su mi spojena lan kabelom. Prekipilo mi je kad mi je usred partije wota cura upalila svoj komp i pukla mi konekcija, onda sam je ni krivu ni duznu sterao u KK, i odlucio napokon rjesit to.

Uglavnom spojio se na ruter i tamo rezervirao ip adrese za ta 2 racunala preko mac adrese racunala. Od onda nikakavih problema s tim. Imam masu uređaja doma koji se spajaju na wifi i jednostavno se router zablesavi i dhcp pocne duple ip adrese izdavat, neznam zasto ni kako.

 Pa šta si čekao do sada s tim? To je osnovno štivo za podesiti u ruteru i još fiksirati DNS na CloudFlare!

MEDO11 sub 26.6.2021 08:38

jer nisam znao, nikad prije nisam imao problema s tim do ovog ubee routera, doduse nikad prije nisam ni imao ovoliko konekcija u isto vrijeme na routeru... Imas jos koji savjet za podesit u routeru?

ihush sub 26.6.2021 17:49
BlackMoon kaže...
Vatrozid u ruteru postavi na “low” i ako imaš forwardiranih portova, propusti ih u postavkama vatrozida za određenu IP adresu/komponentu. Omogući uPnp ako nije omogućeno i to bi bilo to.

 -zašto bi fwdao portove? .. besmislice tj pogrešni savijeti.

BlackMoon sub 26.6.2021 18:00
ihush kaže...
BlackMoon kaže...
Vatrozid u ruteru postavi na “low” i ako imaš forwardiranih portova, propusti ih u postavkama vatrozida za određenu IP adresu/komponentu. Omogući uPnp ako nije omogućeno i to bi bilo to.

 -zašto bi fwdao portove? .. besmislice tj pogrešni savijeti.

 Ako port traži forward, onda to moraš i napraviti, ako nemaš fiksnu IP adresu. Recimo, kako ćeš IP kameri pristupiti izvana, ako joj nisi proslijedio port?

ihush sub 26.6.2021 18:34
BlackMoon kaže...
ihush kaže...
BlackMoon kaže...
Vatrozid u ruteru postavi na “low” i ako imaš forwardiranih portova, propusti ih u postavkama vatrozida za određenu IP adresu/komponentu. Omogući uPnp ako nije omogućeno i to bi bilo to.

 -zašto bi fwdao portove? .. besmislice tj pogrešni savijeti.

 Ako port traži forward, onda to moraš i napraviti, ako nemaš fiksnu IP adresu. Recimo, kako ćeš IP kameri pristupiti izvana, ako joj nisi proslijedio port?

 -čitaš li? .. ili si u svom filmu :) nhf ..

-nitko ne traži fwd, nema kamere ili pristupa s (inter)neta.. .. ima samo problem ''kad se sestra spoji..'' .. ok? i to je već recimo riješio fixnim ip.. ili kako već..

rambox čet 22.7.2021 13:05

Mikrošuft=sigurnosna rupetina, ili eto za ovaj slučaj "najednostavnije rješenje isključite ili obrišite System Restore točke ili podatke".Ne koristim žute splačine, ali ima jako puno ljudova koji ipak koriste automatsko žutilo.

 

https://www.bleepingcomputer.com/news/microsoft/new-windows-10-vulnerability-allows-anyone-to-get-admin-privileges/

 

https://www.bleepingcomputer.com/news/microsoft/microsoft-shares-workaround-for-windows-10-serioussam-vulnerability/

 

https://youtu.be/kJTDfi1T0KY

 

 

ihush pet 23.7.2021 10:27
Boris grozni kaže...
Dobio sam poruku da mi windowsi vise nisu podrzani i da MORAM snimiti novu verziju, imam orig windowse vec 6g sve do zadnjeg updejta, neznam koji k sad oce i o kakvim novim windowsima se radi?

 -windows je svakih 6mj novi-win (build-verzija).

-možeš odgađati (3 međuverzije) + ovisno o licenci-verziji kao ltsb ali kad-tad moraš.. na novi-isti w10, za koju godinu na w11.

-upgrade-update.. su ista stvar za MS.