Windows

Windows 10 - problemi

Valentin17 sub 3.4.2021 18:07
Chupo kaže.

 Ali kako to napraviti?

Kolega ti je stavio opciju za spašavanje podataka, znači spojiš disk na drugo računalo i preko programa iz videa i linka spasiš podatke,

na kraju snimaš Win i sve programe ispočetka, čisto sumnjam da možeš tu particiju popraviti, veliki je plus da spasiš podatke.

Chupo sub 3.4.2021 18:37
Valentin17 kaže...

Kolega ti je stavio opciju za spašavanje podataka, znači spojiš disk na drugo računalo i preko programa iz videa i linka spasiš podatke,

na kraju snimaš Win i sve programe ispočetka, čisto sumnjam da možeš tu particiju popraviti, veliki je plus da spasiš podatke.

 

Podaci (izvorni kodovi, elektronicke sheme, ...) su mi na d: disku koji radi. Na c: disku nema podataka koje bi trebalo spasiti. Ali reinstaliranje Windows-a u mojem slucaju znaci nekoliko mjeseci instaliranja i konfiguriranja preko 150 programa. Samo za instalirati i podesiti Visual Studio, Visual Studio Code + plugin-ovi, PlatformIO, Altera Quartus i Eagle bi mi trebalo preko tjedan dana.

 

Ako su s nekim programima svi file-ovi vidljivi onda bi morao postojati neki nacin da se rekonstruira GPT tabela.

 

Ako nista drugo, kupicu novi SSD pa cu na njega privremeno instalirati nove Windows-e a ovog jos neko vrijeme necu dirati - mozda Microsoft (ko sta je napravio prije 5 godina) izda kakav tool za vracanje particija koje se zbog njihovog bug-a prikazuju kao RAW.

Valentin17 sub 3.4.2021 18:51
Chupo kaže...

Ali reinstaliranje Windows-a u mojem slucaju znaci nekoliko mjeseci instaliranja i konfiguriranja preko 150 programa.

Za tako nešto treba imati "sliku" diska odrađenu sa nekim programom tipa Acronis True Image, "sliku" koju bi sada za par minuta mogao vratiti na prethodno formatiranu particiju.

Chupo sub 3.4.2021 19:14
Valentin17 kaže...

Za tako nešto treba imati "sliku" diska odrađenu sa nekim programom tipa Acronis True Image, "sliku" koju bi sada za par minuta mogao vratiti na prethodno formatiranu particiju.

 

Pa napisao sam da imam image (i to napravljen s bas Acronis True Image-om) c: particije od 12. mjeseca i image d: particije od jucer. Problem s diskom se je desio ni manje ni vise nego u trenutku dok sam krenuo raditi backup image-e od obadva diska. Laptop sam odspojio od monitora jer se dok je spojen vanjski monitor i vanska tastatura ne moze pokrenuti BIOS, ubacio sam boot USB stick i zakasnio sam sa stiskanjem tipke F2 za pokretanje BIOS-a (jer u bios-u treba ukljuciti tipku F12 za biranje boot uredjaja) pa su se pokrenuli Windows-i ali se nisam logirao nego sam na ekranu za logiranje kliknuo na Shutdown i nakon toga sam u Windows PE vidio da se d: particija (a to je ustvari c: particija koja je na M.2 SSD-u od 1 TB) prikazuje kao da nije formatirana a da se pod slovom c: prikazuje d: particija koja je na mehanickom disku od 1 TB i nakon toga Windows-i vise nisu radili.

 

Napisao sam i da je jedini problem to da je jucerasnji image d: particije u vremenskom raskoraku sa zadnjim image-om od c: particije i da zbog toga pokusavam to sloziti. Da se je to desilo samo pola sata kasnije bi vec imao image od c: particije koji je sinhroniziran s d: particijom i onda ne bi bilo problema.

 

A ne mogu svakih par dana raditi image-e jer image-ing d: diska s verifikacijom traje oko 5 sati. Image-ing c: diska koji je SSD ne traje dugo ali mi ne znaci nista ako nije sinhronoziran s image-om od d: particije.

 

Od sad cu umjesto full backup-ova vjerojatno raditi inkrementalne backup-ove pa cu ih onda moci raditi cesce.

AF139 pon 5.4.2021 19:28

Da odmah na početku kažem NE PREPORUČUJEM ali da spomenem slučaj.

Imao sam WD 500GB disk na koji sam spremao (kopirao) podatke ručno  otprilike jednom godišnje kao neki beckup.

Tada ( prije oko 1-2god.) kad sam spojio disk upalio PC i diska nema, odem u disk menagment od win10 i vidim disk ali je RAW

Pošto su orginalni podaci bili na PC svi OK jednostavno odlučih da obrišem particiju ( nije bio bootabilan i samo je jedna particija).

Nakon brisanja particije napravim novu i fast format na NTFS . Ulaskom na explorer vidim sve diskove pa i taj ali i svi su podaci su bili na njemu

Odem desnim klikom na disk u propertys i odradim skan na errors  a za par minuta završi bez greške ???

Za svaki slučaj prebacim sve na drugi disk, a pogledat ću po ladicama gdje je završio taj, i da li je još ok..

 

edit: nisam siguran da li sam format odradio ili sam ostavio ne formatirano kad su se pojavili podaci ...da me ne lovite za riječi.

Mitohondri uto 6.4.2021 15:08

Windows 10, crni ekran s kursorom nakon log in-a.

 

ako vam se nakon sto se windwosi "dignu" ili se logirate, dogada da dobijete crni ekran i samo vam je kursor vidljiv, pa nakon nekoliko minuta se sve pojavi normalno, evo rjesenje

 

nakon zadnjeg update to mi se desilo na poslovnom prijenosnom racunalu, pa posto moja IT sluzba nije nasla rjesenje, uspio sam negdje iskopati kako to rjesiti

 

kada vam se do desi, pritisnite CTRL+SHIFT+ESC, da vam se pojavi TASK MANAGER

 

Zatim kliknete na File>Run New Task i upisete u polje: services.msc

 

kada vam se otvore servisi koji se vrte u pozadini, nadite: "AppReadiness" > dupli klik na taj servis zatim> Startup Type > tu izaberite Disabled, kliknete Apply, pa OK

 

nakon toga vise ne bi trebali imati problema

 

ako se ponovno pojavi, ponovite ovo gore, i zatim jos dodatno TASK MANAGER>File>Run New Tast> upisete CMD> zatim u tome prozoru upiste: shutdown /s /f

 

i to je to

Marko :D ned 18.4.2021 19:49
rambox kaže...

Opet ista priča, i onda se ljudi čude zakaj se odma nakon instalacije Windowsa preporuča ubit Windows Update i problem rješen.

 

https://youtu.be/xMG9X2dm4_Q

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/windows/windows-10-openito/215879.aspx?page=467&jumpto=6081452&sort=asc&view=flat

Kolega, ponavljam, korisnici koji nisu ručno išli instalirati ažuriranje nisu naišli na nikakve probleme. Probleme imaju samo oni koji ručno idu pokretati instalaciju i ne dopuštaju Windowsima da se sami brinu o WU. I oni koji su heavily modificirali instalaciju kojekakvim 3rd party programima.

 

Stoga ne, nije potrebno isključivati WU jer ćeš si time samo napraviti još većih problema kada trenutna verzija Windowsa ode u mirovinu.

 

BTW i kod mene sve bez ikakvih problema...

BlackMoon pon 19.4.2021 02:08

Ne znam čemu ovoliko prašine oko jednog običnog updatea koji sam odradio u 10 minuta? A Rambox i dalje nastavlja sa svojim besmislicama koje datiraju otkad sam na ovom Forumu! Tjerati neiskusne korisnike na zauzdavanje WU je po meni "terorizam"...

Marko :D pon 19.4.2021 11:18
CyberDemonVZ kaže...

Ja sam na poslu pokrenuo update, i kad sam čekao da dovrši sam na mobitelu ugledao ovu temu. Samo me oblijao hladan znoj

Al, sve je OK prošlo.

Ako ne želiš da te znoj oblijeva, jednostavno namjesti aktivne sate i pusti Windowsima da sami odrade sav posao. Postoji razlog zašto ažuriranja stoje u pozadini; Windowsi čekaju potvrdu iz Microsofta da ažuriranje 100% radi na tvojoj konfiguraciji.

Posmatrač pon 19.4.2021 11:33
Marko :D kaže...
CyberDemonVZ kaže...

Ja sam na poslu pokrenuo update, i kad sam čekao da dovrši sam na mobitelu ugledao ovu temu. Samo me oblijao hladan znoj

Al, sve je OK prošlo.

Ako ne želiš da te znoj oblijeva, jednostavno namjesti aktivne sate i pusti Windowsima da sami odrade sav posao. Postoji razlog zašto ažuriranja stoje u pozadini; Windowsi čekaju potvrdu iz Microsofta da ažuriranje 100% radi na tvojoj konfiguraciji.

 Hoces reci da WU skenira tvoju konfu i posalje izvjestaj u MS i neko to tamo pogleda i kaze ovaj komp je ok instaliraj se? 

Zasto mi je tesko povjerovati u to....

Marko :D pon 19.4.2021 11:46

Tako nekako, zato i služi telemetrija. Ista šalje specifikacije tvojeg računala Microsoftu, Windows onda vidi da li je netko s istim specifikacijama već instalirao to ažuriranje, te ima li kakvih problema. Ako ima, Microsoft blokira ažuriranje na određenim računalima ili ga kompletno povlači. Ako nema problema, instalacija kreće automatski na identičnim računalima (logično, ne u isto vrijeme).

Brki1994 pon 19.4.2021 11:58
Gigaman kaže...

Pozdrav ljudovi ;)

Jako rijetko nešto postam tako da uvijek zaboravim password pa se regam nanovo.

Želio bih staviti na komp win 10 s USB-a, u BIOS sam stavio first boot device USB.

Ali neće prilikom restrta računala da pokrene instalaciju.

Probao sam sa svim usb utorima sprijeda i nazad kućišta i ništa.

Tamo u BIOS sam sam probao izmijeniti KAO FIRST BOOT DEVICE i sve četri opcije koje mi nudi pod USB, dakle:USB-FDD, USB-ZIP, USB-CDROM, USB-HDD ali neće da potegne instalaciju.

Stick je ok, na drugom računalu je prošli tjedan instaliran win 10 bez muke. Ovo mi je staro kućno rač ne radi mi dvd čitač pa pokušavam stickom. Na ovom rač je inst win 7.

Ako neko ima neku ideju šta bi moglo bit, svaka pomoć bi mi dobrodošla, Hvala!

 

Malo glupo pitanje, ali da si li stavio komptabilian boot mod, tj. da li ti je bios legacy ili uefi? Uefi su pretežno na novijim računalima, dok će za računala prije 2014 generalno imati legacy bios.

rambox pon 19.4.2021 13:39
BlackMoon kaže...

Ne znam čemu ovoliko prašine oko jednog običnog updatea koji sam odradio u 10 minuta? A Rambox i dalje nastavlja sa svojim besmislicama koje datiraju otkad sam na ovom Forumu! Tjerati neiskusne korisnike na zauzdavanje WU je po meni "terorizam"...

 Upravo za neiskusne to je presudno, ako smeče od W10 Update ne radi s njime nikako ne moš imat problema ili svako malo pokoja nagazna mina.To ti je čista logika, a ti dalje glasaj za HDZ/drži Update uključen i vjeruj vođi da je on apsolutno u pravu.

Posmatrač kaže...

 Hoces reci da WU skenira tvoju konfu i posalje izvjestaj u MS i neko to tamo pogleda i kaze ovaj komp je ok instaliraj se? 

Zasto mi je tesko povjerovati u to....

Od tebe se očekuje da sljepo vjeruješ velikom Mikrošuftu i njegovom vođi.

 

Tu je dolnji primjer, ili istuacija prije godinu dana kad je Windows Update razvalio Google Chroome sigurnosne postavke.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/windows/windows-10-problemi/228866.aspx?page=182&jumpto=6117844&sort=asc&view=flat

 

Sad još samo čekam da to neko napiše, da i Windows Defender+redoviti Windows Update efikasno štiti od Ransomware.

Posmatrač pon 19.4.2021 14:24
rambox kaže...
.
Posmatrač kaže...

 Hoces reci da WU skenira tvoju konfu i posalje izvjestaj u MS i neko to tamo pogleda i kaze ovaj komp je ok instaliraj se? 

Zasto mi je tesko povjerovati u to....

Od tebe se očekuje da sljepo vjeruješ velikom Mikrošuftu i njegovom vođi.

 

 

 Htio sam reci da ne vjerujem da se trude toliko oko korisnika ;)

WackyZG pon 19.4.2021 14:49

@rambox

Kao prvo,ne deri se i ne boldaj bespotrebno. Nitko te nije osobno napao, komentiran ti je upis zašto i kako nešto funkcionira.
Telemetrija je tu upravo zato, da nadziru update, rad sustava i da se automatski prijavljuju problemi. Kompleksan komad softvera poput Windowsa, koji mora podržavati ogromnu bazu hardwera / softwarea nije niti će ikada niti imun na bugove i probleme. Da često sjebu, sjebu. Ali i poprave. Tko radi taj i griješi.
Popij pivu / kratko / Xanax / Normabel i smiri doživljaj. Običan si korisnik. Da si lumen kako se predstavljaš, ne bi piskarao po forumu već bi bio CEO nekoga / nečega i zaboljelo bi te uho, imao bi sto drugih briga i problema, a ne neki bug u Windowsu koji se događa određenim ljudima.
Na kraju krajeva, ako si toliko nezadovoljan MSom, Windowsima i njihovom načinom rada, imaš nekoliko tisuća raznih Linux distribucija, prebaci se na njega, napravi compile koji će biti isključivo za tebe i tvoj user case, od hardwera do softwarea i prestani spamati i svađati se. Da prestaneš prčkati po postavkama i prestaneš slušati svakojake šuše po internetu, imao bi mnogo manje problema.
Koristim 10ku od prve javne aplhe/bete, preživio preko updatea u beti koji je doslovno radturio cijeli sustav,da nakon boota nisi mogao ni Task manager upaliti, pa sam još živ, zdrav i ne fali mi ni vlas kose na glavi. Svjesno sam ušao u to i znao / razumio koje probleme mogu očekivati. Ako ti se ne sviđaju problemi, prestani gasiti procese, micati ih, prčkati po sustavu. Jednostavno prihvati da će bugova biti, pusti WU da radi svoje, imaj upaljen backup ako nešto gadno sjebu i vrati nazad, postoji alat za to u samim Windowsima. I sve će biti u redu.

Syke uto 20.4.2021 15:46

Dam se kladit da je 90% problem oko WU izazvano kojekakvih "namještanjem" i programčićima za koje se ne zna što rade.

 

NIkad niti na jednom računalu nisam ništa dirao oko WU i sve radi kako treba, instalira se, nema BSODA niti ničega. Ali bitno je drkat da se ispadne pametnim.

Marko :D uto 20.4.2021 20:26
Syke kaže...

Dam se kladit da je 90% problem oko WU izazvano kojekakvih "namještanjem" i programčićima za koje se ne zna što rade.

 

NIkad niti na jednom računalu nisam ništa dirao oko WU i sve radi kako treba, instalira se, nema BSODA niti ničega. Ali bitno je drkat da se ispadne pametnim.

Prije listopada 2018. ažuriranja su korisnicima stvarno znala raditi probleme jer su se svima instalirala nedugo nakon izdavanja. Nakon fijaska s brisanjem korisničkih datoteka, Microsoft je priznao grešku, ispričao se i kompletno promijenili način izdavanja i instaliranja ažuriranja.

 

Sada se prvo prikupljaju informacije radi li neko ažuriranje na određenoj konfiguraciji i ako radi, tek se onda instalira. U suprotnom stoji ponuđeno i neće samo instalirati dok ne bude provjereno da radi.

Posmatrač uto 20.4.2021 20:28
Syke kaže...

Dam se kladit da je 90% problem oko WU izazvano kojekakvih "namještanjem" i programčićima za koje se ne zna što rade.

 

NIkad niti na jednom računalu nisam ništa dirao oko WU i sve radi kako treba, instalira se, nema BSODA niti ničega. Ali bitno je drkat da se ispadne pametnim.

 Nemoj tako. To je cool.....

Sta ima MS slati podatke o konfiguraciji oni ce mene spijunirati i kad ona WU pojebe stvari jer nema te podatke MS je kriv....

 

Posmatrač uto 20.4.2021 20:29
Marko :D kaže...
Syke kaže...

Dam se kladit da je 90% problem oko WU izazvano kojekakvih "namještanjem" i programčićima za koje se ne zna što rade.

 

NIkad niti na jednom računalu nisam ništa dirao oko WU i sve radi kako treba, instalira se, nema BSODA niti ničega. Ali bitno je drkat da se ispadne pametnim.

Prije listopada 2018. ažuriranja su korisnicima stvarno znala raditi probleme jer su se svima instalirala nedugo nakon izdavanja. Nakon fijaska s brisanjem korisničkih datoteka, Microsoft je priznao grešku, ispričao se i kompletno promijenili način izdavanja i instaliranja ažuriranja.

 

Sada se prvo prikupljaju informacije radi li neko ažuriranje na određenoj konfiguraciji i ako radi, tek se onda instalira. U suprotnom stoji ponuđeno i neće samo instalirati dok ne bude provjereno da radi.

 NEcu reci da onaj ko nema backup maltene trazi da mu se izbrisu podaci....Izbrisali ga MS ili virus u principu je svejedno....