Windows

Windows 10 - problemi

Valentin17 ned 28.2.2021 11:36
HUMANNISAM kaže...

dobro veče

 

može li par saveta

 

*1. kako namjestiti da se otvoreni prozori ne otvaraju jedan preko drugoga nego jedan pored drugoga ?

-ako i premestim jedan prozor na drugu stranu, drugi kad otvorim, opet ode za njim (prvim otvorenim) i preklopi ga ?!

-zašto se ne otvaraju svaki na svojoj strani ?

 

 

*2. kako namjestiti da se num lock u windowsima na tipkovnici uključi čim se windowsi dignu a ne da moram sam klikati na NUM LOCK (default bude ugašen) ?!

 

*3. zašto mi na Dell monitoru 27 inch IPS 1920x1080 windowsi ni na jednom kraju monitora ne idu do kraja već nedostaje na svakoj strani nekih 5 mm ?

-sve sam isprobao što ja znam, frekvencije osvežavanja, default je 75 hz (kad namjestim na 60, bude ista stvar)

-možda jer ima samo povezivost HDMI s karticom a nema display port ? kartica je asus RX 580

-u čeprkanju po driverima nikakvih promena..

 

---4. prvi put u 20 godina da mi se ovako šta desi a da ne znam rješiti problem !!

 

hvala

 

1. Otvoriš sve prozore koje planiraš, odabereš desni klik na taskbar i odabereš "show windows side by side".

2. U tražilicu upiši: powershell, na ono što tražilica pronađe odaberi desni klik i zatim odaberi "run as administrator", kad se pokrene novi prozor, opcijom copy/paste ubaci sljedeću komandu:

   Set-ItemProperty -Path 'Registry::HKU\.DEFAULT\Control Panel\Keyboard' -Name "InitialKeyboardIndicators" -Value "2"

3. Ovo se podešava u postavkam monitora (pogledaj sliku).

4. Ne izgledaš kao da si u svemu ovome dvadeset godina jer ne znaš osnovne stvari, molim bez ljutnje.

 

HUMANNISAM ned 28.2.2021 12:22
Valentin17 kaže...
1. Otvoriš sve prozore koje planiraš, odabereš desni klik na taskbar i odabereš "show windows side by side".

2. U tražilicu upiši: powershell, na ono što tražilica pronađe odaberi desni klik i zatim odaberi "run as administrator", kad se pokrene novi prozor, opcijom copy/paste ubaci sljedeću komandu:

   Set-ItemProperty -Path 'Registry::HKU\.DEFAULT\Control Panel\Keyboard' -Name "InitialKeyboardIndicators" -Value "2"

3. Ovo se podešava u postavkam monitora (pogledaj sliku).

4. Ne izgledaš kao da si u svemu ovome dvadeset godina jer ne znaš osnovne stvari, molim bez ljutnje.

 

ukucao sam naredbu i što ?

trebam li pritisnuti yes, ili ništa ?

 

powershell samo upiše tu komandu, ona se pojavi i, ?

 

što se tiče prozora to sam već odavno znao, ali i nakon što označim; "pokaži prozore jedan uz drugi", događa se ista stvar, prozori se preklope. ?!

 

slikice   

 

ne se ljutim .... ali nisam nikada imao tako blesav monitor.

 

 

 

 

 

 

 

 

werw

Valentin17 ned 28.2.2021 12:47
HUMANNISAM kaže...

1. Stisneš ENTER na tipkovnici.

2. U tražilicu upiši CMD, to što se otvori pokreni kao administrator, upiši naredbu SFC /SCANNOW i stisni ENTER, pričekaj dok odradi svoje, probaj opet sa "show windows side by side".

 

Nikada nije do opreme, nego do onih koji tu opremu koriste jer oprema ništa ne zna sama, moraš joj zadati parametre ili ti podesiti je kako ti odgovara, neke osnovne stvari treba ipak znati

jer i pitanje treba znati postaviti, pomoć tražiti.

Nekamo imam osjećaj da nešto nije u redu sa tom tvojom instalacijom Windowsa jer num lock se ako ništa nije petljano po postavkama pali automatski svaki put i opcija show windows side by side (jedan uz drugi) bi morala raditi svaki put.

HUMANNISAM ned 28.2.2021 13:25
Valentin17 kaže...
1. Stisneš ENTER na tipkovnici.

2. U tražilicu upiši CMD, to što se otvori pokreni kao administrator, upiši naredbu SFC /SCANNOW i stisni ENTER, pričekaj dok odradi svoje, probaj opet sa "show windows side by side".

 

Nikada nije do opreme, nego do onih koji tu opremu koriste jer oprema ništa ne zna sama, moraš joj zadati parametre ili ti podesiti je kako ti odgovara, neke osnovne stvari treba ipak znati

jer i pitanje treba znati postaviti, pomoć tražiti.

Nekamo imam osjećaj da nešto nije u redu sa tom tvojom instalacijom Windowsa jer num lock se ako ništa nije petljano po postavkama pali automatski svaki put i opcija show windows side by side (jedan uz drugi) bi morala raditi svaki put.

evo slikice nakon skeniranja a prozore skvrči nekako blesavo i chrome jedan iznad drugoga dok sledeće otvaranje prozora opet bude jedno preko drugog.

 

 

zanima me kako si ti došao do OVE tvoje slike za podešavanje monitora

 

 

Valentin17 ned 28.2.2021 13:29
HUMANNISAM kaže...

1. Ne znam kako bih ti više pomogao nego da snimiš orginalnu i najnoviju verzija Windowsa 10 ispočetka jer očito je da nešto sa instalacijom ne valja.

2. To je tipka na samom monitoru, samo je treba pronaći.

 

ps. 1 probaj tako da držiš windows tipku na tipkovnici pa stisni strelice za lijevo ili desno, isprobavaj što se događa.

HUMANNISAM ned 28.2.2021 13:43
Valentin17 kaže...
HUMANNISAM kaže...

1. Ne znam kako bih ti više pomogao nego da snimiš orginalnu i najnoviju verzija Windowsa 10 ispočetka jer očito je da nešto sa instalacijom ne valja.

2. To je tipka na samom monitoru, samo je treba pronaći.

 

ps. 1 probaj tako da držiš windows tipku na tipkovnici pa stisni strelice za lijevo ili desno, isprobavaj što se događa.

 1. probat ću..ali nije mi pri instalaciji pokazivao nikakve probleme Windows HOMe s kupljenim ključem.

2. nema je, monitorske komande su jednostavne, jednostavno takve ni slike ni opcije nema.

3. Chrome mi ode desno na pola ekrana, s ljevom tipkom ode ljevo na pola ekrana a onda kad opet stisnem desno skvrči se kao mali prozorčić na sredini ekrana..  

 

Što se tiče num lock tipke, to mi je Admin u firmi gde imamo enterprise verziju rekao da se Num lock ni ne uključi kad se dignu windowsi, da ju moram sam uključiti, a tako je nama svima, nas 150 zaposlenih, na 150 računala.

 

svakako hvala !

Posmatrač ned 28.2.2021 14:31
HUMANNISAM kaže...
Valentin17 kaže...
HUMANNISAM kaže...

1. Ne znam kako bih ti više pomogao nego da snimiš orginalnu i najnoviju verzija Windowsa 10 ispočetka jer očito je da nešto sa instalacijom ne valja.

2. To je tipka na samom monitoru, samo je treba pronaći.

 

ps. 1 probaj tako da držiš windows tipku na tipkovnici pa stisni strelice za lijevo ili desno, isprobavaj što se događa.

 1. probat ću..ali nije mi pri instalaciji pokazivao nikakve probleme Windows HOMe s kupljenim ključem.

2. nema je, monitorske komande su jednostavne, jednostavno takve ni slike ni opcije nema.

3. Chrome mi ode desno na pola ekrana, s ljevom tipkom ode ljevo na pola ekrana a onda kad opet stisnem desno skvrči se kao mali prozorčić na sredini ekrana..  

 

Što se tiče num lock tipke, to mi je Admin u firmi gde imamo enterprise verziju rekao da se Num lock ni ne uključi kad se dignu windowsi, da ju moram sam uključiti, a tako je nama svima, nas 150 zaposlenih, na 150 računala.

 

svakako hvala !

 Laze ko pas ;) 

 

https://www.howtogeek.com/244606/how-to-enable-num-lock-automatically-when-your-computer-boots/

 

Pogledaj jos u biosu da li imas tu opciju...

 

djigibao ned 28.2.2021 18:59
HUMANNISAM kaže...

 

*zašto mi na Dell monitoru 27 inch IPS 1920x1080 windowsi ni na jednom kraju monitora ne idu do kraja već nedostaje na svakoj strani nekih 5 mm ?

-sve sam isprobao što ja znam, frekvencije osvežavanja, default je 75 hz (kad namjestim na 60, bude ista stvar)

-možda jer ima samo povezivost HDMI s karticom a nema display port ? kartica je asus RX 580

-u čeprkanju po driverima nikakvih promena..

 

---prvi put u 20 godina da mi se ovako šta desi a da ne znam rješiti problem !!

 

hvala

 

 Probaj se poigrat malo sa postavkama u driverima graficke kartice pod br. 3 (slika)...

HUMANNISAM pon 1.3.2021 06:41
Posmatrač kaže...
 Laze ko pas ;) 

 

https://www.howtogeek.com/244606/how-to-enable-num-lock-automatically-when-your-computer-boots/

 

Pogledaj jos u biosu da li imas tu opciju...

 

  a to su dipl. informatičari koji ne znaju programirati pa rade u državnim firmama za siću...

Valentin17 kaže...

 evo, u jutro uključim računalo, kad ono numlock se uključio.

jedna od tvojih komandi je bila uspešna, samo ne znam koja... 

djigibao kaže...
Probaj se poigrat malo sa postavkama u driverima graficke kartice pod br. 3 (slika)...

 Probam kad dođem s posla pa ti javim, koliko znam meni je sve to na ON  ,skaliranje, freesync, itd

HUMANNISAM pon 1.3.2021 06:46
Valentin17 kaže...
Nije svaki ekran isti, kod tebe je vjerovatno drugačije, treba tražiti, lako je reći nema, a ja ti garantiram da ima, svaki monitor ima svoj menu.

 

https://www.youtube.com/watch?v=g7ISvL4iuKo

 

Samo primjer.

 a. pogledat ću kad dođem kući, garantirano da je ovo jeftin dell IPS monitor ali s 5 god garancije..

fotkat ću ti sve opcije da se uveriš, a možda se drukčije zove... otkad puno radim u full tempu već desetak godina nemam vremena za surfanje, traženje klipova, objašnjenja pa zato tu pitam

 

pqweasdyxc pet 5.3.2021 16:47

Imam problem da kad scrollam po web stranicama u chromeu i drugim browserima da ponekad imam trzuckanja. Napravljen je clean install windowsa poslije vađenja nvidia grafičke tako da to nije problem. Prije se to ili nije dešavalo ili se je dešavalo tako rijetko da nisam primjetio.

BlackMoon sub 6.3.2021 00:38
pqweasdyxc kaže...

Imam problem da kad scrollam po web stranicama u chromeu i drugim browserima da ponekad imam trzuckanja. Napravljen je clean install windowsa poslije vađenja nvidia grafičke tako da to nije problem. Prije se to ili nije dešavalo ili se je dešavalo tako rijetko da nisam primjetio.

 Makni to smeće Chrome i instaliraj neki bolji preglednik. Nećeš se pokajati!

HUMANNISAM sub 6.3.2021 23:30

meni Chrome i na računalu i na laptopu i na mobitelu radi besprekorno.

ranijih godina mi je favorit bio firefox ali od kad su ga počeli češljati pre nekoliko godina "ispod haube", prestao sam ga koristiti.

marsovac zemaljski pon 8.3.2021 21:56
HUMANNISAM kaže...

meni Chrome i na računalu i na laptopu i na mobitelu radi besprekorno.

ranijih godina mi je favorit bio firefox ali od kad su ga počeli češljati pre nekoliko godina "ispod haube", prestao sam ga koristiti.

 ja sam nedavno baš prešao sa Chrome-a na Firefox i radi mi daleko brže, pogotovo što blokira dosta reklama odmah pri učitavanju stranice

marxone uto 9.3.2021 23:08
MEDO11 kaže...

ne vole se u smislu da win 10 i update zaguse hdd bez problema, i dok ne odvrti sta mu treba sve radi usporeno i nikako, a ljudi nemajus strpljenja čekat updejt da odradi svoje do kraja, bilo prilikom paljenja/gašenja, bilo u radu računala. Znam iz osobnog iskustva sa podosta računala. Sa ssdom se puno problema sa windows updejtima rjesi tako rec samo od sebe, jer disk ima dovoljno "bandwitha" da odrađuje i updejte i ostatak rada na kompu bez problema.

 

edit: probaj sa windws update assistantom zna rjesit podosta problema sa updejtom.

 Ne ide, ali nakon pol sata +/- sto je upaljen komp statusna traka se javi. Ne kuzim sta se dogada ?

Jel imao jos netko probleme nakon neipravnih updatea?

Legasus sri 10.3.2021 01:55
marsovac zemaljski kaže...
HUMANNISAM kaže...

meni Chrome i na računalu i na laptopu i na mobitelu radi besprekorno.

ranijih godina mi je favorit bio firefox ali od kad su ga počeli češljati pre nekoliko godina "ispod haube", prestao sam ga koristiti.

 ja sam nedavno baš prešao sa Chrome-a na Firefox i radi mi daleko brže, pogotovo što blokira dosta reklama odmah pri učitavanju stranice

 

Ja sam nedavno probao na tjedan dana Firefox.

Dosta sporije mi je ucitavao stranice. Vratio se na Chrome.

HUMANNISAM pet 12.3.2021 06:45
marsovac zemaljski kaže...

 ja sam nedavno baš prešao sa Chrome-a na Firefox i radi mi daleko brže, pogotovo što blokira dosta reklama odmah pri učitavanju stranice

 nije problem, sve 5, ali mi smeta kad netko tko ima 16GB memorije , danas brze procesore, kaže da mu se Chrome vuče ko krepana mačka..

smešno, ili trola.

Mac_os sub 20.3.2021 16:56

Nakon nadogradnje win7-64 na win 10-64, trebao sam preinstalirati dio drivera za pojedine uređaje. Windowsi mi "zaboravljaju" drivere za matičnu ploču, tako da mi nestanu neki sata kanali i driver za integriranu grafičku. To se desi kada uplim  računalo, i na ekranu se pojavi prozor za instalaciju drivera za matičnu "all in one" koji sam koristio kod prelaska na na nove win. Nakon instalacije i restarta sve se popravi, ali se opet i ponovi nakon dan-dva. Opet se pojavi prozor instalacije, i sve iz početka.....Da probam driver cleanerom pa ponovim instalaciju ili nešto slično....?

_itsmoriarty pon 22.3.2021 14:40

pozdrav ljudi,

 

 

ovako jako dugo nisam imao problem sa kompom. 

 

no danas sam htio skinuti jednu igru na Steamu i i komp se poceo cuti da radi nesto, vjerovatno kad pocne skidati nesto pocenu se ventilatori cuti. 

 

ubiti, kad je net otisao na 100% da skida znaci kad sam dobio punu brzinu, komp se razmrazao i dobio sam BSOD. 

 

zatim sam ga restarovao i onda sam dobio ovaj error code. 

 

da li zna tko u cemu je problem? 

 

veliko hvala! 

 

EDIT: komp radi sada OK, ali eto, ne znam bojim se kad opet pocnem skidati da ce se zamrznuti. 

EDIT2: pokusao sam pokrenuti Steam ali se odmah ugasi. 

EDIT3: mislim da sam skuzio u cemu je problem, CPU mi ode na 100% i dobijem crash. ali smijesno kako ode na 100% prilikom skidanja a dok igram ne. 

 

Rijesenje : maknuo sam OC, svejedno ode CPU na 100% ali ne crasha.  max temp. 65C toliko sam imao i na OC mada ne kontam. 

filip1 sub 27.3.2021 17:45

prilikom startanja win10 mi se pojavljuje ovaj problem

pa bih vas molio da mi pomognete da to riješim  

 

hvala

 

Windows Script Host

 

cannot find script file

 

"C\Users\AppData\Roaming\HHVEJOYAsX"

 

 

Chupo sub 3.4.2021 12:20

Nakon sta sam na Windows 10 napravio shutdown na ekranu za logiranje (htio sam ici u BIOS ali prvi put nisam dosta brzo stisnuo F2 pa su se pokrenuli Windows-i) se c: particija prikazuje kao RAW particija od 0 bytes. Kad laptop zboot-am preko USB stick-a s Windows PE na tom SSD disku vidim EFI i recovery particiju a c: particija nema slova i prikazuje se kao neformatirana. U disk manager-u od Windows PE vidim EFI particiju a u My Computer se prikazuje ESP particija ali nisam siguran da li je ESP particija od boot stick-a ili je to particija s SSD-a.

 

Na puno mjesta sam procitao da jos od 2015. u Windows-ima postoji bug koji uzrokuje nestanak neke od particija a prijatelj kaze da se je njemu desilo isto prije oko 20 dana.

 

Acronis True Image tu particiju prikazuje kao RAW ali ne moze napraviti backup sector by sector. Zadnji full backup mi je od 24.12.2020. a backup drugog diska na kojem je d: particija je od jucer i taj disk i dalje radi ispravno pa sad ne bih htio raditi restore c: particije na stanje od 24.12. jer puno stvari imam instalirano i na d: a neke stavari sam u medjuvremenu selio s d: na c:

 

Microsoft je kad se je takav bug desavao ranije napisao da se u tom slucaju ne smije pokretati Windows repair.

 

Izgleda kao da su Windows-i u schedule imali neki task koji se je poceo izvrsavati ali se je shutdown desio prije nego nego je task bio dovrsen.

 

Da li je netko uspio u takvom slucaju napraviti da particija ponovo bude vidljiva? Prema svemu sta sam procitao su podaci jos uvijek ispravni.

 

UPDATE:

Acronis Disk Director napise da je to c: particija, da je filesystem NTFS, da je particija boot-abilna i vidi sve file-ove.

 

Do sad sam procitao sve na sljedecim linkovima:

 

https://superuser.com/questions/1170115/partition-file-system-changed-to-raw-after-windows-10-update

https://www.partitionwizard.com/partitionmagic/convert-raw-to-ntfs.html

https://www.partitionwizard.com/partitionmagic/hard-disk-became-raw.html

 

https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/all/raw-drive-after-windows-10-feature-20h2-update/86155bf5-c085-481f-a415-e752547b8905

 

https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-update/data-partition-inaccessible-after-windows-10-pro/dd32ce5f-83f7-4f70-8caa-cadc92bcd3cb


https://techcommunity.microsoft.com/t5/windows-servicing/upgrading-windows-10-pro-to-20h2-corrupts-data-partition/m-p/2018305

 

https://winaero.com/microsoft-is-fixing-a-bug-that-very-easily-corrupts-ntfs/

 

https://www.reddit.com/r/sysadmin/comments/5gnad7/windows_partition_became_raw/

 

https://www.ghacks.net/2020/12/19/running-chkdsk-on-windows-10-20h2-may-damage-the-file-system-and-cause-blue-screens/

Chupo sub 3.4.2021 17:49

 

Mislis da s Diskgenius-om sve file-ove prebacim na vanjski disk pa da tu particiju formatiram i da file-ove vratim? Ali onda ta particija i dalje ne bi bila boot-abilna.

 

Ako na tu particiju instaliram nove Windows-e onda vise nece biti instalirani programi koji su trenutno instalirani na d: disk a ako vratim image od c: particije od 12. mjeseca onda ce sve biti pomijesano jer sam od onda neke programe s d: preselio na c: a i u medjuvremenu sam na d: instalirao i neke nove programe.

 

Ako Acronis Disk Director vidi sve file-ove onda bi se na osnovu njih morala nekako moci rekonstruirati GPT tabela :-/ Trebalo bi napraviti nesta slicno ovome sta pise na kraju:

 

If you are an advanced user, you can try RAW partition recovery manually with the help of Sector Editor. By way of editing hex data, you can repair damaged MFT or DBR to fix corrupted partition, which enables you to recover files from the disk directly without copying data to a different drive.

 

Ali kako to napraviti?