Windows

Windows 10 - općenito

ihush čet 22.10.2020 15:22
ivozadro kaže...

Zašto meni uvijek Features Updates kasni kroz WinUpdates?

 zašto misliš da ti nešto kasni? jel to plaća prvog ili mjesećnica? .. tj misliš da si prvi na toplisti?

-odgovor, to je automatika, ovisno o stanju interneta-servera i tvojeg računala npr imaš li win ili neki drugi os, imaš li win10 itd.. + imaš li uopće uključene nadogradnje ili izmjenjene postavke u odnosu na 'normalne' korisnike tj win licence (jer firme-velike kompanije, organizacije kao škole i sl. nisu ista stvar..).

-update ima preduvjete, lančano-posljedično. Možeš npr podesiti odgodu.. no to je samo odgoda.

-update (veći) ne treba ni obavljati po redosljedu neke automatike nego bi korsinik to trebao znati kao što radi s npr autoservisom/tehnički ili kad tanka gorivo tj radije obaviš update kad ti odgovara, ne čekajući timer-okidač koji te tad s odgodama natjera jer odgode nisu vječne. Hoćeš li to obaviti prvog ili posljednjeg dana u mjesecu je nevažno dok s upgradeom i par mjeseci..

-kritični update je ono što je rizik, kao zakrpa-antivirus i to je tad poželjno imati što prije.. ostalo nije kritično i zato se klasificira kao npr features.. i upravo zato možeš birati-odgoditi + ne žuriti jer možda izbjegneš problem-bug..

 

-zašto.. zašto jedna osoba dobije jackpot, druge ne? .. to je tako, netko je uvjek prvi, netko drugi jer to je pravilo kaotičnog sustava dok statistika to uprosječi i tad vidiš trend ili da je (ne)važno.. tj što već želiš vidjeti.

 

-zašto ti je nadogradnja bitna ili pitanje o recimo 'redosljedu'? tj ako želiš klikneš update-provjeru i obaviš sad.. ili čekaš automatiku. Razlike bitne nema.

andi.cro čet 22.10.2020 19:37

Koji klinac sad odjednom???

  

 

Do sad već godinama je bio aktiviran digitalnom licencom još od prelaska sa sedmice i sad ovo???

 

Do sad sam imao Local Acc. sad sam se ulogirao i sa MS acc. naravno administrator sam ali ova poruka i dalje je tu nakon restarta!

 

U Control Panelu mi piše da je aktiviran

 I kaj je sad ovo:

 

andi.cro ned 25.10.2020 09:59

Evo još neke informacije ako nekom nešto znače da mi pokuša pomoći:

 

Naposlijetku sam našao neka uputstva i uradio sam ovo:

 I sad lik veli da trebam čekati par dana...

Vidjet ću nakon par dana hoće li mi se obnoviti digitalna licenca koju sam imao cijelo vrijeme jer sada mi je windows neaktiviran.

ihush ned 25.10.2020 12:10
andi.cro kaže...

..

Vidjet ću nakon par dana hoće li mi se obnoviti digitalna licenca koju sam imao cijelo vrijeme jer sada mi je windows neaktiviran.

 -a problem je u čemu? imaš ili nemaš odgovarajuću licencu ili se čudiš ..

-s druge strane, win radi, bez potrebe za kemijanjem, aktiviran key ili ne... skoro isto.

Marko :D ned 25.10.2020 12:23
andi.cro kaže...

Evo još neke informacije ako nekom nešto znače da mi pokuša pomoći:

 

Naposlijetku sam našao neka uputstva i uradio sam ovo:

 I sad lik veli da trebam čekati par dana...

Vidjet ću nakon par dana hoće li mi se obnoviti digitalna licenca koju sam imao cijelo vrijeme jer sada mi je windows neaktiviran.

Čudno da ti se to dogodilo nakon nadogradnje. Ja sam baš jučer nadogradio na 20H2 preko Update Assistanta. Trajalo je dva sata (uvijek traje tako drugo kada se nadograđuje s tim programom) i za sada sve radi bez ikakvih problema. Digitalna licenca mi je ostala netaknuta.

ihush kaže...
andi.cro kaže...

..

Vidjet ću nakon par dana hoće li mi se obnoviti digitalna licenca koju sam imao cijelo vrijeme jer sada mi je windows neaktiviran.

 -a problem je u čemu? imaš ili nemaš odgovarajuću licencu ili se čudiš ..

-s druge strane, win radi, bez potrebe za kemijanjem, aktiviran key ili ne... skoro isto.

On ima ključ od nadogradnje, ali mu je ista očito uklonila taj ključ iz nekog razloga. Kod mene je sve u redu i Windows je još uvijek aktiviran digitalnom licencom.

andi.cro ned 25.10.2020 12:30
ihush kaže...

 -a problem je u čemu? imaš ili nemaš odgovarajuću licencu ili se čudiš ..

-s druge strane, win radi, bez potrebe za kemijanjem, aktiviran key ili ne... skoro isto.

 Pa stalno mi je ( i po par puta ) iskakala ona plava poruka!

To me smetalo!

andi.cro ned 25.10.2020 12:32
Marko :D kaže...

Čudno da ti se to dogodilo nakon nadogradnje. Ja sam baš jučer nadogradio na 20H2 preko Update Assistanta. Trajalo je dva sata (uvijek traje tako drugo kada se nadograđuje s tim programom) i za sada sve radi bez ikakvih problema. Digitalna licenca mi je ostala netaknuta.

 

On ima ključ od nadogradnje, ali mu je ista očito uklonila taj ključ iz nekog razloga. Kod mene je sve u redu i Windows je još uvijek aktiviran digitalnom licencom.

 Meni nije još došla ta nadogradnja.

ihush ned 25.10.2020 12:57
andi.cro kaže...
ihush kaže...

 -a problem je u čemu? imaš ili nemaš odgovarajuću licencu ili se čudiš ..

-s druge strane, win radi, bez potrebe za kemijanjem, aktiviran key ili ne... skoro isto.

 Pa stalno mi je ( i po par puta ) iskakala ona plava poruka!

To me smetalo!

 -poruka kaže da provjeriš licencu u firmi .. tj zašto misliš da ja-netko zna koju licencu imaš i jel npr kao što poruka kaže jednostavno istekla-ukinuta i sl. .. to znaš ti.

-normalna licenca, normalno radi, neovisno o buildu-nadogradnji.

-ako nisi do sad updateao redovito tad ti se nikad ne mora pojaviti upgrade jer neke stvari su lančano povezane.. tj kako god okreneš, normalan win, normalna licenca, radi normalno a to što te smeta treba vidjeti razlog-uzrok, dok je prvi info sama poruka i ono što u njoj piše, dakle vlk ili aktivator ili 180 dana izvan AD ili bez ms-servera.. tj killswitch ako ne zadovoljiš bilo koji navedeni preduvijet za normalno korištenje win10.

 

-npr što ako isti key koristi više računala? Što ako je firma izašla iz partner paketa (godišnje licence) itd. ili banalno, nemaš važeći key-licencu.

 

** edit: + ako znaš da licenca mora biti valjana, tad možeš nazvati 0800300300 i riješiš.. to im je posao.

Gnjavator ned 25.10.2020 13:53
andi.cro kaže...

Otkrio sam još nešto:

 

 

Mislim PA KAAAK!?!

 Da se nisi igrao sa nekim KMS akrivatorom koji ti je ubacio neki svoj Volume Licence key i aktiviro windowse na taj način i sada treba svakih par mjeseci reaktivaciju... ako nije bio prijavljen u domenu negdje u nekoj firmi pa ga prebacilo na svoje aktiviranje licenciranje...

Talaba ned 25.10.2020 16:37

Moraš prebaciti ISO sa install.wim format u install.esd tako ćeš dobiti manju gigabajtažu da ti stane na DVD. Ovako kao na slici. Najbolje je naći originalni čist ISO bez updejta i zatim sa NTlite ih ugradiš u ISO i konvertuješ ga u ESD.......Piece of cake.

andi.cro ned 25.10.2020 16:50
ihush kaže...
andi.cro kaže...
ihush kaže...

 -a problem je u čemu? imaš ili nemaš odgovarajuću licencu ili se čudiš ..

-s druge strane, win radi, bez potrebe za kemijanjem, aktiviran key ili ne... skoro isto.

 Pa stalno mi je ( i po par puta ) iskakala ona plava poruka!

To me smetalo!

 -poruka kaže da provjeriš licencu u firmi .. tj zašto misliš da ja-netko zna koju licencu imaš i jel npr kao što poruka kaže jednostavno istekla-ukinuta i sl. .. to znaš ti.

-normalna licenca, normalno radi, neovisno o buildu-nadogradnji.

-ako nisi do sad updateao redovito tad ti se nikad ne mora pojaviti upgrade jer neke stvari su lančano povezane.. tj kako god okreneš, normalan win, normalna licenca, radi normalno a to što te smeta treba vidjeti razlog-uzrok, dok je prvi info sama poruka i ono što u njoj piše, dakle vlk ili aktivator ili 180 dana izvan AD ili bez ms-servera.. tj killswitch ako ne zadovoljiš bilo koji navedeni preduvijet za normalno korištenje win10.

 

-npr što ako isti key koristi više računala? Što ako je firma izašla iz partner paketa (godišnje licence) itd. ili banalno, nemaš važeći key-licencu.

 

** edit: + ako znaš da licenca mora biti valjana, tad možeš nazvati 0800300300 i riješiš.. to im je posao.

 Pa bila mi je do sada "digitalna licenca" dobivena nadogradnjom i onda odjednom ovo!?!

Gnjavator kaže...

 Da se nisi igrao sa nekim KMS akrivatorom koji ti je ubacio neki svoj Volume Licence key i aktiviro windowse na taj način i sada treba svakih par mjeseci reaktivaciju... ako nije bio prijavljen u domenu negdje u nekoj firmi pa ga prebacilo na svoje aktiviranje licenciranje...

 Nisam

andi.cro ned 25.10.2020 16:58

Nama veze, na želim razbijat glavu više sa time, pričekat ću par dana pa mi MS možda vrati nazad "Digital Licence"...

Trenutno mi je Windows neaktiviran i za sada nema više one poruke koja me živcirala i sve radi normalno ( za sad ).

 

 

ihush ned 25.10.2020 20:59
sage kaže...
Jel se to meni čini ili za spržiti iso image od windowsa treba dvd dl od 8.5gd, znači nije više dovoljan od 4.7gb. Znam da svi koriste usb, al ima i nas koji koriste dvd još :)

 - veličina installa ovisi o .. instalaciji :)) tj verziji 32-64-obje.. 32 je cca 2,5gb, 64 cca 4gb, zajedno cca 6,5gb.. ali, sad je nešto povećano, cca +1gb za build 2020-10-h2.. (vjerojatno dodan edge..).

u svakom installu su verzije home-pro-edu.. + n .. + jezik osim eng npr hr.

-za izradu stikića sad više nije dovoljan 8gb.. tj malo se 'krade' u preračunjavanju KB-SI sustav i KiBi-Gi-Bi binarna baza 1024.. pa prosječan 8gb stikić ima cca 7,x GiBija.. i nije dovoljno, malo fali.

-pošto se najavljuje da će ovo biti posljednji 32bit, većina ga ne treba.. može se tako uštedjeti mjesto tj skinuti samo x64bit verzija.

-za izradu dvd-a ako fali mjesta, treba iz ESD-a dismom, izvući konkretan-potreban wim npr pro ili home.. pa možda ispadne dovoljno za dvd-kapacitet od cca 4.3gb

 

nisam provjeravao, precizno.. jer dvd je već praktički izuzetak, dok za stikić uzmete 16gb ili samo 64bitnu i tad stane sve potrebno + praktično je na takvom stikiću držati par dodataka, alata, driver i sl..

sage pon 26.10.2020 11:49

Imam stari pc, odnosno stari chipset na gigabyte ploči koja ne želi bootat sa usb a. Al uspio sam nekako bootat sa usb (Kingston usb) na toj ploči, iako je trebalo 9-10 min da se pokrene boot proces, al u principu kasnije je sve išlo kako treba.

ihush pon 26.10.2020 12:42
sage kaže...
Imam stari pc, odnosno stari chipset na gigabyte ploči koja ne želi bootat sa usb a. Al uspio sam nekako bootat sa usb (Kingston usb) na toj ploči, iako je trebalo 9-10 min da se pokrene boot proces, al u principu kasnije je sve išlo kako treba.

- gigabyte je nešto kemijao s biosom u to vrijeme.. pa tako više serija mbo tih generacija ne boota sa svih usb uređaja.. tj problem je (ne)kompatibilnost tj mod-emulacija rada usb-a.

- raznim alatima može se napraviti npr fdd-hdd.. no najjednostavnije je npr rufusom napraviti gpt, tj superdisk (superfloppy) koji je fat32 neovisan o bootmodu i on boota.

 

-pravila, os može sve, ono što ne može napraviti sam os sigurno neće ni neki treći soft, pa tako boot medij može napraviti os, alat kao dispkpart.

-ako imaš stikić, probaj, ima tema nešto kao boot..

-kreneš s diskpart-clean, inicijaliziraš medij, formatiraš kao fat32, postaviš aktivnu (boot) particiju i to je to, tad je medij bootabilan.. i ostalo je običan copy, tj možeš npr raspakirati iso na stikić ili samo potrebne foldere tj osto to rade ostali alati kao rufus mctool-dvd2usb.. jedino što tamo klikaš dok dispkartom tipkaš naredbe. Tj jedina razlika je što moraš znati requirementse, kompatibilnost ili ovo pravilo za te gigabyte bios-boot potrebe, tj da nema tog problema radila bi i svaka druga kombinacija ..

 

-između boota s diskete-cd-dvd-hdd-usb-.. nema bitne razlike, tj stara računala trebaju dosta vremena i to nije razlika za dvd ili usb osim što treba pripaziti koji usb 1.1-2.0.. tj 1=sporo a sam stikić ili usb port možda mogu 2.0 ali recimo loš kontakt i pad napona ga spusti na 1.1.. ponekad je potrebno ponovo uštekati, ponekad drugi port.

-usb mora biti nativni kontroler -u chipset-mbo, ne dodatni jer tad vjerojatno nema mogućnost bootanja (nema rom-bios.. tad radi u win s driverima, ne u dosu-bootu..).

-ako ponekad ne radi, može biti problem bilo što.. ponekad je dovoljno ponovo na jednak način pripremiti stikić (ponoviti kreiranje-kopiranje..) pa proradi, recimo neka greška mada ne bi smjela biti.. slučajnost što već, no ponekad radi kad se sve ponovi.

- starija (slabija) računala mogu tako bootati recimo 10-15 min .. i samo treba biti strpljiv. Poželjno imati više rama, 2 min, 4 ok, kao i barem c2d-dvojezgraš.. tj slabije može raditi ali će ga svaki task usporiti, + skoro obavezno imati neku dodatnu vga-gpu koja zadovoljava minimum dx-90c tj AERO requiremntse (pod lin OGL 1.2+... bez tog ne radi ništa, ni minecraft.. a sve je danas u GUIu kroz vga kao i browseri-interenet..).

-najjednostavniji quicktest zadovoljava li računalo potrebno da normalno korištenje je bootati npr kubuntu.. ako radi, tad je ok, ako ne radi, tad može lakša distra ali će tad biti jednostavno preslabo za prosječne potrebe tj može samo soft koji ne traži više tj soft te generacije, ne novo jer traži sve-više...

 

-sva računala su ista, svi bios, standardi, boot, mediji.. svaki os može napraviti boot medij pa možemo napraviti isto na npr linuxu ili win.. dok soft to samo olakša.

-problem neke serije ili branda je što ponekad oni nešto zabriju, nešto su radili po uzoru na mac, tj prije nego se uefi standardizirao napravili neku svoju verziju dok je npr asus, asrock, msi, .. bez tog problema, isti chipset, isti hw, samo drugi brand tj bios. Tek s p45 su to ispravili tj uefi se tek tad koristi kao standard. Sve između je problem recimo za gigabyte koji nikad nije fixan, no radi, samo u odgovarajućem modu (dok su istovremeno te mbo bile dobra osnova za napraviti hackintosha.. pa recimo da je to bio razlog..) :)

Milka30 uto 27.10.2020 17:43
BlackMoon kaže...
Milka30 kaže...

Na Win 10 imam dva acc,jedan moj (administratorski,sa PIN-om) i jedan sinov,bez lozinke/pina.

Problem nastaje kada se pali računalo,odmah se ulogira njegov acc,umjesto da mi se ponudi opcija da se bira acc.

Kako napraviti da me prilikom svakoga pokretanja upita koji želim acc odabrati(barem je to tako uvjek bilo na svim Windowsima do sada)?

 Run-control userpasswords2, odznači da ti se logira bez lozinke i kad dobiješ login screen odrediš na koji ćeš se logirati. Ili, ako želiš da se oba računa podižu bez utipkavanja lozinki, skini sinovom admin ovlasti i morao bi ti prvo logirati ovaj adminstratorski. Treća opcija ti je probati s ovim programčićem urediti prioritet logiranja. Imaj na umu da računi ne smiju imati iste lozinke.

 Evo mene opet.

 

Gore citirani problem je rijesen stavljanjem lozinke na sinov acc (odmah napominjem da njegov acc nije admin).

No sada imam "problem" koji mi se javlja prilikom gašenja kompa.Javlja mi se poruka da priliko gasenja mogu unistiti podatke,save-s,koje nisu sacuvane na drugome acc,te da bih trebao zatvoriti sve aplikacije koje su pokrenute na njemu.

Iako prilikom paljenja niti se ne logiram na njegov acc,ispada da je taj njegov acc itekako aktivan,te da rade njegovi programi u pozadini.

Moze li se to ikako rijesiti?