Windows

Windows 10 - općenito

ihush pon 28.11.2022 15:14

sve (neovisno kojim međualatom-panelom kao gpo) na kraju završi u reg.. tj reg=os-postavke-sve, sve je tamo, tamo se zapisuje, tamo se čita, dok su međukoraci samo stvar podjele-organizacije (ne)preglednosti ili ms logike kako će u kojoj iteraciji napada designer odjela nešto grupirati kao što je i sam naziv g-po-a.. group-grupa :)

 

-razlika, mada se razne stvari mogu napraviti na razne-iste načine, za korisnika nije isto, koristeći humanreadeble meni-opcije ili skriveno-kriptirano neki zapis u imaginarnom formatu koji može biti u reg. .. npr aktivacija-licenca nekog softa i zato je tamo 'skriveno' + juzer ne bi trebao tamo čačkati dok alati to recimo olakšaju kao npr regeditori ili tweakeri koji juzeru nude lakše podešavanje opskurnih opcija za koje ms iz nekog razloga nije napravio juzerski interfejs .. a mogao (trebao?) je.. npr zašto desetljećima nemaju 'jači' disk-part manager u odnosu na okrljašten gui-frontend diskparta.. pa zato jer 99% juzera nema potrebe to čačkati i 'bolje' da je to posao admina tj osobe koja uz alat ima i znanje.. tj nije preporučljivo juzeru dati baš svaki alat, a reg = win.. što god da se sprčka može ubiti os mada je to samo zapis-baza postavki.. ne 'pravi' kvar. Preporuka ne čačkati, no nitko se ne drži preporuka :) .. kao i juzeri koji koriste startback i sl. tewkere za recimo prozirnos-darkmod i sl. .. ili stare 'clasic' menije.. koji zato kod svakog upgradea (novi win) mogu (i imaju) problem.. tj modani os nije za sve-svakog.

Gnjavator pon 28.11.2022 19:15
Valentin17 kaže...
Zaporožac kaže...

Skineš si SysInternals Autologon i riješiš si taj problem bez puno kopanja...

Moj kućni prijatelj @ihush mi je to linkao još prije godinu dana..

Ihush nije baš fan instaliranja vanjskih cirkusa, ali dobro, kad ti tako kažeš.

 ovaj autologon čak i nemaš šta instalirati, pokreneš ga, upišeš logon podatke i to ti je to... možeš ga obrisati.

picajzla0707 pon 2.1.2023 22:17

hm, oduvijek mi je isključen automatski update na windozama, još od nadogradnje sa win7 na win10

namješteno je da me obavijesti i da pričeka sa skidanjem i instalacijom, ako treba i danima, iako ja to najčešće obavim redovito, ali tek nakon što napravim restore point prije updejta, jer me isti taj updejt par puta solidno izguzeljao

 

međutim, zadnjih par mjeseci primijetio sam da mučko đubre sam instalira updejte, iako ništa nisam mijenjao

dakle, čak i obični mali updejt za defender više ne traži dozvolu, nego ga sa skine i updejta

 

što se promijenilo da postavke koje su uvijek radile više ne rade i kako to vratiti na staro?

ako se na varam, u win7 je to bilo u opcijama, a nakon updejta na win10 se to preselilo u registry

trenutno sam na poslovnom laptopu i sjetio se pitati, tak da nemrem provjeravati što je i kako ostalo, ali siguran sam da ništa nisam dopustio da se mijenja što se tiče politike ažuriranja, nego je govno to samo počelo raditi

Valentin17 uto 3.1.2023 05:45
silvio3105 kaže...
Windows više ne želi upalit screensaver niti ugasit ekran nakon X minuta.
Zašto?

Bijesna mašina stalno nešto radi u pozadini i nema vremena za odmor.

Za test probaj u power option, edit power plan, postavku min. procesor state staviti npr. 20 posto.

sage ned 15.1.2023 13:05

Ima li načina kako da se vrati opcija za bold font u display settings. Znači da postavim bold font na windowsima 10 da sve bude u tom fontu, cijeli system tako. Jel ovako mi je dosta ne čitljivo tim još što je laptop u pitanju i 14" ekran.

Ova opcija scale and layout mi je bezveze. Kad stavim na 125% bude preveliko sve, to mi nije neko riješenje.

jollyb ned 15.1.2023 14:51
Mladen kaže...

Macrium Reflect je free.

Ovisi o particijama odnosno veličini SSDa, najlakše je ako je SSD istog ili većeg kapaciteta od hard diska, onda možeš napraviti "image" cijelog diska.

Ako je SSD manji onda ideš po particijama ili najprije smanjiš (shrink) particije na hard disku.

Aktivirane Windowse će prepoznati, za Office možda bude problema, ovisno o licenci i načinu aktivacije.

Koliko vidim, Free se vise nece razvijati: Macrium Reflect Free Edition is being retired.

Steta: End of life, Link - eol

Imate kakvih prijedloga za free Backup alternative (A da je aplikacija kao Macrium Reflect)? Ako ne nadem neko ok alternativu, mozda cu preci na Home Edition.

Mladen ned 15.1.2023 16:07

Ne vidim problem (još :) ) u tome što se više neće razvijati, i sad već ima dovoljno funkcija za kućnog korisnika.

GPT i NVMe diskove smo preživjeli, jedino ako M$ opet uvede još neku particijicu da još malo maltretira usere :)

 

andi.cro ned 15.1.2023 22:41
sage kaže...
Ima li načina kako da se vrati opcija za bold font u display settings. Znači da postavim bold font na windowsima 10 da sve bude u tom fontu, cijeli system tako. Jel ovako mi je dosta ne čitljivo tim još što je laptop u pitanju i 14" ekran.

Ova opcija scale and layout mi je bezveze. Kad stavim na 125% bude preveliko sve, to mi nije neko riješenje.

 Evo sa ovim uputama sam uspio...link

Odabrao sam boldani ARIAL BLACK!

 

Rezultat: ( prva slika pokazuje kako je bilo prije a druga poslije )

   

Jedino ne znam šta se desilo dvotočki na satu ( posljednja slika )

sokre2896 pon 23.1.2023 13:28

Pozdrav ekipa,

Zanima me da li se windows 10 pro OEM key smije koristiti u poslovne svrhe, odnosno da li na novo računalo koje dolazi bez OS, se smije instalirati windows 10 pro i kupiti OEM key ili moraju biti ove licence koje koštaju po 100eur i više ?

ihush pon 23.1.2023 19:01
sokre2896 kaže...

Pozdrav ekipa,

Zanima me da li se windows 10 pro OEM key smije koristiti u poslovne svrhe, odnosno da li na novo računalo koje dolazi bez OS, se smije instalirati windows 10 pro i kupiti OEM key ili moraju biti ove licence koje koštaju po 100eur i više ?

 -win licence nemaju veze s tim, može bilo koja licenca, home-pro, retali-oem.. ali za firmu je problem nešto sasvim drugo-treće.. papir-račun-r1 tj dokaz kupnje licence na firmu u računima, čisto stvar porezne i urednih knjiga dok ms-a to ne zanima.

.. a ono što se može pročitati između redova-posta-pitanja.. je izvor jeftinije ili skuplje, odgoovr, za firmu ti treba r1 račun s podatcima firme dok zakon ne zanima cijena licence ili izvor tj to jedino može zanimati ms-a .. ms i porezna nemaju veze jedni s drguim itd. pa do tog da ti billygates može pokloniti isti-origianlni win-licencu no problem ostane isti, papir tj r1 račun kojim je to tad važeća licenca za firmu, dok kućni (osobne potrebe) ne mora nikad nikome dokazivati računom kupnju.

 

edit** važno! .. za sav ostali soft je važna razlika u nazivu, home/student i sl. i tad ta verzija nije za firme-komercijalnu upotrebu.. npr office, win je izuzetak s tim nazivom tj home je dozvoljena za firme, student naravno nije itd..

ihush pet 27.1.2023 09:57

-radiš nešto sasvim pogrešno.. za posao su win-os licence najmanji problem, tj ako je to problem tad zaboravi na firmu.. a npr startup-poticaji su već dovoljan razlog da to ne radiš + firme ne kupuju u trgovini nego direktno, ne po komad-retail (oem) nego partner, godišnje.. itd. tj tu je stvar matematike i ostalog softa što se isplati, s više od 4 računala je to svakako jeftinije godišnje-paušal u odgovarajućem partner paketu, bagatelno, čisto.

-sve ostalo je x-puta skuplje.. ako će 1000€ biti problem tad ne kreći u otvaranje firme.

Valentin17 sub 25.2.2023 21:41
Softwer kaže...

Baš se pitam da li je većina nadogradila na Windows 11 ili pak ostaje na Windows 10 dok traje podrška MS-a? 

Svatko tko radi nešto bitno na računalu, taj će ostati na Win 10. Oni kojima je računalo razbibriga, ti mogu lako prijeći na Win 11.

Dovoljno je samo pogledati ovaj forum da se vidi koliko ljudi i djeca imaju problema sa Win 11 da im ne rade osnovne stvari.

Tako i ja, računalo koje ako ovaj čas bacim kroz prozor na cestu će mi biti svejedno ima Win 11 i to DEV (ako želim bit tester za MS, onda ću to napraviti kako treba), ostala tri računala su na Win 10 i ostati će na Win 10 i nakon izlaska podrške za isti.

Gnjavator ned 26.2.2023 16:13

a možda je ipak bolje lagano planirati prelazak na Win11 i odraditi ga laganim tempom nego kad prestane Win10 podrška luditi jer nisi siguran šta od softvera će ti raditi a šta neće a nepokrpani Win10 nesigurniji od Win95 sa kojim se današnji virusi ne bi znali snaći :)

 

zelenapaprika ned 26.2.2023 16:36
Gnjavator kaže...

a možda je ipak bolje lagano planirati prelazak na Win11 i odraditi ga laganim tempom nego kad prestane Win10 podrška luditi jer nisi siguran šta od softvera će ti raditi a šta neće a nepokrpani Win10 nesigurniji od Win95 sa kojim se današnji virusi ne bi znali snaći :)

 

 To je još daleko.

Softwer pon 27.2.2023 11:42
Valentin17 kaže...
Softwer kaže...

Baš se pitam da li je većina nadogradila na Windows 11 ili pak ostaje na Windows 10 dok traje podrška MS-a? 

Svatko tko radi nešto bitno na računalu, taj će ostati na Win 10. Oni kojima je računalo razbibriga, ti mogu lako prijeći na Win 11.

Dovoljno je samo pogledati ovaj forum da se vidi koliko ljudi i djeca imaju problema sa Win 11 da im ne rade osnovne stvari.

Tako i ja, računalo koje ako ovaj čas bacim kroz prozor na cestu će mi biti svejedno ima Win 11 i to DEV (ako želim bit tester za MS, onda ću to napraviti kako treba), ostala tri računala su na Win 10 i ostati će na Win 10 i nakon izlaska podrške za isti.

 Ne želim biti tester za MS. Bolje pričekati da to sve popeglaju što trebaju i isprave pogreške, a dok završi podrška za Windows 10 do tada tko živ tko mrtav. Bolji bi potez bio da je Windows 10 ostao zadnja verzija Windowsa i da su samo "izbacivali" Update. 

Gnjavator pon 27.2.2023 21:56
zelenapaprika kaže...
Gnjavator kaže...

a možda je ipak bolje lagano planirati prelazak na Win11 i odraditi ga laganim tempom nego kad prestane Win10 podrška luditi jer nisi siguran šta od softvera će ti raditi a šta neće a nepokrpani Win10 nesigurniji od Win95 sa kojim se današnji virusi ne bi znali snaći :)

 

 To je još daleko.

 da, da, tako su i kod mene šefovi bili nonšalantni, dobar je Win7, daleko je kraj podrške... a onda sam imo tjedan dana da sve živo i neživo prebacim na Win10... srećom pa sam znao šta će biti pa se pripremio unaprijed pa to učinio i izvedivim. E, sad ko će radit prpremu za Win11 ne znam... a bit će frka još veća a 2 godine jako brzo prođu kad su te stvari u pitanju.