Windows

Windows 10 - općenito

Stric_Jura ned 15.8.2021 23:20
Gale92 kaže...

Pozdrav,

 

dali tko može preporučiti neki "laki" AntiVirus koji bi "tiho radio u pozadini".....

 

Što vi koristite i kako ste zadovoljni....

 samo si stavi neki "obiteljski" DNS na router ili sam PC, te Windows Defender/Antivirus, i uvijek imati upaljen mozak, ne na punom gasu, dosta je na "leru"...

Gnjavator pon 16.8.2021 13:22
Gale92 kaže...

Pozdrav,

 

dali tko može preporučiti neki "laki" AntiVirus koji bi "tiho radio u pozadini".....

 

Što vi koristite i kako ste zadovoljni....

 šta god da staviš mimo ovog ugrađenog imaćeš veće zauzeće resursa, hrpu false positive, hrpu pitanja zašto mi ne radi ovo, zašto ne radi ono... 90% pitanja oko Kodi buildova je "zašto mi je download stao na 30%"... a odgovori su "isključi antivirus", a sve ekipa koja je stavila Eset, Avast i slično... :)

 

ihush pon 16.8.2021 16:07
Gnjavator kaže...
Gale92 kaže...

Pozdrav,

 

dali tko može preporučiti neki "laki" AntiVirus koji bi "tiho radio u pozadini".....

 

Što vi koristite i kako ste zadovoljni....

 šta god da staviš mimo ovog ugrađenog imaćeš veće zauzeće resursa, hrpu false positive, hrpu pitanja zašto mi ne radi ovo, zašto ne radi ono... 90% pitanja oko Kodi buildova je "zašto mi je download stao na 30%"... a odgovori su "isključi antivirus", a sve ekipa koja je stavila Eset, Avast i slično... :)

 

 -čak nije 'krivac' neki AV, nego recimo opcija 'želiš li max sigurnost' i naravno juzer klikne da-ok.. tj sigurnost je pitanje prihvatljivog rizika, ponašanja korisnika i realnosti, kako u životu, na cesti, tako i na računalu .. tj nema 100% zaštite a tad je neka 'jaka' besmislena, jer realno više smeta korisniku nego virusu (pogotovo ne za crypto..). Realnost kao kriterij svi 'preskoče' tj korisnik želi koristiti računalo, ne imati sve blokirano.. a tad nema sigurnost, ili-ili.. što će reć, sigurniji ste ako recimo ne surfate i koristite računalo bez AVa, nego ako surfate sa svim mogućim zaštitama + oprez iskusnog juzera... jer i takav naleti-pokupi nešto kao trojanca, kao što u prometu sasvim ispravan auto-vozač može jednostavno pokupiti šleper.. dok je izbor AVa usporediv tad s recimo nošenjem sunčanih naočala kao zaštita ili vezanje pojasa. :)

razor1988 pon 11.10.2021 19:51

win ne moze pronaci online driver za ove uredaje na slici, rucno sam skinio driver maticne te odabrao folder u kojem je isti pa pokusao iz device manager rucno instalirati no svejedno kaze da ne moze pronaci driver..  trazio sam po netu rjesenja no sva uglavnom govore da napravim to sto sam i pokusao.

zna li netko sto bih mogao uciniti?

 

ihush pon 11.10.2021 20:22
razor1988 kaže...

win ne moze pronaci online driver za ove uredaje na slici, rucno sam skinio driver maticne te odabrao folder u kojem je isti pa pokusao iz device manager rucno instalirati no svejedno kaze da ne moze pronaci driver..  trazio sam po netu rjesenja no sva uglavnom govore da napravim to sto sam i pokusao.

zna li netko sto bih mogao uciniti?

 

- prvo trebaš znati što su ti uređaji, npr nepotreban com-port ... (+ opcija u biosu enable-disable..) + klasična tpm-txt-ptt-intel 'zaštita' (razni nazivi ista stvar) + driver za powermanagment i sl.

- skineš driver za konkretnu mbo (chipset-serija) i instaliraš, naravno ako je za odgovarajuću winver + certificirano.. ako nije installer-win te blokira i ne napraviš ništa, -reboot u f7 mod koji služi installu necertificiranih drivera itd.. ali problem, svaki upgrade može to vratiti-resetirati pa to možda ponoviš svakih 6mj itd..).

- alternativa, ostaviš, ne trebaš (osim ako trebaš).. ne smeta. Dok je recimo tpm za win11 uvjet, + starost i support proizvođača tj ako to ne radi automatika znači da je hw stariji od +5god pa nema odgovarajući driver tj moraš ručno, ili nešto novo-najnovije pa još nije dostupno.. ili ostali generic driveri koji su uobičajeno u winbazi koju povremeno ms počisti, odbaci stare-legacyje.. pa tad nemaš driver tj tad ideš na ms-catalog i tražiš za konkretan chip-proizvođača i možda nađeš.

- dodatni problem, od winver 2017 svako iduće polugodište ima drugi driver ovisno o uređaju npr audio-vga-mreža.. tj čitav chipset pa može tako biti i za ovo tj uvjek prvo tražiš za aktualnu winver-build koji je sad 21h1 i za koji dan 21h2.. pa ako nema ideš unazad, 20h2, 1909.. itd.. jer driver za win10 odavno nije isti kao prve verzije koje su bile identične za w7-8-81-10.. to te promjene po buildovima, .. a u tome je najveći problem vga-gpu jer nije dio mbo nego cpu i tad nije jednoznačno jasno juzeru koji driver treba, tj ovisi imaš li celeron-pentium-i3-i5.. jer je druga jezgra-generacija a time i drugi vga driver mada je sve 'isti' intel hd.. i ista mbo.

 

edit.. možeš npr diseblirai u win, tad te neće više gnjaviti time da nema driver..

razor1988 pon 11.10.2021 21:14
ihush kaže...

- alternativa, ostaviš, ne trebaš (osim ako trebaš).. ne smeta. Dok je recimo tpm za win11 uvjet, + starost i support proizvođača tj ako to ne radi automatika znači da je hw stariji od +5god pa nema odgovarajući driver tj moraš ručno, ili nešto novo-najnovije pa još nije dostupno.. ili ostali generic driveri koji su uobičajeno u winbazi koju povremeno ms počisti, odbaci stare-legacyje.. pa tad nemaš driver tj tad ideš na ms-catalog i tražiš za konkretan chip-proizvođača i možda nađeš.

 

 mislim da je starost hw u pitanju (iako star jos uvijek dosta dobar).

 bit ce  kao sto si i napisao pod edit, disable!. hvala za odgovor.

jozo65 pon 11.10.2021 22:41
razor1988 kaže...
ihush kaže...

- alternativa, ostaviš, ne trebaš (osim ako trebaš).. ne smeta. Dok je recimo tpm za win11 uvjet, + starost i support proizvođača tj ako to ne radi automatika znači da je hw stariji od +5god pa nema odgovarajući driver tj moraš ručno, ili nešto novo-najnovije pa još nije dostupno.. ili ostali generic driveri koji su uobičajeno u winbazi koju povremeno ms počisti, odbaci stare-legacyje.. pa tad nemaš driver tj tad ideš na ms-catalog i tražiš za konkretan chip-proizvođača i možda nađeš.

 

 mislim da je starost hw u pitanju (iako star jos uvijek dosta dobar).

 bit ce  kao sto si i napisao pod edit, disable!. hvala za odgovor.

 Vjerojatno driveri za čipset nisu instalirani!

ihush uto 12.10.2021 09:38

-stariji hw +10 god ms izbacuje support-drivere, proizvođač nema zakonsku obvezu.. ali driveri nisu problem, postoje-rade-kompatibilno. .. ali nepotrebno kao acpi ili comport i može se isključiti, ne smeta.

-ako se želi, na ms-catalogu se može pronaći driver, treba znati podatke brand-oem i chip, driveri postoje 'samo' nisu više u win-install-bazi (izbačeno) i ako nema supporta oema tad ostaje samo iz cataloga koji će još duže vrijeme biti dostupan ali ms može i to ugasiti kad poželi.

-kako se traži driver? .. pa prvo, stari hw je postojao prije win10 (pa i w8, 7..) i ovisno o zakonskim rokovima proizvođač je davao support za te win recimo xp-w7.. u pravilu isti driver radi, ali ako je sad potreban 64bitni a prije je bio dostupan samo 32bitan tad se mora pribaviti neki noviji-kompatibilan + installer-setup.exe je u pravilu ovisan o winver tj provjerava koji je os-verzija i noviji je problem jer je nepoznat. Zato treba biti 'običan' (nekad-stari način) txt-inf install, obični fileovi koji imaju opis u inf-u i win tad zna što s tim slično kao za install fontova (desni klik..).

-ali driver mora biti 'pravi' .. mada ne postoji neki drugi, jer sve radi npr intel, .. oem kao hp-lenovo-dell-asus... samo doda svoj string-ime. Intel ne želi biti support korisnicima jer to mora oem i može se s intela skinuti driver ali nije lako pronaći pravi mada su isti.. stvar je u stringovima-opisu + sigurnosni kao txt-tpm recimo slično kao win-key-aktivacija.. svaki oem ima svoj key-različit.

 

npr windows 10 64 acpi + oem npr asus i google.. tražiš u katalogu recimo ovo.. to je samo primjer, možda čak slučajno točan.

razor1988 uto 12.10.2021 12:18
Valentin17 kaže...
razor1988 kaže...

Jel ti neki uređaj ne radi kako treba? Da li imaš kakav problem?

 Za sada nisam nista primjetio, sve radi normalno.. to mi je sada samo poticaj da ulozim u novi cpu, mbo i ram. 

Gnjavator uto 12.10.2021 22:32
razor1988 kaže...
Valentin17 kaže...
razor1988 kaže...

Jel ti neki uređaj ne radi kako treba? Da li imaš kakav problem?

 Za sada nisam nista primjetio, sve radi normalno.. to mi je sada samo poticaj da ulozim u novi cpu, mbo i ram. 

 Ili potraži drivere...

 

Ideš na device manager, desnom tipkom pa na properties/svojstva pa na detalje pa na put instance uređaja, neznam sad napamet kako točno piše na engleskom :)

 

tu dobiješ neku "kobasicu" u stilu: PCI\VEN_1106&DEV_3044&SUBSYS_30441106&REV_46\4&342F0180&0&5040
Ovo je od FireWire kontolera moje ploče... :)

 

Ubaciš to u google i potražiš driver. Bude tu i driver identifiera i sličnih stranica. Recimo da je za većinu stvari dovoljno da imaš Vista drivere ako nema novijih. Skineš i ubaciš i za većinu stvari radi bez greške. Tako sam na starom HP DC5750 koji ima XP naljepnicu instalirao Win Vista X64 video driver na Win10 21H1, pa sam danas na jednom Lenovo R500 naletio na 4 nepoznata uređaja...Fingerprint sensor i još neke nepoznate uređaje. Traženjem po HWID-u sam našo Win7 drivere za taj fingerprint senzor i čitač kartica. Nakon toga je laptop počeo veselije raditi iako nebi bilo nekih posebnih razloga za to jer se te uređaje ne koristi...

 

Uglavnom, ne volim nikakve upitnike i uskličnike u device manageru... i većinom ih riješavam ovakvim metodama.

Igor666 pet 15.10.2021 14:17

ekipa, ima jos netko problem sa zadnjim updateom i printanjem preko mreze ?

 

znaci imamo sheran printer na poslu i nakon zadnjeg updatea vise nije moguce printati na njega, maknem update na racunalima sa kojih se printa (ne na racunalu na koji je printer spojen) i sve radi.

a vidim da je opis updatea neki security update.

 

pa ako jos netko ima problem, da znate..

zelenapaprika pet 15.10.2021 15:14
Igor666 kaže...

ekipa, ima jos netko problem sa zadnjim updateom i printanjem preko mreze ?

 

znaci imamo sheran printer na poslu i nakon zadnjeg updatea vise nije moguce printati na njega, maknem update na racunalima sa kojih se printa (ne na racunalu na koji je printer spojen) i sve radi.

a vidim da je opis updatea neki security update.

 

pa ako jos netko ima problem, da znate..

 Imam problem u kućnim uvjetima. A to je da mi od pet dokumenata, mrežno dostupni (šerani) printer isprinta jedan, a ostali čekaju u spoolu i printer je nedostupan. Nakon svakog većeg updatea moram reinstalirati mrežno dostupni printer da mi sve proradi. Do sljedećeg updatea koji će ponovno sve zasrati.

Gnjavator pet 15.10.2021 20:36

Meni sve to "smrdi" na proizvođačeve drivere koji na neke čudne načine održavaju komunikaciju sa printerom da to mogu davati statuse pisača...

na poslu imam posla sa stotinama pisača koji se dijele na hrpe PC-a i nemam problema, ali koriste se Samasuing Generic PCL driveri... sa "pravim driverima" za mrežne pisače malo-malo pa neki problem. Jedino sa driverima koji se "sami instaliraju" i sa ovim Samsungovim nikad problema. A drivere koje instaliraš sa disketa/CD-a... mrzim još od doba Win9. i HP pisača za koje si dobivao Win3.x drivere prepakirane da rade sa Win9x... to je radilo nikako. I od tada svaki put kada sam instalirao neki pisač, uvijek je radilo bolje kada umjesto drivera koji nudi proizvođač ako Windowsi nemaju baš taj printer u ponudi ubaciš driver od nekog sličnog iz ponude... A onda su došli USB pisači i više nisi mogo podvaliti sličan model jer imaju provjeru i modela i to ne funkcionira :( LAN pisači koji su sve češći izbor zadnjh godina donose novi preporod.

 

zelenapaprika pet 15.10.2021 22:43
Gnjavator kaže...

Meni sve to "smrdi" na proizvođačeve drivere koji na neke čudne načine održavaju komunikaciju sa printerom da to mogu davati statuse pisača...

na poslu imam posla sa stotinama pisača koji se dijele na hrpe PC-a i nemam problema, ali koriste se Samasuing Generic PCL driveri... sa "pravim driverima" za mrežne pisače malo-malo pa neki problem. Jedino sa driverima koji se "sami instaliraju" i sa ovim Samsungovim nikad problema. A drivere koje instaliraš sa disketa/CD-a... mrzim još od doba Win9. i HP pisača za koje si dobivao Win3.x drivere prepakirane da rade sa Win9x... to je radilo nikako. I od tada svaki put kada sam instalirao neki pisač, uvijek je radilo bolje kada umjesto drivera koji nudi proizvođač ako Windowsi nemaju baš taj printer u ponudi ubaciš driver od nekog sličnog iz ponude... A onda su došli USB pisači i više nisi mogo podvaliti sličan model jer imaju provjeru i modela i to ne funkcionira :( LAN pisači koji su sve češći izbor zadnjh godina donose novi preporod.

 

 Sve je moguće.


Meni pojedine zakrpe zeznu printanje, ali sam na to već navikao. Trenutno koristim drivere "koji se sami instaliraju". Nisam imao nikakav problem pronaći printer na kućnoj mreži. Malo je trajalo da se driveri danas ponovno instaliraju. Nešto ne štima s komunikacijom preko mreže. Prije je radilo bez problema.

Igor666 pon 18.10.2021 11:03
zelenapaprika kaže...

Maknuo sam zadnji update KB*670 instaliran 12.10.2021. i sada printanje uredno radi. Što god drugo sam probao, nište nije upalilo.

 yep, tako je i meni..pauzirao sam windows update pa cemo vidjeti da li ce izaci kakva zakrpa zakrpe

Igor666 pon 18.10.2021 11:13

samsung, ali driver je na HP stranici, valjda ih je HP kupio...update je bio "security update", tako da ne vjerujem da je nesto oko drivera, ali tko zna.

 

jer na racunalu na kojem je printer spojen na USB nisam maknuo taj update i sve radi, ali racunala koja pristupaju printeru preko mreze ne mogu vise na njega printati, iako reinstalacija prođe, kao da su blokirali neki port kojem taj printer pristupa.

ihush pon 18.10.2021 12:35
Igor666 kaže...

samsung, ali driver je na HP stranici, valjda ih je HP kupio...update je bio "security update", tako da ne vjerujem da je nesto oko drivera, ali tko zna.

 

jer na racunalu na kojem je printer spojen na USB nisam maknuo taj update i sve radi, ali racunala koja pristupaju printeru preko mreze ne mogu vise na njega printati, iako reinstalacija prođe, kao da su blokirali neki port kojem taj printer pristupa.

 -ne, hp praktički ne proizvodi ništa.. proizvode oemi za njega, prije canon, sad samsung... tj hp printer je samsung, dok je gore samo drugi logo kao i rebrandan soft-driver, jednako kao što teleoperateri ne proizvode modeme nego samo stave svoj logo + osakate firmware.

 

.. mreža, kao da su blokriali port? :)  .. smb.

Gnjavator pon 18.10.2021 21:01
ihush kaže...
Igor666 kaže...

samsung, ali driver je na HP stranici, valjda ih je HP kupio...update je bio "security update", tako da ne vjerujem da je nesto oko drivera, ali tko zna.

 

jer na racunalu na kojem je printer spojen na USB nisam maknuo taj update i sve radi, ali racunala koja pristupaju printeru preko mreze ne mogu vise na njega printati, iako reinstalacija prođe, kao da su blokirali neki port kojem taj printer pristupa.

 -ne, hp praktički ne proizvodi ništa.. proizvode oemi za njega, prije canon, sad samsung... tj hp printer je samsung, dok je gore samo drugi logo kao i rebrandan soft-driver, jednako kao što teleoperateri ne proizvode modeme nego samo stave svoj logo + osakate firmware.

 

.. mreža, kao da su blokriali port? :)  .. smb.

 Malo si nešto prespavo, HP je kupio "printer diviziju" od Samsunga... to sam skonto kad sam frendu tražio drivere za neki njegov stari Samsung pisač pa me bacilo na neku HP stranicu gdje sam našo taj driver koji sam trebo...

Gnjavator uto 19.10.2021 18:21
ihush kaže...

-u čemu je problem/nesporazum? .. samsung proizvodi za hp, dok su vlasnički udjeli sporedna stvar, ono što kažem ispod haube-printer a time i driver, nekad je bio canon, sad samsung.

 Samsung već godinama nema veze sa printerima... Odvojili su kompletan printers biznis u posebnu kompaniju koja je prodana HP-u i za svu podršku i sve za Samsung printere se "izvoliš obratiti HP-u"... Tako da HP sad već 4 godine sam proizvodi svoje printere dok im ne dosadi :)