Windows

Novi Pc instalacija windowsa

Gorax8415 čet 18.6.2020 14:36

Pozdrav,

 

Kupio sam danas free dos pc i imam problem kod pokretanja.

Prva stvar je sto kad ga upalim na monitoru se nista ne prikazuje samo crna slika. Napravio sam boot usb sa windowsima ali ne mogu pokrenuti ili mozda pokrece ali ne vidim zbog monitora. Nikad ovo prije nisam radio tako da bas i neznam u cemu je tocno stvar pa ako netko bar moze razjasniti u cemu je problem i kako ga rijesiti ?

 

Hvala

funny games čet 18.6.2020 14:39
Gorax8415 kaže...

Pozdrav,

 

Kupio sam danas free dos pc i imam problem kod pokretanja.

Prva stvar je sto kad ga upalim na monitoru se nista ne prikazuje samo crna slika. Napravio sam boot usb sa windowsima ali ne mogu pokrenuti ili mozda pokrece ali ne vidim zbog monitora. Nikad ovo prije nisam radio tako da bas i neznam u cemu je tocno stvar pa ako netko bar moze razjasniti u cemu je problem i kako ga rijesiti ?

 

Hvala

 Da li se išta prikaže na ekranu kada pokreneš PC?

ministar čet 18.6.2020 14:53
Gorax8415 kaže...

Pozdrav,

 

Kupio sam danas free dos pc i imam problem kod pokretanja.

Prva stvar je sto kad ga upalim na monitoru se nista ne prikazuje samo crna slika. Napravio sam boot usb sa windowsima ali ne mogu pokrenuti ili mozda pokrece ali ne vidim zbog monitora. Nikad ovo prije nisam radio tako da bas i neznam u cemu je tocno stvar pa ako netko bar moze razjasniti u cemu je problem i kako ga rijesiti ?

 

Hvala

ako monitor radi, mora se barem nesto pokazati na njemu - tipa obavijest monitora da nije nista prikljuceno

ibme74 čet 18.6.2020 15:00

1.) preplatio si taj komp, mogao si dosta bolje proci

2.) jos jednom ponavljam, provjeri da nisi HDMI ukopcao u matičnu umjesto u grafičku karticu, iako na ovom linku nije naveden tocan model A320 ploče većina ih ima HDMI utor

ihush čet 18.6.2020 15:18
Gorax8415 kaže...

Pozdrav,

 

Kupio sam danas free dos pc i imam problem kod pokretanja.

Prva stvar je sto kad ga upalim na monitoru se nista ne prikazuje samo crna slika...

 -jesi li siguran? baš ništa, nema POST-bios poruka tj crni ekran je ok ako su još neka slova na ekranu, tj to je dos-freedos CMD (ne služi ničemu, osim upališ i vidiš da radi.. tj 'pali').

-ako je baš prazan (ne smao crn) ekran tad nisi spojio vga i monitor ili kabel ili nešto .. kažeš monitor nije, tad možda vga-gpu tj nije nemoguće dobiti neispravno računalo pogotovo ako je neka 'akcija' tj pitanje koji je razlog.

 

edit-update.. radi (ali autor nema više 'poruka'..) tj pogrešan onboard-vga-gpu priključak. U 'pravom' radi. :)

funny games čet 18.6.2020 15:39
ihush kaže...
Gorax8415 kaže...

Pozdrav,

 

Kupio sam danas free dos pc i imam problem kod pokretanja.

Prva stvar je sto kad ga upalim na monitoru se nista ne prikazuje samo crna slika...

 -jesi li siguran? baš ništa, nema POST-bios poruka tj crni ekran je ok ako su još neka slova na ekranu, tj to je dos-freedos CMD (ne služi ničemu, osim upališ i vidiš da radi.. tj 'pali').

-ako je baš prazan (ne smao crn) ekran tad nisi spojio vga i monitor ili kabel ili nešto .. kažeš monitor nije, tad možda vga-gpu tj nije nemoguće dobiti neispravno računalo pogotovo ako je neka 'akcija' tj pitanje koji je razlog.

 

edit-update.. radi (ali autor nema više 'poruka'..) tj pogrešan onboard-vga-gpu priključak. U 'pravom' radi. :)

 windows se upravo instalira 

Gorax8415 čet 18.6.2020 15:41

Znaci uticnica bila pokrivena plastikom tipicno ja hahaha

 

Nista sad sve pokrece samo jos jedno pitanje kad biram za boot usb imam 2 opcije uefi i obicno koje izabrati ?

 

I hvala puno svima ako mi opet blokira poruke

ihush čet 18.6.2020 15:50
Gorax8415 kaže...

Znaci uticnica bila pokrivena plastikom tipicno ja hahaha

 

Nista sad sve pokrece samo jos jedno pitanje kad biram za boot usb imam 2 opcije uefi i obicno koje izabrati ?

 

I hvala puno svima ako mi opet blokira poruke

 -to ovisi o postavkama biosa, diska i želji tj izbor, može uefi-gpt ali tad gubiš mogućnost kompatibilnosti sa starim osevima-alatima kao xp.. tj 99% nevažno.

-reset biosa, proći-provjeriti-podesiti postavke, diskpard-clean diska i install u željenom modu .. ostalo je 'nextanje' :)

Stric_Jura čet 18.6.2020 15:59
Gorax8415 kaže...

Znaci uticnica bila pokrivena plastikom tipicno ja hahaha

 

Nista sad sve pokrece samo jos jedno pitanje kad biram za boot usb imam 2 opcije uefi i obicno koje izabrati ?

 

I hvala puno svima ako mi opet blokira poruke

 pa odaberi UEFI boot s USBa- koji si kreirao, najčešće piše proizvođač USB sticka..

 

ili idi kontra logikoM:  UEFI koji nije disk...

 

kad se pokrene uspješno instalacija, i dođeš to odabira kamo instalirati, prvo pobriši sve postojeće particije na disku i označi zatim tu cijeli, prazni,  nedefinirani disk i samo kreni dalje, instalacija će kreirati3/4 particije automatski, ti ćeš vidjeti samo jednu veliku  - cca 93% posto od reklamirane veličine diska, kao C: - 500 GB disk daje 465 GB prostora Windowsima...

 

oldtech čet 18.6.2020 16:15

Da ne otvaram zasebnu temu:

https://www.youtube.com/watch?v=cQzfIaJlXL8

Buduća kupovina: Matična ploča ASROCK A320-HDV r4.0 i HDD Toshiba P300 1TB, zanima me da li se ovako može napraviti bootabilni usb stick sa Windows 10?

 

Nakon što se završio proces na mom Win 7, ubacim stick i mogu ga otvoriti i klikom na setup pokrene se normalno instalacija Windows 10. Sad me zanima uz gore navedene buduće komponente mogu li ovom metodom pošto je u NTFS-u instalirati normalno nove Win 10 kada budem kupio novi PC?

ihush čet 18.6.2020 16:26

-zašto bi koristio klipić s YT star godinu s primjerom za ubuntu? .. da, može tako, jer izrada installa je identična za sve oseve-alate.. tj svi rade isti finalni proizvod-stikić/bootabilni.

-imaš dovoljno tema (ili bezbrojne yt-google upute..) .. no čemu?

-imaš internet, google? ms-windows nije neki nepoznati pojam tj 99,999% da ako utipkaš praktički prvi link ti da ovo.. i dalje klik-nextaš, čitaš-biraš ili što već. + možeš skinuti iso i dalje nastaviš rufusom (koij nudi izbor moda diska gpt-mbr.. dok ms alat ne nudi ništa ali radi..)

 

vidi primjer.. :) i rezultat.

ihush čet 18.6.2020 16:34
Gorax8415 kaže...

Jos samo jedna stvar windows instaliran komp radi ali free dos mi je ostao na ssdu i ostaje mi samo 37 gb kako to skroz ukloniti da imam cijeli ssd free ?

 nisi obrisao disk.. ponovi sve  :)  tako se uči.

-diskpart, select disk (broj), clean..

oldtech čet 18.6.2020 16:52
ihush kaže...

-zašto bi koristio klipić s YT star godinu s primjerom za ubuntu? .. da, može tako, jer izrada installa je identična za sve oseve-alate.. tj svi rade isti finalni proizvod-stikić/bootabilni.

-imaš dovoljno tema (ili bezbrojne yt-google upute..) .. no čemu?

-imaš internet, google? ms-windows nije neki nepoznati pojam tj 99,999% da ako utipkaš praktički prvi link ti da ovo.. i dalje klik-nextaš, čitaš-biraš ili što već. + možeš skinuti iso i dalje nastaviš rufusom (koij nudi izbor moda diska gpt-mbr.. dok ms alat ne nudi ništa ali radi..)

 

vidi primjer.. :) i rezultat.

 Po tebi onda ostaviti na USB tako kako je ili ponovno skidati Winse pa preko media toola napraviti bootabilni usb?

Ja sam skinuo Winse sa službene stranice samo sam umjesto ms alata iskoristio Rufus na gore opisani način.Trebala mi je samo potvrda da li će sve raditi kad kupim novi PC...

ihush čet 18.6.2020 17:01

-rezultat je isti.. tj ovisi što klikneš-izabereš.

-skinuti iso, snimaš ga tad npr rufusom ili dvd2usb (od win7..) ili bilo kojim alatom za tu namjenu, pa i ručno .. ako znaš :)

-razlika, rufus nudi opcije, ms alat ne, dok je rezultat isti tj ako koristiš rufus tad konkretno znaš što trebaš i možeš napraviti dva stikića, za uefi-gpt i legacy-mbr.. + kad skineš iso imaš ga i možeš što želiš, dok msctool ima automatiku i ako izabereš kreiranje usba on na kraju sve napravi ali i pobriše 'radne' fileove kao iso pa ako želiš ponovo, moraš ponovo downloadati (što danas nije problem ako imaš brzi internet..).

-iso je ono važno, dok je sam stikić samo stvar u kojem je modu recimo formatiran.. tj mora biti bootabilan-kompatibilan s x86 platformom, biosom..

-boot medij možeš napraviti u par sekundi, dok je kopiranje-raspakiravanje isoa samo to, copy.. ali naravno, običan korisnik ne zna to i lakše mu je klikati u rufusu ili mctoolom (to sve radi os, win.. pa i za ubuntu ili na ubuntu.. i obrnuto, jedino je malo problematičan mac +hsf .. njega je poželjno napraviti na macu)

 

+ ali zato svi osevi korsite fat32-boot kao zajednički bootabilan medij, jer to su sve ista-kompatibilna računala-platforma x86, isti bios, isti stikić.. standardi.

ihush ned 12.7.2020 14:11
dasan kaže...

Da se nadovežem na temu kako se skida win10 na usb ima li link i može li se koristiti bez problema neregistriran 😎

- može se koristiti.. tj to ovisi o ms, nema traila, nema ograničenja osim reklame-podsjetnika i ograničena customizacija desktop-ikona...

- problema može biti uvjek ali nije uzrok licenca osim pirat-crack-loadera i modifikacija ili malwarea koji se pokupi uz to (+ svi ostali mogući problemi npr ispravnost..).