bug beat pon 26.4.2021 12:01

 

Pozdrav svima, 

 

prije nekoliko mjeseci sam preselio svoju radnu okolinu na Windows 10.

Svoje navike koje sam donio sa starog OSa (namjerno neću napisati o kojem OSu se radi, da ne bi bilo flamenja) sam uredno prenio i/ili modificirao a ostala mi je jedna star za koju nikako naći rješenje. 

 

Kao što naslov kaze, nedostaje mi slovo zh (z s kvačicom). 

 

Svi ostali šumnici se normalno prikazuju osim slova z/Z.

Tipkovinca je Razer Blackwidow Lite, ISO raspored. 

Command - space normalno prebacuje s jedne na drugu tipkovnicu.

 

Klikom na slovo z/Z ne daje nikakve rezultate (kao kada pritisnete tipku Alt ili Ctrl). 

Ista stvar se događa i preko virtualne tipkovnice - slovo Zh je normalno navedeno no pritiskom (mišem) na tipku, ništa se ne događa.

Korištenje AltGr tipke u kombinaciji sa z/Z tipkama isto ne urođuje plodom. 

 

Pitanje je dosta trivijalno (vjerujem da se radi o nekakvoj omaški prilikom konfiguriranja) no, obzirom da se radi o lokalnom problemu, nisam uspio naći neki savjet pa bih bio zahvalan na bilo kojoj pomoći. 

Han pon 26.4.2021 12:32
bug beat kaže...

 

Pozdrav svima, 

 

prije nekoliko mjeseci sam preselio svoju radnu okolinu na Windows 10.

Svoje navike koje sam donio sa starog OSa (namjerno neću napisati o kojem OSu se radi, da ne bi bilo flamenja) sam uredno prenio i/ili modificirao a ostala mi je jedna star za koju nikako naći rješenje. 

 

Kao što naslov kaze, nedostaje mi slovo zh (z s kvačicom). 

 

Svi ostali šumnici se normalno prikazuju osim slova z/Z.

Tipkovinca je Razer Blackwidow Lite, ISO raspored. 

Command - space normalno prebacuje s jedne na drugu tipkovnicu.

 

Klikom na slovo z/Z ne daje nikakve rezultate (kao kada pritisnete tipku Alt ili Ctrl). 

Ista stvar se događa i preko virtualne tipkovnice - slovo Zh je normalno navedeno no pritiskom (mišem) na tipku, ništa se ne događa.

Korištenje AltGr tipke u kombinaciji sa z/Z tipkama isto ne urođuje plodom. 

 

Pitanje je dosta trivijalno (vjerujem da se radi o nekakvoj omaški prilikom konfiguriranja) no, obzirom da se radi o lokalnom problemu, nisam uspio naći neki savjet pa bih bio zahvalan na bilo kojoj pomoći. 

 Bok, probaj regionalne postavke u windowsima podesiti na Hrvatska ako već nisu. A jel možda koristiš kakve macro naredbe koje uključuju slovo Ž?

bug beat pon 26.4.2021 13:13

Hvala puno na odgovorima i na trudu!

 

Mislim da ne koristim nikakve makroe. Eventualno mi pada na pamet AutoHotKey koji mi postavlja kombinaciju Caps HJKL u kursorske tipke. 

Upravo sam isključio i AuthoHotkeyse i rezultat je isti. 

 

I jezik sam uredno instalirao u regionalnim postavkama (trenutačno je hrvatski i engleski). Hrvatska tipkovnica normalno radi no nedostaje taj nesretni zh. 

 

Još jedna stvar: da eventualno iz priče izbacim tipkovnicu, prištekao sam Logitech tipkovnicu (isto ISO raspored) i rezultat je isti: klikom na z/Z nema reakcije. 

Ako je tipkovnica postavljena na engleski layout, znakovi | i \ se normalno prikazuju no nema reakcije ako je postavljen hrvatski layout. 

 

Postoji li kakav layout editor za raspored tipki?

Han pon 26.4.2021 13:37
bug beat kaže...

Hvala puno na odgovorima i na trudu!

 

Mislim da ne koristim nikakve makroe. Eventualno mi pada na pamet AutoHotKey koji mi postavlja kombinaciju Caps HJKL u kursorske tipke. 

Upravo sam isključio i AuthoHotkeyse i rezultat je isti. 

 

I jezik sam uredno instalirao u regionalnim postavkama (trenutačno je hrvatski i engleski). Hrvatska tipkovnica normalno radi no nedostaje taj nesretni zh. 

 

Još jedna stvar: da eventualno iz priče izbacim tipkovnicu, prištekao sam Logitech tipkovnicu (isto ISO raspored) i rezultat je isti: klikom na z/Z nema reakcije. 

Ako je tipkovnica postavljena na engleski layout, znakovi | i \ se normalno prikazuju no nema reakcije ako je postavljen hrvatski layout. 

 

Postoji li kakav layout editor za raspored tipki?

 Lako za tipkovnicu, tipkovnica može biti podešena i na svahili... Bitna je regija: https://support.microsoft.com/hr-hr/office/promjena-regionalnih-postavki-sustava-windows-radi-izmjene-izgleda-nekih-vrsta-podataka-edf41006-f6e2-4360-bc1b-30e9e8a54989

 

 

bug beat pon 26.4.2021 13:58
Han kaže...
bug beat kaže...

Hvala puno na odgovorima i na trudu!

 

Mislim da ne koristim nikakve makroe. Eventualno mi pada na pamet AutoHotKey koji mi postavlja kombinaciju Caps HJKL u kursorske tipke. 

Upravo sam isključio i AuthoHotkeyse i rezultat je isti. 

 

I jezik sam uredno instalirao u regionalnim postavkama (trenutačno je hrvatski i engleski). Hrvatska tipkovnica normalno radi no nedostaje taj nesretni zh. 

 

Još jedna stvar: da eventualno iz priče izbacim tipkovnicu, prištekao sam Logitech tipkovnicu (isto ISO raspored) i rezultat je isti: klikom na z/Z nema reakcije. 

Ako je tipkovnica postavljena na engleski layout, znakovi | i \ se normalno prikazuju no nema reakcije ako je postavljen hrvatski layout. 

 

Postoji li kakav layout editor za raspored tipki?

 Lako za tipkovnicu, tipkovnica može biti podešena i na svahili... Bitna je regija: https://support.microsoft.com/hr-hr/office/promjena-regionalnih-postavki-sustava-windows-radi-izmjene-izgleda-nekih-vrsta-podataka-edf41006-f6e2-4360-bc1b-30e9e8a54989

 

I regija mi je postavljena na hrvatski: 

 

Settings/Date & time/Region: 

 

Country or region: Croatia

Current format: Croatian (Croatia) 

 

Filox pon 26.4.2021 14:05

Ovo je nešto čudno, prvi put ovako nešto čujem, a sigurno nije do tipkovnice, jer bi ti onda normalno radila windows tipkovnica ili bilo koja druga kad je spojiš na usb.

 

Neka postavka ti je to software-ski poremetila. Teško ćemo mi skužit koja postavka, jer tko zna što si podešavao, kad si prešao na novi OS.