Windows

Kupovanje Win licence preko interneta

Gleeson pet 8.11.2019 17:28

Imamo mali dućan i starom je pala na pamet ideja da bi htio preko ebaya kupiti licencu za Windowse za slučaj da nam dođe inspekcija.

 

Je li to pametna ideja?

 

Taj koji to prodaje može nastaviti koristiti taj cd key, a i dalje ga prodavati, ali je li to problem?

bunker pet 8.11.2019 21:10

Vaš knjigovođa bi trebao znati sve o tome kaj vam treba da biste bili usklađeni sa zakonom.

Inspekciju će zanimati račun na sav softver i hardver ( prolazi i ugovor o najmu opreme ). Ako je račun iz inozemstva, knjigovođa će znati da li i na koliko vam mora kreirati poreznu uplatnicu koju ćete uplatiti temeljem tog inozemnog računa.

ihush čet 21.11.2019 22:26
EricCartman kaže...

Vezano za licence, što se desilo sa onim LVLGo Shopom, koji je bio reklamiran na Bugu, tamo sam kupio jedno 3-4 licence za Win i 1 za Office, ali sad su zatvoreni.

Je li to bilo legalno?

 -o tome trebaju brinuti institucije, ne korsinici... tj ako ti ms prihvati key-aktivaciju, tad je to ok key i važeća licenca, dok je izvor nevažan, može biti susjedna trgovina ili ebay, osim problema da domaće firme moraju imati r1 za knjiženje (ili sposobno knjigovodstvo koje zna kako se što radi)..

-bilo koja trgovina može biti zatvorena, stečaj i sl. no to s korisničke strane ne mijenja ništa, tj da je key ''loš'' da ne bi prošao aktivaciju, ako je prošao, jedini mjerodavan vlansik-MS kaže da je ok i tad nitko treći ne može reći da nije. Da nije, ms bi ga deaktivirao.. ili ako želiš probaj, aktiviraj na nekoliko računala.. i .. ovisno o tipu licence, radit će ili će se ugasiti :)

 

+ edit.. ii, smiješno je stanje sa softwaredealsom.. i njihovim licencama, računom i sl. pa opet, radi, legalno .. bar dok ne dođe sudski nalog koji kaže suprotno. BSA šuti, .. što trebamo mi kao korisnici tad reći? 'znamo nešto'? .. jednostavno radi ili ne. Kad ne radi, nazoveš ms 0800300300 i oni riješe, pa je i po tome svaki izvor jednako legitiman kad već vlasnik daje support, zar ne? :)

-prvi su počeli prodavati po cca 400-500kn, sad i ostale trgovine uz maržu.. preprodaju, po tome je sve 'čisto' .. (mada je vrlo mutno). odnosno, i dalje ne vidim zašto bi ebay za 20kn bio drugačiji osim što ovi isprintaju u boji komad papira.. koji izgeda kao pravi :))

Mitch pet 22.11.2019 07:59
EricCartman kaže...

Vezano za licence, što se desilo sa onim LVLGo Shopom, koji je bio reklamiran na Bugu, tamo sam kupio jedno 3-4 licence za Win i 1 za Office, ali sad su zatvoreni.

Je li to bilo legalno?

Obicno uzimaju KMS keyeve od firmi koje propadnu i rokaju tih 180 dana kolko god ide. Ili uz malo srece firma koja je kupila previse, ali i dalje ima svoj KMS postavljen, odluci prodat taj visak.

 

Ako imas jos vise srece naletit ces na OEM ili tzv system builder key. To su keyevi koje Dell, Lenovo, Asus, HP... salju uz maticne ploce kad servisiraju racunala pod garancijom. Ti su malo skuplji, ali nadu se za $30. S njima nema nikakvih problema sve dok ne promjenis maticnu plocu, ali aktiviraju onaj Windows koji je dosao s tim namjenjenim racunalom (obicno ako je od Della ide Win Pro gore).

 

 

ihush pet 22.11.2019 11:20

-znam za tu cijenu win+mso pro .. i da, to je cijena koju kod nas (do sad) kupac očekuje smao za winpro, dok je mso par puta skuplji.

-no cjena nije stvar zakona-države nego trgovca. Ako je račun uredan tad je država mirna, porezi i legalnost.

-valjanost licence je nešto drugo.. slobodno tržište, kupac može bilo gdje kupiti bilo što, tu, u japanu, u texasu.. i jednako je legalno ili važeća licenca.

-odnosno, jedino MS može osporiti licencu, a on to ne radi naprotiv, aktivira i daje support. Dakle to je sve ok..

... osim kad nije, kad ukucaš key i nema aktivacije..

-prodaju i ostale trgovine, sve je mutno, ali ako je za firmu pravno je pokriveno računom, problem je što ako ti ne radi win-mso koje trebaš i zašto platiti nešto što ne radi (aktivacija-key) kad isto to možeš još manje platiti u drugoj trgovini i radi. Pošto je jedini MS taj koji može validirati key, sve što prihvati je važeće a država traži uredno knjigovodstvo tj porez. Ako to dvoje zadovoljiš, tad je ok, ako ne tad nije.

 

ili, cijena koju ms ima za velike je cca 9-15$ licenca.. ostalo su sve marže i porezi ostalih u lancu, sam ms nije maloprodaja, tj to je sve iz novijeg doba online i zato imamo sad takvu situaciju. Prije nijems prodavao malima, nego distibuter-trgovina, ms samo velikima kompaniama-institucijama ili distributerima. Računalo s predinstaliranim softom je cca +200kn skuplje nego bez i to otkriva razliku tj cijenu za velike +marža i porez. Pošto se s digitalizacijom sve mijenja, još važnije .. MS ima plan-cilj, promjenu modela napalte, ne jednokratno nego usluga-trajno mjesec/godina. Zato je win10 bio freeoffer upgrade w7-8 tj msu je sad jedino važno da korisnici promjene na win10 a za par godina će krenuti naplata usluge, cloud, plaćaš-imaš, kao mobitel.. i free soft, ali ne free kao foss nego besplatan no i dalje komercijalan-zatvoren.

-zato ms šuti, čak u teoriji zavjere možemo reći da sam dijeli licence za w10.. tj on to može, može dijeliti ili prodati za par kuna kao što može za parstotina i zarađuje milijarde pa to dokazuje da mu nije problem ili neki gubitak.

 

-može se i primiejtiti da inspekcije za soft već par godina šute, dok bsa ne iskače s nekim pamfletima o kaznama za pirateriju i sl. reorganizira se inspektorat.. treba to sve posložiti, a državi je jedino važan porez-račun. Država ako kazni to nije zbog licence, nego zbog poreza. Osim kad u neznanju netko ima pirateriju .. ne razlikuju ljudi skidanje torrenta (distribucija) + crack od korištenja s valjanom licencom i sl. Danas je blesavo dobiti kaznu za pirateriju skidanjem torrentom installa win dok se istovremeno može na ms-stranici sve čisto-uredno-legalno. MS je vlasnik, on određuje uvjete, ne država-zakon, tj sve dok ne postane KZ kao piraterija je odnos dvaju strana, korisnik-ms.. i to ms dozvolajva, odnosno, kao vlasnik ili bsa kao zastupnik ako nešto primjeti mora reagirati, prijaviti.. pa bi tako već odavno bsa prijavio i tražio kaznu da je takva trgovina nelegalna.. tj to znači da je legalna i da kupac-korisnik ni ne može ništa više znati, jer nema nikakv mehanizam provjere. To rade institucije + vlasnik.

ihush pet 22.11.2019 19:11

-sve je ok.. ali moraš koristiti njihov soft da bi key bio prihvaćen.. pošto oni sigurno nisu ovlašteni distributer MSa, to je vjerojanto piraterija, ali institucije i vlanik šute kao i BSA pa je to ok.

inače bolji-čist-legalan izvor ms softwarea je ms..

+istu stvar prodaju i domaće trgovine + stotinjak kuna marže.

-ne vidim po čemu je ebay key drugačiji osim cijenom i radi s direktno skinutim softwareom od msa pa po tome kriteirju ebay je bolji. No svatko bira za sebe kao i rizik kupnje..

mzopg pet 22.11.2019 19:33
ihush kaže...

-sve je ok.. ali moraš koristiti njihov soft da bi key bio prihvaćen.. pošto oni sigurno nisu ovlašteni distributer MSa, to je vjerojanto piraterija, ali institucije i vlanik šute kao i BSA pa je to ok.

inače bolji-čist-legalan izvor ms softwarea je ms..

+istu stvar prodaju i domaće trgovine + stotinjak kuna marže.

-ne vidim po čemu je ebay key drugačiji osim cijenom i radi s direktno skinutim softwareom od msa pa po tome kriteirju ebay je bolji. No svatko bira za sebe kao i rizik kupnje..

Kako misliš da moram koristiti njihov soft? Što ne mogu skinuti win10 sa media creation toolom na USB, instalirati windowse, upisati ključ koji sam kupio i aktivirati windowse? Ili mi je nešto promaklo?

 

ebay mi je ok za "po kući", ali ovo mi treba za firmu, a sa ebaya neću dobiti račun koji naši nadobudni inspektori traže, a od ovih dobijem račun na firmu.

ihush pet 22.11.2019 19:42

-možeš probati.. a hoće li aktivacija prihvatiti = možda, imaju svoj download 'prave' verzije.. ili su keyevi blacklistani ili tko zna što.. nisam istraživao, samo ne radi baš uvjek ali ne vidim da se ostali kupci žale pa vjerojatno ovisi koju verziju installera koristiš. Probaj pa javi :)

ihush sub 23.11.2019 09:27

-evo još primjer kako win10pro može biti povoljan-jeftin pa i free .. ne kao reklama nego kao primjer cijene, legalnosti-važenja licence itd.. + reklama na BoLu (a oni ne podržavaju pirateriju i sl.) :))

dakle, win za nula kuna.. odnosno raspon 10-25$.. ali uz to je win free.

jel bzfuture pirat, jel to ebay, jel MS/BSA ne zna za takve akcije? Istina prodaju-uvaljuju smeće (AV) dok se obično uz win dobije takvo smeće.. samo su zamijenili artikle u reklami i free.

 

++ ako malo provjerite, tad možda primjetite da normalno prodaju winpro za 16$ .. ako je to legalno i važeći key, tad po čemu je ebay za 3-5$ nelegalan, i sl? + u svakom slučaju ms server obavi aktivaciju i ako ms kaže da je to ok, tad je ok a kupac samo bira gdje-što-po kojoj cijeni želi kupiti (ili dobiti).

Anđeo bez falinge sub 23.11.2019 11:09
ihush kaže...

-evo još primjer kako win10pro može biti povoljan-jeftin pa i free .. ne kao reklama nego kao primjer cijene, legalnosti-važenja licence itd.. + reklama na BoLu (a oni ne podržavaju pirateriju i sl.) :))

dakle,win za nula kuna.. odnosno raspon 10-25$.. ali uz to je win free.

jel bzfuture pirat, jel to ebay, jel MS/BSA ne zna za takve akcije? Istina prodaju-uvaljuju smeće (AV) dok se obično uz win dobije takvo smeće.. samo su zamijenili artikle u reklami i free.

 

++ ako malo provjerite, tad možda primjetite da normalno prodaju winpro za 16$ .. ako je to legalno i važeći key, tad po čemu je ebay za 3-5$ nelegalan, i sl? + u svakom slučaju ms server obavi aktivaciju i ako ms kaže da je to ok, tad je ok a kupac samo bira gdje-što-po kojoj cijeni želi kupiti (ili dobiti).

 aj, sve je to u redu, važeća, nevažeća, što kažeš ako ga MS prihvati to je u redu.

samo me zanima ima li takav ključ ograničenje na npr 6 mj ili jednu godinu pa moram kupiti novi. meni odgovara da traje godinu dana za 5 € no nitko ne navodi sa sigurnošću do kada ?

ne znam kakva su iskrena iskustva korisnika tih ključeva s foruma....

Mladen sub 23.11.2019 11:24
ihush kaže...

-možeš probati.. a hoće li aktivacija prihvatiti = možda, imaju svoj download 'prave' verzije.. ili su keyevi blacklistani ili tko zna što.. nisam istraživao, samo ne radi baš uvjek ali ne vidim da se ostali kupci žale pa vjerojatno ovisi koju verziju installera koristiš. Probaj pa javi :)

Imaju linkove za download, nikakav poseban soft, više kao pomoć kupcima da se lakše snađu i preuzmu pravu verziju jer imaju dosta softvera u ponudi, ne samo Microsoft.

Na koncu, ni Microsoft nije uvijek imao ovako jednostavno dostupne instalacije (.iso image) kao danas. Ako neki key ne prođe, to obično rješavaju isti dan.

 

ihush sub 23.11.2019 12:12

-ne, nemaju linkove (koji su nepotrebni jer goole + domaći jezik lokalizacija i svaki juzer je na svojoj stranici gdje klika next..), nego koriste iso downloader, a to nije isto. Pitanje što od kuda.. koja verzija isoa pa s tim i koji key će biti prihvaćen. Svi rješavaju jednako pa i ebay ili poziv msu i aktiviraju, ali tad je to dodatno peljanje.

 

+na pitanje kako znati do kad će key biti važeći.. neograničeno, tj dok ms ne kaže drugačije a ms to ne može samo tako jer bi si time ms stvorio problem sa svim korsinicima pa tad tužbe itd.

-keyevi koji su aktivrani, rade, vječno tj dok tako kaže ms, vezani uz id-hardwarea i spremljeni na severu. No ako se key upotrijebi više puta može biti blacklistan a to nema veze s izvorom ili cijenom nego s brojem aktivacija koje juzer napravi. Istina, može i trgovac prodavati key više puta ili iskopirati sebi za po doma.. pa se ne može ni znati tko je previše puta aktivirao isti key, npr možda serviser kad nešto radi prepiše key. Ljudi su takvi + neznanje i nerazmišljanje da time nisu ništa dobili ali mogu izgubiti važeći key. Dobar dio kućnih juzera pokuša na novi pc stari key.. ponekad prihvati (ms dozvoljava ovisno o licenci do 10 aktivacija, tj 5+ nedefiniran broj itd i to se prati u periodu, unutar mejsec dana tad ide blacklistanje, automatika na serveru..).

 

-svaki key se može na taj način 'uništiti'.. po tome nije kriterij pa ne treba ni previše razmišljati.

.. a bit će zanimljivo kad inpektorat ponovo počne tražiti licence i dobiju isprintan papir neke trgovine, tj taj-takav papir možeš isprintati sam, dok je R1 samo stvar poreza i fiskalizacije ali ne i dokaz valjanosti keya-licence pa se opet vraćamo na MS koji jedini to može i koji kaže da je ok.. A to je MS sam napavio, pa sad nema povratka .. niti ga ms želi, nevažan mu je broj keyeva uz prelazak na plaćanje usluge dok i ovako zarađuje milijarde i može dijeliti ako želi keyeve jeftinije nego trgovac (koji mora platiti poreze itd na poslovanje).

 

ovo gore je samo primjer kako firme-trgovine prodaju win po stotinjak kuna, kao što kinezi na ebyau prodaju za 20kn.. i jednako su legalni-važeći, jednako rade, kao i onaj key kupljen za 800-1600kn dok je račun samo stvar knjigovodstva i poreza.

+kućni korisnik ne mora uopće kupiti key, može sasvim legalno skinuti s msove stranice win10 install i bez keya instalirati, osim što ne može customizirati izgled i pojavi se podsjetnik da može kupiti key. No sve je legalno, čisto i radi. To je odluka Msa-vlasnika, dok za w7-8 ne može skinuti bez valjanog keya ni instalirati a ako instalira tad ima trial period i gašenje.. to je razlika i msova odluka dok nema nikakve veze sa zakonom ako se pri tome ne krši neki od piratskih .. kao crack-torrent itd. jer tad je kazneni zakon i tad država kažnjava neovisno o msu koji od kazne nema ništa.

-pošto sam ms ne dozvoljava download neregistriranim partnerima ili anonimnim korisnicima bez keya, osim za w10, sve ostalo što nude trgovine kao softdeal je vjerojatno siva zona tj neovlaštena distribucija, no nitko ne zna zašto ms-bsa šuti.. pa i zakon-država, jer samo ovlašteni distributer može distribuirati zakonom zaštićen sadržaj, a ako nije ovlašten tad je pirat.

 

-probajte, skinite win iso, 10, 8-7.. za 10 može bez keya, za ostalo ne, kao i insider program i sl, tad po drugoj osnovi korisnik može do downloada, ali nitko treći nema to pravo tj samo vlasnik-ms ili ovlašteni distributer a softdeal to nije kao ni trgovine koje preprodaju te keyeve.

Anđeo bez falinge ned 24.11.2019 10:56
ihush kaže...

 

-probajte, skinite win iso, 10, 8-7.. za 10 može bez keya, za ostalo ne, kao i insider program i sl, tad po drugoj osnovi korisnik može do downloada, ali nitko treći nema to pravo tj samo vlasnik-ms ili ovlašteni distributer a softdeal to nije kao ni trgovine koje preprodaju te keyeve.

 netočno...

MS ti dozvoljava skinuti ISO windowsa kojega skenira na vašemu računalu.

dakle, ja imam Win 8.1 i njega mi dozvoljava skinuti dok win 10 i Win 7 NE.

 

svi koji već imaju win 10 gore bez problema skinu ISO win 10 dok mi ostali možemo samo skinuti win koji je trenutno instaliran na računalu......

 

 

ihush ned 24.11.2019 12:03

-daj se uozbilji.. google windows 10 download .. ili ako je to teško eto ti klik, a samo zbog tebe  savim i slikice koje govore što je preduvjet downloadanja, tj key.

-za w10, nema verifikacije, skidaš mctool 1909.. nextaš.

-za w8, w7, verifikacija keya, kao preduvjet nastavka, u instalaciji također, kao i trial period koji postoji za win prije w10, win10 nema trial, nije demo, nego je normalan + obavijest i zaključane opcije podešavanja izgleda dok je sve ostalo 100% funkcionalno kao i aktiviran win.

 

+ gorespominjani softdeal-downloader.. ne radi, ponekad možda radi, isteklo vrijeme + koriste dell i sl izvor za insidere. Dok za aktualan win10 imaju link na mctool1903..

ihush ned 24.11.2019 12:37
Anđeo bez falinge kaže...

opet ti po svom...

kako sam ja onda bez keya skinuo ISO win 8.1 i to 22.11 ?

 

hoćeš li da ti snimim video kako skidam 8.1 bez ključa direkt na link windows 8.1 64 bit bez creation toola...?

 

 

 

 -treba ti crtati? -ne ne zanima me kako ti nešto od nekud skineš bez ključa. Ostalo ti je već nacrtano. :)

-govorim za normalne juzere, koji korištenjem ms-ove stranice za download skidaju željeni soft-os.. ostalo me ne zanima kako ti nešto možeš, ti si haker, čudo prirode, ... endem. I ne zanima me.. :)

ihush ned 24.11.2019 12:47
Mladen kaže...

Mali offtopic, ali postoji i zgodan alatić koji uštedi nešto klikanja i tipkanja keya :)

https://www.heidoc.net/joomla/technology-science/microsoft/67-microsoft-windows-and-office-iso-download-tool

 

 -stari alati ne rade.. serveri, fielovi, ms redizajnira web-storage.. a ovo je iz 2016te.. probaj, neki rade, neki ne. + to nije stvar koja se smije dotribuirati a upravo to radi softdeals.. (iz vremena kad su insideri bili pravi insideri, ne ovo današnje kad može tko želi..).

Mladen ned 24.11.2019 12:53
ihush kaže...
Mladen kaže...

Mali offtopic, ali postoji i zgodan alatić koji uštedi nešto klikanja i tipkanja keya :)

https://www.heidoc.net/joomla/technology-science/microsoft/67-microsoft-windows-and-office-iso-download-tool

 

 -stari alati ne rade.. serveri, fielovi, ms redizajnira web-storage.. a ovo je iz 2016te.. probaj, neki rade, neki ne. + to nije stvar koja se smije dotribuirati a upravo to radi softdeals.. (iz vremena kad su insideri bili pravi insideri, ne ovo današnje kad može tko želi..).

Ne znam koliko je to u skladu sa Microsoftovim pravilima ali i dalje uredno radi i skida sa software-download.microsoft.com/<generira još ostatak linka koji vrijedi 24 sata>

Baš sam probao za Windows 8.1 što je Anđeo spominjao.

 

ihush ned 24.11.2019 13:26

-da, radi.. na prvo čitanje 2016 nisam dalje gledao, to je novi updejtan 2019ta.. radi.

 

+ da + smeće (reklama) i rizik s takvim appsima, naravno pravni problemi koji su ranga piraterije, kao i izvor DELL i sl.. sve što normalan korisnik jednostavno ne mora, ne treba, postoji čist MSov download dok ovo koristi samo onaj tko 'mora'. Bolje od torrent izvora, ali preporuka zaobići dok anđeo može što želi, njegov izbor :)

Anđeo bez falinge ned 24.11.2019 20:27
ihush kaže...

 

  -treba ti crtati? -ne ne zanima me kako ti nešto od nekud skineš bez ključa. Ostalo ti je već nacrtano. :)

-govorim za normalne juzere, koji korištenjem ms-ove stranice za download skidaju željeni soft-os.. ostalo me ne zanima kako ti nešto možeš, ti si haker, čudo prirode, ... endem. I ne zanima me.. :)

 ja sam normalni juzer i skinem kao što sam ti rekao s linka koji si postavio, win 8.1 normalnim klikom na download bez ikakvog licenc keya, SN i sl.... win 10 se može na stick s CT ali običnim klikom na download ne mogu, niti mi nudi tu opciju.....nikakvo hakiranje i, ne ponižavaj ljude, jer nemaš o ovome pojma.

 

napisao sam ti majstore, trebaš li video, snimit ću ti ga, nema nikakve tajne niti "crtanja".

 

dakle, skidam win 8.1 s LEGALNE MS stranice koju si ti linkao bez keya.

ihush ned 24.11.2019 22:36
Anđeo bez falinge kaže...
..win 10 se može na stick s CT ali običnim klikom na download ne mogu, niti mi nudi tu opciju.....nikakvo hakiranje i, ne ponižavaj ljude, jer nemaš o ovome pojma.

..

 - čekaj.. ti ne možeš s win dowlnloada skinuti mctool 1909 i iso..? Što te muči? Kakvo hakiranje? Ponivažvanje? i tko tvrdi da imam pojma o ičemu? :)

ajd onda ovako, po-la-ko .. klikni tu (malo iza) ..e-tu, ili tu,  i dalje čitaj ekran, klikaj..

 

a za video, ne hvala.. imam svoj izbor filmova koje gledam, ne tvoje filmiće niti tražim neki soft-link i sl.