Vijesti by forumaši

SpaceX danas lansira astronaute u svemir

Avensac sri 27.5.2020 20:16

Za one koje zanima, večeras oko 22:30 po našem vremenu počinje lansiranje prve SpaceX rakete s ljudskom posadom.

Bit će to prvi let astronauta na američkoj raketi od 2011 godine, kada je Space Shuttle umirovljen.


Ovdje se može pratiti stream https://www.youtube.com/watch?v=21X5lGlDOfg

 

 

Kolko vidim na ovoj stranici (https://flightclub.io/result/3d?code=DEM2), putanja je skoro iznad Zagreba, ali će vjerojatno biti pre visoko da bi se išta vidjelo s tla golim okom.

Jurassic Park čet 28.5.2020 14:41
Avensac kaže...

Zbog lošeg vremena odgođeno za subotu..

 Znaš li možda kada će u subotu biti lansiranje po našem vremenu,ja sam u Zagrebu pa se nadam ako vrijeme možda bude dobro da nešto vidim.Nemam teleskop,ali sam voljan gledati ako se slučajno nešto bude vidjelo.Samo me zanima,da li znaš prema kojem smjeru gledati u nebo?

Ako ide iz Floride mislim da bi trebalo gledati prema Zapadu,zar ne?

Jurassic Park čet 28.5.2020 18:05
Avensac kaže...

The next window for the launch is Saturday, May 30 at 3:22 PM EDT (12:22 PM PDT).

 

To je kod nas 21:22 mislim. A kaj se smjera tice, ako je putanja s one stranice gore točna onda s zapada dolazi da.

 Da,mene to vrijeme buni.Kad sam otišao na konverter isto mi je pisalo 21:22,ali sam za svaki slučaj zvao opće informacije da budem siguran i tamo mi je ženska rekla da je to u 11:22 kod nas.Također je u novinama pisalo da je sljedeće lansiranje zakazano u subotu ujutro po našem vremenu.

Avensac čet 28.5.2020 18:27

A gle, na službenoj stranici od kennedy space centra piše "May 30, 3:22 PM EDT" što je kod nas 21:22. PM znači popodne, iliti 15:22 po našem i razlika se na to dodaje. Ne znam kako je ta ženska došla do 11 ujutro.. Pa nije vremenska razlika 20 sati :D

Jurassic Park čet 28.5.2020 18:58
Avensac kaže...

A gle, na službenoj stranici od kennedy space centra piše "May 30, 3:22 PM EDT" što je kod nas 21:22. PM znači popodne, iliti 15:22 po našem i razlika se na to dodaje. Ne znam kako je ta ženska došla do 11 ujutro.. Pa nije vremenska razlika 20 sati :D

 Hahaha,da kad mi je to rekla malo sam se zbunio.Također sam pročitao da bi kod nas trebala biti vidljiva cca. 5 minuta nakon lansiranja s Floride.

nixass pet 29.5.2020 20:19
Jurassic Park kaže...
Avensac kaže...

Zbog lošeg vremena odgođeno za subotu..

 Znaš li možda kada će u subotu biti lansiranje po našem vremenu,ja sam u Zagrebu pa se nadam ako vrijeme možda bude dobro da nešto vidim.Nemam teleskop,ali sam voljan gledati ako se slučajno nešto bude vidjelo.Samo me zanima,da li znaš prema kojem smjeru gledati u nebo?

Ako ide iz Floride mislim da bi trebalo gledati prema Zapadu,zar ne?

 https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10158241046551250&id=835901249&ref=opera_for_android_speed_dial

 

(Ima i karta na linku)

 

 

Sutra, u subotu, 30.svibnja u 21:22:45 sati po našem vremenu planirano je lansiranje svemirskog broda "Crew Dragon" tvrtke SpaceX. Ako bude vedro nebo moći ćemo ga vidjeti jer će proći iznad Hrvatske, 24 minute poslije polijetanja. U 21:45 h pojaviti će se iznad zapadnog obzora i u 21:47 h proći blizu zenita (za Zagreb 5 stupnjeva južno od zenita). Biti će to visoki prolaz za cijelu Hrvatsku. Meteo prognoze za Floridu pokazuju da ima 60 % šanse za lansiranje.
Rezervni termin za lansiranje je u nedjelju u 21:00:07 sati.
Ukoliko ne bude neke manje korekcije orbite, Međunarodna svemirska postaja (ISS) proći će 7 minuta prije svemirskog broda, u 21:40 h također blizu zenita.
JozoBozo121 sub 30.5.2020 22:09
Vladitor kaže...

Ajmo trošit novce za neuspjele rakete i bezciljne projekte, ne tribamo pogoljšat život na zemlji jer imamo sve i svi smo sretni

 Životni uvjeti se mogu poboljšati samo kroz ekonomski razvoj, a industrija koja traži najsofisticiraniju opremu, najobrazovanije ljude i najkvalitetnije materijale je definitivno industrija koja generira ekonomski razvoj i samim time poboljšava uvjete života. Ne znam koji je jedan pokazatelj po kojem bi raketa poput Falcona 9 mogla biti okarakterirzirana kao neuspješna.

Jurassic Park sub 30.5.2020 22:38

Jeste li uspjeli vidjeti raketu?

Ja sam gledao s balkona (u Zagrebu sam) i prošla je gotovo točno iznad moje zgrade u 21:47.

Stvarno je bilo predivno.

Puno hvala kolegama Avensacu i nixassu za točne informacije i koordinate.

hummer0 sub 30.5.2020 23:07
Jurassic Park kaže...

Jeste li uspjeli vidjeti raketu?

Ja sam gledao s balkona (u Zagrebu sam) i prošla je gotovo točno iznad moje zgrade u 21:47.

Stvarno je bilo predivno.

Puno hvala kolegama Avensacu i nixassu za točne informacije i koordinate.

 Jurassic Park

Da kćer i ja smo je isto vidjeli. (Zagreba). Crew Dragon 

Nuclear_Phoenix sub 30.5.2020 23:36
Vladitor kaže...

Ajmo trošit novce za neuspjele rakete i bezciljne projekte, ne tribamo pogoljšat život na zemlji jer imamo sve i svi smo sretni

Drvo jedno, pa nisu ti novci spaljeni. Netko je nekome platio za materijal, razvoj i rad, oni će platiti porez i zaposlenike, država/e će dobiti svoj dio kolača a zaposlenici će to isto dalje dati u ekonomiju.

 

Tvojom logikom, trebali bi trpati cijelu plaću u čarape.

 

A da ne govorimo da razvoj iz ovih projekata uvijek na kraju dođe u nekom obliku do nas, običnih ljudi - od najjednostavnijih stvari poput termo izolacije do manjeg i štedljivijeg računalnog hardvera jer kad šalješ nešto u orbitu, svaki gram i watt snage je bitan. Bez svemirskog programa i ostalih cutting edge istraživanja ti ne bi imao luksuz prosipati svoje gluposti po internetu nego bi stajao i vikao u centru sela da je Zemlja ravna ploča a mi bi te gađali trulim paradajzima - zahvaljujući "nepotrebnim istraživanjima" i "bacanju novca" sad iz sigurnosti svoje kuće možeš baljezgati bez da te itko gađa.