Vijesti by forumaši

Hladna fuzija - neovisna potvrda?

MMX pet 10.10.2014 09:26

Zanimljivo da se ovako vazna vijest nije pojavila na BUG-u.


New scientific report on the E-Cat shows excess heat and nuclear process

In the concluding remarks they write:

“In summary, the performance of the E-Cat reactor is remarkable. We have a device giving heat energy compatible with nuclear transformations, but it operates at low energy and gives neither nuclear radioactive waste nor emits radiation. From basic general knowledge in nuclear physics this should not be possible. Nevertheless we have to relate to the fact that the experimental results from our test show heat production beyond chemical burning, and that the E-Cat fuel undergoes nuclear transformations. It is certainly most unsatisfying that these results so far have no convincing theoretical explanation, but the experimental results cannot be dismissed or ignored just because of lack of theoretical understanding.”

Without any optimization with regard to input power, the reactor produced between 3.2 and 3.6 times the input power, and a total energy of 1.5 MWh from about 1 gram of fuel.

Third party report: https://animpossibleinvention.files.wordpress.com/2014/10/luganoreportsubmit.pdf

Quantum pet 10.10.2014 21:52

Da, medjutim, sada je panel neovisnih fizicara potvrdio da nesto, nekako proizvodi ogromne kolicine energije - rjecnik koji koriste je vrlo oprezan i defanzivan, ali efektivno to su zakljucci.

 

EDIT: Kvragu, nisam primjetio da je covjek iznad postao PDF na report. Nevermind...

phoenix2003 pet 10.10.2014 23:32

Ja sam malo skeptičan oko ovog izvora energije. Zašto? Pa najveći razlog tome su Nijemci. Njemačka je prva evropska ekonoska sila i jedna od tri-četiri vodeće svjetske ekonomske sile. Njemačka guta ogromne količine energije koje uglavnom dobija iz svojih nuklearki (koje su već trebali početi da zatvaraju), obnovljivih izvora energije, uvoza električne energije i uvoza ruskog gasa. Njemačka politika ne podliže pritiscima ni Rusa ni Amerikanaca stoga ih nitko ne može natjerati da rade nešto što ne žele. Ako bi se nekome isplatilo ulaganje u ovaj izvor energije onda su to Nijemci. Njemačka vlada već godinama pod ogromnim pritiskom Zelenih (koji su politički izuzetno jaki u Njemačkoj kao nigdje u svijetu) da zatvore nuklearke i taj proces iako je malo odložen, je neizbježan a to za sobom vuče i problem kako tu energiji nadomjestiti.

Znači, ako je ovaj izvor energije toliko dobar prvo će ga prihvatiti Nijemci a za sada nema nikavih znakova da će oni to učiniti.

zeroname pet 10.10.2014 23:35
phoenix2003 kaže...

Ja sam malo skeptičan oko ovog izvora energije. Zašto? Pa najveći razlog tome su Nijemci. Njemačka je prva evropska ekonoska sila i jedna od tri-četiri vodeće svjetske ekonomske sile. Njemačka guta ogromne količine energije koje uglavnom dobija iz svojih nuklearki (koje su već trebali početi da zatvaraju), obnovljivih izvora energije, uvoza električne energije i uvoza ruskog gasa. Njemačka politika ne podliže pritiscima ni Rusa ni Amerikanaca stoga ih nitko ne može natjerati da rade nešto što ne žele. Ako bi se nekome isplatilo ulaganje u ovaj izvor energije onda su to Nijemci. Njemačka vlada već godinama pod ogromnim pritiskom Zelenih (koji su politički izuzetno jaki u Njemačkoj kao nigdje u svijetu) da zatvore nuklearke i taj proces iako je malo odložen, je neizbježan a to za sobom vuče i problem kako tu energiji nadomjestiti.

Znači, ako je ovaj izvor energije toliko dobar prvo će ga prihvatiti Nijemci a za sada nema nikavih znakova da će oni to učiniti.

U potpunosti je glupo zatvarati nukelarke. Solarni paneli nisu dovoljno napredovalid a bi mogli u potpunosti zamjeniti nukearke. Jedino da zabiju vjetrenjače okolo ali njih bi trebalo jako puno. Sa time se samo uništava poljoprivredno zemljište koje se moglo obrađivati. Danas uz svaku nuklearku raste kukuruz i pšenica i pliraju ribice u potoku bez ikakve opasnosti od zagađenja.

phoenix2003 sub 11.10.2014 00:09
zeroname kaže...
phoenix2003 kaže...

 

U potpunosti je glupo zatvarati nukelarke. Solarni paneli nisu dovoljno napredovalid a bi mogli u potpunosti zamjeniti nukearke. Jedino da zabiju vjetrenjače okolo ali njih bi trebalo jako puno. Sa time se samo uništava poljoprivredno zemljište koje se moglo obrađivati. Danas uz svaku nuklearku raste kukuruz i pšenica i pliraju ribice u potoku bez ikakve opasnosti od zagađenja.

Pa moraju! Zeleni su ih tako stisli da će da ih zatvore. Pogotovo sad poslje katastrofe u Fukušimi. Nuklearke će najvjerojatnije nadomjestiti ugalj i obnovljivi izvori energije.

rustweaver sub 11.10.2014 00:41
zerocool12 kaže...

Trebala bi i naša vlada neš u ovo uložit

U što "ovo"? Fuzijsku energiju? Ajde na glas izgovori: "Republika Hrvatska ulaže u fuzijske elektrane" i reci mi kako ti to zvuči... {#}

Kamo sreće kada bi nam koćenje tate EU-a bilo najveći problem, daj malo povratak u stvarnost :D

 

Imamo mi puno vlastitih govana za srediti prije nego možemo realno kukati kako nas iz Bruxellesa sprječavaju u nečemu.

Ali ono, jadni Hrvati. Bi oni, ali im zločesta EU ne da... {#}

MMX pon 20.10.2014 10:22
phoenix2003 kaže...

Ja sam malo skeptičan oko ovog izvora energije. Zašto? Pa najveći razlog tome su Nijemci. Njemačka je prva evropska ekonoska sila i jedna od tri-četiri vodeće svjetske ekonomske sile. Njemačka guta ogromne količine energije koje uglavnom dobija iz svojih nuklearki (koje su već trebali početi da zatvaraju), obnovljivih izvora energije, uvoza električne energije i uvoza ruskog gasa. Njemačka politika ne podliže pritiscima ni Rusa ni Amerikanaca stoga ih nitko ne može natjerati da rade nešto što ne žele. Ako bi se nekome isplatilo ulaganje u ovaj izvor energije onda su to Nijemci. Njemačka vlada već godinama pod ogromnim pritiskom Zelenih (koji su politički izuzetno jaki u Njemačkoj kao nigdje u svijetu) da zatvore nuklearke i taj proces iako je malo odložen, je neizbježan a to za sobom vuče i problem kako tu energiji nadomjestiti.

Znači, ako je ovaj izvor energije toliko dobar prvo će ga prihvatiti Nijemci a za sada nema nikavih znakova da će oni to učiniti.

Nije Njemacka centar svijeta. Jos su tu Japan, USA, BRIK zemlje.. ima interesenata koliko hoces. Svi trebamo jeftinu energiju (i po mogucnosti jos cistu/ekolosku).

 

Glavno je pitanje na testu bilo: da li reakcija, izvan svake sumlje proizvodi visak energije? - odgovor je DA.

Da li je test trebao posluziti za odgonetavanje teorije na kojem principu uredjaj radi - NE.

 

Jos ce proci vise godina (pretpostavljam 1-4 god) dok se komercijalni reaktori pojave na trzistu. Veliki problem je nedodjelijvanje patenata za ovu vrstu procesa, sto usporava verifikaciju i znanstvenu i komercijalnu.

Oni koji prate ovu temu, znat ce da se od prvog e-cat uredja 2011-te  koj je radio na oko 100-120 stupnjeva, ovaj novi model (Hot-Cat) radi na oko 1350-1400 stupnjeva Celzijusa. Dakle radi se na poboljsanju reakcije kako i na optimizaciji samog procesa.

 

Ostaje da se rjesi user interface vezano uz upravljanje reakcije (pokretanje i zaustavljanje, te kontroliranja izlazne snage), da se na najbolji nacin rjesi uparivanje (jedan Hot-Cat je snage od 10 kW, dakle za 1MW potrebno je upariti 100 uredjaja), da se naprave certifikati i dobije uporabne dozvole.. dosta posla u svakom slucaju. Takodjer se razvijaju moduli vece pojedinacne snate (npr. 100-300 kW) a to nosi takojder svoje izazove. Koliko vidim, jos ne postoji teorija sa kojom bi se objasnio ovaj efekt -  kad se to razjasni, onda ce se vjerojatno kompletan razvoj u LENR podrucju ubrzati (novi, veci, jaci i efikasniji moduli sa koeficijentom efikasnosti vecim od trenutno aktualnog broja 6). 

 

offtopic- Njemacka je donijela odluku o zatvaranju nuklearnih elektrana i koliko vidim oko toga se ne diskutira. Energija se nadomjesta na druge nacine. Jedini je problem sto je kWh el. energije poprilicno skup (28-30 ct).

 

Budokai pon 20.10.2014 10:32
phoenix2003 kaže...
Pa moraju! Zeleni su ih tako stisli da će da ih zatvore. Pogotovo sad poslje katastrofe u Fukušimi. Nuklearke će najvjerojatnije nadomjestiti ugalj i obnovljivi izvori energije.

A super. Centrale na ugalj će obogatiti floru i faunu a naročito veliki dio ozonskog omotača kojeg su ugalj i industrijska revolucija krajem 19 i do sredine 20 stoljeća i uništili.

 

Zeleni, samo naprijed !

 

Nuklearke su najučinkovitiji i najjeftiniji izvor energije.

ROADRUNNER pon 20.10.2014 10:57

Čitajući ovaj članak par stvari mi upadaju u oko. Prvo sam izumitelj. Andrea Rossi je u Italiji osuđen za prijevaru jer govorio da će od otpada proizvoditi naftu. Na  kraju je sve to završilo tako da je porezne obveznike koštalo 40 mil € čišćenje njegovog toksičnog otpada.

Druga stvar fuzila nikla u bakar dodavanjem protona. Proces koji se ne može dogoditi niti u zvijezdama, pa čak niti supernovi ni se ovdje trebao dogoditi pri malim energijama. I treće da je čak to i istina da dolazi do fuzije ne bi li trebalo biti radijacije. Fuzija nikla u bakar dovela bi i do pojave gama zraka, a to obično nije dobro za ljude u blizini.

MMX pon 20.10.2014 11:20
ROADRUNNER kaže...

Čitajući ovaj članak par stvari mi upadaju u oko. Prvo sam izumitelj. Andrea Rossi je u Italiji osuđen za prijevaru jer govorio da će od otpada proizvoditi naftu. Na  kraju je sve to završilo tako da je porezne obveznike koštalo 40 mil € čišćenje njegovog toksičnog otpada.

Druga stvar fuzila nikla u bakar dodavanjem protona. Proces koji se ne može dogoditi niti u zvijezdama, pa čak niti supernovi ni se ovdje trebao dogoditi pri malim energijama. I treće da je čak to i istina da dolazi do fuzije ne bi li trebalo biti radijacije. Fuzija nikla u bakar dovela bi i do pojave gama zraka, a to obično nije dobro za ljude u blizini.

 

Optuzbe protiv Andree Rosija su odbacene i izasao je iz sudskog procesa cist. Njegovi protivnici kao papagaji ponavljaju te optuzbe bez da provijere cinjenice i na taj nacin pokusavaju diskreditirati osobu i cjelokupno istrazivanje. Mislim da od 2010. se govori o e-catu, dakle, osoba bi trebala bit genijalac da toliko dugo vodi nekavu schemu za prevaru a da pri tom nije navukao bar na tisuce ulagaca u svoju firmu.

 

Drugo, proces jes nepoznat (i neobjasnjen) ali to nije bila svrha ovog testa - cinjenica da je iz tako malog volumena je dobijena tolika kolicina energije se ne moze objasniti kemijskom reakcijom. Dakle ono sto ostaje je neka vrsta nuklearne reakcije.

 

Trece, s obzirom da reakcije nije objasnjena (dakle, nema teoriju) nekorektno ju je nazivati fuzija. Mozda se na kraju uspostavi da je rijec o sasvim necem trecem. Stoga je korektni naziv LENR (Low Energy Nuclear Reaction).

 

Ja sam oprezan po pitanju vjerovanja (vjerovat cu kad se reakcija negdje replicira, odnosno kad naprave javno dostuni reaktor), a do tada, dok se bez sumlje prikaze da reaktor radi, sam prihvatio rezultate testa kao i ceinjenicu da je mnogo osoba/firmi ukljuceno u istrazivanje i razvoj.

 

 

 

BlackDog22 pon 20.10.2014 11:51

U temu nisam upućen pretjerano, no nekako mi je nevjerojatno za povjerovati da je proces "nepoznat i neobjašnjiv", a da stvarno postoji. Raznorazne čestice i pojave su pretpostavljene destlječima/stolječima prije nego što je tehnologija došla do toga da isto možemo dokazati i potvrditi, a ovdje imamo nešto što radi, a nitko u principu nema ni približno pojma kako. Kako vi ovdje pričate znanstvenici nisu sigurni da li je kemijska, nuklearna ili radi na vilinsku prašinu.

MMX pon 20.10.2014 13:17
MMX kaže...

In the concluding remarks they write:

“In summary, the performance of the E-Cat reactor is remarkable. We have a device giving heat energy compatible with nuclear transformations, but it operates at low energy and gives neither nuclear radioactive waste nor emits radiation. From basic general knowledge in nuclear physics this should not be possible. Nevertheless we have to relate to the fact that the experimental results from our test show heat production beyond chemical burning, and that the E-Cat fuel undergoes nuclear transformations. It is certainly most unsatisfying that these results so far have no convincing theoretical explanation, but the experimental results cannot be dismissed or ignored just because of lack of theoretical understanding.

Without any optimization with regard to input power, the reactor produced between 3.2 and 3.6 times the input power, and a total energy of 1.5 MWh from about 1 gram of fuel.

Evo, umjesto da odgovorim, citirat cu sam sebe.

 

Rezultat je tu, a prema osnovama nuklearne fizike ne bi trebalo bit moguce. I sto sad da ljudi rade. Da to ignoriraju?

MMX uto 21.10.2014 11:27
phoenix2003 kaže..

 Naravno da ignoriraju jer je nemoguće! Zbog čega onda grade pravi reaktor fuzije?! Nauka danas ne poznaje pojam neobjašnjivo. Mislim da svoje viđenje ovog problema trebaš preseliti u ovu temu: http://www.bug.hr/forum/topic/ostalo/teorije-zavjere/43986.aspx

Odluka o ITER projektu je donesena jos prije 10tak i vise godina godina (formalno je krenulo od 2007), dakle dok ovako nesto jos nije bilo na vidiku. Da ne kazem da je budget prekoracen za 10x i tko zna kad ce doista poceti sa radom. I na kraju, ne zna se da li ce koncept doista funkcionirati. To tek treba vidjeti, nikakve garancije nema.

 

Puno toga jos nauka ne moze objasnit - npr. sto je tama stvar. Malo je nezrelo to tvrditi na ovako iskljucivi nacin.

 

Koliko vidim oko e-cata nikakve teorije zavjere, bar ne za sada., nema Nitko ne zeli ispasti tulipan i javno se osramotit ukoliko se doista pokaze da e-cat ne radi. To je ljudski. Sad svi cekamo nekakav potpuni, neoborivi dokaz. Ovaj report je samo jedna puzzla, poprilicno i velika i znacajna, u kompletnom mozaiku.

 

 

phoenix2003 uto 21.10.2014 12:43

Kada sam rekao da nauka danas ne poznaje pojam neobjašnjivo mislio sam na današnju nauku koja teži da sve pojave prirodno objasni, dokaže matematički ili na neki drugi nači a ne da kaže "ovo radi neobjašnjivo". Primjer tamna materija, koji si naveo, je veoma dobar jer iako se ne zna što je tamna materija ne uzima se zdravo-za-gotovo da je neobjašnjiva i točka. Dokaz ovoj tvrdnji je standardni model fizike koji je predviđen Higgs-ovim bozonom. Iako se postojanje istog samo nagađalo do njegovog otkrića, nauka je težila da objasni masu u materiji koju nikad nije opisala kao neobjašnjivu. Isti slučaj je i sa tamnom materijom.

E-cat je jednostavno predobar da bi bio istinit.

MMX uto 21.10.2014 13:21

Eh, upravo to i je problem - pre dobar je da bi bio istinit.

 

Koliko sam procitao, Rossi & Co radi na teoriji sa kojom bi se objasnio rad e-Cata. Defkalion Green Technologies navodno ima neku svoju hipotezu (prema rjecima njihovog CEO) kojom je reakcija objasnjena, a i jos je par teorija u cirkulaciji. Hmm, vidjet cemo. 

 

Al Crane sri 1.8.2018 13:09

Od F-P eksperimenta gomila znanstvenih timova u SAD, Francuskoj, Izraelu, Rusiji, Indiji, Japanu... potiho radi na teorijama i eksperimentima na ovom polju.

 

Teoriju je prvi počeo razrađivati jedan od najvećih teorijskih fizičara XX stoljeća, Julian Schwinger, koji je napisao i osam radova o tome, ali se suočio sa iracionalnim otporom akademske zajednice radi čega je iz protesta istupio iz Američkog udruženja fizičara, čiji je bio dugo godina najistaknutiji član. Na žalost, umro je prije nego što je dovršio djelo.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Julian_Schwinger
After 1989 Schwinger took a keen interest in the non-mainstream research of cold fusion. He wrote eight theory papers about it. He resigned from the American Physical Society after their refusal to publish his papers.[5] He felt that cold fusion research was being suppressed and academic freedom violated. He wrote: "The pressure for conformity is enormous. I have experienced it in editors’ rejection of submitted papers, based on venomous criticism of anonymous referees. The replacement of impartial reviewing by censorship will be the death of science."

 

Hladnom fuzijom su se nadalje bavili ne samo teorijski i praktični fizičari i elektrokemičari, nego postoje dokumenti da je i američka agencija NSA skupljala informacije o napretku i timovima po svijetu, a čak je izrađen i fiskalni prijedlog pred Američkim kongresom za 2017., u koji je uz stealth bombardere, krstareće projektile, elektromagnetske topove, najnovije priobalne brodove i slična top-tehnološka čudesa bio uvršten i budžet za hladnu fuziju.

 

Moisser-Boss tim je u SPAWAR labu (koji se bavi razvojem propulzija za brodove i podmornice) 2011. također pružio i peer-review objavio eksperimentalne dokaze o CF, ali im je krajem godine novi zapovjednik naredio da prekinu istraživanja i vrate ostatak sredstava.

 

Sve je to jasno i pouzdano dokumentirano i dostupno na netu, najviše na službenim stranicama dotičnih ustanova, ako koga zanima, mogu pokazati linkove.

 

 

Ima još jako puno toga, ne znam koliko je na ovom forumu rečeno, nisam pratio temu, ali evo najnovija vijest do koje sam došao privatnim kanalom:

 

visokouvaženi profesor fizike Hidetsugu Ikegami u jednom europskom laboratoriju, koji je i u mreži ITER projekta, priprema za ovaj petak eksperiment sa tzv. chemonuclear fuzijskim reaktorom (još jedan od brendiranih naziva za hladnu fuziju/niskoenergetske/kemijski potpomognute nuklearne reakcije) (CF/LENR/CANR).
Ako uspije, bit će objavljeno o čemu se radi.

 

Profesorov lik i neki od radova:

https://en.wikipedia.org/wiki/Hidetsugu_Ikegami

http://www.roxit.ax/CN.pdf

https://inis.iaea.org/search/search.aspx?orig_q=RN:42024881

Al Crane sri 1.8.2018 13:32

Inače, od početka 1980-tih zna se i za muon-kataliziranu fuziju koja je također moguća na sobnim temperaturama, samo je energetski zahtjevan proces koji puno više troši nego daje pa nema za nas nekog komercijalnog značaja.

Ako sam dobro zapamtio, CF/LENR/CANR daje oko 40 000 puta više energije od najboljeg kemijskog izvora -nafte.

Al Crane sri 1.8.2018 13:52

"U potpunosti je glupo zatvarati nukelarke. Solarni paneli nisu dovoljno napredovalid a bi mogli u potpunosti zamjeniti nukearke. Jedino da zabiju vjetrenjače okolo ali njih bi trebalo jako puno. Sa time se samo uništava poljoprivredno zemljište koje se moglo obrađivati. Danas uz svaku nuklearku raste kukuruz i pšenica i pliraju ribice u potoku bez ikakve opasnosti od zagađenja."

 

 

Nuklearke u redovitom režimu rada ispuštaju radionuklide, medicinske studije na lokalnoj populaciji pokazuju drastičan pad kanceroznih oboljenja nakon zatvaranja, rudnici urana su trajno devastirajući za čitave regije, nema zadovoljavajućeg tehnološkog rješenja za visokoradioaktivni otpad, što su dotrajalije sve su opasnije, skupe su ko sam vrag pa ih treba obilato subvencionirati, potpuna razgradnja do statusa zeleno traje preko 100 godina, i uopće ne bi niti postojale da nema političkog pritiska na ekonomiju jer trebaju vojnoj industriji za A-bombe, i projektile i oklope od osiromašenog urana.

Kad bi uračunali samo troškove havarija Černobila ili Fukušime, cijena svakog kWh iz NE bi dosegla astronomske razmjere.

 

https://www.dw.com/hr/stru%C4%8Dnjaci-tvrde-gradnja-novih-nuklearki-je-ekonomski-idiotizam/a-19270270

 

Postoji opsežna studija od preko 100 stranica koja pokazuje kako bi u nekoliko desetljeća čitavo čovječanstvo mogli prešaltati na obnovljive.

Al Crane pet 29.11.2019 11:16

Ponovno otvaranje slučaja hladne fuzije - 16. 08. 2019.

Tim istraživača s MIT-a, University of British Columbia, University of Maryland, National Laboratory Lawrence Berkeley i Google provode višeslojnu istragu "hladne fuzije", proizvodnje energije korištenjem benigne nuklearne reakcije na sobnoj temperaturi. Godine 1989. Objavljeni su eksperimenti koji su potakli nadu da je postignuta hladna fuzija. Ako je istina, potencijalno bi to mogao biti izvor neogranične energije bez emisija ugljika. Međutim, istraživači nisu uspjeli reproducirati rezultate, a ta je tema godinama bila većinom uspavana.

Profesor Yet-Ming Chiang dio je Google-ovog sponzoriranog tima koji sada preispituje mogućnost hladne fuzije. U radu objavljenom u časopisu Nature, javno su otkrili svoje napore; iako nisu pronašli dokaze hladne fuzije kako je prvotno opisano, otkrili su nove uvide u interakcije metal-vodik i mjerne tehnike pri visokim temperaturama i pritiscima. Od 2015. njihovi su napori donijeli tri tiskana izdanja i 10 recenziranih publikacija. Profesor Chiang kaže: "Zato smo se i mi uključili, to je zapravo posao koji nastavljamo. Ovaj projekt nikako nije gotov. Mnogo je otvorenih pitanja za koja smo zainteresirani."
https://dmse.mit.edu/news/2019/reopening-case-cold-fusion


Profesor znanosti o materijalima i inženjerstva dio je poduzeća više institucija da istraže mogućnost hladne fuzije na strogo znanstven način.
https://news.mit.edu/2019/3q-yet-ming-chiang-reopening-the-case-of-cold-fusion-0527

Al Crane pon 9.11.2020 22:52

NASA je još jednom potvrdila postojanje hladne fuzije, izbjegavajući direktno taj naziv.
https://www1.grc.nasa.gov/space/science/lattice-confinement-fusion/

Još jednom - jer je pred 10tak godina izvjesni Joseph Zawodny, kojem se misteriozno gubi svaki trag spominjanja CF u NASAinim arhivama (srećom samog lika je bilo teže izbrisati), poprilično smjelo i opširno opisivao primjene dotičnog procesa za potrebe energije svemirskih letjelica.

phoenix2003 pon 16.11.2020 18:46
Al Crane kaže...

NASA je još jednom potvrdila postojanje hladne fuzije, izbjegavajući direktno taj naziv.
https://www1.grc.nasa.gov/space/science/lattice-confinement-fusion/

Još jednom - jer je pred 10tak godina izvjesni Joseph Zawodny, kojem se misteriozno gubi svaki tragspominjanja CF u NASAinim arhivama (srećom samog lika je bilo teže izbrisati), poprilično smjelo i opširno opisivao primjene dotičnog procesa za potrebe energije svemirskih letjelica.

Evo čovjek ima profil na facebook https://www.facebook.com/josephfzawodny

Al Crane sri 9.12.2020 17:57
phoenix2003 kaže...
Al Crane kaže...

NASA je još jednom potvrdila postojanje hladne fuzije, izbjegavajući direktno taj naziv.
https://www1.grc.nasa.gov/space/science/lattice-confinement-fusion/

Još jednom - jer je pred 10tak godina izvjesni Joseph Zawodny, kojem se misteriozno gubi svaki tragspominjanja CF u NASAinim arhivama (srećom samog lika je bilo teže izbrisati), poprilično smjelo i opširno opisivao primjene dotičnog procesa za potrebe energije svemirskih letjelica.

Evo čovjek ima profil na facebook https://www.facebook.com/josephfzawodny

1.) Nisam napisao da je Zawodny nestao, nego svaki trag njegovih objava o CF/LENR na NASAinim službenim stranicama (kao što se i malo dalje vidi) - što je velika šteta, jer sjećam se da je bilo baš zanimljivih dokumenata na xy stranica o mogućim primjenama za potrebe svemirskih letova i koloniziranje nama najbližih solarnih objekata. Dakle NASA iz nekog razloga u novije vrijeme izbjegava tako zvati kontroverznu nuklearnu reakciju koju i sama pokusima dokazuje.
Ali na profilu istraživačkog novinara Stevena Krivita još uvijek postoji jedan intervju s Zawodnim:
https://www.youtube.com/watch?v=mBjA5LLraX0

2.) Ovaj na FB nije taj Joseph M. Zawodny, PhD: ovaj nit mu je fizički sličan, nit je ikada radio u NASA Langley istraživačkom centru.

3.) sam izbrisao. Ne pitaj.

Al Crane sri 30.3.2022 16:25

Ali hajdemo i dalje ulupavati zilijarde u termostelarnu fuziju, jer iz ovoga je još prije dva-tri desetljeća čak i moglo nešto ispasti pa gdje bi onda fosilna industrija i njihovi puleni iz politike bili?  

ihush sri 30.3.2022 18:25
Al Crane kaže...

.., jer iz ovoga je još prije dva-tri desetljeća ..

 po sjećanju prije par desetljeća su par talijanaca imali 'hladnu fuziju' (u tegli, valjada od krastavaca..) i od tad tišina-muk.. vjerojanto su ih oteli elijenci-iluminati iz nsa..

-oni 'jamačno' znaju nešto o nestalom zawodnyju.. (što je btw klasični hollywodski-amreričanski naziv za osobu s istočnih prostora, recimo svi rusi se zovu ivan-ivanović, drago itd..) nešto kao johndoe ili satoshi nakamoto i sl.

-pošto je tema tu već godinama, vidljiv pomak, post više :)) .. pa fuzija ostaje vrlo hladna (u igri toplo-hladno...) :))

Al Crane sri 30.3.2022 18:54
ihush kaže...
Al Crane kaže...

.., jer iz ovoga je još prije dva-tri desetljeća ..

 po sjećanju prije par desetljeća su par talijanaca imali 'hladnu fuziju' (u tegli, valjada od krastavaca..) i od tad tišina-muk.. vjerojanto su ih oteli elijenci-iluminati iz nsa..

-oni 'jamačno' znaju nešto o nestalom zawodnyju.. (što je btw klasični hollywodski-amreričanski naziv za osobu s istočnih prostora, recimo svi rusi se zovu ivan-ivanović, drago itd..) nešto kao johndoe ili satoshi nakamoto i sl.

-pošto je tema tu već godinama, vidljiv pomak, post više :)) .. pa fuzija ostaje vrlo hladna (u igri toplo-hladno...) :))

 
Opet ne čitaš s razumijevanjem, a galopiraš bez istoga. Zavodny je i dalje ostao prominentni član NASAinog tima (možda je sad u penziji, pojma nemam), nestale su njegove dokumentirane objave o CF, i to sve bi mogao vidjeti u samo par klikova na linkove u postovima koji ti tu već stoje a na koje se referiraš bez... razumijevanja.
Kao što bi mogao vidjeti kako je i NASA (opet) podastrijela eksperimentalne dokaze o spomenutoj reakciji. Samo kad bi kliknuo i pročitao s razumijevanjem. Ali znamo da se to neće desiti.
Evo još jednom, da se ne pogubiš u obilju tekstova i sadržaja:
Lattice Confinement Fusion - Glenn Research Center | NASA

A razlika između tih par talijanaca s teglom jedne godine, i 70 godina raznoraznih državnih instituta s gigantskim tokamacima i stelaratorima je... pa, stavi neki realni jednoznamenkasti broj i iza njega jedno desetak nula, i na kraju toga simbol neke jake valute po izboru.

A bilo bi korisno da također proučiš i ostalo što sam napisao na temi. Polako i s razumijevanjem, naravno. Pogotovo onaj dio gdje se spominje izvjesni Julian Seymour Schwinger.