Vijesti by forumaši

Država uništila kutak za astrofotografiju

HCMAA sub 19.9.2020 22:06

Naslov je malo bezvezan...ali baš sam ljut...mislio sam baš jednom otići tamo i fotografirati:(

sad i dalje mogu širiti demagogiju... hrvatska zemlja znanja...stem je budućnost...

ne mogu staviti link za članak(index.hr)

copy/paste:

NI GODINU dana od proglašenja prvog Međunarodnog parka tamnog neba u Hrvatskoj na Petrovoj Gori nedaleko od Zagreba državna tvrtka Odašiljači i veze (OIV) postavila je u njegovom središtu toranj s blještavom rasvjetom koja je potpuno uništila sam smisao njegova imena i postojanja.

Park tamnog neba ovim je zahvatom postao Park dvostrukog kulturocida – već od ranije bio je svjedočanstvo o maćehinskom odnosu države prema jednom od poznatijih spomenika borbi protiv fašizma, a sada je postao još i potvrda o potpunoj ignoranciji i neosjetljivosti državnih birokrata prema ekologiji i edukativnim potrebama novih generacija.

Bilo je to mjesto koje je godinama okupljalo astronome amatere, zaljubljenike u svemir, nebeska tijela i kiše meteora, izletnike i turiste. S njegova platoa, izgrađenog u sklopu kompleksa spomenika ustanku naroda Banije i Korduna koji je dovršen 1981. kao arhitektonsko-plastičko djelo Vojina Bakića, u nebo su u više navrata tijekom godine bili upereni teleskopi i oči željne prizora kakvi su gotovo potpuno nestali u urbaniziranom svijetu. Naime, ondje se za vedrog vremena bez mjesečine čak i bez optičkih pomagala moglo vidjeti oko 4000 zvijezda, planeta, galaksija, maglica i drugih svemirskih tijela dok ih je u većim gradovima čak i za najtamnijih noći teško izbrojati nekoliko desetaka.

Čitatelj ned 20.9.2020 01:18

Gle, tu ne mozes nista - ljudi u HR ne cijene svoje, trgaju, unistavaju, bez imalo osjecaja savjesti.

 

Kad pogledas spomenik na Petrovoj gori, te sam objek ispod spomenika, sto ukljucuje

mjesta za objedovanje, sank, toalete, sve je unisteno - od samog spoenika do ostatak prostorija.

 

Bio sam tamo 1996. i jos je donekle izgledalo na nesto. Takodjer sam ovo ljeto bio tamo,

no nisam dolazio nocu, jer trenutno je na tom podrucju po sumama jako puno "izbjeglica",

i svako malo policija potrpa odredjen broj sto ih nadje u sumi - bas taj potez Topusko-Petrova gora je pun izbjeglica.

 

     

 

Ovo su neke od arhiviranih fotografija sto sam nasao i sacuvao, al danas to na zalost vise ne izgleda tako.

http://www.myradiantcity.com/blog/2017/11/12/petrova-gora

 

Nebi se sam usudio u vecernjim satima doci i promatrati zvjezde, jednostavno je preopasno, i nikome ne savjetujem

zadrzavanje u kasnim vecernjim i nocnim satima. Ako ste u grupi od 4, onda jos kako-tako, al solo ili u dvoje je skakljivo,

ak vas napadne copor izbjeglica, necete se dobro provesti - a uvjek su u coporu po 5-6 u grupi, nekad i vise.

 

A sto se tice firme koja je nasadila svoj stup i rasvjetu, reci cu samo "bravo" onome tko je potpisao

odobrenje projektu.

 

Peticiju se moze potpisati ovdje:

http://chng.it/yyxhTMs9CT