dennocro pet 29.5.2020 07:12

imam problem u excelu, imam tablicu di su mi visine cijevi i druga tablica visina terena, treci stupac mi je njihova razlika, moze biti npr -0.95 ili 1.23 nije bitno, al bi htio da to bude u zagradi taj rezultat npr (-0.95) i (1.23) jer to moram ubaciti u cad i kartirati tako u zagradi. pa ako ima rjesenje za to da ne moram rucno 500 tocaka stavljati u zagradu.

 

 

nasao sam neki kutools addon za excel ali mi ne da kad je tablica racunska operacija, samo kad je normalan br, al i onda mi kad stavim zagrdu za zatvaranje mi makne prvu i stavi sve u minus

 

ihush pet 29.5.2020 13:12

-pošto barataš kao s textom, tad trebaš formatirati u željenom formatu, tj ne defaultno (os-app) nego svaki text-čelija za sebe-konkretno.. npr #.00 ali ako je text tad moraš iz stringa izvući vrijednost (bez zagrade i sl dodanog texta) ili će ako imaš dio texta sve postati nula.. i tako u tom izvučenom dijelu koristiš naredbu za tip varijable koja ti je potrebna npr long by val.. u svim programskim jezicima 'jednako' pa mora tako nešto i u excelu/vba..

dennocro pet 29.5.2020 13:19

nije mi bitno jel tekst ili nesto drugo, jer svakako to moram spremiti kao csv sa zarezom da mogu importirati u drugi program pa da mogu to kartirati u Autocad. slabo baratam sa excelom pa te nisam bas razumio na sta mislis.

 

ovo di je dubina moram biti (1.00) itd.

 

jel postoji mogucnost da bude (+1.00) unutar zagrade kao sto je dole (-1.51)

ihush pet 29.5.2020 13:43

-excerl nisam upalio od prošlog stoljeća.. no to je kao bicikl, isto.. :) tj formatiranje i jedina razlika što si već promijenio ono što je uobičajeno tj dodao si zagrade za acad i time vrijednost nije varijabla-interna nego text i da bi pročitao po vrijednosti programski jezik tad moraš narediti upravo to by val i tad text čita kao broj-vrijednost ne kao riječ-string.. koja može biti nešto deseto osim vrijednosti kao broj-numer npr JMBG nije klasični broj, ne radiš operacije zbrajanja..

 

označiš čeliju i izabereš format, npr curency ili custom mask "#.00" .. tj ako ti ova notacija sama nije dovoljna tad si početnik, traži po meniju-formatiranje i kad nađeš to je to.. klik-gotovo. + može biti razlike ono što vidiš na ekranu, na papiru ili preneseno-exportirano tj kad počneš pretvarati varijable-tipove tad moraš paziti u svakom koraku jer interno je to možda npr desetcifrena decimala zbog preciznosti dok na npr papiru može biti dvocifrena zbog ograničenja mejsta a excel može interno baratati nekom long-E% oznakom varijable..

-zato se u bazama podataka, podatak npr drži kao text i time si siguran da je svaka znamenka upravo kako želiš, kako je zapišeš mada je zapravo broj-vrijednost.. ali tad nema automatike-defaulta i tad moraš to paziti u svim dijelovima obrade, no tad znaš koji dio texta (točno koji karakter-chr$) je na kojem mjestu-poziciji, npr jmbg, broj žiroračuna s povlakama, kontrolni broj npr na mjestu znamenke-texta npr na 10tom mejstu itd.. + ovisno kako je defalutno kreiran dokument i sama širina kolone-tablice, excel će pretvarati prikaz u E-broj ili u ljudski čitljiv pa je dovoljno razvuči kolonu-širinu za promjenu prikaza iste vrijednosti ali u drugom formatu-zapisu ..

-jednostavno :))

 

edit: tj možda će biti jasnije.. na praznom sheetu u nekoj ćeliji utipkaj duuugački broj.. npr 467987231319846 .. i što vidiš? što vidiš u tablici a što u retku-aktivnoj čeliji iznad tablice?

-probaj sad stisnuti da ne stanu brojevi.. vidjet ćeš prmjenu prikaza, tj automatika excela. Probaj formatirati (desni klik..) itd. a kad to razumiješ, tad je ista stvar programski, kao što si dodao zagrade baratati s textom-vrijenosti 'ispod haube'.. tj vba i sl. ali to treba pripaziti jer ono što vidiš na ekranu ne mora biti na papiru ili exportirano tj format treba paziti dok su defaulti smao defaulti i ovisni o računalu, reginalnim postavkama, appsu u kojoj koristiš itd..

TexW pet 29.5.2020 14:18
dennocro kaže...

 

jel postoji mogucnost da bude (+1.00) unutar zagrade kao sto je dole (-1.51)

 Ima jednostavan način, u ćeliju upiši normalnu formulu npr =A1-B1

Onda oblikovanje ćelije >korisnička>u vrsta upiši (+0,00);(-0,00)

na taj način dobiješ + ispred pozitivnih i - ispred negativnih (prvi segment definira oblik pozitivnih brojeva, drugi negativnih, treći nule, a četvrti teksta)

Npr. možeš još dodati da ti za rezultat 0 ispisuje ±0,00 (u tom slučaju Vrsta: (+0,00);(-0,00);(±0,00) ili samo 0,00 ako ti ne treba ±

 

robogo pet 29.5.2020 14:26
dennocro kaže...

hvala to je to, e sad kad je npr 1, trebalo bi da pise 1.00, 0.33, znaci na dvije decimale.

="("&TEXT(ROUND(A1-B1;2),"0.00")&")"

 

EDIT: promijenio , u ; jer su na mom PC drugačije regionalne postavke.

TexW pet 29.5.2020 14:37
dennocro kaže...

kada to napravim racun bude krivi, sve bude 0.01 za + stavi (0.01) a za negativnu bude (-0.01)

 prepisao sam ove brojeve sa tvoje slike i dobijem ovako:

Edit: problem je u decimalnom znaku, ako si ovo moje prekopirao, kod mene je zarez decimalno mjesto, a kod tebe točka. Probaj točke staviti umjesto zareza (+0.000);(-0.000);(±0.000)

dennocro pet 29.5.2020 14:40
TexW kaže...
dennocro kaže...

 

jel postoji mogucnost da bude (+1.00) unutar zagrade kao sto je dole (-1.51)

 Ima jednostavan način, u ćeliju upiši normalnu formulu npr =A1-B1

Onda oblikovanje ćelije >korisnička>u vrsta upiši (+0,00);(-0,00)

na taj način dobiješ + ispred pozitivnih i - ispred negativnih (prvi segment definira oblik pozitivnih brojeva, drugi negativnih, treći nule, a četvrti teksta)

Npr. možeš još dodati da ti za rezultat 0 ispisuje ±0,00 (u tom slučaju Vrsta: (+0,00);(-0,00);(±0,00) ili samo 0,00 ako ti ne treba ±

 

 Evo ova zadnja je proradila samo umjesto zareza ide tocka i onda bude ok.

 

hvala svima na pomoci

 

moze lock