Uredski alati

Računanje zateznih kamata u excelu

zvir12 sri 20.11.2019 15:55

Budući da nikad nisam koristio excel može li mi netko uratko objasniti ili navesti neki tutorijal kako obračunati zakonsku zateznu kamatu.

Radi se o fiksnoj glavnici, ali različitim kamatnim stopama. Na internetu sam pronašao više kalkulatora zateznih kamata, ali niti jedan nije usklađen sa Zakonom o obveznim odnosima, pa ih se može koristiti samo informativno.

Svaka pomoć je dobrodošla.

Posmatrač sri 20.11.2019 16:43
zvir12 kaže...

Budući da nikad nisam koristio excel može li mi netko uratko objasniti ili navesti neki tutorijal kako obračunati zakonsku zateznu kamatu.

Radi se o fiksnoj glavnici, ali različitim kamatnim stopama. Na internetu sam pronašao više kalkulatora zateznih kamata, ali niti jedan nije usklađen sa Zakonom o obveznim odnosima, pa ih se može koristiti samo informativno.

Svaka pomoć je dobrodošla.

 Pa mogao si navesti zakonsku formulu obracuna. Tesko da ce sad neko ici kopati po zakonima da tebi pomogne...

zvir12 sri 20.11.2019 18:37
Posmatrač kaže...

 Pa mogao si navesti zakonsku formulu obracuna. Tesko da ce sad neko ici kopati po zakonima da tebi pomogne...

 

Pri obračunu zatezne kamate primjenjuje se kalendarski broj dana za tu godinu i koristi se ovaj matematički izraz:

 

         C x p x d

K= ——————         

           36.500

 

 

odnosno za prijestupnu godinu:

 

        C x p x d

K= —————

                36.600

 

gdje oznake imaju sljedeće značenje:

K = zatezna kamata

C = glavnica

p = stopa zatezne kamate

d = broj dana.

zvir12 sri 20.11.2019 18:51

Da se nadovežem na gornji post, zatezna kamata obračunava se primjenom dekurzivnoga jednostavnoga kamatnog računa na dospjelu glavnicu. Jednostvni primjer bi bio recimo kako izračunati kamatu na glavnicu od primjerice 1000 kuna na dvij godine ako se kamata mijenja svakih šest mjeseci i prva je bila 8%, nakon šest mjeseci 7%, zatim 6% i zadnjih šest mjeseci 5%.

zvir12 sri 20.11.2019 19:06

Ponovno se nastavljam na svoj gornji post. Dakle izračunati kamatu u gornjem primjeru je trivijalno, ali ono što mene zanima je kako to posložiti u excel tablicu, jer ponavljam excel nisam nikad koristio.

IvanC pet 22.11.2019 12:55
zvir12 kaže...

ali ono što mene zanima je kako to posložiti u excel tablicu, jer ponavljam excel nisam nikad koristio.

 Na web stranici i linku ispod imaš nekoliko primjera na kojima možeš spremiti na računalo ZIP datoteke koje sadrže Excel primjer za izračun kamata

 

http://ic.ims.hr/faq/office2007/excel2007/kredit-rate-otplata-glavnica-kamate.html

 

Također može pogledati na YouTube i slično.

 

https://duckduckgo.com/?q=izra%C4%8Dun+zatezne+kamate+u+excelu&t=h_&ia=web